Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Buna Dmineata . In primul rand niciodata nu m-am bagat in fata niciodata nu am lasat si nu am sa las un marlan care depaseste coloana etc. Nush sincer cum ai facut acel desen dar totul sa intamplat la virajul din mijloc nu langa pod . acolo am oprit nici nu am vazut politia am intrat in coloana si a venit agentul si ma scos din coloana si sa ocolesc incercand sa-i explic ca intersetia e blocata si eram 5-6 masini pe langa coloana in momentul in care incercam sa-i explic alte masini reintrau in coloana . binenteles ca m-am incapatanat de ce sa ma scoata din coloana? de ce nu sta in intersectia din galata sa vada ce e ? am mai facut aproximativ 5 metri ca a aparut altu tipand la mine actele va bateti joc de noi? si am zis ca nu dar intersectia e blocata si am dat mai in fata nu am avut nici o intentie sa depasesc coloana . Am incercat sa fac un desen cam nereusit masina albastra sunt eu galbena politia si rosii alti participanti.


mariusgmg a scris:@body_18_is - hai ca mai fac o mica corectare pe desenul tau. Asta ca sa se inteleaga mai bine. Sper sa nu te superi. Wink
In general, in orele de varf, coada de masini la semaforul cu Nicolae Iorga ajunge pana la cealalta intersectie. Asa ca daca vii dinspre Galata si faci la stanga nu prea ai ce face si cam dublezi coloana. Altfel blochezi intersectia de la Policlinica sportiva. Am patit-o si eu de mai multe ori.
@expresvectra - mai da si tu cateva detalii pe desen.

Skip ads

  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:. Numai ca azi coloana aia sa facut cu mine in frunte pana fix in curba spre pasaj unde era politita ma vazut si mi-a facut semn sa merg la ei , un alt sofer ma lasat sa intru in coloana si inca 4 masini dupa mine


depasirea coloanei la semafor, se sanctioneaza exact asa: suspendarea dreptului de a conduce.
la mentiune, unde ai si semnat banuiesc, ai recunoscut cu juma` de gura fapta comisa "am fost fortat de coloana"
N.b. ! Nu odata am fost fortat sa las<conducatorii auto> care se baga in fata mea la acel pasaj.Ca o corectare pe desen, ExpressVectra s-a bagat in coloana in curba de dupa linia dreapta, si nu acolo unde e masina albastra pe schita, cum e facut desenul, pentru ca acolo forteaza toti coloana, si au 2 perechi de o0. De ce sa stea ei ca tot omul la rand 2-3 minute?!

si acum, inainte sa faci contestatie , recunoaste: meritai sau nu procesul-verbal?


edit. pai erai in curba spre pasaj sau nu? in primul post ai scris ceva, acum altceva, in cel dinaintea mea?Hotaraste-te
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu,nu il meritam in spatele meu se claxonau la greu iar eu eram fruntas daca nu dadeam inainte ramanea blocata in continuare . repet nu am depasit niciodata o coloana inentionat ca sa fiu eu "smecher"
Daca il meritam achitam 180 lei si 30 zile fara carnet conform art din PV din care 15 cu drept de circulatie si fara sa mai postez patania aici. Pentru ca eu am fost soferul m-am simtit neindreptatit de agentul de circulatie de decizia lui,de comportamentul lui. binenteles ca iau si in calcul ca el nu avea de unde sa stie care era intentia mea dar macar daca asculta si se ducea asa cum la-m rugat sa vada ce e in intersectia din galata

am scris fix in curba spre pasaj. binenteles se poate interpreta ! curba spre pasaj e cea din mijloc care duce direct spre pasaj !

daca eram plasat ca in primul desen eram vinovat cu acte in regula ..dar nu am avut nici o intentie sa avansez asa mult


Ultima modificare facuta de ExpressVectra la Dum 14 Feb, 2010 12:01 pm
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
atunci fa contestatie, si vezi ce iese....succes Exclamation
Skip ads

  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Este drum cu sens unic.Ai sanse sa scapi cu doar o avertizare.
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In cazul in care erai unde ai descris tu EXPRESSVECTRA , nu este linie continua si pana in locul in care te-a vazut nu este semn de avertizare ca urmeaza semafor , nu ai gresit .
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
dap este sens unic acolo luni sau marti am sa merg pe la politie sa vedem
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:dap este sens unic acolo luni sau marti am sa merg pe la politie sa vedem


N-are rost sa mergi la ei, nu rezolvi nimic. Fa o plangere la p/v argumentand cat mai bine (sens unic, linie discontinua - daca asa este) si depune-o la judecatorie in 15 zile de la data intocmirii p/v.
Fara hotarare judecatoreasca definitiva, nu-ti vei vedea carnetul inapoi fara suspendare. Si mai ales, nu plati amenda, pentru ca asta inseamna ca ti-ai insusit si recunoscut fapta.
Oricum, parerea mea este ca ceea ce s-a consemnat la "obiectiuni" (ca te-a "luat" coloana), nu-ti confera avantaj. Dimpotriva...
Bafta, oricum.
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Intreaba si alti patiti cam cat dureaza contestatia si eventualul proces.Sa nu ajungi, Doamne-fereste, sa depui permisul la vara cand pleci in concediu!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
body_18_is a scris:In cazul in care erai unde ai descris tu EXPRESSVECTRA , nu este linie continua si pana in locul in care te-a vazut nu este semn de avertizare ca urmeaza semafor , nu ai gresit .

Exista niste articole de lege care spun ca trebuie sa te incadrezi pe banda corespunzatoare schimbarii directiei cu minimum 50 de metri inainte de intersectie, dupa ce ai semnalizat schimbarea benzii cu minimum 50 metri inainte. In situatia descrisa de reclamant s-a inscris pe banda intai mult mai tarziu "fortat de coloana".
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In respectiva zona nu sunt indicatoare cum ca ar urma o intersectie , si din pozitia in care se afla el nu se vedea nici o intersectie .Abia dupa ce executa virajul la stanga se vedea intersectia . Oricum sunt mai mult de 50 de metri pana la acea intesectie .
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu se specifica in lege ca incadrarea corespunzatoare trebuie facuta doar daca sunt indicatoare ca ar urma o intersectie. Din desene pare distanta sub 50 metri.
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Mai exact sunt 20-25 m poate 30 m dar nu asta conteaza acum. O sa fac contestatie daca o sa castig bine daca nu tot bine asta e o sa-mi fie invatatura de mine sa ma doare in ...... si am sa stau teapan acolo si sa ma claxoneze pana le iese pe ochi...

Azi in bularga ghici cine ma izibit in spate fara daune . Politia cu un Matiz. ma tras pe dreapta a examinat masina daca are ceva si ne-am strans mainile Laughing imi venea sa-i spun sa-mi dea carnetu si sa-l depuna pe al lui! ca nu a pastrat distanta !

Biela ca sa intelegi si tu daca eram vinovat 100% mergeam inchis ca apa calda nu zic ca sunt curat ca lacrima am si eu partea mea de vina dar nu consider ca era necesara amenda !


P.S foloseste EDIT mestere


Ultima modificare facuta de ExpressVectra la Lun 15 Feb, 2010 5:04 pm
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:Mai exact sunt 20-25 m poate 30 m dar nu asta conteaza acum.

Corect! Nu conteaza incalcarea legilor, ci orgoliul pedepsitului! D-aia Romania merge in marsarier.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Bre, lasa ca suntem satui de morala, asta primim moca din toate partile...Te rog sa ocolesti cu sfaturile marete discutiile noastre.A mai fost unul cu 'indicatii pretioase', da' era voie sa-l impuscam (ceea ce s-a si intamplat).Ca pe la sectiuni tehnice nu te-ncurci, numai pe la caterinca si scrieri corecte faci posturi.
Express, bafta si tupeu!Cunosc zona si stiu cum e dimineata.Erau anuntate controalele din ziua aia si in presa scrisa!
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
lupul1969 a scris:Erau anuntate controalele din ziua aia si in presa scrisa!


Pai asta inseamna, clar, ca acolo chiar se-ncalca grosolan si permanent legea => cu parere de rau, cred ca amicul nostru n-are nici o sansa sa-si vada carnetul mai devreme de 30 de zile. N-ar face controale daca nu s-ar incalca reguli elementare!
Sunt si-n Sibiu cateva locatii in care tot felul de "grabiti" se pozitioneaza pe banda a III-a (obligatoriu stanga), iar la verde ti-o taie din scurt. Normal ar fi sa ramana fara carnet, da' au tatici cu c....e grele. Ca ex.: BMW 650i (Ana Oil), Tuareg de valutisti, X6 cu nr SB 32 JAF (din famelia emperiala, mancati-as), etc. Noi, astialalti, suntem FRAIERII... Care respectam legea si pe ceilalti participanti la trafic. Citeste Regulamentul!

In privinta "solutiei finale" invocata de tine, eu as incepe cu cei care nu respecta regulamentul de circulatie, pentru ca pana "dau coltu' " pe mana (mintea) lor, mai omoara cativa nevinovati. Uita-te la tv, prin presa, si-ai sa-ntelegi ce spun. Majoritatea-s d-astia cu "masini tari", pana-n 25-30 de ani.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca sectorul de drum respectiv este prost marcat, tocmai pentru a ingreuna situatia soferilor si a da posibilitatea militienilor sa-si arate eficienta in constatarea contraventiilor.
Daca schita este corecta, poate cineva sa ne spuna care este rolul liniei continue dintre cele 2 benzi? Argumentand cu textul de lege, desigur.
Cand, cum si in ce conditii poate fi folosita banda din stanga a respectivului sector de drum avand in vedere ca este cu sens unic?
Teoretic, cei care au intrat pe acel drum cu sens unic prin viraj la stanga ar trebui sa mearga pe banda stanga dar nu mai pot vira ulterior la drapta fiindca linia continua le interzice schimbarea benzii. Nici cei ce au mers drept sau cei ce au virat la dreapta nu pot folosi banda din stanga din cauza aceleiasi linii care nu le permite schimbarea benzii. Atunci de ce sunt 2?
Iar daca intre 2 intersectii sunt mai putin de 100 m cum respecti prevederile de incadrare pe banda corespunzatoare? Ca iti trebuie 50 m sa semnalizezi intentia si sa o si faci cu 50 inainte de intersectie?
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Schita este corecta doar ca pozitia masinilor fiind alta.

Ese sens unic sunt teoretic 2 benzi dar nu sunt delimitate de marcaj de nici un fel de marcaj .
Tot teoretic unu ar fi cand se ajunge la pod pentru viraj la dreapta si una pentru mers inainte.
Este drept ca acolo se baga lumea in fata la baza podului si nu imi convine si nu am lasat niciodata pe nimeni sa se bage in fata mea , dar in cazul dat nu am avut nici o intentie sa ma bag in fata la 20 masini si am oprit la viraj spre stanga spre pod pentru a reintra in coloana .
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
lupul1969 a scris:Bre, lasa ca suntem satui de morala, asta primim moca din toate partile...Te rog sa ocolesti cu sfaturile marete discutiile noastre.A mai fost unul cu 'indicatii pretioase', da' era voie sa-l impuscam (ceea ce s-a si intamplat).Ca pe la sectiuni tehnice nu te-ncurci, numai pe la caterinca si scrieri corecte faci posturi.

Tovarasu' cu amintiri, inteleg ca va deranjeaza toate parerile care nu concorda cu a dumneavoastra.
In cazul despre care se discuta in acest topic nu e vorba de morala, ci de primii 7 ani de viata facuti de unii in sistem Fat-Frumos. Pentru distinsul contravenient zona era una cunoscuta si stia si ca e mult mai greu sa faci dreapta, dar a mers pe ideea "Da-i in p...a m...i de prosti ca io voi face dreapta. Sa-l manance in c.r pe vreun gabor sa ma opreasca si imediat il trimit in pas alergator in intersectia de dinainte!" Numai ca in aceasta zi socoteala nu s-a mai potrivit. Si ce face contravenientul? In loc sa-si recunoasca barbateste vina, incepe sa se planga ca o muiere ca e o victima a sistemului. Acum io stiu o chestie de bun simt: daca m-am incadrat gresit dintr-un motiv sau altul, nu ma obliga nimeni sa fac dreapta fix acolo prostindu-i pe prosti. Pot face dreapta civilizat pe urmatoarea strada chiar daca ocolesc un pic. Insa unii cu mai multe omlete in pantaloni nu pot accepta o solutie asa de umilitoare.

Stimati forumisti, in trafic la fel ca si in viata respectati-i pe ceilalti daca aveti pretentia ca si voi sa fiti respectati la randul vostru!

P.S.: Sper sa nu ma manance lupul ca are gura mare si pare flamand!
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Domnilor, nu cunoasteti zona si problemele de acolo.Pe acea strada nu este nici un marcaj, de obicei banda 2 e parcare, apoi e trecere pe sub calea ferata...Patitul nostru nu s-a dat zmeu, a refuzat doar sa iasa din coloana pentru moftul lui Garcea apoi a cerut SFATUL colegilor.Nu credeti ca a primit suficiente observatii?Macar asteptati rezolvarea si, dupa aceea, liber la comentarii!Degete fierbinti!

Unii s-au linistit subit dupa ce au ajuns sus...Mai facem un post de moderator in Baragan!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR