Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
floutz a scris:Imi scriu aici intamplarea, sa nu mai fac un topic aiurea, cazul acesta fiind asemanator cu patzania mea.

* Acum mai bine de o saptamana, eram in masina parcata pe partea dreapta a unei stradute laturalnice, cand individu' care avea masina in spatele masinii mele a iesit din "parcarea" amenajata ad-hoc, apoi a fost parcata in spatiul eliberat o alta masina.
* La scurt timp masina mi-a fost izbita de masina care tocmai plecase din spatele masinii mele. Venise in marche arriere si s-a oprit cand mi-a lovit masina. Masinii mele i-a fost avariata aripa stanga spate, are o "infundatura" plus alte zgarieturi ale vopselei, datorita faptului ca m-a lovit fix cu bara de plastic nevopsit (era un Logan colantat doar pe partile din metal ale caroseriei). Masina care m-a lovit avea doar stersaturi si zgarieturi pe bara din spate.
* Am coborat amandoi, am analizat masina mea (nu cred ca a durat mai mult de 5-10 secunde Laughing ), dupa care celalalt sofer a si dat verdictu' : hai ca n-are nimic! De abia am apucat sa amintesc de RCA ca m-a si repezit ca nu imi da nicio asigurare, apoi am propus sa mergem la politie la care am primit un raspuns la fel, in doi peri, ca sa merg la politie ca pe el nu il intereseaza. Bine ca am avut prezenta de spirit si am retinut numarul masinii.
* Intr-o ora eram deja la Accidente Usoare si completam faimoasa declaratie. Au fost facute poze, mi-am primit autorizatia de reparatie si a ramas ca sa fiu contactata cand se va prezenta celalalt sofer. In zilele care au trecut am sunat de 2 ori sa intreb ce s-a mai intamplat, raspunsul a fost acelasi : il vom cita pe sofer.

* Am cautat pe site-ul CSA dupa numarul de inmatriculare si am "aflat" ca nu mai are RCA din august.
* Cu siguranta soferul s-a bazat pe faptul ca nu ma voi complica si nu voi merge la politie pt o avarie relativ minora, din punctul lui de vedere, dar pt mine nu este deloc asa pt ca oriunde as merge sa-mi repare masina va trebui sa apelez la buzunar, ca inca nu s-au inventat service-urile unde iti repara masina pe zambet.
Ce ar fi de facut?





Pai ia uite aici


http://www.fpvs.ro/organism_de_plata.html


Cica nu prea stie lumea de asta Smile
Skip ads

  • floutz
  • *
  • 7 mesaje
  • din 16 Oct 2008
  • Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Bucuresti
  • floutz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumesc, chiar nu stiam de asta

insa mai am ceva ce nu inteleg, ce-i cu fransiza aia de 100euro ? am incercat sa-i contactez azi, mai incerc si maine, poate cu ceva mai mult noroc
  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
floutz a scris:multumesc, chiar nu stiam de asta

insa mai am ceva ce nu inteleg, ce-i cu fransiza aia de 100euro ? am incercat sa-i contactez azi, mai incerc si maine, poate cu ceva mai mult noroc



fransiza de 100 de euro se plateste de cate proprietar indiferent de valoarea pagubei atunci cand mergi sa iti repari masina pe casco Smile ...de cele mai multe ori , atunci cand ai casco cu fransiza e de preferat sa astepti sa apara mai multe " zgarieturi " pe masina , pana sa te duci tu sa o repari Razz
  • floutz
  • *
  • 7 mesaje
  • din 16 Oct 2008
  • Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Bucuresti
  • floutz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu era vorba despre fransiza de la casco, ci despre ce am gasit pe siteul http://www.fpvs.ro/organism_de_plata.html

adica asta:
* dacã accidentul cauzator de prejudicii a fost provocat de un vehicul neasigurat, din categoria celor pentru care legea din România prevede obligativitatea încheierii asigurãrii R.C.A., se garanteazã ºi se plãtesc despãgubiri atât pentru daune materiale cât ºi pentru vãtãmãri de persoane ºi decese; pentru daune materiale nu se garanteazã ºi nu se despãgubeºte o parte din daunã de100 Eur/echivalent în lei, care reprezintã franºiza ce rãmâne în sarcina persoanei pãgubite;

in conditiile in care eu am stersaturi+ zgarieturi pe suprafata lacului + o infundatura... inteleg ca nici "victimele strazii" nu ma ajuta cu nimic, ca nu imi imaginez ca reparatia avariei ar putea costa mai multe 400-500lei, sau ma insel?
Skip ads

  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
floutz a scris:nu era vorba despre fransiza de la casco, ci despre ce am gasit pe siteul http://www.fpvs.ro/organism_de_plata.html

adica asta:
* dacã accidentul cauzator de prejudicii a fost provocat de un vehicul neasigurat, din categoria celor pentru care legea din România prevede obligativitatea încheierii asigurãrii R.C.A., se garanteazã ºi se plãtesc despãgubiri atât pentru daune materiale cât ºi pentru vãtãmãri de persoane ºi decese; pentru daune materiale nu se garanteazã ºi nu se despãgubeºte o parte din daunã de100 Eur/echivalent în lei, care reprezintã franºiza ce rãmâne în sarcina persoanei pãgubite;

in conditiile in care eu am stersaturi+ zgarieturi pe suprafata lacului + o infundatura... inteleg ca nici "victimele strazii" nu ma ajuta cu nimic, ca nu imi imaginez ca reparatia avariei ar putea costa mai multe 400-500lei, sau ma insel?



pai ... cam asa este Smile dar e totusi ceva
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
SkiLLah a scris:
floutz a scris:multumesc, chiar nu stiam de asta

insa mai am ceva ce nu inteleg, ce-i cu fransiza aia de 100euro ? am incercat sa-i contactez azi, mai incerc si maine, poate cu ceva mai mult noroc



fransiza de 100 de euro se plateste de cate proprietar indiferent de valoarea pagubei atunci cand mergi sa iti repari masina pe casco Smile ...de cele mai multe ori , atunci cand ai casco cu fransiza e de preferat sa astepti sa apara mai multe " zgarieturi " pe masina , pana sa te duci tu sa o repari Razz


cu conditia ca zgarieturile sa fie grupate, altfel asiguratorul va considera evenimente diferite si iti va cere plata cate unei fransize pentru fiecare ( de exemplu am asistat la generalii cineva s-a dus cu parbriz si luneta crapate; nu stiu daca avea CASCO incluzand asigurare de vandalism, insa stiu ca inspectorul i-a spus clar ca i le face pe CASCO doar daca plateste 2 fransize, considerand 2 evenimente - pe ideea ca cam greu spargi si parbrizul si luneta intr-un singur ebeniment
  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
GATA . Caz rezolvat , politia mi-a dat dreptate ,deabea astazi , la 2 saptamani fara o zi s-a prezentat si respectivul la politie ...bineinteles , politistilor eu le-am dat numarul sau de telefon...ca ei :-j mai bine mananca o gogoasa Smile) avea asigurare la euroins omu ... acum stau sa ma cert si cu aia ... totul este bine cand se termina cu bine Razz
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pai si? suspendare permis aluia, bataie cu bate, ceva?
Skip ads

  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
suspendare permis 30 zile , iti dai seama Smile + o amenda de vre-o 3 milioane :">
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ai avut nervi si nu te-ai lasat, si ca respectivu' si-a luat rasplata.
  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
I'm back ... Very Happy

Ieri s-a aprobat dosarul la EUROINS ...am fost la ei la sediu ...am vorbit cu un domn inspector coordonator , a fost foarte amabil si intelegator ... Acum , caut un service bun ... cu decontare directa euroins , sau care lucreaza macar cu euroins ... pt ca am destule de reparat si nu vreau sa iasa prost . Si sa nu imi tina masina in service pana se face plata ... Vre-o idee ?
  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
chiar nimeni ?
Skip ads

  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare din nou , pe data de 04.05.2011 am dus masina la service , au venit toate piesele , am vazut cum sta aripa cea noua pe masina , am vazut bara , farurile , trebuie sa mai apara oglinda si cam atat .....am mai dat 400 lei in plus la domnii pentru : Indreptat haion + vopsit , indreptat usa sofer + vopsit , acestea nu erau in dosarul de dauna,
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
abia acum am vazut topicul ... dar ridic si eu o intrebare ... daca respectivul cu bmw nu s-ar fi prezentat la politie si nici nu ar fi recunoscut (intre timp reparandu-si si masina asa incat sa nu se vada) ... ce s-ar fi putut face? ... ca practic era cuvantul unuia impotriva cuvantului altuia Smile

ma bucur totusi ca ai rezolvat cat de cat pe cale amiabila !
  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu care era procedura in acest caz ...banuiesc ca i-ar fi fost ceruta o autorizatie de reparatie pentru ca ar fi fost vizibila vopsirea proaspata a pieselor ...asta i-a cerut pentru alte piese de pe partea cu care m-a atins , inainte sa depisteze politistii exact locul impactului ....




GATA , MI-AU TERMINAT MASINA ! Very Happy tot ce mai este de facut este sa monteze bara fata si proiectoarele ...atasez cateva poze Very Happy ( pozele cu masina dupa accident sunt pe la inceputul topicului ) Nu mai trebuie decat sa o bage la polish si gata ...maine maine dupa amiaza sau joi dimineata pot pleca cu bertonista acasa :X , in functie de cand primesc acceptul de plata cei de la service , de-abea astept sincer ...si alta data voi fi mai grijuliu cu ea ....

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR