Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
domnu' ady negoita, realitatea inseamna sare pe rana de cele mai multe ori.
Dupa cum ai observat, am avut ceva de spus, si anume ca omul nu a fost victima unui accident auto iar el a pus problema intr-un mod prostesc, nu am batut campii aiurea precum sugerezi. Cat despre partea cu limbajul...scuteste-ma, du-te la vanzari/cumparari si ia-te de analfabetii de acolo! E mai deranjant sa citesti posturi scrise de analfabeti.

ripper a scris:si daca intru cu tirul intr-o casa ce e? accident sau dauna?

De ce pui problema intr-un mod prostesc? Daca tu esti la volanul tirului si intri cu el in ceva, clar produci un accident. Daca mergi pe drum si la un moment dat iti sare o piatra in geam...teapa ta.

PS: In caz ca se mai gaseste vreun istet sa se ia si de acest comentariu spunand ca vorbesc aiurea...comparatia este prost facuta!
Ma astept ca maine-poimaine sa cereti despagubiri ca va pateaza parbrizul albinele ce intra in voi pe autostrada...
Skip ads

  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eu doar il ironizam pe respectivu'
pai nu poti sa imparti lucrurile in accidente si daune. nu exista dauna din accident? poate daunele se impart: din accidente, din defectiuni etc....
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ripper a scris:si eu zic ca e cam fortat cu piatra dintre roti. e posibil chiar sa aibe dreptate ardaf



daca transporta el pietre sa zicem si sarea/cadea piatra de la el era alta discutie si trebuiau sa iti plateasca dauna....dar cu piatra dintre roti si mie mi se pare fortat. d-asta nu stiu ce sa zic.


Atunci cand transporta pietre poate fi considerat accident si cand arunca piatra de pe drum cu rotile, nu? Shocked Cred ca in ambele cazuri sunt daune.
Ar fi greu sa dovedesc ca piatra a cazut din camion si nu a fost aruncata de roti.
Dar si pentru ARDAF va fi greu sa dovedeasca in instanta ca acea piatra nu a fost aruncata de rotile camionului, si ca a cazut pur si simplu din cer.
Pana una alta suntem in UE, iar DIRECTIVA CONSILIULUI 72/166/CEE zice clar:
"2. „parte vãtãmatã” înseamnã orice persoanã îndreptãțitã sã primeascã o despãgubire pentru ORICE PAGUBA sau vãtãmare provocatã de vehicule;"
Nu stiu daca voi avea succes in instanta din RO, desi suntem membra UE, dar m-am saturat sa ma calce in picioare cum vor astia cu asigurarile, in speta ARDAF!
Pentru consultare: http://eur-lex.europa.eu/Le...31972L0166:RO:PDF
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
blind a scris:domnu' ady negoita, realitatea inseamna sare pe rana de cele mai multe ori.
Dupa cum ai observat, am avut ceva de spus, si anume ca omul nu a fost victima unui accident auto iar el a pus problema intr-un mod prostesc, nu am batut campii aiurea precum sugerezi. Cat despre partea cu limbajul...scuteste-ma, du-te la vanzari/cumparari si ia-te de analfabetii de acolo! E mai deranjant sa citesti posturi scrise de analfabeti.

ripper a scris:si daca intru cu tirul intr-o casa ce e? accident sau dauna?

De ce pui problema intr-un mod prostesc? Daca tu esti la volanul tirului si intri cu el in ceva, clar produci un accident. Daca mergi pe drum si la un moment dat iti sare o piatra in geam...teapa ta.

PS: In caz ca se mai gaseste vreun istet sa se ia si de acest comentariu spunand ca vorbesc aiurea...comparatia este prost facuta!
Ma astept ca maine-poimaine sa cereti despagubiri ca va pateaza parbrizul albinele ce intra in voi pe autostrada...


NU AM NEVOIE DE APRECIERI IMPERTINENTE de la asa zisi inteligenti ca tine, care nu fac decat gargara si nimic altceva. Tot ce am cerut au fost numai sfaturi pertinente in special de la oameni care au trecut poate prin astfel de intamplari! Multumesc pe aceasta cale tuturor pentru sprijinul acordat.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am trecut printr-o experienta asemanatoare cu o masina noua, careia nu apucasem sa-i facem casco. Am discutat la asigurari si de la toate firmele, inclusiv de la cea unde cotizam sume consistente la rca-ul pentru parcul auto, am primit acelasi raspuns: nu se poate schimba parbrizul pentru pietre aruncate de o alta masina intrucat nu poate fi dovedita culpa soferului care a provocat dauna.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Am trecut printr-o experienta asemanatoare cu o masina noua, careia nu apucasem sa-i facem casco. Am discutat la asigurari si de la toate firmele, inclusiv de la cea unde cotizam sume consistente la rca-ul pentru parcul auto, am primit acelasi raspuns: nu se poate schimba parbrizul pentru pietre aruncate de o alta masina intrucat nu poate fi dovedita culpa soferului care a provocat dauna.


nu stiu daca e chiar asa....

@laurentiu....nu am zis ca nu se acopera daca ii sare piatra din roata...am zis ca e fortat. tocmai am vb azi la servici cu cineva care incheie RCA si CASCO si se pricepe mult mai bine ca mine si a zis ca trebuie se acopere. dar ti-am zis cel mai bine cu avocatul si normele in mana.
eu sunt de acord cu tu esti considerata "terta" parte daca ii sare piatra dintre rotile lui sau din masina lui. si tocmai pt astea sunt facute si
RCA-urile....dar e greu de stabilit vina cum ziceau si altii...si zic "vina" nu "cine" ... ma rog....ti-am zis ...vezi si tu
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Noi ne-am dus la asigurator cu soferul care a provocat paguba si cu militianul care intocmea procesul verbal. Am incercat sa gasim si alte variante in care sa primim banii pe parbriz si ajunsesem la concluzia ca cea cu cele mai multe sanse era ca basculanta sa dea cu spatele pana face parbrizul tandari dar exista riscul ca masina sa aiba de suferit iar soferul basculantei sa ramana fara permis iar noi tot fara parbriz. Asa ca l-am reparat la un service pentru parbrize (avea doar un punct mai mic decat unghia) si ne-a costat mai putin decat trebuia sa-i dam militianului pentru pv.
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
TeddyKGB a scris:Nu vreau sa le fac neaparat antireclama dar din surse interne va zic ca Ardaf este pe duca. Este foarte neserioasa si sa te plimbe cu vorba e politica firmei, îi paste falimentul cat de curnad.

din surse interne , va zic ca ARDAF va fi pe piata asiguratorilor mult si bine ,credeti-ma... iar in alta ordine de idei .. domnu' cu parbrizu' a avut ghinion sa dea peste un inspector de daune "scartar" si nu a stiut cum sa puna problema.apoi au fost , sunt si vor fi pareri pro si contra despre orice asigurator ... fie el si ARDAF . eu sunt pro ARDAF .prietenii stiu de ce . toate cele bune !
Skip ads

  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@laurentiu : omule , tu trebuia sa pastrezi distanta fata de autotutilitara din fata,chestia asta ce zici tu nu are cum sa se despagubeasca pe RCA , pt ca cel din fata nu are nici o vina . singurul vinovat esti tu . se poate despagubi doar pe CASCO . MULTA BAFTA ! si incearca sa pastrezi distanta in mers . si nu mai vorbi fara sa fii informat .
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mai, oameni buni, incetati cu sfaturile astea ca trebuia sa pastrezi distanta fata de autoutilitara din fata! Cand depasesti masina respectiva cum procedezi? Pentru ca vrand-nevrand trebuie sa treci pe langa rotile ei.

In ceea ce-i priveste pe constatatorii de asigurari care protesteaza pe aici... no comment! Seamana tare mult cu gaborii criticati ca nu isi fac treaba.
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vorbi un necunascator ! (biela)
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pisoiashoo a scris:vorbi un necunascator ! (biela)

esti off-topic
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Societatile de asigurari, cu fiecare an ce trece, cauta noi metode de a se eschiva de la plata diverselor daune. Tot sistemul este corupt si nu functioneaza dupa o metoda corecta si reala.

Da, este vina soferului dupa camion, ca doar nu a sarit piatra singura. Bineinteles ca nu intentionata, ca doar nu toate accidentele se intampla intentionat. De aceea se numeste accident si nu incident. Asta este, se mai intampla, cand fara intentie lovesti direct sau indirect pe altul.

Nu mai luati apararea societatilor de asigurari ca nu au nevoie. Sunt altii care au grija de asta si inca foarte bine. Si R.C.A-ul si CASCO este un furt cu acte in regula din buzunarul celui care face asigurarea.
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@stelea : invata a scrie romaneste ( dupa camion = de pe camion) , apoi citeste normele RCA si apoi vorbeste(scrie romaneste). deci vina este a soferului care a stat in spatele autoutilitarei.(punct)
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@pisoiashoo
Normele sunt facute de asiguratori pentru a se eschiva de la plata daunelor. Tot dupa acele norme, proprietarul unei masini care a suferit o dauna totala primeste de la rca doar 30-40% din valoarea de piata a masinii. Acest lucru poate pentru tine este absolut normal intrucat este conform normelor.
@stelea
Cand am spus ca nu poate fi dovedita culpa conducatorului auto care a provocat paguba m-am referit la faptul ca nu-i poti demonstra unui sofer ca masina lui a aruncat piatra. Eu am fisuri in parbriz din vara lui 2007 si nu au mizerie in ele. As putea arunca vina asupra oricarui sofer care a avut ghinionul sa-l ajung intr-o zona cu ceva mizerie pe carosabil (adica mai peste tot in tara).
  • luca george

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2007

  • Mesaj Privat
du`te si ia`te de gat cu ei si le faci scandal pana plateste
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pisoiashoo a scris:@stelea : invata a scrie romaneste ( dupa camion = de pe camion) , apoi citeste normele RCA si apoi vorbeste(scrie romaneste). deci vina este a soferului care a stat in spatele autoutilitarei.(punct)


Bai ce categoric esti! Sa mori nu alta. Astea sunt argumente la tine? Mai intai analizeaza-ti posturile anterioare si apoi ia-te de altii. Te-o fi investit cineva moderator si nu stim noi. Eu NU am citat din normele R.C.A. ci am spus doar cat de incorecte sunt. Sa sti ca o piatra poate fi aruncata si de o masina care merge in sens invers. Deci e vina lui ca nu circula in acelasi sens! Pai daca circula in acelasi sens exista posibilitatea sa nu fie prima masina de pe drum si iar nu e bine ca :"deci vina este a soferului care a stat in spatele autoutilitarei.(punct)" .

@Bandi. perfect de acord. Nu poti sa demonstrezi.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@ stelea accidentul e neintentionat si incidentul e intentionat? asta e diferenta? eu zic sa cauti definitia in DEX la ambele cuvinte...vei avea o surpriza

@ restul lumii....decat sa ziceti se acopera sau nu...ziceti clar...ba vezi ca nu se acopera conform art cutare din norma RCA...sau ba se acopera la fel .....
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu spui tu daca se acopera sau nu, ca vad ca le sti pe toate. Si nu am sa caut in DEX ca nu am nevoie. Stiu prea bine ce inseamna si la ce m-am referit in postul anterior. Problema e ca unii nu inteleg nici definitiile din DEX ale unor cuvinte.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pai eu am zis ca nu stiu. tu daca zici ca nu se acopera demonstreaza-i prin ceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR