Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu sigur 100% daca se fura sau nu dar cei drept ma enerveaza pompele de la Rompetrol care nici de-al naibii nu se pot oprii la .99 sau .00 de fiecare data depaseste cu cateva zecimale doar doar sa fii nevoit sa le dai in plus ... ai dreaqu astia pt 3000 de lei vechi!! (de dat rest nu au, dar de luat sunt primii)
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
solutia
1: plata cu cardul.
2: unele pompe pot sa fie programate sa bage de x lei. Cam complicat, am incercat o data de amorul artei si n-am reusit.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multi dintre noi sunt constienti de "onestitatea" societatilor ce livreaza combustibil auto! Multe discutii pe tema calitatii inferioare, sute sau mii de masini cu probleme in urma alimentarii, etc...
Mi-am pus de multe ori problema "amabilitatii" unor lucratori de statie, in momentul alimentarii si aseara discutand cu un prieten bun ce face parte din sistem si are multa experienta in domeniu, am aflat motivul acestei "amabilitati".
In afara de faptul ca aproape unanim recunoscut, calitatea combustibilului este inferioara comparativ cu eticheta, suntem pe deasupra si furati la cantitate!
Din spusele acestui amic, la un plin suntem pagubiti cu cel putin 2-4 litri si totul consta in debitul maxim al pompei de combustibil! Mi-a explicat pe indelete cum se face aceasta chestie, cum anumite filtre si flotoare mobile ce inregistreaza debitul unei pompe este reglat intr-un fel anume, iar la un debit maxim acestea o iau razna in detrimentul consumatorului! Sfatul lui a fost sa alimentez cu debit redus, ca in felul acesta voi avea cantitatea platita, sau mult mai aproape de adevar...! In fond nu avem ce pierde...doar poate 1-2 min. in plus! Asa ca nu lasati operatorii "amabili" sa puna mana pe pompa! "Amabilitatea" lor excesiva vine din interese meschine! O putem face singuri...spre binele nostru! Cele bune!
  • krueger

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la omv-ul de la iesirea din Pitesti spre Bucuresti, am vrut sa bag motorina, am scos pompa si am observat ca nu merge la mine in rezervor pt ca era de camioane(era 4 dimineata condusesem mult si eram f obosit) cand am pus la loc in pompa pistolol de alimentare surptizaaa imi aparusera de plata 1,5 ron!?!?!? ma duc la casa si-i spun casieritei ca vreau sa schimb pompa pt ca nu pot alimenta la aia si ce credeti : da, cum sa nu, 1.5 ron, eu incep sa rad si-i spun: pt ce ca nici macar nu imi intra pistolul in gura de la rezervor la care ea imi raspunde: pai da ca este pentru camioane...am intrebat-o daca, camioanele trebuie sa plateasca doar pt faptul ca ridica pompa fara sa alimenteze, ea schimbat vorba si mi-a indicat exact la ce pompa sa ma duc sa alimentez(probabil ca asta nu avea "eroarea" celeilalte)...trageti voi concluziile. Numai bine!
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Rompetrol Ploiesti, Bulevardul Bucuresti: Am alimentat 65l in felul urmator: O canistra de 10l in care au intrat fix 11,5l, iar apoi un plin de motorina la opel astra cu rezervor de 52l in care mai era aproape un sfert. Degeaba am facut circoteca de pe pamant la casa, femeia aia cauta orice de facut numa sa nu ma asculte. La asa nesimtire nici chef de masuri legale n-am mai avut.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca 11,5 l intra in 10 litrii eu zic ca ai dat peste cap toate legile fizicii Laughing
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sefii de statii stiu fizica lor nu fizica ce am invatat-o toti in scoala Smile. Afirmatia ar fi trebuit s-o pun intre ghilimele, dar se subintelege.
  • OpelvectraACC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:Daca 11,5 l intra in 10 litrii eu zic ca ai dat peste cap toate legile fizicii Laughing


Cred ca se referea la faptul ca,canistra era de 10 L iar la pompa afisa ca a alimentat cu 11.5 L Cool Cool

Am patit si eu o chestie asemanatoare am alimentat cu 60 L de Benzina dupa pompa si in bord imi arata doar 55. +- 1.


Ultima modificare facuta de OpelvectraACC la Mie 29 Apr, 2009 11:18 pm
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aia e

Hai cu hotia in romania. Maine fac plinul, am 6l in rezervor vazuti pe tester. Sunt curios la pompa cati intra?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Hehehehe, asta mi-aduce aminte de patania unui prieten cu Fabia.
45 de litri rezervorul.
Cind se aprinde becu' galben mai ai 8-10 litri.
Deci cind s-a aprins becu' ai de bagat cam 35 de litri.
Se duce la benzinarie, baga pistolul si se apuca sa curete luneta si parbrizu' .
Bun, sare pistolu' si ooops, surpriza: 56 de litri.... muahahahaaa
S-a dus omu' cu talonu: baaaaaaah nenorocitilor, cum [cenzurat = citeste "plm"] sa intre 56 intr-un rezervor de 45 ?
scandal mare, chemat prieten care lucra la OPC....
Locatie: Romania / Constanta...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mai fura si ei 2-3l la un plin, dar 10?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nope, 20... Shocked
deci din experienta mea, de la plin la plin, de 8 ani (si cam 14 tone de benzina.... Wink ) NU AU INTRAT mai mult de 50 in conditiile in care am rezervor de 58!
Deci la un rezervor de 45 nu pot intra mai mult de 35-38 de litri! De la 38 la 56 e cale lunga...
A, si daca ai curiozitatea sa vezi prin posturile mele , am avut un Hyundai Accent citeva luni bune (era al cumnatului meu care a plecat din tara) si mai mult de 30-35 de litri nu am reusit sa bag in el... (pastrez inca bonurile de benzina). Si tot 45 avea rezervorul.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, nici la mine mai mult de 46l nu am putut baga, in talon scrie rezervor de 52l. (46l in conditiile in care eram cu acul culcat pe minim, mi-era frica sa nu raman cu masina in drum)
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
La Rompetrol stiu sigur ca se fura,dar se cunoaste la cantitati mari.
Adica daca pe pompa arata 170 de litri in rezervor ai aprox. 150 de litri.
Intamplarea nu a fost o singura data....a fost de multe ori si nu la o singura statie de alimentare.A fost la mai multe statii de prin tara(si pe la Brasov si pe la Ploiesti).
Acum depinde de fiecare statie de alimentare.Nu inseamna ca la toate se fura,dar se fura.


Ultima modificare facuta de MIMul la Mie 29 Apr, 2009 11:07 pm
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am rezervor de 52 L.
La pompa plinul nu trece de 45-47.

Acu eu cred ca depinde si de firma.Asa ca hai sa le zicem pe nume la hoti!Care sunt?
  • OpelvectraACC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:Eu am rezervor de 52 L.
La pompa plinul nu trece de 45-47.

Acu eu cred ca depinde si de firma.Asa ca hai sa le zicem pe nume la hoti!Care sunt?




Unde alimentezi? eu am patit la Petrom sa fiu "furat" cinstit chestia e ca nu am bagat in seama patania abia acum mi-am adus aminte cand am vazut postul colegului..... nu obisnuiesc sa fac plin doar asa de 50 . 100 lei si nu iti dau seama daca te mai fura sau nu Embarassed


Ultima modificare facuta de OpelvectraACC la Mie 29 Apr, 2009 11:20 pm
  • pepenas

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
deci , sa va explic ce patesc eu ... de cate ori alimentez ma tot gandesc cata benzina ramane pe furtu ... ca daca dai furtunu in jos se scurge de pe el 0.5 litri garantat ... ma gandesc ca la fiecare alimentare ,noi alimentam cu 0.5 litri mai putin ?
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Aia 0.5 litri + alte magarii=...mai mult de 0.5 litri paguba pentru noi.
  • pepenas

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
off dar dc nu verifica nimeni ? si tare e faza ca intr`un recipient de 10 LITRI incap 11.5 LITRI dar de benzina =))) doamne ... e ca faza aia : 2 kg de fulgi sunt mai usoare decat 2 kilograme de plumb ? =))
  • OpelvectraACC

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Explica-te Smile Mersi de OBS


Ultima modificare facuta de OpelvectraACC la Mie 29 Apr, 2009 11:35 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ati fost furati la benzinarii ?
Da 46%
Nu 5%
Nu am sesizat 47%
256 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR