Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu te sustin moral cu toate ca nu cred ca o sa ajungi pana la 1milion fara sa schimbi ceva important la masian .dar eu iti doresc sa ajungi .asa cum a facut cel din america fa poze din cand in cand la kilometraj si scrie in carnetel tot ce ai schimbat pana acum
eu asa fac si am 251000km(eu am facut un sfert de milion,mai am inca de 3 ori pe atatsa ajung la milion )
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ideea este ca va schimba piese , poate importante la masina , dar el sa referit strict la durabilitatea motorului in sine . daca poate rezista pina la 1 milion de km , si cat ajunge consumul de ulei pina la acesti km . E normal sa schimbe piese, nu schimba ala care o tine in parcare , dar Razvan face 12000 la lunapoate si mai bine si deci masina nu sta , atunci e normal sa mai pice una alta.
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Alex92 a scris:http://www.youtube.com/watch?v=svsUfBdvDGk&feature=relmfu esti sigur ca nu ai vazut asta? cu Honda? mai si eu te "sustin", dar nu cred ca o sa primesti o insignia; mai este un roman care a facut in 4 ani 1 milion de km cu o skoda octavia tour

"Joe LoCicero, un american in varsta de 53 de ani a reusit sa parcurga in 15 de ani 1.5 milioane de km, adica circumferinta Pamantului de cateva zeci de ori.
Acesta a cumparat Honda-ul Accord, model 1990 in anul 1996 si avea 120.000 km la bord. Astfel ca batranul Accord a reusit in 20 de ani sa faca peste 1.6 milioane de kilometri.
Joe a avut mare grija de masina, notand fiecare revizie si componenta. Acesta a schimbat centurile de siguranta, tapiteria si volanul, iar cand masina a atins 1.2 mil km, a schimbat si pompa de apa, dar americanul a declarat ca motorul si cutia de viteze este originala.
Pentru a sarbatori reusita lui Joe, Honda i-a oferit un model Honda Accord 2011 si o petrecere cu mare fast in onoarea sa. "


salut nu am vazut nici un filmulet pe aceasta tema doar mi-a venit o idee bineinteles ca nu cred ca voi "primi"vreo insignia ( nu ca nu miar place ) dar .. , apropo cred ca linkului ii lipseste ceva.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai acuma depinde ce se considera a face parte din motor...eu zic ca cu orice tip de reparatie merge 1000 000 de km e de laudata masina, daca mai reuseste si sa scape fara schimb de turbina,segmenti, si alte piese majore din si de pe langa motor ar fi suuuper.

PS: la cat ai ajuns?
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pai acuma depinde ce se considera a face parte din motor...eu zic ca cu orice tip de reparatie merge 1000 000 de km e de laudata masina, daca mai reuseste si sa scape fara schimb de turbina,segmenti, si alte piese majore din si de pe langa motor ar fi suuuper.

PS: la cat ai ajuns?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De la anul e posibil sa ajung si eu la un rulaj de 200.000 km/an. Poate si mai mult.
Pentru asta o sa folosesc un Mercedes C180 K(2010) pe GPL Very Happy . Sper sa nu aiba prea multe probleme. Oricum nu ma astept ca motorul sa reziste mai mult de 400.000 km fara ceva reparatii. De 600.000 de km nu trece sigur fara segmentare.
Acum ca ai lansat provocarea, chiar nu o sa il mai dau sa vad cat tine.
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
sunt la in jur de 320.000 , mai e o chestie faina m-am uitat in autodata si intervalurile de service se opresc la 600.000 km cum sa o iau ca de la 600 k nu se mai strica nimic Smile) sau ca nu sau mai dus nimeni la revizii peste 600 k ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu se mai fac revizii pentru ca deja segmentii s-au plictisit in motor si au plecat la plimbare in lume pe teava de esapament. Very Happy
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Alex92 a scris:http://www.youtube.com/watch?v=svsUfBdvDGk&feature=relmfu esti sigur ca nu ai vazut asta? cu Honda? mai si eu te "sustin", dar nu cred ca o sa primesti o insignia; mai este un roman care a facut in 4 ani 1 milion de km cu o skoda octavia tour

"Joe LoCicero, un american in varsta de 53 de ani a reusit sa parcurga in 15 de ani 1.5 milioane de km, adica circumferinta Pamantului de cateva zeci de ori.
Acesta a cumparat Honda-ul Accord, model 1990 in anul 1996 si avea 120.000 km la bord. Astfel ca batranul Accord a reusit in 20 de ani sa faca peste 1.6 milioane de kilometri.
Joe a avut mare grija de masina, notand fiecare revizie si componenta. Acesta a schimbat centurile de siguranta, tapiteria si volanul, iar cand masina a atins 1.2 mil km, a schimbat si pompa de apa, dar americanul a declarat ca motorul si cutia de viteze este originala.
Pentru a sarbatori reusita lui Joe, Honda i-a oferit un model Honda Accord 2011 si o petrecere cu mare fast in onoarea sa. "

Vreau sa spun doar ca Honda Accord este Nr. 1 in ceea ce priveste fiabilitatea si siguranta unei berline care este gandita ca si masina de familie. Ia uitati-va pe topul de fiabilitate la nivel mondial, in ultimii 10+ ani domina acest clasament.

Nu comparati Honda cu Opel pentru ca e o diferenta mare intre motoare. Sunt mai fiabile.

Si eu imi doresc sa imi cumpar o Honda Accord, e unul din visele mele care se va implini candva.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:De la anul e posibil sa ajung si eu la un rulaj de 200.000 km/an. Poate si mai mult.
Pentru asta o sa folosesc un Mercedes C180 K(2010) pe GPL Very Happy . Sper sa nu aiba prea multe probleme. Oricum nu ma astept ca motorul sa reziste mai mult de 400.000 km fara ceva reparatii. De 600.000 de km nu trece sigur fara segmentare.
Acum ca ai lansat provocarea, chiar nu o sa il mai dau sa vad cat tine.

La asa rulaj, ai nevoie de un motor diesel, montat pe o caroserie care vine echipata cu o cutie cu 6 viteze. Cool
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nu am comparat Honda cu Opel. Masinile japoneze intr-adevar se cunosc in toata lumea gratie fiabilitatii ce-l ofera motoarele lor. Cu toate astea sa nu neglijam vreodata ingineria germana Smile.
  • max2005

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
razvane,sa te ajute dumnezeu sa faci cei 1000000km pe care ti i-ai propus fara prea multe costuri,iar la cum te stiu eu pe tine ca ii dai masinii tale cei trebuie cred ca visul tau se va implinii Smile
Skip ads

  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
multumesc
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Citind acest topic si gandindu-ma la Z16XEul meu ma apucat rasul Laughing

Foarte indicat pentru acest target ar fi fost o masina de generatie mai veche. Fara comon rail, piezo, geometrie variabila si alte nebunii. Nu zic ca nu se poate, doar ca la un moment dat cand tragi linie si calculezi cat ai bagat in masina...
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Citind acest topic si gandindu-ma la Z16XEul meu ma apucat rasul Laughing

doar ca la un moment dat cand tragi linie si calculezi cat ai bagat in masina...



foarte adevarat Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mda, intretinerea unei masini vechi nu prea are mare lucru in comun cu "implinirea unui vis" Twisted Evil
Mai ales daca iti castigi painea cu ajutorul ei... Confused
Am vrut sa o spun mai de mult, dar m-am abtinut, sa nu se zica ca sunt sistematic "Gica Contra", dar mi-au luat-o altii inainte Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR