Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kebab

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
stiti ce e tare , edi ne-a cerut ajutorul si noi deja avem o gramada de comentarii pe langa................asta e romanu' (exact ca mecanicii cu berea in mana din jurul unei dacii care toti stiu si se dau cu parerea......)
cand e un necaz toti stim si toti ne dam cu parerea ............
SA VA FEREASCA DUMNEZEU PE TOTI CONDUCATORII AUTO SA PATITI CE A PATIT EDI........SAU EU.


PS: "edi !... din propia experienta iti spun: UITA, fa-ti masina si treci peste, nu are rost sa te rascolesti .....pt ce, in cazul asta chiar nu ai nimic de castigat......???? "

bafta cu masina in continuare , si incearca sa uiti momentele alea pt ca stiu ca au fost cumplite pt tine!!!!

ps:man fi tu OM daca alti nu sunt!!!!!!!


Ultima modificare facuta de kebab la Mar 04 Jul, 2006 11:40 am
Skip ads

  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Sorry, nu vreau nici sa insist, nici sa jignesc... aveti atitudini de "victime perfecte" ale sistemului, intr-un fel vecine cu cea a celebrului cioban din balada care ridica din umeri si face poezii in timp ce-o ia sub coada Evil or Very Mad ... nu o sa mai scriu nimic aici, ca ma enervez si se vor naste polemici sterile Crying or Very sad


miorita -balada lu peste- a fost intens promovata de sovietici dupa 1944
ca sa induca la copii un model comportamental-aia il f*t,asta cinta-
pentru a reduce psihologic reactia negativa la ocupant.

adica tactici de razb psiho in cartile de citire.

in ce ma priveste,era bine sa fiu ca al din miorita,,,acum 12 ani.eram afara si lucram pt unii care aveau deviza"the night is ours".alt continent.alti oameni.

dar aici nu luptam cu arme de foc,aici este de educatie si timp.

si itzi platesc cu draga inima un sejur in tahiti daca aci guv ce vin nu
vor prefera un alegator needucat,care poate fi cumpaart cu doi mici si o
bere...
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fiu rautacios cu nimeni ...asa ca voi pune aici, in parerea mea , faptele si concluziile de dupa.

1-il da in judecata pe carutas, procesul costa bani...probabil va ajunge undeva la vreo 20 de mil, sper.Dupa asta , in cazul in care castiga, ca am inteles ca cei de la sectie au folosit chestia asta cu farurile ca de ce nu a avut faza lunga aprinsa.....sa zicem ca ia acceptul de la judecator sa ia de la carutas circa 100 de milioane. Procesul dureaza cel putin 6 luni.
Carutasul nu are de unde sa ii dea bani.Alte cateva milioane un executor judecatoresc, sechestru pe casa. Vinde caruta , cai , etc. Nu scoate banii respectivi....deja se ajunge undeva la circa 9-12 luni de la accident. Casa nu valoreaza prea mult si probabil nici pamanturile.....parnaie nu face ca e intretinator de familie si mai are si 5 copii deci chestia asta cade. In final.....cam asta e....

2- nu il da in judecata....il ameninta sa zicem cat de cat sa zicem ca scoate 20 30 de milioane de la el maxim. Caruta sa nu uitam ca e avariata.....ca a fost lovita de 3 , retineti 3 masini ....asa ca ....ce pretentii sa mai ai....

Imi pare rau dar nici o solutie nu e prea buna ...si nici o varianta nu e cea corecta.

Totusi...masina eu zic ca se face....am vazut altele si mai grave si au fost facute super super ....ce e drept costa bani ....dar asta e ghinionul....se intampla....face parte din ciclul vietii.....ce ma bucura e faptul ca nu a fost nici un mort/ranit ....ca in rest.....

TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL Neutral Neutral Neutral
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca primul lucru care trebuie sa-l faci e sa faci masina si sa uiti de necaz. Daca sa-l dai in judecata sau nu ramane la aprecierea ta. Dar dupa parerea mea este o pierdere de timp si cred ca nu vei obtine mare lucru, insa dobitocul trebuie intr-un fel pedepsit. Incearca sa te intelegi cu el sa-ti plateasca macar ceva din daune. Pune-l sa vanda calul, caruta sau vaca si sa-ti dea macar o parte din cheltuiala. Incearca sa-l sperii cu datul in judecata poate obtii ceva. Eu ma duc frecvent in salile de judecata cu puscariasii si vad ca unele dosare se judeca altfel decat ar fi corect. Asa cum au spus-o si ceilalti colegi suntem alaturi de tine.
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate trebuie sa fiu de acord cu ceilalti si sa-ti spun ca nu rezolvi mare lucru dandu-l in judecata pe jegu' ala de om Evil or Very Mad In .Ro, tara inca stalinista, nu se poate executa casa de locuit, pentru ca in tara asta minunata, saracia si prostia sunt o virtute. Asa ca tu "imperialist cu masina straina" va trebui sa iti rezolvi singur problemele, nu sa-ti recuperezi paguba de la cel care ti-a provocat-o, "proletarul amarat cu 15 mii de copii" (ca parca l-a pus cineva sa-i faca Evil or Very Mad )
  • Blackwater

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2011 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2006

  • Mesaj Privat
alaturi de ceilalti forumisti, imi exprim si eu parerile de rau cu ce ti s-a intimplat.
am o intrebare totusi: airbag-urile nu ti-au sarit la impact ? sau impactul nu a fost asa de mare ?

Intr-o situatie oarecum asemanatoare, pot sa-ti spun cum am procedat eu, concluziile le tragi singur: acum 2 ierni nu am plecat cu masina la servici (aveam alta masina atunci) ca era prea frig afara si cind am venit acasa mi-am gasit masina pocnita rau de tot, stilpul dintre portiere si portierele erau in forma de V, adinc bagate inauntru si aripa fata facuta varza. Acu prinde orbu` scoate-i ochii, nici un bilet pe masina, nici un mesaj la vecini, nimeni nu stia si nu vazuse nimic. Am fost la politie la tamponari, nimeni nu reclamase nimic. Am primit autorizatie de reparatie si neavind casco m-am gindit cum sa repar sa ies mai ieftin si am vb cu un nene, sofer pe un camion, pe care dupa ce l-am convins cu citiva banuti sa declare la asigurari ca dadea cu spatele si i-a derapat fundul si a intrat in mine... Cam asta este povestea mea...
Multa bafta in repararea masinii si bine ca ati scapat toti cu viata.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@edy2172
povesteste cu un avocat, sa iti explice exact ce proceduri ar trebui sa urmezi daca il dai in judecata... si dupa ce te lamuresti CORECT si COMPLET asupra a ce ar fi de facut, si cum ar arata finalul (cat ai keltui, cat ai putea scoate) decide-te

cu masina: zi-i cu ce te poate ajuta lumea (mecanic bun, tinichingiu, piese,etc) sa stim ce sa iti cautam
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
abia in seara asta mi-am mai revenit si dragii mei colegi nu o sa va pot multumii de ajuns pentru ca suntenti cu mine la greu si pentru sfaturile pe care mi le dati sa va dea d- zeu numai bine,sanatate si fara evenimete rutiere, acum la cat dispret este in sufletul meu fata de sistem si stiu ca lupt pentru cauze pierdute ca ``asa e la noi``...nu am nici timpul si nici bani necesari sa ma mai judec cu nea` AANEI ..carutasul,de la care nu pot lua nimik ...o sa incerc sa vad daca are ceva pe numele lui ..si in functie de asta iau o decizie, dar totusi se zice ca nea` asta e de prin iasi si sta cu tanti asta nelegitim si au acesti 5 puradei....pana acolo mai e inainte de toate tre` sa fac masina care ma costa undeva la 2500 euro ca tinichigiul nu vre sa indrepte nimik si-mi schimba tot .....
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
acum trebuie doar sa-mi fac rost de bani ca de piese le poate procura meseriasul ....ca idee ma costa cam asa:-materiale tinichigerie 50, manopera tinichigerie 300, materiale vopsitorie 300, manopera vopsitorie 400...total 1050 cu + ,-, 50 euro.....acum piesele se aduc in cel mult 10 zile de la un schrott din germania cu 1450- 1500 euro...am hotarat sa o repar ca daca o vind nu primes pe ea mai mult de 3500-4000,si nu e afectata structura , jug, lonjeroaneetc, ....doar tablariile si plasticaraiele,



o sa pun o lista cu cele de trebuinta dar vreau numai pe original ca altfel nu mi le pune meseriashul ....asta e conditia lui....
- aripa stg si dr, usa fata stg, usa spate stg si dr, far stg si dr,spoiler fata , armatura spoiler,aparatoare noroi stg si dr,masca capota fata,oglinda usa fata stg si dr,scut protectie motor,semnalizator aripa dr,suporti prindere bara stg si dr,masca metalica cu ochelari,radiator clima +racire,elice ventilator cu suport claxon, brat inferior stg +telescop pe stg,parbriz fata, mastic parbriz,prag ormanental dr si st,....cam aste ar fii la prima vedere si poate sa mai apara ceva pe parcurs....daca aveti din lista ceva si puteti sa-mi ziceti un pret ash fii interesat ....inca o data cu respect EDUARD MOZA ... sa auzim numai de bine..
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
referitor la intrebarea lui BLACKWATER, nu , nu mi-au sarit airbagurile ....am lovit-o cu stanga fata si ce mi-a daunat mai mult a fost iesirea in decor cu frecarea de anumiti pomisori de pe marginea santului si mersul de vreo 100-200m pe stuf (trestie)...ca urmare incercand o evitare a carutei am preferat sa ies in decor decat sa-l omor pe nea `ala... acum eu sufar am slabit 5kg in mai putin de 48 ore sau poate fac cu nervii si ala e din nou la bodega ....dar acum ma reculeg si-mi indrept fortele pe viitor.....ma consolec cu gandul`` ce ti-e scris nu scapi``...ca nevasta nu ma mai consoleaza (glumesc)...si acum trag tare sa recuperez paguba sa o impac pe nevastamea ca saraca nu mai poate e suparata foc , cine n-ar fi, si urmez cursul normal al vietii cu suisuri si coborasuri....de preferat doar suisurile dar nah asta e , `` suma viciilor e constanta``
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Omule imi pare sincer rau pentru ce ti s-a intamplat. Eu cand am intrat in ala cu oltcitu de m-a costat 3500 DM reparatia (la Transit) politaiul mi-a zis ca nu am ce sa fac ca l-am lovit din spate asta chiar daca el nu avea nici lumini nici numar pe spate si mergea cu 10 km/h pe DN1. cand am ajuns la constatarea daunelor al a inceput sa-i zica politaiului ca sa treaca si aia si aia si politistul se uita la mine intrebator (ma stiam cu el) si i-am zis sa treaca absolut tot inclusiv farul stanga care era spart dinainte de accident.

Ideea care e, este cineva acolo sus care le pune pe toate in ordine si pedepseste pe unii si ii ajuta pe altii. crede-ma ca eu am preferat sa fiu in a doua categorie si sa-i multumesc ca sotia s-a uitat la drum cu 2 secunde inainte de impact si a reusit sa se tina de bord pt ca altfel as fi fost vaduv nu divortat.

PS: nu am inteles faza cu carnetul luat, si daca in procesul verbal de constatare este scris ca inconstientul era beat si ca nu avea voie pe acel sector de drum.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
foca montana a scris:

.........a reusit sa se tina de bord pt ca altfel as fi fost vaduv nu divortat.


Avand in vedere ca acuma ai pistol....ma intreb ce era mai bine Laughing Laughing Laughing

@edy- ma bucur k ai luat aceasta decizie. Repara masina ca nu e grav afectata si ia-o usor....nu te mai agita ca e posibil sa iasa preturi si mai ieftine cand nu te grabesti.
Si cu taranu...continua sa il tatonezi...ca poate poate iese ceva....cine stie Rolling Eyes
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
florinike a scris:
foca montana a scris:

.........a reusit sa se tina de bord pt ca altfel as fi fost vaduv nu divortat.


Avand in vedere ca acuma ai pistol....ma intreb ce era mai bine Laughing Laughing Laughing


asa cum a fost a fost bine. Masina am reparat-o dar pe nevasta daca iesea prin parbriz nu stiu daca mai reparam ceva din ea......
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
SECTIUNEA a 3-a - Reguli pentru alti participanti la trafic :
Art. 65
(1) Vehiculele cu tractiune animala, animalele de povara, de tractiune sau calarie, precum si animalele izolate sau in turma nu pot fi conduse pe drumurile nationale, in municipii si orase, precum si pe drumurile la inceputul carora exista indicatoare care le interzic accesul.
(2) In cazurile prevazute la alin. (1) administratorul drumului public este obligat sa amenajeze drumuri laterale destinate circulatiei acestora, potrivit competentelor stabilite prin lege.
(3) Pentru a circula pe drumurile publice pe care le este permis accesul animalele, vehiculele trase sau impinse cu mana, animalele de povara, de tractiune sau calarie vor avea cate un conducator, iar vehiculele cu tractiune animala trebuie sa fie echipate si cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. ..........

OARE DACA ASH FACE CONTESTATIE ...LA POLITIE UNDE MI-AU LUAT CARNETUL.....COMFORM LEGII..ART.105 CARE ZICE:

Art. 105
(1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si, dupa caz, a actului prin care s-a dispus una dintre sanctiunile contraventionale complementare prevazute la art. 88 alin. (1) se poate depune plangere, in termen de 15 zile de la comunicare, la sediul unitatii de politie din care face parte agentul constatator.
(2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare, de la data inregistrarii acesteia la unitatea de politie din care face parte agentul constatator.
(3) Plangerea, impreuna cu dosarul cauzei, se trimite de indata instantei de judecata pe raza careia a fost savarsita fapta.
(4) Instanta investita cu solutionarea cauzei dispune asupra legalitatii si sanctiunile contraventionale complementare administrative.
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Pãi, ce mai stai? Contestaþia trebuia sã o faci imediat dacã ºtiai cã dreptatea este de partea ta. ªi, din cele prezentate de tine, cam aºa stã problema.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Nush ce sa zic. Dar in tara asta de cacat nu stiu daca iti pot da un sfat. Eu cred ca ar trebui sa-l mai tatonezi pe nea carutasul sa te arda cu ceva banuti. Incearca sa stai de vorba cu el ca de la om la om si sa-l faci sa inteleaga ca trebuie sa suporte si el ceva din paguba. Sa vanda gloaba sau eu stiu ce dracu mai are si sa puna si el ceva acolo.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ce nu inteleg eu este: la ce articol te-au bagat cand ti-au luat carnetul?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
permisul ti-l iau si ti-l returneaza dupa solutionarea cazului. ca banuiesc ca nu s-a dat verdictul.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa te apuci de treaba si sa nu mai stai.Mergi , fa plangerea si sa vezi cum or sa dea inapoi ca melcii.O sa incerc si eu sa te ajut cu niste sfaturi....cum sa procedezi .....sau poate mai sunt colegi forumisti care sunt juristi....
Parerea mea e ca mergi pe calea cea buna Smile
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:permisul ti-l iau si ti-l returneaza dupa solutionarea cazului. ca banuiesc ca nu s-a dat verdictul.


sint siyuatii,chiar cu victime,cind peimesti o dovada si potzi sa circuli.ce
masura a luat politistul care a facut cercetarea la fata locului si bazata
pe ce?ca retinera e una si solutionarea dosarului la politie alta,ce zice
parchetarul-a doua...nu o lsa asa,intreba tot.si pune proc-verb ala sa vedem ce zice politia...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR