Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
De la 18 a scazut la 9,6-10,2 in oras si 6,5 afara la 120 la ora

asta e singura informatie, si nu am inteles daca avea 18 si in oras si in afara inainte de reparatii. ti se pare ceva ofensator in intrebarea asta? ti'am pus la indoiala talentul de mecanic?

wtf wtf w00t w00t
Skip ads

  • mirceaalex001

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
moromete a scris:Chiar i-au dat de cap! De la 18 a scazut la 9,6-10,2 in oras si 6,5 afara la 120 la ora. Problemele au fost:
1. Avansul dereglat (s-a rezolvat prin schimbarea pinioanelor de la distributzie)
2. Baga gaze in admisie (probabil uzura segmenti). S-a scos furtunul pe afara
3. O rezistentza desteapta care a pacalit un pic calculatorul

Exclenta treaba. Masina fuge si consuma putzin. o iubesc
P.S. Mecanicii se asteptau la un consum mare de ulei, dar ia cam un litru la 1200 de km


si mie imi consuma masina foarte mult,nu scade sub 14%,poti sa-mi spui unde ai fost? la ce mecanici,ai un numer de telefon ceva de la ei?Multumesc!
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deci totul a ramas ca-n gara, multumim celor care dau detalii doar ca sa se laude si nimic concret.moromete zi-ne si noua despre ce rezistenta e vorba sau pe unde-i amplasata sa o cautam si noi sa o vedem ca ne-ai facut curios.Eu la a mea nu stiu ce sa-i mai fac imi ia 10-11 in oras si afara imi ia 7.5 cam la 120 ceeea ce mi se pare mult, am segmentat motor am schimbat sonda lambda,filtre, ulei,curatat motoras relanti, acum ma gandesc si la ce-a zis valiuto :
valiauto a scris:foarte precisa lectia predata.
"o chestie(defectiune) la supape dar nu imi amintesc prea bine...nu inchid si deschid bine, si se pierde compresie...aici intra si reglajul prost al tachetilor mecanici"
deci cum ai zis o distributie proasta duce la cresterea consumului.

la motoarele de opel de 1.4l se intalneste des un fenomen : pinionul de la arborele cu came se distruge in zona penei si capata joc fata de arbore ceeace duce la o defazare a distributiei cu ceva grade , de unde o lipsa de avans si putere a masinii deci in final un consum marit de carburant.

pinionul de la axa cu came este fixat pe axa cu un surub axial si in loc de pana are un stift cilindric in axa care intra intr-o gaura in pinion (sper ca iti inchipui cam cum este )
datorita priceperii unor mecanici care pot lasa acel surub slab gaura din pinion se largeste si automat pinionul se depalaseaza fata de axa cu came.

asadar 2 pinioane stricate pot duce evident la o distributie proasta deci CONSUM MARE !


dar eu nu stiu daca am asa ceva poate cineva mai patit stie daca si eu pe motorul meu am asa ceva, sau cum as putea sa verific daca este asta.
Va multumesc anticipat !
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
va salut. 10 la suta in oras este un consum normal pentru c14nz, mai ale ca trage dupa el o caroserie estul de grea. si eu am tot caravan c14nz si m`am confruntat cu aceasta problema.

sfatul meu este ca din cand in cand sa ii pui o benzina mai buna si sa ii dai vreo 4-5000 de ture.o sa ai o surpriza in sensul ca masina o sa fuga altfel si o sa iti consume mai putin.asta functioneaza la mine. bafta
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cu o benzina mai buna (a se citi cifra octanica mai mare) masina fuge altfel (vorbim de demaraj) dar daca mergi spre 5000 rot/min nu o sa scoti consum mai mic daca in mod normal schimbi in 2500-3000 rot/min.

Eu folosesc efix95 de la rompetrol si am incercat si cu benzina de 98 si chiar cu carrera de 100. Fuge mai bine (la demaraj) consumul e la fel (acelasi stil de condus) dar parca motorul toarce mai bine cu benzina de 95 cu care cred ca s-a obisnuit. Oricum, diferenta de pret intre benzina de 95 si cea de 98 sau 100 e prea mare in raport cu ce castigi la masina.

Consumul poate fi influentat de o multime de chestii. Una ar fi si injectorul. Ce nu stiu e cand iti dai seama daca injectorul e imbacsit si trebuie curatat/inlocuit.
  • Nicky_Opel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 14 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Imi puteti spune si mie daca motorul 14SE are potentiometru de reglaj CO, asa cum are motorul de Cielo fara catalizator?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR