Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gianimaftei

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ceribros a scris:Ma omul si-a facut datoria, a asigurat linistea publica. topicul mergea pus la "Credeti ca politia isi face treaba", chiar si-a facut-o. Ce poti spune atat la dus pe el cascheta.
@gianimaftei - ba exista se numeste "Perturbarea linistii publice" dar nu se pedepseste cu moartea Evil or Very Mad si doar cu amenda sau mi se pare ca si cu dosar penal mai de curand.


asa este ceribos...se numeste tulburarea linistii publice da de al o amenda pana la omor e distanta mare...sunt sigur ca se putea rezolva si altfel...cat de ce spun altii...avansare?! ala e defect cu capul..nu se poate accepta ca un organ de politie sa faca asa ceva...daia sunt angajati toti cocalarii de rude ale nu stiu cui si ajung sa stea cu pistolul in casa si sa faca legea..oameni pregatiti la sapa..
Skip ads

  • gianimaftei

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
indy a scris:politaiul era si sef de post, el patrula, el deservea si 112 ? era robocop sau superman?

deci, oameni buni, nu e limpede: politaiul si-a facut singur dreptate pentru ca, fiind in interiorul sistemului, stia foarte bine ca nu va rezolva nici dracul cu mijloace legale..ca doar suntem in Romanica...

stiristii astia au uitat sa precizeze un amanunt esential: omul, deranjat ca femeia lui nu putea sa juiseze datorita jegului de manele ce ii improsca geamurile, a sunat la 112, unde, evident a raspuns tot el...si a hotarat sa actioneze prompt, ca in vest; deci el a fost de fapt in slujba cetateanului...

nu e minunat totul?

esti tare indy...chiar tare faza..pana la urma omu avea cumul de functii si coeficientul de salarizare marit:)) si il inalta in grad daca il omora pe loc...
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pentru a putea realiza apararea valorilor democratice si a drepturilor cocalarilor colorati ascultatori de manele, propun mutarea acestora in jud. Prahova, unde se poate observa ca se intalneste cea mai mare densitate de oameni toleranti si de aparatori pentru drepturile animalelor. Pe noi astialalti, din restul tarii, sa ne lase singuri in intoleranta si rasismul nostru. Cool
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ultimile informatii, politistul nu facuse de 10 ani un test psihologic! Ori se stie clar..orice persoana ce detine/foloseste armament letal, este supusa periodic acestui test! De aici poate pleca "radacinile" acestei fapte reprobabile! Marile deficiente ale politiei, coroborate cu ultimele indemnuri de a folosi armamentul din dotare, exprimat expres si public de actualul ministru de interne, s.a.m.d....
Cum spuneam, unele comentarii pe aici ma bulverseaza efectiv! Pareri impartite, judecati neadecvate, etc...
Personal urasc de moarte tiganii, cocalarii si pe toti cei care nu au inteles pina acum ca poti face aproape orice, conditia fiind sa nu deranjezi semenul tau in nici un fel! Dar de la fapta in sine a decedatului si pina la a scoate pistolul si in doua randuri a trage asupra lui, este ca de la cer la pamant! Victima a mai avut putere sa fuga aprox. 50 de m. dupa primele impuscaturi si politistul l-a prins de la urma, la pus jos si a mai tras inca doua focuri, unul dintre ele fiind cel letal!
Legal aceasta fapta se lasa cu amenda contraventionala/ dosar penal, functie de imprejurari, dar politistul a actionat total in contradictie cu legea/statutul sau de politist si incadrarea este clara....omor calificat, sau mai pe romaneste ...crima cu premeditare! Sunt multe elemente ce conduc catre premeditare!
Este grav ca s-a creat un precedent! Asta vroiam sa subliniez si ma gandesc ca multi dintre noi la un momentdat am facut pe "cocalarii", dand muzica mai tare in parcare sau in alte conjuncturi! Norocul nostru este ca nu am avut ocazia sa ne intalnim cu John Wayne al politiei! Shocked
Raman in continuare socat si scarbit de asemenea atitudini...mare este mocirla in care traim...
Cele bune si aveti grija....
@Corsafuhrer

L.E. Cei mai multi cocalari se gasesc la voi in Bucuresti din pacate...pentru ca Bucurestiul...daca mai are 10% bucuresteni adevarati! Restul sunt adunaturi...si pentru ca ataci direct prahovenii, noi propunem sa-ti pastrezi cocalarii tai acolo, ca oricum au fitze de Bucuresti si nu vin ei in provincie!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mar 04 Aug, 2009 12:19 pm
Skip ads

  • gianimaftei

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Corsafuhrer a scris:Pentru a putea realiza apararea valorilor democratice si a drepturilor cocalarilor colorati ascultatori de manele, propun mutarea acestora in jud. Prahova, unde se poate observa ca se intalneste cea mai mare densitate de oameni toleranti si de aparatori pentru drepturile animalelor. Pe noi astialalti, din restul tarii, sa ne lase singuri in intoleranta si rasismul nostru. Cool


corsafuhrer crezi ca in PH se tolereaza sau se apara romanii sau tiganii care asculta cacatul ala de zgomot ca nici muzica nu ii poti spune (manele).crede-ma ca si eu sunt scarbit de ei si sunt din prahova de cand am stiu.....asa ca propun sa il inviem pe Antonescu sa ii mai trimita cu barcile de carton pe apa ca inainte Smile)..sa se duca in India lor ca vad ca si romanii cu capul in colturi au ajuns tiganizati...mumai cultura tiganeasca se mai promoveaza acum in massmedia....halal popor...
  • gianimaftei

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Dupa ultimile informatii, politistul nu facuse de 10 ani un test psihologic! Ori se stie clar..orice persoana ce detine/foloseste armament letal, este supusa periodic acestui test! De aici poate pleca "radacinile" acestei fapte reprobabile! Marile deficiente ale politiei, coroborate cu ultimele indemnuri de a folosi armamentul din dotare, exprimat expres si public de actualul ministru de interne, s.a.m.d....
Cum spuneam, unele comentarii pe aici ma bulverseaza efectiv! Pareri impartite, judecati neadecvate, etc...
Personal urasc de moarte tiganii, cocalarii si pe toti cei care nu au inteles pina acum ca poti face aproape orice, conditia fiind sa nu deranjezi semenul tau in nici un fel! Dar de la fapta in sine a decedatului si pina la a scoate pistolul si in doua randuri a trage asupra lui, este ca de la cer la pamant! Victima a mai avut putere sa fuga aprox. 50 de m. dupa primele impuscaturi si politistul l-a prins de la urma, la pus jos si a mai tras inca doua focuri, unul dintre ele fiind cel letal!
Legal aceasta fapta se lasa cu amenda contraventionala/ dosar penal, functie de imprejurari, dar politistul a actionat total in contradictie cu legea/statutul sau de politist si incadrarea este clara....omor calificat, sau mai pe romaneste ...crima cu premeditare! Sunt multe elemente ce conduc catre premeditare!
Este grav ca s-a creat un precedent! Asta vroiam sa subliniez si ma gandesc ca multi dintre noi la un momentdat am facut pe "cocalarii", dand muzica mai tare in parcare sau in alte conjuncturi! Norocul nostru este ca nu am avut ocazia sa ne intalnim cu John Wayne al politiei! Shocked
Raman in continuare socat si scarbit de asemenea atitudini...mare este mocirla in care traim...
Cele bune si aveti grija....

acum ar trebuii trasi la raspundere atat psihologul unitatii din care face parte, cat si conducerea....si asa mai departe...putea sa fie si Kuck norris si tot nu avea voie sa faca asa ceva....in fine..mortii nu se mai intorc..
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:
L.E. Cei mai multi cocalari se gasesc la voi in Bucuresti din pacate...pentru ca Bucurestiul...daca mai are 10% bucuresteni adevarati! Restul sunt adunaturi...si pentru ca ataci direct prahovenii, noi propunem sa-ti pastrezi cocalarii tai acolo, ca oricum au fitze de Bucuresti si nu vin ei in provincie!


Nu am avut intentia sa atac prahovenii si nici sa insinuez ca ar fi mai multi cocalari la voi decat in Bucuresti - e de necontestat faptul ca aici sunt cei mai multi pe metrul patrat.
Atata tot ca nu m-am putut abtine sa nu remarc ca cei mai multi dintre cei care au sarit sa apere drepturile babuinului ucis de respectivul politist erati din Prahova.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Da ai constatat probabil bine! Prahovenii sunt contra crimelor, executiilor de orice tip! Este greu sa intelegi ca asa babuin cum era el, totusi militianul a facut o crima premeditata? Pentru care motiv este arestat pe 29 de zile si incadrat la omor calificat? Pentu ca a actionat in spiritul legii? Ce sa mai zic....pe viitor este bine sa nu ne mai atacam intre noi....dezbinarea duce de obicei si conduce catre acte ca acesta ...de care tocmai discutam!
Ca si informatie ..."de radacini"...sunt bucurestean! Cele bune!
L. E.
Corsafuhrer
OT: Eu nu Laughing - sunt timisorean din nastere.

Mai grav... Laughing de la voi am alte pretentii...mai inalte!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mar 04 Aug, 2009 12:45 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
indy a scris:politaiul era si sef de post, el patrula, el deservea si 112 ? era robocop sau superman?


era ajutorul sefului de post ...

Mediafax a scris:tânãrul, în vârstã de 28 de ani, se afla, duminicã, într-o maºinã în centrul comunei Oancea, iar ajutorul ºefului Postului de Poliþie din localitate i-a atras atenþia cã ascultã muzica prea tare, dupã care între cei doi a izbucnit o altercaþie, poliþistul împuºcându-l pe bãrbat cu arma din dotare.

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre, postul lui indy era o ironie!
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:
Ca si informatie ..."de radacini"...sunt bucurestean! Cele bune!


OT: Eu nu Laughing - sunt timisorean din nastere.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai dar interesant este ca voi nu intelegeti ironia, pana mea ala nu l-a impuscat ca asculta muzica la maxim, asta mai mult ca sigur. Acum pana mea pe oricine asculta muzica la maxim ar fi ok sa il impusti (din puntul meu de vedere da daca sunt mai ales manele dar lasam asta la o parte). Pana mea ala nu era usa de biserica mai ales ca era recidivist, iti dai seama (si asta ar trebui stiut de cei care sunt din orase mai mici mai bine decat bucurestenii) ca prin aceste orase mafia e in floare mai rau ca in capitala. Probabil cum s-a mai spus ala l-a amenintat asta a zis ca o sa ii bage un glont in cap, ala l-a sicanta si de aici ....poc jos un babuin care coborase din copac in Q7. Puteti sa ma faceti cum vreti voi, si in ce fel vreti voi eu zic ca daca s-ar face un pic mai mult uz de arma poate ar mai prinde si un pic bine, ca s-a ajuns de rasul lumii cu militienii astia. Nici un putoi nu cred ca mai asculta la ce zic ei.


Ultima modificare facuta de ceribros la Mar 04 Aug, 2009 2:20 pm
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ceribros a scris: daca s-ar face un pic mai mult uz de arma poate ar mai prinde si un pic bine, ca s-a ajuns de rasul lumii cu militienii astia.

Trebuie facuta totusi distinctie intre a face uz de arma si executie. Daca politistii peste care era sa treaca doamna de parcase jeepu pe trotuarul unui hotel din capitala (caz dat la tv si parca si dezbatut aici pe forum) sau daca cel de la Constanta care l-a oprit pe gibonul cu bertone ar fi facut uz de arma, era de inteles. Cand iesi din casa cu pistolul in mana si-i zbori creeri la unul care face galagie nu se cheama uz de arma indiferent cand a coborat respectivul din copac.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Asta spuneam si mai devreme @Bandi tu nu intelegi ca ala nu il-a mpuscat pentru ca asculta muzica tare. Era alceva la mijoc, santaj, amenintari poti sa zici si sicanare, dar clar ca nu l-a impuscat pentru asta. Era ceva mai vechi probabil, daia politistu a iesit cu arma la el. Asta cu ascultatu muzicii este un titlu dat de presa sa dea bine pentru public, ce naiba nu stiti si voi cum se fac articolele bomba.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Personal mi-as dori ca macar juma`din politieni sa procedeze asa cand au de-a face cu babuini de genul acesta...Sa nu impuste prea multi..Maxim 5-6 pe zi.Poate se mai raresc din ei,sau macar se mai restrang.
Puteti sa va scandalizati cat vreti..
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Si eu sunt de partea politistului .E adevarat ca a reactionat la nervi dar e plina tara asta de smecheri . Nu e seara sau zi sa nu te intalnesti cu ei .Poate cu ocazia asta se mai potolesc . Pacat ca nu exista o organizatie ceva anti-smecherasi care sa-i atarne pe marginea drumului de un streang . Legile sunt facute pentru ei si omul de rand e calcat in picioare . Daca au chef sa-si arate smecheria , pot sa mearga in Alaska , etc . In esenta nu aprob crima dar macar sa fie judecati rapid si rezolvati . Sper sa vad cat mai multe cazuri de punere la punct a smecherilor. Pacat de cei care trebuie as plateasca cu libertatea curajul de a face ce trebuie in privinta lor .Mai rau TV-ul arata poze cu victima din care reiesea ca e o persoana respectata dar nu spuneau nimic de modul in care se manifesta in comunitate .
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:
Politistul a coborat din blocul in care locuieste imbracat in civil, s-a apropiat de tanar si l-a intrebat daca are permis.


Vad ca foarte multi oameni nu fac distinctie intre functie si om. Respectivul era politist in timpul programului de lucru, in momentul in care a terminat programul de munca era un simplu cetatean ca noi restul si care trebuie sa respecte legea, nu sa puna mana pe pistol si sa-si faca dreptate.



Da ai si tu dreptatea ta , dar ia imagineaza-ti

Mamata cu sorata pe strada, noapte, vin de la teatru, intra in cartier si cum tu locuiesti mai la periferie surpriza, cartierul e slab iluminat. OK ?

Fo 5 gunoaie se leaga de ele doua, le iau gentile de pe uma, incep sa le agreseze se ajunge la bataie in toata regula si la viol.

UPS tocmai trecea pe acolo un cetatea care din intamplare era Politist si care putea interveni sa le salveze pe cele doua femei din mainile cocalarilor dar nu a fost cu putinta, el tocmai iesise din serviciu si era un simplu cetatean, nu a putut interveni ca nu avea voie.

Rezultat: Maicata e pe masa cu lumanari pe piept, sora in spital ca e mai tanara si a rezistat mai mult dar doctorii nu ii dau multe sanse.

Ia zi mah acum, cum e cu politia cand nu mai e in timpul programului, ah ?

Recunosc ca printre ei mai sunt si gunoaie si cretini, dar orice padure are uscaciunile ei.

Le-am dat voie, i-am lasat, nu ne-a pasat si uite asa, au prins jegurile astea un tupeu in ultima vreme ca se da la tine pe strada in plina zi, ce conteaza ca e plin de lume ca doar el stie ca nu se baga nimeni ca doar el e jmecher si daca se baga cineva ii taie pe toti.

Doamneeeeee oare nu il inzestrezi pe unul din asta cu niste ghinion, sa il pui sa se ia de mine pe strada, ca nu-l mai scapa din mainile mele nici moarte nici scaraoschi nici Dumneata, il leg de masina si-l tarai prin Bucuresti sa-l vada toata satra lor ce pateste un jeg care se ia de un Roman pe pamantul lui.

De ce mah, pe vremea lu raposatu' nu aveau gunoiele curaj sa comenteze, ai ?
Va zic eu de ce, pentru ca daca deschidea unu gura isi lua omor la sectie de-i sareau dintii din gura.
De ce nu se luat de tine pe strada, va zic eu de ce, ca ii omora lumea daca comentau sau daca faceau vreo smehcerie.
Aveau un oarecare respect fata de Romani, aveau respect (frica) fata de organe.

Am crescut intr-un cartier care la periferie era populat de specimene din astea. Cand treceau pe la mine prin fatza blocului isi luau omor indiferent daca faceau ceva sau nu, asa am fost invatzat de cei mai mari de la bloc, spuneau ca daca nu ii punem la respect se urca in capul nostru si se apuca de furat, de talharit si alte prostii, acum imi dau seama ca aveau dreptate.

Acum ma puteti judeca, ma puteti cataloga drept rasist, imi puteti spune ca sunt inuman sau cum vreti voi, dar daca nu incepem sa luam masuri o sa ajungem sa fim matrasiti in propriile case de asemenea gunoaie.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cocalar = tupeist nesimtit = cel care, nedandu-si seama ca comite o ilegalitate sau o fapta imorala, sau mai rau, isi da seama dar ignora asta, isi pledeaza nevinovatia apeland la contraatac, prin violenta si amenintari, prin agresiune verbala si chiar mai mult;

Militian = politist frustrat = cel care, la adapostul uniformei si al posibilelor relatii din sistem, practica abuzuri cu scopul de a isi dovedi superioritatea si drepatatea chiar si atunci cand aceasta nu ii apartine;

ei bine, cand aceste 2 categorii vor disparea, cand ala de greseste va recunoaste ca a gresit si va zice gata dom'le asa e ai dreptate, o sa tin cont, nu mai fac (pana data viitoare), cand militienii vor da dovada de obiectivism, profesionalism si promtitudine renuntand a se mai lasa corupti (unii dintre ei) de diversele grupari 'interlope', ei bine, poate doar atunci situatia va lua fagasul spre normalitate.

Adica nu mi se pare corect sa fiu deranjat de muzica unui cretin, care nu are pic de constiinta si nici teama de politie, politie care la randul ei evident nu inspira teama pentru ca nu poate reactiona pe masura, infierata in parte si de cutumele din societatea noastra conform carora un politist nu poate riposta prompt si dur ca imediat opinia publica il zdrobeste ca abuzator in serviciu, etc;

Asa se ajunge ca:
- un amarat de 80 de ani sa fie bagat la inchisoare ca a mutat linia de demarcatie a unui teren cu cateva palme (frustrare canalizata disproportionat)
- autorul unui jaf armat sa fie rugat sa se opreasca in loc sa i se traga un glont in cap direct;
- toti nenorocitii, de la pusti gainari ciorditori de portofele pana la infractori inraiti, sa nu dea 2 bani pe politie, sa le arunce un scuipat si sa le rada in nas; si implicit noua, potentialilor pagubiti
- si nu in ultimul rand, potistii sa fie tentati sa abuzeze, pe cine pot si ei, pe noi astia 'normalii'...
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In curand vor fi mai multi tigani ca romani. Uite, de data asta un roman e inchis pentru ca a omorat un tigan, in Timisoara vor fi doi romani inchisi pentru ca au transat un tigan. Deci pana la urma daca se continua tot asa mai dispar din ei, numai ca vor intra romanii in inchisoare si cine ii va tine acolo din taxe si impozite? Se duce naibii tara asta. Fiti sinceri, cati dintre voi v-ati luat de vreun tigan? Cati dintre voi v-ati ferit de ei? Aveti tupeul careva sa va puneti cu ei? Pana la urma tiganii ne domina, asta e realitatea. Sa-i ia UE sa ii duca la ei sa si-i integreze...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Bine sis indy
De vina suntem noi pentru ca prin noi sistemul acesta, in tot ansamblulu sau, traieste inca! Am apucat si 30 de ani de comunism in tara asta, cu partile lui rele unele chiar foarte, dar si mici parti sa spunem bune!
Imaginea militiei de atunci, ma refer la judiciar si circulatie, era bine conturata si te puteai baza intr-un fel pe ei! Din nefericire, "democratia" asta prost aplicata si inteleasa, i-a "lovit" si pe ei! Multi, dar enorm de multi au pus botul de la cateva milioane pina la miliarde de lei! Cu siguranta nici un militian al regimului comunist nu vindea permise auto ca acum! Indiferent cat de mare era in grad! Nu vedeai sergenti majori cu masini mai tari, sau vile in zone de lux! Multi militieni stateau la bloc sau casa, acestea fiind de obicei modeste!
Pe de alta parte, cocalarii, ciorile si tot facea parte din scursura societatii erau tinuti in frau cu mana forte de acesti militieni! Imi aduc aminte de bisnitarii de bilete cinema, blugi, tigari si cafea...cand auzeu doar cuvantul militie tremurau si nu stiau unde sa fuga mai repede!
Sa nu se inteleaga gresit, niciodata nu voi fi un nostalgic al vremurilor trecute, cu tecutul meu si o fuga peste frontiera de stat in 87, nici nu am cum sa fiu!
Pentru tot ce patimim noi, cei normali, de vina in primul rand sunt ei politistii si institutia lor! Cat timp imaginea lor este praf, cat timp din umbra ne omoara colateral pe sosele, cat timp stau in pozitia caprei in fata cocalarilor furand cot la cot cu ei, sau asteptandu-si "dreptul" in liniste si multe alte faradelegi pe care le savarsesc, noi vom fi cei care vor suferi! Noi cei care ne consideram a fi normali, in mare parte corecti si cu bun simt fata de semeni!
Greu de crezut, cum spunea unii colegi pe aici ca gestul acestui politist, dealtfel total ilegal, va reusi macar intr-o mica masura sa-i mai potoleasca pe nesimtitii care cu voie sau din cretinism deranjaza pe altii! La acest moment, in directia de mers a societatii, este aproape imposibil sa se stapaneasca fenomenul!
"Importam" tot ce este rau de la altii, unele chiar ne sunt impuse! Televiziunile abunda in a prezenta cocalari si zdrente, cu masini bengoase si kile de aur pe ei, deh tabloide...iar omul needucat de multe ori, ia drept idol aceste scursuri de lux ..sa le spunem! Ma uit atent pe strada si vad din ce in ce mai multi cocalari, de varste fragede dar si batrani...prin comportament si imbracaminte! Si nu stiu daca doar mi se pare, dar numarul lor creste zilnic! Daca altadata eram cat decat mandru de nationalitatea mea, acum sunt scarbit si la varsta mea nu-mi ramane decat resemnarea ca nu voi mai prinde o comunitate romaneasca ca cea germana sau austriaca de ex.! Vor mai trece multi ani ....poate zeci!
Revenind la politisti, eu unu pot sa mai uit dar nu pot ierta! De fiecare data cand ma urc in masina, impreuna cu familia, sunt perfect constient ca pot muri intalnind un nenorocit cu basculanta ce si-a cumparat permisul la Arges, Constanta, Maramures, Arad, s.a.m.d....pentru asta nu poti ierta o institutie ca Politia Romana! Veti spune ca nu trebuie generalizat! Fenomenul este de o asa mare amploare in toata tara de nici nu va imaginati!
Ce a rasuflat in media este de nici 15%, ulterior acestia camuflandu-se unii pe altii, cum se vede clar in multe cazuri cu politisti! La fel ca biserica si armata, politia face parte din institutiile "sacre" ale tarii si ca atare aceasta institutie trebuie sa fie complect verticala, ei sunt investiti sa ne apere si sa ne ocroteasca...iar ei ne omoara cum spuneam mai sus ...ignorand total conditia umana, vietile noastre si ale copiilor nostrii! Pentru ei , noi am ajuns doar numere si statistici! In asemenea institutie nu mai poti avea incredere niciodata! Poate voi cei tineri si cu mintea pe umeri mai puteti face ceva...dar am un sentiment de indoiala...Ma opresc aici, deja mi-am stricat seara si intradevar cocalarul ala cu ceafa de bou care a dat coltul, nu trebuia sa moara in asemenea conjunctura! Poate o alta i s-ar fi potrivit mai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR