Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@ abe4
daca ai facut contractul C-V asa cum trebuie, nu te ingrijora..pe talon este scris de catre cel de la firma de contracte..."instrainat la data de..." ceea ce ii da noului proprietar 30 zile sa faca transcrierea. Daca trec cele 30 de zile, orice politist ii ia actele pentru ca ele nu mai sunt valabile!
Skip ads

  • nok

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o intrebare .. daca cel care a adus masina XX a vandut-o in termen de 30 de zile lui YY mai trebuie sa o inregistreze? Eu am doar fiscalul lui YY (intermediarul)
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
CKY a scris:Buna ziua!Am o problema si nu stiu cum sa mai fac sa o rezolv.Am cumparat o corsa b acum 6 luni inmatriculata cu 1300 euro.Eu am cumparat-o prin act de vanzare-cumparare de la un cetatean din braila dar actele nu erau pe numele lui ci erau pe numele altuia din constanta.Cel din braila mi-a spus ca atunci cand ma hotarasc sa o inmatriculez pe numele meu sa il sun sa imi dea numarul de tel al proprietarului din actele masinii ca sa imi dea fiscalul.Mi-a dat nr si cand am sunat mi-a spus ca are datorii la fisc de 7000 lei si ca nu imi poate da acel act...A fost greseala mea.Eu acum circul cu ea pe numele celui din constanta.Am copia lui de buletin si toate actele masinii.Am acte de vanzare-cumparare dintre Constanta-Braila si Braila-Galati.Eu sunt din galati.
Ce pot face eu acum sa fie a mea in totalitate? Ce se poate intampla in totalitate daca merg asa? Ce se intampla daca vreodata imi ia politia certificatul masinii?se duce la constanta?
M-am interesat ce as putea face cu ea...
1. Sa o vand mai departe (dar nu stiu cine o ia asa)
2. Sa merg asa cu ea daca nu am probleme
3. Sau sa fac o recarosare (daca se poate)
Sa cumpar actele altei corsa b si sa le trec pe masina asta precum ca am recarosat de pe cea cu actele care le cumpar.Nu prea inteleg procedura asta.Cine se pricepe il rog sa imi explice si mie si daca este nevoie de proprietarul din acte pt a face asta.
VA ROG URGENT SA IMI SPUNETI CE POT FACE CA VISEZ SI NOAPTEA SITUATIA ASTA Shocked scuze ca intervin . cei pana la urma acest fiscal. eu am cumpaat o masina si la fel ca si tine de la unu care nu era pe numele lui , si nu mia trebuit nimic . mam dus la o firma de facut acte si in 3 zile a fost pe numele meu . nu inteleg cei acest fiscal
Ms mult!

  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu Sad decat ca e putin mai complicat la mine
Skip ads

  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Va salut..ma confrunt cu o problema grava.. acum un an mi-am cumparat o masina de la un al doilea intermediar..pe atunci nu stiam eu cat de complicata e situatia..o sa incerc sa o explic cat pot de clar :
proprietar masina brasov- Adi
intermediar 1 - Madalin
Intermediar 2- Costel
si prop momentan eu.
Anul trecut am achizitionat o masina nu conteaza marca de la "Costel" el avea talon+carte pe carte fiind "Adi" proprietarul care a adus-o in tara si a inmatriculat-o.Eu am fost cu "Costel"la finante el o avea la finante la ploiesti urma sa ne intalnim sa o inmatriculez.Numai ca situatia s-a complicat pentru a o inscrie imi trebuia acte de vanzare cumparare intre adrian-madalin-costel-eu astea le am, fisa fiscala intre fiecare NU AM , certificat fiscal am doar de la Madalin si de la Costel, ala de la Adi care a fost eliberat in 2010 nu mai stie nimeni de el. I-au eu legatura dupa multe drumuri cu Adi din brasov si aflu ca el are amenzi de rovigneta +impozitul pe vreo 3 ani ..deci in total vreo 1500 lei care trebuiesc platiti de mine, dar eu am rovigneta de cand am masina, iar data la care s-au incasat amenzile masina era la Costel , care o are la FINANCIAR, deci masina se afla la fiscal atat la BRASOV CAT SI LA PLOIESTI deci la Adi si la Costel.Acum Adi imi cere mie copie dupa toate actele cica pentru a face dovada ca el a eliberat odata fiscal in 2010 si ca amenzile trebuiau sa se duca la fiscal la COSTEL, dar problema e ca mie imi e teama sa dau copie dupa contracte,fiscale,talon,carte pentru ca el se poate duce la politie si sa o dea in consemn spre inmatriculare si eu raman fara talon..Maine dimineata la 6 are cursa de la bucuresti la brasov si ma intalnesc cu el sa ii dau copie dupa acte..Credeti ca procedez corect? cum sa fac sa inscriu si eu masina asta odata? Va multumesc anticipat
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai baiatule, tu te-ai apucat de telenovele?
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1399806
Adi ala are cursa de la Bucuresti la Brasov "maine la 6" in permanenta? Ca aseara era "maine la 6", azi iar e "maine la 6"
Sau doar te-ai hotarat sa dai un spam micut?

Si, on topic, trecem peste faptul ca te-ai bagat in cacao pana la gat, cumparand o masina de la cineva care nu era proprietar al masinii in acte. Lectia asta speram ca ai invatat-o, daca nu, si o sa ti-o iei din nou in viitor, inseamna ca iti meriti soarta. Eu tot nu am inteles, Adi aduce masina, o inregistreaza la finante. Apoi i-o vinde lui Madalin, care o vinde mai departe lui Costel, care ti-o vinde tie. Lui Adi ii vin amenzi, insa tu zici ca Adi ar fi furnizat certificat fiscal, in 2010, insa acela s-a pierdut. Nu am inteles, Adi e SRL/SA/etc? Adica firma? Pentru ca daca e persoana fizica, inseamna ca le puteti da clasa la cei de la AcasaTV cu povesti neverosimile, daca esti persoana fizica, in momentul in care vinzi masina, te duci la finante si ti se elibereaza certificat de RADIERE! pe baza contractului de vanzare-cumparare, din cate tin eu minte, deci automat cei de la Finante ti-o scot din sarcini. Deci de unde iese impozitul? Si in momentul in care iti vin amenzi pe masina, te duci la Politie, si depui reclamatie, tot cu contractul de v-c, pentru ca cumparatorul are obligatia sa o transcrie in termen de 30 zile. Deci de unde amenzi?
So, tu ori nu prezinti situatia in mod corect si complet, ori nici macar tu nu ai inteles cum sta treaba. Indiferent de care varianta e, iti recomand cu caldura sa consulti un avocat.
  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu scuze astazi a avut..i-am dat copiile..de dimineata..si acum am dat copy si paste.. fara sa mai modific


Ultima modificare facuta de aly91west la Vin 10 Aug, 2012 12:39 pm
  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
adi este exact persoana fizica , el a furnizat certificatul fiscal odata in mai 2010 pe baza caruia masina a fost inregistrata la fiscal de catre madalin si apoi de la madalin de catre costel la care masina se afla si in momentul de fata la fiscal ploiesti, dar in acelasi timp prin nu stiu ce metode masina se afla si la fiscal brasov la adi, lui venindu-i amenzi din 2011 pe cand mergea costel fara rovigneta. Am fost la finante atat la ploiesti cat si la brasov iar doamnele de acolo umfla din umeri. Adi astazi a spus ca urmeaza sa deschida un proces catre finante Brasov pentru ca este o ilegalitate din moment ce el a dat odata certificatul fiscal ptr aceasta masina sa ii ramana inca sa plateasca impozit anual , adica se plateste 2 impozite anual pentru aceasta masina odata la brasov si odata la ploiesti
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca impozitul va putea fi anulat in acel proces, amenzile tot vor ramane pentru ca nu au fost contestate la timp. Daca pui in balanta si timpul ce se va scurge pana la finalizarea procesului si posibilele penalitati datorate neinregistrarii la timp a contractului prin care ai cumparat masina, poate e mai avantajos sa platesti acei 1500 lei si sa-ti faci actele.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Numai in Romania se poate Exclamation
O problema asemanatoare cu cea descrisa mai sus am avut si eu.
Pe scurt sa nu plictisesc, in 2009 am vandut o remorca la un tip din Busteni. Toate ok, contract, fiscal. In 2011 eream inca inregistrat cu ea. Cum s-au justificat functionarele? "Nu am primit confirmarea de inregistrare de la Busteni!" Pai ce treaba am eu cu el daca si-a inregistrat-o la fisc? Dupa ceva certuri am platit si am insistat sa o scoata din 'rol' in fata mea. "Lasa actele aci ca am ceva treaba si o fac mai tarziu" NU, acum stau pana terminati si astea sunt copiile mele, ale d-vs le-am dat in 2009, daca vrei va faceti copii si astea raman la mine.
Asa am scapat de remorca cu inca 2 ani de achitare impozit degeaba..
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.
Reanvii topicul cu ceva asemanator.
Cum se poate radia o masina cand nu mai stii de soarta ei. E situatia unui prieten care a vandut un Astra G unuia din Constanta, care dupa 2 luni a murit, iar urmasii au vandut masina, nevrand acum sa spuna cui.(cred ca nu prea stiu exact nici ei)
Maina s-a vandut cu CONTRACT NOTARIAL(clauze, etc), fara a se da fiscal la data de atunci(2008), acestui... decedat !
Cum se poate radia masina cu eforturi minime. Prietenul a platit impozitul pana la data actuala, si vrea doar sa o scoata de la financiar, eventual si recuperarea numerelor, care au fost(si sunt) preferentiale.
Ce e de facut?
Multumesc.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pei ma gandesc ca se duce la Financiar cu actele de vanzare cumparare si scoate fiscal.Si asa nu mai apare sub numele lui.
Iar despre numere cred ca trebuie sa vorbesti la politie sa vezi exact ce si cum.
Skip ads

  • spidopel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2012

  • Mesaj Privat
cel mai simplu trebuie la tribunal dat in judecata
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ok, mersi de raspunsuri. O zi buna.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,561
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acte necesare pentru radierea unui autovehicul
1. DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA VEHICULELOR CA URMARE A VANZARII IN ALTE JUDETE
• Cerere de radiere completata de cumparator (si stampilata in cazul persoanelor juridice)
• Cartea de identitate a vehiculului original si copie xerox
• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de pe raza localitatii de domiciliu a vanzatorului semnata de fostul si actualul proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)
• Certificat de inmatriculare cu mentiunea de instrainare conform modelului anexat
• Document de proprietate (factura, contract de vanzare–cumparare,act de donatie, certificat de mostenire,etc.)
• Certificat de radiere in 3 exemplare (formular tip completat prin dactilografiere)
• Placile cu numere de inmatriculare
• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) in original si copie xerox
• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice
Sursa: model-de.ro
Sau
Acte necesare pentru radierea din circulaþie
1 Cerere tip;
2 Cartea de identitate a vehicolului;
3 Fiºa de înmatriculare cu viza agenþiei fiscale sau certificat fiscal;
4 Documentul care atestã faptul cã a intervenit una dintre situaþiile urmãtoare:
- dezmembrarea vehiculului;
- retragerea definitivã din circulaþie, cu dovada depozitãrii intr-un spaþiu adecvat, deþinut în condiþii legale;
- scoaterea definitivã din România;
- furtul vehiculului;
5 Certificatul de radiere - 3 exemplare;
6 Certificatul de înmatriculare;
7 Plãcile cu numerele de înmatriculare;
8 Actul de identitate al proprietarului sau certificatul de înregistrare al firmei;
Actele prevãzute la pct. 2,4,8 vor fi depuse ºi în copie xerox.
Sursa: Prefectura-ct.ro
Partea cu furtul autovehiculului e de domeniul amneziei, evita alta daravela!
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:Salutare.
Reanvii topicul cu ceva asemanator.
Cum se poate radia o masina cand nu mai stii de soarta ei. E situatia unui prieten care a vandut un Astra G unuia din Constanta, care dupa 2 luni a murit, iar urmasii au vandut masina, nevrand acum sa spuna cui.(cred ca nu prea stiu exact nici ei)
Maina s-a vandut cu CONTRACT NOTARIAL(clauze, etc), fara a se da fiscal la data de atunci(2008), acestui... decedat !
Cum se poate radia masina cu eforturi minime. Prietenul a platit impozitul pana la data actuala, si vrea doar sa o scoata de la financiar, eventual si recuperarea numerelor, care au fost(si sunt) preferentiale.
Ce e de facut?
Multumesc.


de ce ar fi o problema? se duce cu copie contract, buletin, fisa auto si carte la administratie si o scoate, nu e necesara prezenta mortului Smile
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Celor aflati in situatia asta le propun sa treaca fara rovigneta pe sub cateva camere si sunt sanse mari sa va contacteze proprietarul din acte. Altfel fiti fericiti, nu platiti impozit si alte amenzi !
  • dragosh84

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Are dreptate,nu-ti poate face nimeni nimic atata timp cat pe talon nu e trecut instrainat.Daca totusi e trecut trebuie ajuns la rutiera si denuntat cel care nu-ti da fiscalul.
  • Dr|ver

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1994 14 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am cumparat o maisna de la cnv care are datorii 30 de milioane..singura solutie este de a da in judecata persoana care nu itit da fiscalul si instanta o sa il oblige sa plateasca datoriile.atat!
  • aly91west

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
aly91west a scris:Va salut..ma confrunt cu o problema grava.. acum un an mi-am cumparat o masina de la un al doilea intermediar..pe atunci nu stiam eu cat de complicata e situatia..o sa incerc sa o explic cat pot de clar :
proprietar masina brasov- Adi
intermediar 1 - Madalin
Intermediar 2- Costel
si prop momentan eu.
Anul trecut am achizitionat o masina nu conteaza marca de la "Costel" el avea talon+carte pe carte fiind "Adi" proprietarul care a adus-o in tara si a inmatriculat-o.Eu am fost cu "Costel"la finante el o avea la finante la ploiesti urma sa ne intalnim sa o inmatriculez.Numai ca situatia s-a complicat pentru a o inscrie imi trebuia acte de vanzare cumparare intre adrian-madalin-costel-eu astea le am, fisa fiscala intre fiecare NU AM , certificat fiscal am doar de la Madalin si de la Costel, ala de la Adi care a fost eliberat in 2010 nu mai stie nimeni de el. I-au eu legatura dupa multe drumuri cu Adi din brasov si aflu ca el are amenzi de rovigneta +impozitul pe vreo 3 ani ..deci in total vreo 1500 lei care trebuiesc platiti de mine, dar eu am rovigneta de cand am masina, iar data la care s-au incasat amenzile masina era la Costel , care o are la FINANCIAR, deci masina se afla la fiscal atat la BRASOV CAT SI LA PLOIESTI deci la Adi si la Costel.Acum Adi imi cere mie copie dupa toate actele cica pentru a face dovada ca el a eliberat odata fiscal in 2010 si ca amenzile trebuiau sa se duca la fiscal la COSTEL, dar problema e ca mie imi e teama sa dau copie dupa contracte,fiscale,talon,carte
pentru ca el se poate duce la politie si sa o dea in consemn spre inmatriculare si eu raman fara talon..Maine dimineata la 6 are cursa de la bucuresti la brasov si ma intalnesc cu el sa ii dau copie dupa acte..Credeti ca procedez corect? cum sa fac sa inscriu si eu masina asta odata? Va multumesc anticipat


Acum alta problema. Am fiscalul de la Adi madalin, costel am toate actele cand sa o inscriu mi.a respins dosarul pe motiv ca a mai existat un intermediar dupa adi care a tinut.o fix o zi si nu a avut.o luata in evidenta dar k imi trebuie financiar si de la el..e legal asa cva?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR