Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • umberto_f1

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am mers cu 38 de l 630km adica un consum mediu de 6 dar nu prea am mers prin bucuresti Smile.Am Corsa 1,2 75cp
Skip ads

  • anca_cm_06

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sunt si eu eu membru mai novice al acestui club; de aceea, apelez la veterani pentru un raspuns si daca se poate si pentru un sfat. Detinem un opel astra 1,4, motor ecotec 16 valve si as vrea sa-mi spuna cineva cati km are auronomie odata ajuns la rosu indicatorul de benzina si cum as putea sa aflu cat mai corect cam cat consuma la 100 de km?
Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut!
dupa cum spui tu 'autonomia' in general este prevazuta de constructor cam 100 km iar cel mai simplu ptr a face consumul faci plinul la rezervor ochi (pana da afara),rulezi masina in jur de 500 km si apoi faci iarasi plinul si aplici regula de trei simpla
Spor la calcule!
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Se spune că ar mai merge încă 50-80 km de la indicatorul pe rosu dar nu-ti recomand să incerci. Am mers si eu 10-15 km cu indicator rosu dar asta până la primul Peco, unde am alimentat încă 5l, lucru ce ti+l recomand.
Consumul cel mai bine il faci asa: faci plinul, resetezi kilometrajul temporar, circul peste 100 km, revii să faci plinul si vezi cât combustibil ai alimentat. Ai numărul de km de la kilometraj si faci raportul
c/k x 100 = v
unde:
c= câti litrii de combustibil ai realimentat;
k= nr. de km parcursi
v= consumul la 100 km
Skip ads

  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Deoarece e vara si nu e indicat sa umpli rezervorul plin ochi, din cauza caldurii te poti trezi ca iti iese pe la buson afara, propun alt sistem. Cel putin eu asa fac. Las masina sa ajunga pe rosu, merg inca cu ea pana incepe si palpaie becul rosu, ceea ce indica cam 3L. Alimentez, pun kilometrajul pe zero, si merg pana ajung iar sa mi se aprinda si sa palpaie becul rosu. Notez nr de kilometrii facuti, stiu ca am pus n litrii de benzina de 100 de lei de exemplu si calculez.

Unii de aici vor spune ca nu e bine sa o lasi sa ajunga asa pe rosu fiindca e posibil sa fie impuritati prin rezervor si sa iti traga si impuritatile prin sistem. E posibil, insa eu nu am avut niciodata probleme din aceasta cauza.

PS: Desigur sistemul e bun daca esti prin oras cu masina, nu de facut cand esti plecat prin afara unde nu gasesti benzinarii.
  • vg_81

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai bun consum se face la plin, este cel mai corect.


(sper ca nu incalc vre-un regulament, dar filmul asta m-a ajutat pe mine sa-mi fac consumul)

http://www.youtube.com/watch?v=ZDNHpQ0h7HU
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR