Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • dilu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
[quote="ahappyuser"]La dotari Renault sunt printre primii, insa fiabilitatea masinilor produse de ei... aici sunt printre ultimii.
Laguna e 'made by Renault' , sorry.

Fa o comparatie la ce ti-am scris mai sus si pe urma mai vorbim, pe povesti nu are rost sa vorbim
Skip ads

  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dilu si-a facut cont special sa isi ridice in slavi a lui laguna, eu zic sa il lasam in pace sa aibe in continuare o impresie buna despre masina aia.
Cand nu ajungi la struguri zici ca sunt acrii.... Smile)
  • shaolin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Daca au ajuns copiii sa compare masini pe care nici nu le-au condus ca sa poata face o comparatie corecta........ce sa mai vorbim ?
  • shaolin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Fiecare masina are punctele ei slabe si cele forte. Depinde de noi ce ne plcae, ce ne satisface dorintele si nu in ultimul rand posibilitatile materiale.
Skip ads

  • dudaewvlro

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
spunei prietenului tau ca daca imi da 7 laguna ii dau opelul meu vectra b,

e retardat? pai laguna e masina?
  • CJ04MNJ

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Ascona 1988 E18NV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
N-are rost sa va bateti joc de laguna, ca e o masina ca toate celelalte cu bune si cu rele. Va dau doua exemple de dotari pe care le gasiti pe laguna 1, dar nu cred sa le gasiti pe vectra B: sinteza vocala si parbriz incalzit electric. Probabil ca mai sunt. In legatura cu preturile e adevarat ca are preturi putin mai mari la unele componente, dar trebuie sa cauti si gasesti la preturi rezonabile. Nu mai blamati laguna ca e la acelasi nivel cu vectra. Nu trebuie sa vorbiti de anumite masini, ci in general. Iar ca stabilitate, e cu adevarat mai buna decat vectra.
  • shaolin

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
CJ04MNJ a scris:N-are rost sa va bateti joc de laguna, ca e o masina ca toate celelalte cu bune si cu rele. Va dau doua exemple de dotari pe care le gasiti pe laguna 1, dar nu cred sa le gasiti pe vectra B: sinteza vocala si parbriz incalzit electric. Probabil ca mai sunt. In legatura cu preturile e adevarat ca are preturi putin mai mari la unele componente, dar trebuie sa cauti si gasesti la preturi rezonabile. Nu mai blamati laguna ca e la acelasi nivel cu vectra. Nu trebuie sa vorbiti de anumite masini, ci in general. Iar ca stabilitate, e cu adevarat mai buna decat vectra.


Se pare ca inca mai sunt persoane care stiu ce inseamna confort si placerea de a conduce ..... si nu sunt indoctrinati la maxim cu o anumita idee. Laughing
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
CJ04MNJ a scris:N-are rost sa va bateti joc de laguna, ca e o masina ca toate celelalte cu bune si cu rele. Va dau doua exemple de dotari pe care le gasiti pe laguna 1, dar nu cred sa le gasiti pe vectra B: sinteza vocala si parbriz incalzit electric. Probabil ca mai sunt. In legatura cu preturile e adevarat ca are preturi putin mai mari la unele componente, dar trebuie sa cauti si gasesti la preturi rezonabile. Nu mai blamati laguna ca e la acelasi nivel cu vectra. Nu trebuie sa vorbiti de anumite masini, ci in general. Iar ca stabilitate, e cu adevarat mai buna decat vectra.


Bine spus.
Skip ads

  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
renault laguna e o masina destul de buna mai ok decat vecra b si ca succes renault 5 1.4 turbo clio sport megane sport etc sunt masinute destul de ok mai ales ca ei la dotari au fost mult timp peste opel
  • hepea

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Detin o Laguna 1 Ph2, 1.8, 16V, 120CP; am un prieten cu o Vectra A, 2.0, 16V, 136CP, 4x4.

Nu am sesizat ca Vectra sa traga mult mai tare. Parca trage mai tare, parca. Laguna e mai comfortabila, clar, dar nu sta atat de bine in curbe. Spatiu mai mare in Laguna. Am mers ca pasager in Vectra B si mi s-a parut mai inghesuita (la 1.86 dadeam cu capul in plafon si 3 persoane abia aveam loc fata de L1 unde stateam mai bine, nu cu mult dar mai bine).

In motor la mine intra 5,3l de ulei; la Vectra A de mai sus 4l
Distribitia ma costa (cu tot cu schimbul de ulei + filtre + manopera) ~1400 lei; la Vectra de mai sus i-a rupt-o si la costat cu totul ~1800 lei (a inlocuit si toate cele 16 supape!).

Amandoua consuma cam la fel; amandoua sunt fiabile (nu a picat nimic la niciuna, mai putin distributia la Vectra Razz ). A mea a costat mai mult (dar mai noua, km mai putini (1998vs1995, 50.000km vs 180.000km)). Nu pot sa zic ca una e mai buna ca alta.... depinde ce vrei de la ea. Eu ma bucur ca am spatiu mare (chiar e mare! Smile ), el se bucura ca e puternica desi, cum am spus mai sus nu mi se pare ca ar trage mult mai bine....
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
hepea a scris:... la Vectra de mai sus i-a rupt-o si la costat cu totul ~1800 lei (a inlocuit si toate cele 16 supape!)...


Da, dar i s-a rupt distributia, e normal pretul! La mine, masina din semnatura - Vectra B2, 1,8 benzina, 125 CP, schimbarea distributiei a costat 320 lei (manopera facuta de mine - e drept aici m-am scos!) , uleiul Mobil 1 cam 200 lei si filtrele maxim 100 lei (manopera idem, in regie proprie).
Total 620 lei.
  • hepea

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Da, chiar asta vroiam sa subliniez. Desi a avut distributia rupta a costat cu tot cu supape cam cat ma costa pe mine s-o schimb normal!

La costuri de exploatare Opel sta (mult) mai bine ca Renault. Cel putin in cazul asta.
Skip ads

  • little mouse

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mda,dar tot opel e mai bun...:)sincer..
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
daca avea vreo masina mai stralucita mai spui ca na,sunt si de astia care mai rad de cei mai mici dar el daca are o pocnitoare de reno ar trebui sa-si inghita limba
  • hepea

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2009

  • Mesaj Privat
N-am de ce sa-mi inghit limba.... Cum am zis mai sus, depinde ce vrei de la masina Wink
  • Lewwo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2012

  • Mesaj Privat
permiteti....eu am fost sfatuit de un proprietar Laguna prieten bun "daca vrei masina ia ti mai un OPEL daca poti sa fie Vectra" ....zis si facut... multumesc pt sfat, parerea mea se cam oftica al tau prieten....... Very Happy Smile
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Vectra B? Pt ce sã iei o asemenea maºinã? Este extrem de slabã la impact, are doar 2,5 stele la testele euroncap. Ca maºinile chinezeºti. Pânã ºi loganul stã mai bine la capitolul siguranþã. Altfel, e o maºinã foarte fumoasã, mai ales cu csenoane ºi cu genþi frumoase!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Visezi? Si de ce vrei o Vectra? Asa zici in unul din posturile tale! I-ati un Logan!
Test Logan: http://www.euroncap.com/tes...gan_2005/221.aspx
Test Vectra: http://www.euroncap.com/tes...tra_2001/106.aspx
Sta mai bine Vectra la toate. La Vectra probabil nu efectuasera test si pentru copii la vremea ei.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vectra B a luat 3 stele la vremea ei (iar comparativ cu testele actuale, DA e 2.5 scorul). Dar e o masina sigura, sunt aici pe forum oameni care s-au dat peste cap cu Vectra B sau au lovit-o la viteze mari si sunt bine-mersi.

Daca stii accidentul de anul trecut care s-a petrecut pe DN1 la cativa km de intrarea in Sibiu (in apropiere de Selimbar mai exact), in care o Vectra B caravan a lovit un Hyundai Tucson, aia din Tucson au murit toti, cei din Vectra au ajuns la spital si s-au recuperat dupa un timp. Cei din Tucson veneau din Ungaria unde avusera un accident cu masina lor si pe care ulterior au trebuit sa o lase acolo, iar din Arad l-au gasit pe ala cu Tucson-ul si l-au tocmit sa-i duca pana acasa, undeva in sudul tarii, nu mai stiu exact. N-au mai ajuns, soferul Vectrei adormise la volan de oboseala si impactul a fost undeva la 100-120km/h, a fost o mare nenorocire acolo.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 25 Jan, 2012 10:42 am
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ ascatrix mai ales daca gentile sunt de firma.(Versace, L.V., YSL, D&G)
Tu unde le ti?Agatate de ogilnda retrovizoare sau pe bancheta din spate?

Cat despre Laguna 1 vs. Vectra B caci despre asta vorbim aici,nu cred ca are rost sa comentam.
Iar daca aducem Loganul in discutie cred ca mai corect ar fi sa facem Logan vs. Trasura.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR