Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:@mecaNIK

Inteleg punctul tau de vedere si sunt de acord partial cu el, dar daca tot esti de partea autoritatilor, explica-mi si mie cum se face ca in amaratul meu de oras, Timisoara, nu am vazut masinile de dezapezire in primele 24-36 de de ninsoare ( fara viscol), ce asteptau sa se adune? ca sa o ia toata dintr-o singura tura? Si cand au inceput de unde crezi ca au inceput? Din fata de la Primarie si Prefectura.... Smile .
Mai am sa va transmit un lucru, daca sunteti sau nu de acord, vom vedea.
Este in TM, nu stiu in alte orase, un decret de Consiliu Local care da dreptul Politiei Comunitare (de c...cat) sa amendeze firmele, asociatile de proprietari si persoanele fizice care nu curata trotuarele, trotuare care sunt DOMENIU PUBLIC... Mie mi se pare normal sa curat in fata casei mele, dar la o firma care are 200 de metri de trotuar cine curata zapada? Nu cred ca au angajati care sa aibe in Job description asa ceva....
Si daca Primaria are in administrare trotuarele, ca dace vrei reclama sau terasa, trebuie sa platest la Primarie..., de ce nu la curata Primaria?

Drumuri bune.



de acord, o mica precizare: legea e valabila pe tot teritoriul tarii iar in ceea ce priveste firmele, nu spune nimeni ca firmele sa isi forteze angajatii sa curete zapada...se pot angaja oameni sarmani care sa faca asta, platiti la ora sau pe zi...sau cu un contract de prestari servicii...doar ca la noi cadrul legal e slab si e mai simplu sa furi sau sa cersesti decat sa muncesti cinstit. Cel mai frumos, asa cum face si firma unde lucrez eu, contracteaza o firma specializata in deszapezit (altfel nu mai intra nici SUV-urile in parcarea subterana). De, e multinationala deci gandire occidentala, sanatoasa din punctul asta de vedere...Cheltuielile se trec pe 'calamitati' sau ceva de genul si gata...
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La mine la firma azi s-a cumparat lopata si sare. Rezultatul a fost un trotuar curat. Insa doar la noi. Vecinii nu s-au sinchisit sa iasa.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva ceva de starea drumului Bucuresti - Alexandria - Zimnicea? ar cam trebui sa dau o fuga duminica pana acolo....
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ce-a atras criticile..... de fapt remarca deja celebra dar de care cei ce dardaie prin nameti n-au auzit...IARNA nu-i ca VARA iar eu cand judec pe altii o fac la fel de drastic cum imi evaluez eu activitatea proprie.Pe vreme nefavorabila se inchide circulatia maritima,fluviala,aeriana dar nu a celor care tin mortis sa ajunga taman in acele ore in care asa cum vedem la televizor vantul bate cu 50km./ora viscolind zapada iar eficienta materialelor antiderapante si a plugurilor de zapada este ZERO.Punet-va in locul celui care are retineti NISTE RESURSE limitate la dispozitie constand in combustibil,masini,utilaje,materiale antiderapante..oameni ce-ati face cu ei cand vremea nu permite sa iesi pe drumuri?dai cu nisip in timp ce viscoleste si temperaturile sunt mult sub zero?vei avea un amestec de nisip cu zapada de aceeasi inaltime cu nametii ,si material antiderapant amestecat cu aceeasi cantitate dezapada iar plugul le aduna si in urma lui se depune in 10min. la loc.Nu poti consuma resursele aiurea,nu poti bate cu biciu oamenii sa stea mai mult de cat le permite rezistenta organismului in frig sa dea zapada ca X vrea sa-si vada AZI socrii si sa taie godacu'.
Cati din cei ce infiereaza neputinta autoritatilor si-au dat zapada din fata casei?a blocului? de 3 zile dau la zapada si in max 3-4 ore e la loc nu sunt masina de dezapezit dar am minimul de responsabilitate sa metin trotuarul din fata casei practicabil.
Am omis o remarca amuzanta...n-a venit nimeni sa ne aduca apa calda un sandwich ceva ... probabil a uitat faptul ca rovigneta ati da dreptul sa folosesti un drum practicabil si nu este o oferta de vacanta 'all inclusive'.As mai scrie dar merg sa caut o lopata cu suprafata mai mare ca asta nu mai da randament asa ca nu prea am timp sa vad ce nu fac altii,mai repede sa vad ce pot face eu....sa nu ma trezesc ca nu mai pot iesi pe poarta.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre mecaNIK, au iesit mai multe scantei intre noi doi pe forum. Insa in topicu' asta nu pot sa nu iti dau dreptate.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
CA CAM ASA E !

Oricum pentru ca spiritul civic cam liseste pe la noi se vede pe strada in acest moment...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
AUTORITATILE astea ,la care unii le iau apararea,stau cu fundu pe sacii de bani.
autoritatile respective sunt adevarate ``lipitori`` in materie de fonduri europene si in materie de salarii ultra ametitoare.
aceleasi autoritati au alocate `carute` de bani pentru aceste DEZAPEZIRI,prime ultra grase si concedii de-ti taie respiratia.

cand e vorba insa de-a pune osul la treaba , dau vina instant pe omul care a ramas saracul inzapezit.
asa s-au obisnuit ei: ``ai domle ne deranjezi de la caldura``.?
``ai domle` de ce naiba nu stati inchisi in case`, sa ne ramana noua `prajitura`?
``ai domle` dati-va masinile la casat `` sa nu mai fim nevoiti sa va adunam de pe drumuri?
din pacate asa se procedeaza pe la mai toate ghiseele, spitalele, etc.etc.

vizavi de spiritul civic: acesta a disparut odata cu trecerea anilor si indepartarea cat mai mare de anii `89.
in perioada comunista intr-adevar puteai sa -ti dai seama ce insemna cu adevarat `spirit civic`.
P.S. reportajul de aseara , cand o femeie era lasata sa moara in bucuresti si spitalul era la 20 m distanta.
uluitor ce `spirit civic` zace-n noi.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu pot sa nu imi aduc aminte de o discutie pe "metereze" acum ceva ani cand eram prin minunatul Bucuresti , am fost sa ajutam persoanele prinse in masini prin nameti . In fine un utilaj mare de dezapezire in fata noastra noi cu mijoalce indeajus de puternice cat sa trecem prin cam orice problema ... In spatele nostru o masina a unei televiziuni (nu dam nume) , in ea soferul o fufa si un cameraman . La un moment dat utilajul sa oprit , o defectiune mecanica . Repede fufa coboara si se duce la cei de la drumuri care se chinuiau sa repare defectiunea . Se invartea se sucea la un moment dat a vazut ea pe cineva acolo care dadea ordine , a inceput sa il intrebe , "Ati facut indeajuns pentru cei blocati in masini , puteati face mai multe , " blah blah , la care nenea asta (care avea cam 40 de ani ) ii spune "Domnita cati ani aveti " , ea nesesizand capcana , "28" , " Ei atunci imi pare rau ca nu am reusit sa ajung mai repede sa ii dezapezesc pe ai tai cand au ramas blocati si te-au conceput pe tine " . Cu tot gerul care era destul de patrunzator , nu ne-am putut abtine sa nu radem ... Cand si noi eram deja inghetati , cand faceam tot posibilul cu toate ca elementele erau impotriva noastra , ei ii ardea de senzational ...
Am prins cateva ierni si in fara Romaniei si autoritatile din diferite tari ,Spania , Franta , la fel de nepregatiti si neputinciosi erau , in fata vremii ...
Cert este ca uneori chiar se trage mata de coada la noi si cand ar trebui sa fie toate masinile si utilajele pentru a limita efectele iernii , la noi se merge pe premiza "Merge asa "
Skip ads

  • dan ovidiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 z13 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2009

  • Mesaj Privat
in gl, pe dn 25, se circula ca iarna
in restul jud e jale
  • georgevig

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 1,6 16v x 16 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:CA CAM ASA E !

Oricum pentru ca spiritul civic cam liseste pe la noi se vede pe strada in acest moment...

Da!
Sunt de acord cu tine,!
Credeam ca numai la noi, la Ramnicu Sarat!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate orice initiativa de a-ti face datoria de locuitor al urbei este imediat anulata de prostia angajatilor de la firmele de salubritate,adica dupa ce 3 zile am tot dat la lopata sa mentin accesul in fata casei si al firmei asta noapte un cretin al firmelor respective a adus toata zapada din zona exact acolo unde era mai curat.Mai sa innebunesc dimineata cand am gasit un morman de 2 metri in locul unde facusem bec si in acest moment am 3 basculante de zapada in acel loc,asa ca nu-mi ramane decat sa urez celor care au facut acest lucru ............... sefilor lor ..............familiilor care i-au facut si crescut cand puteau mai degraba sa recurga la o intrerupere de sarcina.Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul Evil or Very Mad
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut... am un opel astra motor 1.8 benzina tractiune fata si cauciucuri de iarna tot pe fatza 155 60 r13 ok.
Vreau luni seara sa fac un drum pana la piatra neamt si inapoi (stau in iasi) daca imi puteti spune ceva de drumurile de pe acolo... respectiv roman-piatra neamt.. si inca o chestie... am cauciucuri de iarna doar pe fata cum am mai spus... acum am inteles ca tre sa imi pun neaparat si lanturi.. doar ca am o nelamurire:-s sa imi pun si pe spate lanturi oare ?(imi cam fuge spatele) sau sa imi pun doar pe fata si sa imi pun pe spate cauciucuri de iarna .. ? alte sfaturi...? multumesc !
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
au fost colegii din iasi pe ruta asta si e bun drumul.adica se circula.acoperit cu zapada dar se circula.pana acum nu a viscolit.cel mai bine intrebi luni dimineata pe cei cu microbuzele care fac curse regulate.bine ar fi sa ai gume de iarna si pe spate.daca nu grija mare in curbe.nu brusca comenzile masinii.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Din pacate orice initiativa de a-ti face datoria de locuitor al urbei este imediat anulata de prostia angajatilor de la firmele de salubritate,adica dupa ce 3 zile am tot dat la lopata sa mentin accesul in fata casei si al firmei asta noapte un cretin al firmelor respective a adus toata zapada din zona exact acolo unde era mai curat.Mai sa innebunesc dimineata cand am gasit un morman de 2 metri in locul unde facusem bec si in acest moment am 3 basculante de zapada in acel loc,asa ca nu-mi ramane decat sa urez celor care au facut acest lucru ............... sefilor lor ..............familiilor care i-au facut si crescut cand puteau mai degraba sa recurga la o intrerupere de sarcina.Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul Evil or Very Mad



Mi se pare o mare magarie sa tranteasca zapada de pe strada in curul masinilor parcate la bordura. Adica ei si-au facut datoria , punandu-ne pe noi sa lopatim. Sunt de acord sa apuc lopata de partea neferoasa , dar nu in fiecare zi de 3 ori(1 data dimineata acasa , a -2-a oara dimineata la munca , a 3-a oara seara acasa). Asta in cazul in care nu apar si etape intermediare.

Acum vreo 2 ani , inainte de alegerile pentru primarie , ontanu a reusit sa gaseasca niste "scarite" mecanice cu care incarca zapada din spatele masinilor parcate, in basculante. Cum la anu' nu prea apar la orizont alegeri la primarie , probabil ca nu voi vedea asemenea manifestari de bun primar.

Si sa ma scuteasca cei care sustin ca-n vest sau in tarile nordice e la fel ca la noi. Da , e la fel ca la noi , dar daca s-a oprit ninsoarea nu mai vezi petic de zapada pe sosea(in oras) dupa 24-36 ore , ca la ei(nordici) nu baga doar 2 ninsori pe sezon , trebuie sa faca loc la urmatoarea ninsoare.
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
in brasov a nins ca intr-o iarna normala sa zicem nimic spectaculos - au iesit ei asa putin la dezapezit nimic de zis -asta doar pe starzile principale
ce drum credeti ca era cel mai curat ?
brasov-poiana brasov oare de ce ? Very Happy

spuneti voi



numai bine
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
de la traficul intens?
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pentru ca-i periculos? Laughing Laughing
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
facut ieri E85 de la focsani la bucuresti: drum curat. mai nasol era in orase.
sambata era cu pod de gheata.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Starea drumurilor in tara
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
in SECTORUL 5 este mai rau ca in jungla. printre blocuri abia se circula, pe o singura banda creata pe mijlocul drumului. masini de deszapezire? poate in visele noastre frumoase...
votati-l si data viitoare pe vanghelie
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR