Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@ealex, am citit cu atenþie riposta ta ºi o gãsesc destul de justificatã aºa cã am adãugat ceva pe aici pe colo.
ealex a scris:Eu merg 100km pe zi cu motoru prin bucuresti, si iti garantez ca nu viteza, ci indiferenta si nesimtzirea ucid.

Este normal avand în vedere cã noile generaþii de motoare numai în treapta a I-a ºi a II-a ajung la acestã vitezã
ealex a scris:La semafor e normal ca cei pe 2 roti sa se bage printre masini si sa fii primu la stop

Cred cã mai de grabã faptul cã au demarajul mult mai prompt în raport cu vehiculele pe 4 roti
ealex a scris:In Bucuresti s-a ajuns foarte rau, e deja jungla. Soferii sunt de 2 feluri, cei care dorm (sau fac diverse chestii si pun condusul pe locul 2, desi sunt la volan) si cei agresivi, care sunt deja obisnuiti sa mearga asa

Ai fãcut referire la ºoferii indisciplinaþi nu? Catalogarea acestora poate fi împãrþitã în mult mai multe categori iar aici aº putea adãuga ºi pe cei care se amuzã pe seama celorlalþi participanþi la trafic (puºti teribili cu maºini puternice ºi care uitã cã defapt ei conduc nu cohabitanþii ºi atmosfera din interiorul habitaclului. În fine, ar fi mult de comentat aºa cã ne vedem Joi. Smile
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Problema incepe in scolile de soferi, unde instructorii nu-i invata pe viitori soferi de "conserve", ca intr-o intresectie, pe langa masini, mai circula si "kamicaze" si, atunci la noul sofer se intipareste in memorie, ca, daca intra intr-o intersectie se uita stanga, dreapta si daca nu vede "conserve" trece . Am facut un sondaj printre cunoscuti si nici la unul intructorul nu i-a spus de "kamikaze".
Sunt sigur ca 80 % din cei cu "conserve"care au avut incidente cu "kamicaze" s-au asigurat dar, nu i-au vazut. din aceste motive nu sunt obisnuiti cu ei in trafic . de ex : daca de maine o sa circule avioane razant cu calea ferata sunt sigur ca o sa fie o gramada de accidente, pt ca omul ajunge la calea ferata si se uita dupa trenuri nu dupa avioane ...
La 200 km/h un "kamicaze" parcurge 1m in 0,018 s deci 500 m face in 9s cand unul cu "conserva" intra intr-o intersectie se asigura la maxim 300 m. el nu vede ca la 500 m vine un "kamikaze". sau trebuie sa fie si clarvazator sa stie ca se apropie de el un "kamikaze"?
E aceeasi poveste si cu asigurarea in oglinzi, sa se uite fiecare in oglinda si sa vada la o distanta de 300 m cum se vede o "conserva" in oglinda, cam cat un "gandac ". un "kamicaze" se vede cam cat un "paduche" sau deloc, iar daca are si 200 km /h ...are exact 5,4 s sa reactioneze ,oare poate ?iar unde sunt intersecti din 200-300 m cel din "conserva" trebuie sa se asigure si la cealata intersectie daca vine un "kamicaze".

Iar cine este sau vrea sa devina "kamicaze" nu pot decat sa-i spun :
1. Sa-si faca o asigurare de viata serioasa .(sa lase familiei si altceva decat tristete si suferinta)
2. Sa-si rezerve un loc in cimitir .
3. Sa contacteze o firma de pompe funebre pt. servici complete.

Si pe urma sa se urce pe "raketa" sa simta adrenalina ...


@apasaciu Termenul de " handicapat " e folosit in aceasta situatie putin grosolan, ca sunt oameni cu handicapuri care nu au nici o vina sau nici o legatura cu ce ai exprimat tu mai sus si nu merita o comparatie inadecvata .
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
vios40: 100km este distanta medie pe care o parcurg intr-o zi prin oras, nu viteza. prin trafic n-ai cum sa mergi 100 km/h. adica se poate, dar ajungi la stiri. seara mai merge.
100 in a 2-a iau multe masini peste 140-150 cai, iar motocicletele peste 60 cai sportive si de strada iau si in 1-a. chopperele si alte tancuri excluse.

Indiferent de vehiculul cu care mergi, cand ii dai 200+ km/h esti pe propria raspundere. Parerea mea. Sunt si multe cayennuri, x5-uri si alte shalupe puternice care merg 200 noaptea pe magheru, dar culmea ca l-i se face loc. As putea sa zic ca e discriminare. Oricum, urmatorul upgrade la motocicleta va fi bi-xenon.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
vad ca pe aicea taiati si spanzurati!majoritatea condamna motociclisti(eu acuma imi fac Aul).
Nu ar trebui chiar atat generalizat!
chiar sunt inconstienti!nu exclud acest lucru...dar si sunt cei care le plac viteza si le pun in practica pe circuite inchise...

1.in afara de cei cu scutere si sunt sub 20 de ani ....nu trebuie sa ai 200km/h sa provoci un accident sau sa mori....astia cu scutere merg ca nebuni si sunt si "mici" abia se ved.....de mai multe ori am patit la intersectii, am vrut sa virez la stanga ...am semnalizat din timp si mam incadrat corect, intruna ma asiguram in oglinzi si dintro data inainte sa virez apare un scooterist,care pana atuncea ..cred ca so fi aflat in dreapta,ca nu lam vazut si glont pe langa mine...la catva cm de aripa din fata (vin asa de aproape incat se incadreaza in punctul mort si nu mai pot fi observati) macar de ar pastra o distanta ...in caz de nevoie sa aiba loc pt a executa alte manevre ce il pot scoate din impas in caz de nevoie.nu inteleg de ce ii lasa sa mearga fara carnet,si la ce au oglinzi daca nu se asigura....doar acceleratie?nici frana nu o pot utiliza corect......astias pusti ce se cred tare si mare (duc o "inconstienta" in spate cu casca din piata de 45ron care merg bine la blugi noi si fara echipamente de protectie..."cai fiu lui PEDRO si nusi permite sa trenspire la semafor").

2.Alta categorie de inconstienti sunt cei care au motoare de peste 8.000euro si echipamente (adica casca,ca in rest trening) de 50euro.....fara aparatoare,genuchere sau altele.... si merg de rup asfaltu...moarte curata.

3.si cei care sunt incepatori si au primul motor din import ....ceva peste 400cmc si minim 2 pistoane....nici nuti dai seama ca trebuie sa schimbi ..... te uiti la turometru si ii la 9xxxrpm.(cele cu motoare sport) si te uiti la km si ai peste 100km...ii destul 1 piatra,groapa,denivelare,frunza umeda,chiar si marcajele de pe sosele sau o franare incorecta,neatentie si esti platou.

nu vreau sa ma priviti ca si pe un "profesor",ca sunt departe de a fi, doar din cele citite pe alte forumuri de profil(ca experinta in 2 roti nu prea am,,doar terenuri pe accidentate,cateva ture)

si sunt destui tot de genul acesta pe 4 roti care sunt "flacai" pe bani lu TATA cu masini bengoase,teava de evacuare cat hornu lui bunicu si mai mare zgomotu decat talentu.....produc accidente destule,doar ei se cred stapani drumurilor(are tata bani sa ma scoata de la zdup...in caz ca...) si nu au nici un respect fata de alti participanti la trafic,mai ales pe nenea MIhai batran de 6x ani care vine cu o dacie de prin 7x si il ia la bani marunti.....mai ales in intersecti nesemaforizate(prioritate din ceruri)+un vocabular de analfabet.... ingrijorator sunt in crestere nr de acesti indivizi.

eu consider ca cei care au experienta in condus ..ex pt cat B si dupa aceea trec pe 2 roti sunt mai constienti.....dupa numarul de accidente vazute sau poate prin ce au trecut ....sa fie mai atenti cand conduc pe 2 roti si sa se respecte pe ei insasi si pe cei din trafic....nu zic ca nu pot sa aiba accidente,sunt oameni gresesc si platesc de multe ori cu viata Sad (dar poate nu implica pe alti din trafic) => doar o pare personala.
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand imi pare rau pentru Cristi motociclistul de pe DN1, am inteles ca avea motorul de putin timp si o luase special pentru curse, in acea zi plecase la o plimbare fara o destinatie anume, nu ca noi astia pe 4 roti ce mergem de la A la B cu o oarecare treaba, pe motocicleta pleci doar de placere, te simti liber, ai calutul tau intre picioare si toata lumea iti sta la picioare. Sunt convins ca cei doi ar mai fi avut o multime de clipe minunate daca nu le-ar fi stat in cale conservarul ala ce i-a acoperit banda, de bine de rau orice vehicul pe 2-4 roti are dreptul la o banda chiar daca nu ii trebuie toata iar pe acea banda era cristi.
Ca l-a lovit din spate sau din lateral e mai putin important, toti martorii si chiar imprejurarile dovedesc faptul ca a schimbat banda fara sa se asigure.
Cat despre viteza sunt curios cati respecta limitele legale, mira-m-as sa mergeti toti cu 50 sau 90 in afara cand nici macar nu ati terminat treptele de viteza iar la un motor se ajunge la 120 lejer in treapta 3, adica mai putin de jumate din cate are.
Visez si eu demult la un motor dar imprejurarile nu mi-au permis decat 4 roti, oricum nu am renuntat la idee oricat de periculoasa ar fi la stilul meu de condus (la un drum banal sa iau sotia de la servici am 2-3 situatii de accident - my fault), dar decat o moarte chinuita la 70 de ani pe taramurile astea, mai bine una fericita macar spre 40 (sau deloc Wink) macar pana imi soseste ceasul sa fac varza toate conservele ce se baga langa mine pe banda mea, ca ei sunt mai "mari".
Chiar ma incearca o bucurie la gandul ca ii trimit la unu un picior in tabla cand ma inghesuie.
Acelor familisti convinsi ce se simt bine imbracati in tabla e inutil sa le explici punctul de vedere al unui motociclist si de unde vine pofta teribila de a simti ca traiesti.
Imi pare rau pentru familia lui dar probabil s-au consolat cu gandul ca a trait fericit pana in ultima clipa, lucru cu care f. multi romani nu se pot lauda.
Odihneste-te in pace!
  • Calibra-Turbo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Germany
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2005

  • Mesaj Privat
check out this video.a motorbike driver has filmed his own crash Shocked
http://www.youtube.com/watch?v=dtzj8pZ1jT4
  • RolyB

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Calibra-Turbo a scris:check out this video.a motorbike driver has filmed his own crash Shocked
http://www.youtube.com/watch?v=dtzj8pZ1jT4

Oh my god Confused
Si uite-asa din inconstienta se mai pierde cate-o viata.Unii motociclisti chiar nu isi dau seama de riscurile pe care si le asuma.Link-ul de mai sus e doveditor... Shocked
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
e un accident clasic si pt masini, intrecere, curba contrasens zbang si gata, pacat ca ambii au ales exteriorul curbei , pacat mai ales pt cel ce mergea regulamentar ca asta de filma a fost clar un idiot, cat despre riscuri sunt convins ca le constientizeaza singuri nu trebuie sa le explicam noi in postura de conservari cum sa mearga ei cu motoarele, am un oarecare respect pt curajul si libertatea lor de a face ce vor acceptand chiar riscul suprem. Imi place sa ii privesc, ii protejez de cate ori am ocazia si sper sa fiu unul de-al lor intr-o buna zi, cine stie, poate la anul:D, barcutza as lasa-o sotiei asta in cazul in care nu am bani sa ii cumpar vreo buburuza.
Am un prieten ce si-a luat mondeo, a intrat cu ea in pom a dat la service 260 mil, apoi si-a luat un logan dar avea si o honda. Nici cand a cumparat fordul nici cand l-a reparat nici cand si-a luat pt marfa logan nu a fost mai bucuros ca atunci cand a schimbat honda veche cu una mai noua, pur si simplu radia tot, facea welling pana in treapta 4 inclusiv.
Mentionez ca are peste 40 ani 2 copii din care fiul cu A luat si el, deci un biker ramane biker oricat s-ar obosi unii pe aici.
Nu prea vad ce cauta un thread cu motociclisti la sectiunea masini dar concluzia e simpla:
BELITI OCHII IN OGLINDA CAND SCHIMBATI BANDA SI NU VA MAI BAGATI IN SUFLETUL LOR, AU SI EI DREPTUL LA O BANDA INTREAGA.
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Asta e si culmea ... ca nu era destul loc ... mai trebuie sa vad si doi tantari cum se plesnesc in aer si le-am vazut pe toate ...
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
turculetz a scris: [...] BELITI OCHII IN OGLINDA CAND SCHIMBATI BANDA SI NU VA MAI BAGATI IN SUFLETUL LOR, AU SI EI DREPTUL LA O BANDA INTREAGA.


daca au dreptul la o banda a lor, ar trebui sa nu se mai inghesuie printre masini pe la semafoare... in 90% din cazuri sunt singurii vinovati si mi se pare mie ca ei se baga in sufletul conservarilor. si mie imi place ideea de motor/adrenalina/viteza, dar prefer sa urmaresc motoGP...
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@turculetz
ai dreptate: motoristii au si ei dreptul la o banda intreaga.
Dar asta nu le da dreptul sa depaseasca dea-n boulea, cand vad clar ca le vine masina din fata.
OK, au demeraj net superior masinilor normale, dar depasind la milimetru pe langa mine se expun absolut prosteste.
Poate imi sare ceva in fata, poate trag de cretin de volan stanga un pic...eu sunt pe banda mea, practic ma pot desfasura pe ea cum imi dicteaza traficul. Daca el vine ca berbecul...
De obicei ii feresc pe berbeci, ca nu sunt dus cu capul, dar in viata trebuie sa te mai feresti si singur...
  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cred ca toti visam sa mergem pe motor. Eu, cel putin, sigur. Insa in traficul din oras, daca e sa conduci regulamentar, nu te ajuta cu nimic fata de o masina. Daca ma vad pe motor ma vad pe un drum de munte, cu serpentine, liber, dimineata pe racoare. In oras ori mergi ca bezmeticul si atunci esti eligibil pentru injuraturi, ori mergi corect si atunci ajungi la fel de repede ca si cu o masina, doar ca ceva mai obosit si mai transpirat.
Skip ads

  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ron a scris:
turculetz a scris: [...] BELITI OCHII IN OGLINDA CAND SCHIMBATI BANDA SI NU VA MAI BAGATI IN SUFLETUL LOR, AU SI EI DREPTUL LA O BANDA INTREAGA.


daca au dreptul la o banda a lor, ar trebui sa nu se mai inghesuie printre masini pe la semafoare... in 90% din cazuri sunt singurii vinovati si mi se pare mie ca ei se baga in sufletul conservarilor. si mie imi place ideea de motor/adrenalina/viteza, dar prefer sa urmaresc motoGP...


Cand un motociclist se baga printre masini care stau la stop, nu vad cu ce te incurca. Va ajunge primu la stop in fatza, si chiar mergand regulamentar, daca e atent si nu adoarme pana se pune verde, va pleca de pe loc mult mai repede decat orice masina.
In situatii de astea oricum se merge incet. Eu merg cu 5kmh, printre masini, cu picioru pe frana spate si 2 degete pe cea fatza.
Cel mai grav lucru care se poate intampla e ori o usa deschisa in fatza sau un pieton care sa sara printre masini. Dar mergand normal exista timp de reactie si oprire destul.
Odata pus in miscare ma misc ca si cum as ocupa toata banda.
Repet, in mers nu sunt deacord cu "lane-splitting"-ul (trecutul intre benzi). Acest lucru il face fiecare pe pielea lui. Prefer sa ii depasesc la urmatorul semafor.

Vehiculele pe 2 roti, mici/mari, se vor inmulti. Asta iti garantez. Inevitabil vor exista si uscaciuni printre ei.

Dar sa iti pun alte probleme: microbuzele si taxiurile care opresc sau pleaca fara semnal, intorc de pe banda 1-a peste toate benzile fara semnal nu te deranjeaza? manelarii cu beamveuri care vin pe o banda libera si se pun in fatza ta peste trecerea de pietoni cand astepti la semaforu de stanga nu mai deranjeaza pe nimeni? In state o astfel de manevra se lasa cu omor, la fel ca orice fentare a unei cozi de orice fel. Dar la noi lumea e fraiera, "jmecherii" profita. Nu laud america (scris cu litera mica intentionat), dar "prostii" de acolo sunt cu mult peste noi dintr-un milion de motive, si primul pe lista e RESPECTUL.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@Ealex
Perfect de acord cu tine! in toate punctele!
Pacat ca nu-s toti ca tine. As zice ca 50% sunt din cei care fac slalom printre masini si depasesc pe mijloc, desi vin masini din fata...
Cat despre manivelari, manelari samd...fara comentarii...cred ca toti le-am lua gatul. Sad
  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
si eu iti dau dreptate, ealex, in ceea ce ai scris. dar ideea e ca nu mi se pare normal sa ajung sa conduc doar pentru a-i proteja pe motociclistii care se strecoara printre masini, culmea e ca ma refeream la cazuri in care la culoarea verde eu cu "conserva" mea ma impiedic de ei... fiind prea preocupati de a face senzatie si zgomot de motoare turate. si daca in timp ce tu te strecori spre intersectie printre masini se face verde nu jenezi participantii la trafic?
si mai sunt si altele... de exemplu willing (parca asa se scrie...) printre masini, chestii care streseaza pe cei din jur. cand vad asa ceva involuntar traiesc o teama ca bomba ridicata pe o roata se poate opri in masina mea. un astfel de accident chiar s-a intamplat mai demult si a fost si mediatizat.
"uscaciunilor", cum zici tu, li se aduc critici, nu oamenilor intregi la cap.
numai bine!
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ron: ma repet, "exista si uscaciuni in orice padure", nu generaliza.
ps: "wheelie" e a te da pe o roata, pe scurt pe romaneste "uili". iar a te opri pe roata fatza cu spatele in aer, "stoppie".
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
http://www.fugly.com/media/.../stoppie_kiss.jpg
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Motociclisti....... oare chiar aveti pretentia ca la 200 Km/h (56 m/s) sa fiti vazuti intr-un trafic dement, cum e cel de pe DN 1?
Oare chiar credeti ca bietul conservar apreciaza corect viteza cu care va deplasati si poate reactiona in timp?

Stiu, e jenant sa respecti viteza legala dar nici nu aveti pretentii cand va infigeti cu 200+ km/h in vreun conservar. Pe bune!
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
turculetz a scris:http://www.fugly.com/media/IMAGES/Funny/stoppie_kiss.jpg


Nenea ala (pe bmw f800) e Christian Pfeiffer. E demential.
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Poate se mai linistesc cand vad ce se intampla cand se plesnesc de o masina !


Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR