Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Fisele mele sunt drepte. Vin din bobina(chestia aia lunga si dreptunghiulara ce e pe motor deasupra bujiilort, asta e bobina, nu?)si in bujii.
Daca ar costa doar atat nu ar fi asa problema...ca eu am inteles ca ar fi foarte scumpa...
dar merci oricum...sper sa o rezolv repede. o sa va anunt ce are...
Skip ads

  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
atat am dat eu pe ea ca am luat-o de noua 400Ron.am gasit pretul asta la www.autoa.ro Succes
  • Robby84

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Si eu am avut aceeasi problema, iar acum cateva zile i-am schimbat bujiile, am puj NGK cu 4 electrozi si de atunci motorul trage grav Evil or Very Mad . Motorul este 1.6 16v benzina. Eu te-as sfatui sa incepi de la bujii, apoi fise, apoi pompa de benzina si tot asa....
  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu mai stiu ce sa fac cu ea si ce sa schimb prima data...
O sa incep sa schimb pe ea ca altfel nu am ce sa fac...
Skip ads

  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La ce pret ai gasit bujiile?stii cumva ce cod au?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eduard_vectra a scris:La ce pret ai gasit bujiile?stii cumva ce cod au?


cod bujii x16xel pentru ngk BKR5EK, (asta spune manualul si pe astea le-am luat eu , sunt cu 2 electrozi) , alte programe auto o sa dea BKR6EK pret ,cam 22 ron bucata +,-
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ce distanta au intre electrozii ca noi? Le-ai mai reglat tu sau le-ai lasat asa ? Eu am buji bosh si imi afuma 2 din ele---motor tot X16XEL
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
gabriel88_vl a scris: Le-ai mai reglat tu sau le-ai lasat asa ?


la ngk am modificat distanta la 0,9 cum zice manualul,de noi au cred 0,8


Skip ads

  • bobolanu2004

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
baga efix de la rompetrom si dai forja ca eu asa am facut si acu merge bec
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
o sa iau NGK si o sa le modific la 0.9
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris: la ngk am modificat distanta la 0,9 cum zice manualul,de noi au cred 0,8

merita sa strici bujiile noi marindu-le distanta intre electrozi? banuiesc ca le fac cu 0.8 distanta pentru ca se "consuma" in timp si ajung la 0,9 dupa nu stiu cate mii de km.
Asa...poti folosii bujii gata uzate Laughing care au poate 1 mm distanta si le mai strangi.
Le-ai luat la pila sau cum ai marit distanta?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
zeusis a scris:merita sa strici bujiile noi marindu-le distanta intre electrozi? banuiesc ca le fac cu 0.8 distanta pentru ca se "consuma" in timp si ajung la 0,9 dupa nu stiu cate mii de km. Asa...poti folosii bujii gata uzate Laughing care au poate 1 mm distanta si le mai strangi.


pai tu daca asa vezi o rezolvare nu te opreste nimeni sa nu faci asa, eu m-am riscat si le-am stricat cu o distanta recomandata de maual la 0,9

zeusis a scris:Le-ai luat la pila sau cum ai marit distanta?


am marit distanta in functie de o sarma folosita la desfundatul becurilor de la aparatele de sudura cu autogen.
Skip ads

  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sa zicem ca ai distanta oprima intre electrozi de 0,9 mm, dar cu timpul, intervenind uzura, va trebui sa corectezi distanta strangand electrozii si nu cred ca vei reusi sa faci chestia asta uniform la toate cele 4 bujii, deci o sa ai aprinderi diferite parerea mea de amator; dar daca le schimbi cand vezi ca ajung pe la 1mm atunci nu mai e nici o problema.
Eu le-am lasat asa ca in fabrica, nu stiu daca asta are vreo influenta asupra consumului dar voi constata pe masura ce se vor uza bujiile (abia le-am schimbat ca cele dinainte aveau distanta cam mare si le stransese meseriasul cu patentul ceea ce nu mi-a convenit).
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
zeusis a scris:sa zicem ca ai distanta oprima intre electrozi de 0,9 mm, dar cu timpul, intervenind uzura,


ce faci atunci cand ai o piesa uzata, o schimbi nu? ei, asta ai sa faci si cu bujiile cand se vor uza. fabrica produce astfel de bujii cu o distanta de 0,8 care este recomandata pentru unele motoare si nerecomandata pentru altele sau tu crezi ca aceste bujii (bkr5ek) sunt recomandate doar ptr x16xel? daca era asa de ce nu a facut fabricantul din start 0,9 distanta? fara suparare, dar daca ajungi la un mecanic ptr a-ti schimba bujiile eu cred ca nu prea ai cunostinte in acest domeniu.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
le-am schimbat singur, eu ziceam ca nu pot eu sa le modific precis pe toate 4 la 0,9mm. Or sa iasa una la 0,88 una la 0,95...si atunci nu e mai grav decat sa le las la 0,8?
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
fara suparare, dar daca ajungi la un mecanic ptr a-ti schimba bujiile eu cred ca nu prea ai cunostinte in acest domeniu.


la mecanic am lasat masina sa se uite putin la motor sa-mi zica daca observa ceva in neregula si... atunci chiar nu ma pricepeam, nici nu stiam unde sunt bujiile, dar cand le-am cumparat le-am montat singur ca am vazut cum se face, acuma daca 0,8 afecteaza dramatic consumul... o sa le scot si o sa le distantez electrozii.
Pana una alta vine Pastele si am sa fac un drum mai lung si am sa vad cum se comporta la consum, eventual am sa fac un plin si cu benzina de 98...100 cifra octanica, sa vad cat o fi la Petrom ca la OMV e cam scumpa si am inteles ca e aceeasi benzina.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
zeusis a scris:eventual am sa fac un plin si cu benzina de 98...100 cifra octanica, sa vad cat o fi la Petrom ca la OMV e cam scumpa si am inteles ca e aceeasi benzina.


distanta reglata din fabrica la bujii nu este intotdeauna exacta, spun asta deoarece le-am verificat inainte de a le modifica distanta. cat despre benzina, recomand fx95

  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
foarte interesant
acum vad si eu cam ce am bagat in motor
-pana acum am folosit OMV Carrera 95, am pus de la OMV ca auzisem ca-i mai buna, mi s-a parut cam neputincios motorul, la reducerea vitezei dadea semne ca se ineaca si trepida pana reduceam o trapta de viteza, ex. de la a 3-a la a 2-a,
-zilele astea am pus OMV Carrera 100 si e diferenta mare de putere si nu se mai ineaca, s-a intamplat doar cand eram intr-a 5-a si am redus mult viteza pana pe la 30 km/h, echivalent cam cu treapta a 2-a.
Acuma vad din tabelul tau cam ce am folosit, acuma... cred ca difera putin comportamentul fata de o honda dar probabil nu cu mult.

Cum va trebui sa fac plinul, cred ca sambata dimineata si sa plec la drum... ma gandeam sa pun Petrom 99, sa mai curat putin injectoarele ca prea a lancezit prin oras masina. Ma gandeam la Petrom pt ca e mai ieftina.
Tu ce zici, e o alegere buna sau sa pun Efix 95 de la Rompetrol care banuiesc ca e cam pe la acelasi pret cu Petrom 99?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
zeusis a scris:Tu ce zici, e o alegere buna sau sa pun Efix 95 de la Rompetrol care banuiesc ca e cam pe la acelasi pret cu Petrom 99?

cu Efix 95 am scos consum de 5,5% cand am fost la mare,acum folosesc petrom 95 dupa ce am facut in oras consumul cu ambele benzine, am ramas la petrom 95 deoarece nu am vazut nici o diferenta in ce priveste consumul. la golful3 al prietenei se simte diferenta intre petrom 95 si Efix 95 si de aceia a ramas pe Efix 95.
vezi ca nu toate petromurile din iasi sunt cu benzina de la petrom,unele sunt francize. recomand petromul din spatele Mitropoliei, este si cel mai ieftin.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
stiu treaba cu Petromurile, deci recomandarea calitate/pret ar fi Petrom 95, iar calitate/consum ar fi Efix 95.
Am sa fac si eu o comparatie dupa Pasti prin oras plin Rompetrol / plin Petrom referitor la performante (cat imi pot da eu seama) / consum (poate reusesc daca nu uit sa vad si uleiu) / pret (irelevant caci eu cu un plin merg cel putin o luna acum cu criza asta financiara si preturile vor fluctua)
merci pentru informatii
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR