Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
200 km/h fix (talpa-fara sa vrea mai mult) pe autostrada in .de , singur in masina si cu cauciucuri de iarna - stabilitate perfecta, fara zgomot.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Contorul se opreste la 210 si eu trec un pic de aceasta valoare (viteza AFISATA, nu reala...) Fabrica zice vmax=208 la modelul meu...
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Imediat dupa ce am luat-o (duminica, mai precis), am luat-o la o talpa pe autostrada spre mare, pana la breteaua care duce la Ciorogarla.

Eu am luat masina pentru familie, dar am vrut sa o testez si sa-i vad comportamentul (ma interesa sa fie nervoasa intre 70-130 km/h, viteza cu care o sa merg eu de obicei). Am dus-o, eu, pana la 160km/h pe bord, iar motorul de-abia dadea semne ca incepe sa se simta bine. Pentru mine 160 la ora este cam mult insa (desi masina nu avea nici o vibratie, nici nimic, ci doar motorul se auzea mai tare in habitaclu), asa ca m-am linistit la 130, mergand asa vreo 10km. Asta o sa fie si viteza de croaziera pe autostrada, caci motorul merge foarte bine in plaja 120-130 (pe bord, in realitate viteza e mai mica un pic).

Cumnata-miu a impins-o la intoarcere pana la 180, dar l-am rugat sa se linisteasca (se luase la intrecere cu un Logan, pe care il facuse scurt). Desi masina are 13 ani, motorul e in stare foarte buna, si sunt convins ca daca insisti un pic ajungi si la 200 km pe bord.

Cum ea nu va vedea prea des viteze de peste 130/ora, ma indoiesc insa ca va mai atinge vreodata 180/ora... Cool
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Asta vara pe A2 cu 3 oameni in masina in afara de mine+bagajele aferente (mergeam la mare...) am vrut sa vad cum se comporta si am mers cam 20 km cu 180-185 la ora (pneuri 195/65 R 15). Mai putea ceva dar mi-era si mie mila de motor...
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:200 km/h fix (talpa-fara sa vrea mai mult) pe autostrada in .de , singur in masina si cu cauciucuri de iarna - stabilitate perfecta, fara zgomot.

Am batut recordul personal cu Opel : 210 km/h (OMV Super Euro 5 / 4 oameni in masina) ! Dovada :

Deseara va pun si poza cu 240 cu un amic cu un TT !!! Embarassed
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pe A2 acum o luna, cu 5 persoane in masina si portbagajul plin, nu mai mult de cativa km, 180-185 km/h pe bord.Nu am insistat, desi mai mergea, pt ca nu ma simt bine la viteze mari, indiferent de masina.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu am mers cu aprox. 170 km/h pe DN1 daca nu ma insel....singur in masina , ma intorceam de la tara....oricum cel mai bine ar fi mers pe autostrada soarelui avand in vedere ca e "ca in palma" drumu..... Wink
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Am dat peste 200 ... cu aprox 210 si masina mai vroia, dar .... jena mare .. pe Autostrada soarelui si mai ales pe ... Baicoi - Ploiesti ... pana in linia de tren Embarassed insa cu consumul a fost dur ... Crying or Very sad la 160 papa cam 9.6 (instantul) iar la 200 si peste 20 (tot instantul) Confused
E ? ce zicetzi de valorile astea de la consum ? in 40 km / h se dubleaza consumul ... Crying or Very sad
Skip ads

  • crisluca1985

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucucresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2004

  • Mesaj Privat
195 pe Bucuresti-Pitesti in incerarea disperata de a scapa de un A4, inca mai ducea dar nu mai avea rost ca ala era lipit de curu meu Crying or Very sad . Si m-a prins radaru chiar la intrare in Pitesti cu 100 pe limita de 60, am avut noroc ca nu m-a prins cand o ardeam si am avut ghinion ca m-a prins oricum.

P.S. Autostrada aia are niste portiuni foarte proaste, ATENTIE MARITA pe acolo.
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Putin peste 170 pe Pitesti, ca erau gropi ... Evil or Very Mad dar a fost numai de probã, sa vad cum merge la viteza mare.
  • snOOpy

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cu Astra mea am mers cam cu 195km/h pe diferite portiuni din drumul de la Oradea la Timisoara si mai putea, dar nu stiu pana unde
Deobicei merg cu viteza constanta (100 km/h) pt. ca ofera o serie de avantaje: consum mic, comoditate, viteza medie mai mare decat daca as merge cu 50 in loc. si 150 in afara lor, etc.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
120Km/h pe Bacau-Buzau.
Acum nu-i dau mai mult de 110, pana nu ii fac reparatiile in totalitate.
Mentionez ca maximul este de 155Km/h, la 75 caiuti putere, motor 1199cmc...
As fi curios ce zice Zafirul, cu sora mai maaaaaaare a agilei
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Off topic:
Avand in vedere ca Zafira nu este decat un Astra Caravan lungit pe verticala, nu cred ca i se potriveste titlul de sora mai mare a Agilei Smile.

On topic:
Luand in considerare rezultatul votingului cu proprietarii de Opel, rezultatul acestui voting era previzibil.

Record personal: 150km/h, TgFrumos->Roman.
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
http://img295.echo.cx/img29...80/img23076ja.jpg

am ajuns si pe la 170 km/h pe E85, putin mai sus de Buzau

oricum, in general nu trec de 120-130 km/h


Ultima modificare facuta de io la Joi 23 Jun, 2005 11:14 am, modificat de 2 ori in total
  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Ac lipit la 210 (ata am io maxim pe bord) pe A2 imediat dupa Fundulea. Am afcut-o o singura data si doar cativa KM. Ce mi s-a parut ciudat a fost ca am simtit cum mai crestea viteza chiar dupa ce se lipise acul. (dar am o banuiala ca vitezometrul indica mult mai mult decat realitatea) De atunci mai mult de 160 nu i-am dat. Motorul e in semnatura.
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
TREI persoane in masina plus portbagaj plin pe DN1 acul trecuse de 200 dar parerea mea e ca aveam in jur de 190 si ceva !!! Stiti ca astea au eroare !!!
aaaa da!!
Si pe drumul spre mare cre' ca DN2A sau DN1A 210 (doar doua persoane)
Parerea mea e ca nu merita viteza atat de mare economia de timp nu face cat cea de bani (sa scumpit si motorina asa ca ... am renuntat la sporturi de-astea )
L-a luat pe tata cu vectra c in schimb pe DN1 inainte de Baicoi cu 200 in cap !!! Funny !! I-au luat permisu' (vreo 2 zile ca si l-a luat inapoi !!!)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
143-145/h la intrarea in sibiu dinspre selimbar...mai avea pedala dar se termina portiunea plana si nu stiam cum se comporta in denivelari....pt o batranica de 10 ani cre ca e suficient, oricum pt nevoile mele si necesarul de adrenalina este.
  • zero

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2005

  • Mesaj Privat
160+ Km / ora.
Mai aveam de unde sa ii, se comporta ok, dar nu mai aveam drum.
Asta pe E60.

Not bad ... sper sa fie loc si de mai mult.

Record de viteza in localitate (eu inteleg prin localitate, plin centru, ziua, oameni, masini) : 120
Record de viteza noaptea in localitate pe ploaie : 120
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
180 km/h acum 1 an intre Bacau-Adjud(mai precis Cleja-Racaciuni) cam atat a putut masinutza mea, de atunci i-am mai dat de vreo cateva ori 160-170km/h, in rest merg constant cu 100 km/h(daca imi permite drumul) motorul este vechi si nu are rost sa il solicit prea tare
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La aproape 2 luni de cand am masinuta,pot raspunde si eu acestui topic.180 km/h pe Pitesti-Bucuresti cu 4 persoane in masina si portbagajul full.Am cutie F 20,si cauciucuri 215/50.Putea mai mult dar aveam o jeanta indoita si mi-a fost teama.

P.S. Fostul proprietar a vrut sa-mi demonstreze ce poate masina pe Buc.-Urziceni.La 200 km/h i-am zis sa o lase moale ca nu mai e a lui decat 5 min. Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cat esti de "iute"
< 140 km/h 26%
140-180 km/h 38%
180-200 km/h 18%
> 200km/h 16%
1,184 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR