Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
farurile de la dectane sunt departe de un angel eyes adevarat , sunt slabe tare si daca nu ma insel au lumina galbena ...

placi de plexi sunt pe la magazinele de bricolaj cred...

urmeaza sa fac eu ceva frumos pe stopuri cu plexi ..dar ...nu am timp mai deloc...la vara de-acuma ...
Skip ads

  • sorin_cheloo

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2000 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dap...deocamdata sunt cam galbene...dar am gaasit un link d unde poti sa iti comanzi neoane ccfl pt angeleyes, aveau si diferite culori, inca nu am sunat sa intreb daca au dupa si dupa diametru, ca acolo scria ca ofera pentru marcile alea, alea, alea....si opel nu prea era intre ele
http://www.angeleye.ro/inde...l-eyes#informatii
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@andreshmek
Daca te apuci de stopuri pot sa te ajut cu ceva idei(e valabil pentru orice coleg de forum) eu mi-am facut pe astra g dar sa stii ca e mult de munca si iti trebuie multa indemanare pe langa sculele folosite.




  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@m.nyck - mersi de sfat si poze , am vazut ce ai facut acolo , dar e munca de chinez , oricum felicitari a iesit destul de bine ...

ce am eu in gand e mai greu de explicat si o sa fie cam "one of a kind " .....oricum , ca de obicei ...o sa postez poze la greu si explicatii

din pacate cum am mai zis , nu promit nimic pana dupa licenta pe care o am de sustinut in vara....
Skip ads

  • sorin_cheloo

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2000 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2009

  • Mesaj Privat
arata bestial ledurile alea, cate is pentru pozitii si dak poti sa imi spui ceva specificati, cum le-ai legat, c rezistori ai pus, cum, c rezistenta au, serie paralel...tot tacamu...Very Happy
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pe pozitie/frana sunt 33 de led pe fiecare stop. Pe semnal sunt 24.
Ca parte de alimentare nu e complicat daca stii ceva electronica daca nu, te poate ajuta cineva.
Am facut mai multe teste:
Prima data am vrut sa le alimentez pe toate la 2,20V pentru frana( este tensiunea maxima pt. led. Depinde de la led la led) dar se incalzea regulatorul de tensiune prea mult intr-un interval cam de 20 minute si am ales varianta actuala.
Ce am acum pe partea de alimentare: Un regulator de tensiune cu LM 317 (cauta-l pe alldatashet.com) care reduce tensiunea de la 14,4V la aprox. 8V dupa care urmeaza o rezistenta de 56ohm la 2w si 3 leduri in serie.
Cu LM 317 poti regla tensiunea de iesire de la 1,25V pana la 37V tensiunea maxima de alimentare a circuitului,
Si lucreaza foarte bine alimentat cu 8-37V. La masina oricum ai 14-14,8V.
3 led=6,6v + rezistenta+8V + regulator =14,4 asa se elimina riscul de supratensiune si arderea ledurilor.
Merg si cu rezistente cum sunt alea tunning de cumparat dar se ard destul de repede.
Daca nu intelegi iti desenez si schema dar joi pentru ca momentan sunt plecat in delegatie.

Blocul de leduri pe pozitie/frana are 11 led pe lungime si 3 pe latime fiind legate cate 3 in serie
Pe semnal sunt 8 cu 3.

Ledurile au un unghi de 90 grade.Eu am folosit alama de 5mm grosime in care am frezat oglinzile pentru fiecare led (gen oglinda de la lanterna) astfel lumina este amlificata de oglinda, dupa care le-am cromat.

LE:Pozele sunt cu pozitia aprinsa amandoua.
Am vrut sa fac si cu frana aprinsa dar imi orbeste obiectivul si iese o pata rosie in dreptul stopului.
  • sorin_cheloo

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2000 2.0 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ar fi bestial daca ai putea sa imi dai schema...ms mult pt explicatii
  • Macarov

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1.7 Cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2009

  • Mesaj Privat
foarte tare topicul si discutiile ....nota 10
Cand o sa am timp o sa ma apuc sa fac si eu un angel eye de proba sa vad daca imi iese.
O sa vin cu poze. Rolling Eyes
Skip ads

  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
niste poze noi , terminat un vectra B de modificat lumini consola reparat afisaj MID si backlight pimping








pozele nu sunt chiar asa de clare - telefonu e de vina , am sa le fac niste poze cu camera...

LE: niste inele fresh -renault 19 chamade motor wiliams 1,8 16v 138 cai





again , pozele sunt de o calitate inferioara , o sa incerc sa fac poze mai clare de acum cu ajutorul noului meu aparat nikon.. Smile
  • Macarov

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1.7 Cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare...poate sti,
Cum se schimba niste leduri smd din consola...adica prin ce metoda.
Ai schimbat vreodata?
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ledurile smd se schimba cu un letcon de putere mica 30w si multa multa atentie ...sau cu o statie de lipit cu aer cald (varianta mai usoara)- dar la asa ceva nu ai acces fiind o scula profesionala de service GSM

daca te apuci cu letconu , trebuie sa fi avut ceva experienta inainte altfel nu recomand ...asta doar daca n-ai vreo componenta de rezerva care sa o strici ..
eventual un telefon defect sa te joci pe acolo sa-ti faci un pic de experienta...
oricum ar fi o sa te cam treaca transpiratiile .. Smile

mult succes in proiectele tale!
in curand conversie TID -> Board computer .. Smile o sa vedeti poze...
  • Macarov

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1.7 Cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Merci de sfat...chiar imi e de ajutor.
Oricum , fara transpiratii nu faci nimic...nu? Very Happy
Skip ads

  • marioclaudiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 coupe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
frate treaba aia cu angel eyes e foarte simpla......(ca va certati de cateva luni pe ea) uitati-va pe youtube ca e un neamt care explika si arata in acelasi timp toate procedeele de la inceput pana la sfarsit;)


o parere.......daca vr sa iese ceva frumos chestiile alea de plexi trebuie sa fie cat mai subtiri....si pt o lumina mai puternika...aplika pe spate o banda reflectorizanta...o sa reflecte lumina mai bn.......ms Very Happy Very Happy
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
apreciez munca ta.

dar aici nu imi place cum a iesit! nu e uniform iluminat ! Sad

  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asta e camera de la telefon nu am ce sa-i fac eu, se vede cum se vede....in realitate se vede uniform- daca nu se vedea uniform nu ma mai munceam aiurea..

dar daca tu crezi ca se poate mai bine , astept poze - pana atunci vorba e ieftina .salut
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
marioclaudiu a scris:frate treaba aia cu angel eyes e foarte simpla......(ca va certati de cateva luni pe ea) uitati-va pe youtube ca e un neamt care explika si arata in acelasi timp toate procedeele de la inceput pana la sfarsit;)


o parere.......daca vr sa iese ceva frumos chestiile alea de plexi trebuie sa fie cat mai subtiri....si pt o lumina mai puternika...aplika pe spate o banda reflectorizanta...o sa reflecte lumina mai bn.......ms Very Happy Very Happy


bun, si dupa ce ai terminat cu sfaturile - asteptam niste poze sa-ti vedem maiestria -pana atunci nu ne-ai "luminat" cu nimic nou salut
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deci H0rm0n nu te baga cu parerile tale ieftine da? Very Happy

Ca o informatie pt Andresh: vezi cum a facut flores_astra si altii, daca chiar lumineaza neuniform, exista solutii.


edit: oare?


Ultima modificare facuta de McFly la Vin 05 Jun, 2009 9:00 am
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cam offtopic... domnu mcfly Smile

LE: dupa ce ai modificat si tu am modificat si eu postul Cool , o sa ma uit -mersi de info , dar va invit la braila sa vedeti cu ochii vostri ca e uniforma si satisfacatoare lumina de la consola de aer...
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu nu am obiceiul sa "bag" vorbe goale...
intr-adevar, posibil ca pozele sa nu fi iesit cum trebuie...

iti arat doar o poza ca sa nu iti poluez thread-ul !


mai multe poze AICI

@mcfly incearca sa te abtii (nu ma cunosti, nu te cunosc) sau?!? Wink
  • andreshmek

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@h0rm0n - > se vede clar diferenta de rezolutie , nu ?

uite am sa ma tin sa fac niste poze mai clare , nu promit ca in curand - masina respectiva nu imi e la dispozitie , baiatul fiind plecat la bucuresti cu saptamanile...la aer am folosit cate 2 leduri de fiecare parte a unui cerc - iar unde e albastru am pus unul alb in loc de rosu

si cu asta am incheiat subiectul ....
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR