Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ideea e ca prin anul 2010 am facut tester si mi-a zis de o electrovalva la turbina(situata in spatele motorului in stg jos linga calculatorul de inalta sau de injectie cum i se mai zice)nici decum de debitmetru.toata treaba e ca masina nu intra in turbina decat din viteza 4 sau 5 dupa 2700rpm iar la deal nu intra neam.zilele trecute am fost la dezmembrari(aici in italia)
si respectivul mi-a zis ca e ceea ce mi-au zis cei din romania dar sub alta forma adica e electrovalava respectiva dar e pe pompa de injectie care nu alimenteaza cum trebuie.(pana mea asa am inteles eu din italiana lor)acu debitmetrul am 2 variante :ori e infundat ori e defect.am sa ma caut pe forum dar de 6 zile doar citesc forumurile ca sint abonat la 2 de opel
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Da, idee e ca vb de un senzor de pe pompa de injectie, dar de multe ori eroarea asta e data de calculator, un contact imperfect, is mai multe de verificat, iar senzorul ala de pe pompa, mai greu de gasit, vine cu tot cu pompa la dezmembrari, posibil sa il schimbi si sa vezi ca face la fel! 0100, ala e debitmetrul, cel mai usor de verificat, scoti mufa, cu motor oprit si vezi daca merge mai prost! Dupa, pui inapoi mufa, cu motor oprit, si resetezi prin scoaterea bornei de baterie!
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
cristi prima problema am depistat-o azi adica cu debitmetrul .am scos mufa si masina mananca asfalt.e ok am sa vad cum am sa fac poate il curat prima data sa vad dak isi revine (dar problema e ca inca nu stiu cum se curata)si cu ce .iar problema a doua inca mai astept solutii...acum vine o intrebare poate e aiurea...:dak masina merge cum am mers fara debitmetru cum imi dau seama cand intra turbina ? Shocked
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Faza e ca tre sa le iei pe rand, cand is multe probleme, nu iti poti face o parere corecta! Turbo se simte ca un impuls dupa ce treci de 1800-2000 de ture!Fara debitmetru masina merge in regim de avarie, faza cu scosul lui este doar pt verificarea ca defectul e de la el! Debitmetrul, nu stiu daca il poti remedia prin curatare, am incercat si eu, iar in final am luat senzor nou! Sfatul meu e sa cauti un debitmetru nou sau sh care merge bine, si atunci ai sa vezi daca masina merge bine! Apoi vezi ce erori mai apar!Totusi din codurile care le ai nu prea vad legatura cu turbina! Bafta!
Skip ads

  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
eu stiam ca turbina intra dupa 2700rpm .sub nu mi-a intrat niciodata.sa admitem ca ai dreptate dar dc intra tocmai intra4-a sau a 5-a?si nu din 1 viteza la xce rpm dupa 1500 ?uite cum facem remediez cu debitmetrul si fac iar testul agrafa sa vedem ce mai zice...si inca ceva am vazut pe alt forum ca sunt pareri impartite cu curatarea debitmetrului .adica unii sunt multumiti altii nu..iar bani sa dau pe unul nou nu cred ca voi avea curand...decat dak ar fin pina in 250 lei
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Atata timp cat merge mai bine fara, si are si eroare specifica in bord, eu nu mai cred in reinvierea lui! Gasesti cu siguranta sub 200 lei, vezi sa fie la fel acelasi cod de pe el! Turbina merge continuu, impulsul ei se simte cum treci de 1800-2000! Fara debitmetru bun, masina merge greu, fara demaraj, si cu greu atingi viteze mai mari! Imprumuta de la un coleg un debitmetru, e mai ieftin, si vezi cum se comporta! Apoi vezi erorile!
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
e corect ce zici u dar aci unde sunt sunt putin romani care au opel astra g 1.7 si dak sunt nu prea ii stiu .adica sunt in italia iar intalniri opel aici nu cred ca se fac..nu stiu cum o sa fac dar o sa te tin la curent .te salut
  • AG SMG

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
imi spune si mie cineva daca turbo de la un opel vectra b 2.0 se potriveste la o astra g 1.7 dt?
eu am inteles ca sar potrivi
sau unde pot gasi si eu un turbo ieftin
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Colegu nu se potrivesc sub nici o forma! Daca vrei iti pun si poze ca sa iti demonstrez ca nu sunt interschimbabile! Ceva ceva asemanari sunt intre 1,7dti si 1,7cdti! Acum, de gasit una buna si in toate mintile, sa nu mai zic la pret bun ( ce intelegi prin turbo ieftin? ), trebuie cautat prin dezmembrari, sau la colegi ce mai dez!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR