Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:
tu mai intrebat pe mine de ce nu imi iau masina premium,hai sa te intreb si eu ceva..tu cand ai ales sa iti cumperi masina de ce nu ai ales logan?masina ta deja are 9 ani,e coaja(orice astra vechi e coaja,tu ai zis asta nu eu) puteai sa cumperi un logan din 2007,km mai putini.


Crede-ma ca as da timpul inapoi si as lua logan nou ( cu aer si servo poate motor de 1.6 la preturile de atunci si bani care ii aveam) , am dat in 2006 aproximativ 8000 de euro cu ea inscrisa adusa personal din Frankfurt masina era tzipla si pana acum in 4 ani de zile si 55000 de km am mai bagat cam 2200 EURO in reparatii sau consumabile in afara de schimbul de ulei. Intr-un logan de luat de nou in 60000 de km NU bagam garantat atatia bani .

sa fac un review:
pompa injectie+ capac filtru motorina + oringuri injectoare +o patina distributie 5800 ron -ghinion
radiator ac + manopera +incarcat =700 ROn
rulment fata dreapta 290 ron
discuri fata +placute, capete de bara, termostat, oringuri calorifer, cablu frana de mana , baterie-1200 ron

Peste toate astea au fost schimburile de ulei la 10000( chiar si 7-8 mii ) de km vreo 6 anvelope noi . daca nu era pompa de injectie poate recomandam Opel astra si prietenilor, asa ...
Acum asta e am rezolvat toate bubele masinii si nu o pot vinde la preturile de nimic din ziua de azi. Consider ca masina e intr-o stare foarte buna si NU o pot vinde pe degeaba, nici la 5000 de euro nu o dau.

Tu vrei sa cumperi masina cu 3000 de euro si eu am investit 2200 in reparatii, trage si tu concluzia .

Astra coaja e aia de 1.7 alba fara AC si geamuri electrice, jante de tabla, tamburi pe spate eu am astra dotata cu pilot si computer de bord...

PS 1) de aia iti spun ca orice om intreg la minte care si-a intretinut masina nu o va da niciodata la banii astia ci mai bine o da la remat cand ii va veni vremea

2) tu @nika_nica nu ai nici o legatura cu @moka_moka ? ca prea semanati , poate ne ajuta vreun moderator la IP'uri
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
moka_moka?da am fost colegi de scoala =))
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
[quote="Drogas"]
nika_nica a scris:

2) tu @nika_nica nu ai nici o legatura cu @moka_moka ? ca prea semanati , poate ne ajuta vreun moderator la IP'uri


Daca stai sa analizezi putin sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate....
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:masina era tzipla si am mai bagat cam 2200 EURO in reparatii


Very Happy Embarassed ceva nu se leaga...
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
[quote="Negreanu"]
Drogas a scris:
nika_nica a scris:

2) tu @nika_nica nu ai nici o legatura cu @moka_moka ? ca prea semanati , poate ne ajuta vreun moderator la IP'uri


Daca stai sa analizezi putin sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate....


La modul cel mai serios, ne poate spune vreun moderator ce IP'uri au acesti 2 useri , ambii sunt din Olt, .... nickname la fel, cu amandoi iti pierzi la fel timpul....

@andreyy - masina e si acum tzipla cu tot cu reparatii, a fost un ghinion cu pompa... poate si din vina mea, a luat cateva dezamorsari provocate la schimatul filtrului ( asta la inceput) . Pompa noua are doar o dezamorsare la activ cand am curatat admisia si am de gand sa nu mai fac prea multe experimente
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
iti pierzi timpu degeaba daca stai sa cauti cine sunt eu,eu acu 2-3 sap am aflat despre situ clubopel ...nu esti bun ca detectiv particular!

tu zici ca nu vinzi masina ta nici pe 5.000 de euro dar intrebarea este CINE ITI DA TIE 5.000 DE EURO PE UN OPEL CAND IN BANI AIA ISI CUMPARA BMW 320 DIESEL
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si zici ca iti pierzi timpu cu mine,te oblig eu sa scri aici?din cate vad nu ai servici si pierzi timpu de diverse forumuri certandute cu lumea,oricum nu cred ca va mai fi cineva care sa imi dea un sfat prietenesc,eu am incheiat discutia!

se poate inchide
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:tu zici ca nu vinzi masina ta nici pe 5.000 de euro dar intrebarea este CINE ITI DA TIE 5.000 DE EURO PE UN OPEL CAND IN BANI AIA ISI CUMPARA BMW 320 DIESEL


Drogas a scris:PS 1) de aia iti spun ca orice om intreg la minte care si-a intretinut masina nu o va da niciodata la banii astia ci mai bine o da la remat cand ii va veni vremea



E clar ca imi pierd vremea cu tine, tu chiar nu vrei... sau nu poti...
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:daca nu era pompa de injectie poate recomandam Opel astra si prietenilor, asa ...


Drogas a scris:a fost un ghinion cu pompa... poate si din vina mea


Pai ar trebui sa le recomanzi Opel Astra cu mentiunea ca pompa a fost si din vina ta, nu?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ Slash hai sa nu incepem sa discutam iar in contradictoriu

Sunt destui pe forum care si-au curata admisia si deci dezamorsare si nu s-a stricat pompa, nu am de unde sa stiu daca a fost vina mea sau uzura sau carburantul si cel mai important e ca NU mai conteaza, tot nu trebuia sa se strice, sunt destule dieseluri urcae la 4-5 sute de mii cu aceiasi pompa, Y 20 DTH nu vrea ... si iti spun asta ca si la zafira s-a schimbat pompa inainte de ajunga in familie..

PS Te rog frumos sa imi respecti parerea si sa o iei ca atare; adica sa nu mai dai quote la diferite fragmente scoase din context si sa reinterpretezi in diferite sensuri ..

Oricum suntem offtopic
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
PS 1) de aia iti spun ca orice om intreg la minte care si-a intretinut masina nu o va da niciodata la banii astia ci mai bine o da la remat cand ii va veni vremea


Dar poate un "om intreg la minte" care a intretinut masina foarte bine la un moment dat face rost de bani si isi cumpara o alta masina de exemplu noua, iar pe cea veche decat sa o dea la remat sa ia 3000 de lei pe ea mai bine o vinde cu 3500 de euro cat poate obtine pe ea pe criza asta. Nu poate fi si asta o posibilitate ? Trebuie doar sa cauti un astfel de proprietar
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Tu esti offtopic de mult.
Nu te leza asa, respect ce-ai scris, numa' ca nu prea esti sigur pe tine.
Ba e ghinion, ba e si vina ta,da nici nu ai vinde-o c-ai bagat bani in ea, totusi acum e o masina buna, era tipla si cand ai luat-o e tipla si dupa ce-ai bagat 2200 euro in ea ( ori e tipla ori nu e Wink ).
Tu cat ai vrea sa tina o pompa la masina ? mai mult ca masina, nu ? 1.000.000 km ?
Daca se poate sa mergi cu ea ca Flinstones dar sa functioneze blestemata aia de pompa ?
O masina SH ramane o masina SH, normal ca mai pica ceva ca doar nu e noua.
Placute, capete de bara, termostat, oringuri calorifer, cablu frana de mana , baterie-1200 ron , nu pot fi considerate "ghinion" sau teapa, sunt consumabile, tin si de cum mergi cu masina ( cum franezi ) si pe ce drumuri ( capete de bara ). Bateria daca a fost cea originala, cat vroiai sa tina, 10 ani ?
Daca masina e din 2001 si tu ai luat-o in 2006 si tinand cont ca ai mai schimbat rulment fata dreapta si discurile de frana, ar fi trebuit sa aiba in jur de 200.000 km sau poate mai mult , tinand cont de 5 ani vechime si de faptul ca e un diesel.
E normal sa mai schimbi cate ceva.
Dar de aici pana la a nu recomanda ca ti-a picat pompa, parte si din vina ta, singur ai zis, e cam mult.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sa va impartasesc si eu din experienta mea cu masinile second hand. Cand m-am hotarat sa imi iau masina mea acum 2 ani eram in dubiu la fel ce sa iau. Aveam undeva la 6000-7000 de euro si puteam alege un logan nou cu putin efort financiar sau orice altceva la mana a doua. Aveam nevoie de costuri de intretinere mici, consum mic, si sa nu fie chiar lesinata masina. Am ales opel astra G si mai trebuia sa ma hotarasc doar daca va fi 1.7 sau 2.0. A castigat 1.7 din cauza consumului si a problemelor mai ieftine dar mai multe. Am pus mana pe mouse si am cautat exact care sunt problemele tehnice la 1.7 iar apoi m-am apucat sa caut. Am cautat si am vazut intr-o saptamana fara sa exagerez cel putin 30 de masini. Unele la 5000-6000 de euro altele mai sus. M-am uitat dupa problemele clasice si scumpe: motorina in ecu, termoflot, turbina, ambreiaj, directie etc..., si m-a interesat mai putin ca masina nu are nush ce optiuni. Am stat pe langa masina cred 2 ore si verificat tot ce se putea verifica. Am gasit asa dupa 2 ore de cautari: farul dreapta fusese schimbat, bara fata era originala dar fusese revopsita. Pe hayon avea o mica indoitura nereparata. Motorul era impecabil. La drum era fara cusur. Am luat-o fara sa o pun pe tester si fara sa o duc la alt service. Pret final 6050 euro.

La doi ani dupa cumparare pot spune ca am schimbat un termostat care a picat in a doua iarna, o baterie doar pentru a fi sigur ca nu ma lasa la greu, bielete antiruliu, radiator AC era fisurat de cand am luat masina dar nu am putut verifica iarna si in rest consumabile - distributie, placute discuri. Am prevenit din timp motorina in ECU, schimb de ulei numai cu ulei bun si filtre mereu la timp. Ma uit in urma si cred ca am mai bagat vreo 2000-3000 cu tot cu imbunatatiri.

De aici sa se inteleaga ca am luat teapa cu masina? O nu ... pai la ce masina stiu ca am si la cum merge nu as da-o la schimb pentru un logan nou nici acum. Snobism ca am vrut opel SH si nu golan nou? Eu zic ca nu. Stiam ce cumpar si dupa doi ani zic ca am ales intelept. La cati bani aveam atunci imi permiteam un logan 1.4mpi. Acum mi-as fi dat palme, imi blestemam zilele de cate ori mergeam cu cotetul, scaune complet idioate, motor complet lesinat, devalorizare maxima, optiuni pauza, probleme cu injectoarele, teapa totala. Pretul lui acum ar fi la 3500 euro.

Concluzie ... informeaza-te din timp, cauta fara sa te grabesti o masina SH, si cand o gasesti nu te zgarci la bani. Daca proprietaru tine la bani poate ca stie si el ce masina vinde. Un astra BUN iti va oferi satisfactii mult peste un golan >2007.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ce parere aveti despre masinile din vitan?cand este bine sa am duc in vitan?eu vreau sa ma duc duminica,dar am inteles ca este si sambata!
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:ce parere aveti despre masinile din vitan?cand este bine sa am duc in vitan?eu vreau sa ma duc duminica,dar am inteles ca este si sambata!

Eu zic sa iei din India ca sunt la astre acolo chiar si moka_moka Laughing
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ce am intrebat eu si ce ai raspuns tu,ma confuzi
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:ce parere aveti despre masinile din vitan?cand este bine sa am duc in vitan?eu vreau sa ma duc duminica,dar am inteles ca este si sambata!

ata futareala pt o masina, du-te frate knd vrei. sambata pe la 12 am auzit ca incepe ploaia mai bine te duci duminica
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ai visat urat?e futareala pentru ca nu imi iau chiloti,mai frumos nu puteai sa vb?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:ai visat urat?e futareala pentru ca nu imi iau chiloti,mai frumos nu puteai sa vb?

Sa ne intrebi si cand iti alegi nevasta.... Cool ....."succesuri" in targuri
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
maine dimineata plec sa imi cumpar masina,sper sa gasesc o masina buna!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR