Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • adonis33

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu in ce masura te poate ajuta masurarea tijei....dar ...maine o sa masor tija aceia...oricum in magazine se gaseste si separat....dar costa cat timoneria completa....adica 186 lei....

In situatia in care tija aceia iti scapa si nu mai poti lucra cu schimbatorul de viteze varianta ce a mai buna ar fi sa pui un arc prins cu un capat pe tija si cu celalat capat pe suportul de la motor ....in felul asta tija nu va mai scapa si vei mai merge asa vre-o 50.000 km...sau pana faci rost de bani sau de o tija dar din metal...nu din plastic...
Skip ads

  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut corsarilor.Am o rugaminte la cei care au avut probleme cu timoniera.Deschid capota si pun mana pe timoniera are un jok kam mare zic eu (E posibil ca la mici gropi sa se auda de la ea, am miskat de ea si cam acelasi zgomot lar avea?)Momentan intra bine in viteza mai putin trpt 2 care intra un pik mai greu.E posibil sa faca zgomot in mers datorita acelui jok?Am bucse din plastik e mai bn sa cumpar una metalika sau un kit de reparatie?Multumesc anticipat.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pana iti raspunde cineva, renunti la scrisul asta cu k? Multumesc anticipat.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
De acord cu "k" - ul, nu e locul lui aici...

Si eu aveam timonerie de plastic (Corsa C din 2001), si la mine intra mai greu in a doua si cam avea joc deci stiam ca trebuie schimbata dar am zis ca n-am bani acum. Pâna mi-a sarit bila dintr-o articulatie, la sapte dimineata, iarna. Am pus-o la loc cu lanterna, i-am dat doi pumni in cap si pana la service a tinut; kitul de timonerie de metal a fost 170 RON, cu mecanicul m-am inteles eu dar acum intra foarte usor si exact in toate vitezele, nu mai are joc si nici nu mai troncane ca o caruta pe drumuri pietruite.
Deci, daca vedeti semnele specifice schimbati timoneria ca nu e mare lucru, nu merita sa patiti ca mine. Sau mai rau.

@ifrimg: timoneria in sine e alta poveste, schimba-ti doar kitul de timonerie cu unul metalic si ai sa vezi diferenta. Nici nu o sa te mai enervezi când vrei sa dai a doua in giratoriu si nu intra.
Skip ads

  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
SALUTARE --- SE GASESTE KIT DE REPARATIE TIMONERIE CORSA C 2002 -2004 SI COSTA AN JUR DE 179 LEI, AM SA PUN SI NISTE POZE DAR ACUM NU SUNT ACASA



Nu mai folositi scrisul cu litere de tipar pe forum,acest lucru inseamna in limbajul forumului ca tipati la noi.
edit by StefanTolos Wink
01-Jan-13 7:35:04 PM
  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
scuze am gresit eu
  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Acesta e kitul de repararie la timonerie Corsa C.[img]IMG_3245.JPG - 1.4 Mb[/img]
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Da, cam asa arata unele piese dar nu stiu daca e cea mai buna solutie - sa spuna cine stie.
Eu am cumparat cam la acelasi pret cu ambele traverse orizontale din metal, si cu bratele din capete (de la tija schimbatorului si de la tija cutiei) gata montate, adica o singura piesa; pur si simplu o dai jos pe a ta si o montezi pe asta. La tine cred ca trebuie sa-ti dai jos piesa si sa te apuci de inlocuit bucse, si numai pe urma o pui la loc.

@gbl1008: daca mai pui fotografii, ataseaza-le direct de pe forum; intra in previzualizare, si vezi ca in stanga jos la caseta cu textul tau ai un buton mic "Adauga o imagine" (cu majuscule), cred ca e mai simplu decat ca link pe tot felul de site-uri.
Skip ads

  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de infromatii.Momentan am trecuto pe planul 2 ceasta problema.E bine ca sa depistat sursa zgomotului (credeam eu ceva fiindca apucam de timoniera si o "zdruncinam" bn si avea ceva joc).Multumesc si "LA MULTI ANI!"
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@ifrimg: aici povesteam despre timonerie, schimbator (de viteze). Dupa parerea mea, si timoneria are partea ei de contributie la zgomotele ciudate care pot veni de sub capota dar ca sa te pui mai in clar cu problema, de ce nu cauti tu pe forum? vei gasi multe explicatii cu detalii, de exemplu: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1345248
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gbl1008 a scris:Acesta e kitul de repararie la timonerie Corsa C.[img]IMG_3245.JPG - 1.4 Mb[/img]

In poza vad o chinezarie, interesant cat tine.
  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
dancuciureanu de unde stii dami niste detalii sau o poza cum ar trebui sa fie
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi prin discutie poze cu timonerie originala GM
  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pe mine ma intereseaza piesele nu toata timoneria pentru ca nu stiu cum arata piesele
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
GM livreaza doar timonerie nu kit reparatie, cel putin din cate stiu eu. Daca au timbru GM or fi ok ...
  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc, cum putem lua legatura ?
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Cam asa arata piesa pe care am cumparat-o eu, de ziceam ca se schimba cu totul; bara de sus e din plastic in poza, la mine e din metal. Gasesti pe Internet cate vrei daca cauti vreo zece minute, sau daca mergi cu talonul si poza in mana la un magazin de piese nu exista sa nu-ti gaseasca.


  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
danut32, multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gbl1008 a scris:Multumesc, cum putem lua legatura ?

Eu nu vand piese, incearca la Ionut 0749028899 magazin de la Doi Baieti spre Dancu pe stanga cam peste drum de Vin-Alcool sau ce a mai ramas din ea, codul piesei il ai in aceasta discutie.l
  • gbl1008

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ajutor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR