Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • andreicato

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:andreicato, zeusis, la z16se si z16xe se stie ca e boala, semeringurile de supape. Posibil sa fie la fel si la voi?
De asemenea, verificati vasul de expansiune de la antigel, nu sunt pete de ulei?

Da, este boala si la x16xel, dar mi se pare prea mult consumul asta doar din simeringuri, decat doar ca au cedat de tot si atunci baga la greu de cate ori deschid supapele...oricum, dupa intalnirea de la Felix din weekendul asta "dau cu mecanicul" in ea, ca nu se mai poate asa!

@zeusis: 10w40 Aral BlueTronic si se pare ca a fost alegere proasta, am citit multe chestii naspa despre el...macar nu e asa de scump Rolling Eyes
Apropo, cat ai dat pe Mobil1 synt 5w40, 4 litri banuiesc...?
Skip ads

  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
andreicato a scris:
Da, este boala si la x16xel, dar mi se pare prea mult consumul asta doar din simeringuri, decat doar ca au cedat de tot si atunci baga la greu de cate ori deschid supapele...oricum, dupa intalnirea de la Felix din weekendul asta "dau cu mecanicul" in ea, ca nu se mai poate asa!

@zeusis: 10w40 Aral BlueTronic si se pare ca a fost alegere proasta, am citit multe chestii naspa despre el...macar nu e asa de scump Rolling Eyes
Apropo, cat ai dat pe Mobil1 synt 5w40, 4 litri banuiesc...?


nu ma pricep la motoare, eu ma gandeam la o segmentare, ca poate reusesc sa mai scad si consumul, insa... tot un mecanic (care nu vrea sa se imbogateasca pe spinarea mea) ar putea sa-mi zica unde ar trebui sa intervin, poate e de la vre-un senzor, ma gandesc la sondalambda imbatranita/afumata sau ...

mie imi aduce cineva cica mai ieftin (cica pret de distributie, n-am verificat in magazin), 150 ron cu tot cu filtru de ulei, sunt multumit ca mi le adunce noi, nu dupa ce au stat un an pe raft in magazin. Ii cerusem Mobil 1, dar... probabil nu are sa-mi aduca 5w-40, am vazut 5w-30 si altele, cu 40 n-am vazut la Mobil 1, poate gresesc eu.
  • andreicato

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Si eu stau cam prost la capitolul cunostinte mecanica, dar am invatat multe de cand citesc de pe forum.

Pretul pare ok, mai ales ca e cu filtru cu tot.

Ideea era ca noua ne cam trebuie la x16xel ulei sintetic 5w40 iarna si 10w40 vara si cum spunea mecaNIK in alte topicuri -marita presiunea la ulei. Asta bun inteles cand motorul e inca ok, ca noi avem de reparat la ele pana sa ajungem la stadiul asta
ON TOPIC:
Cred ca o testare full(electrica-parametri senzori, compresie cilindri si presiune ulei si benzina) poate sa ne spuna ce avem de facut la motoare.
Mai ramane de gasit locul unde se poate face asta.... Rolling Eyes
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
da, cam aici se pare ca e problema, astia cu diagnozele iti iau o groaza de bani, eu am reusit "placuta" performanta de a da calculatorul peste cap de 3 ori pana acuma, am"reusit" sa scot airbag-urile, si de fiecare data sari cu 70 ron, asta e, distractia costa.
problema n-ar fi in aia 70 ron, problema e ca nu se rezolva numai cu diagnoza, o investigatie completa costa destul de multisor; pentru a descoperi o piesa care nu-si face treaba cum trebuie (calculatorul zice ca e ok, dar ea e posibil sa fie la limita inferioara a parametrilor si dupa logica mea diagnoza iti spune doara daca mai ai curent pe senzor si te avertizeaza doar cand e busit de tot) mecanicul ar trebui sa-ti dea jos pe rand o serie de piese si sa le inlocuiasca cu altele noi si prin combinatii banuite (din experienta) sa ajunga la adevarata cauza a consumului de combustibil sau ulei, cel putin asa mi-a zis un mecanic.

ai vazut mai sus, cica pentru Iasi-ul meu ar fi Cuciureanu, cu toate ca mi-au fost recomandati si altii de diverse cunostinte. Unul din ei mi-a schimabt alternatorul si parea priceput. A avut doar o mica scapare, am gasit un alternator de pe o Astra G care are rola de antrenare ceva mai ingusta decat la Vectra si... nu si-a dat seama ca rola asta poate fi inlocuita cu ceva veche de pe alternatorul stricat (nu mi-am dat seama nici eu), cureaua mea e acum mai ingusta cu 2 mm, s-a tot ros. Acum nu stiu daca se poate schimba fara a demonta alternatorul din nou (100 ron pentru prieteni cica) caci spatiu de acces le cam mic.
scuze de off topic.
Skip ads

  • andreicato

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu voi incerca in Tm la cunostinta unui coleg de forum, daca nu in Arad la OpelWest - au reputatie buna... voi reveni cu detaliile "anchetei" in special legat de consumul de ulei, ca asta ma infurie pe mine cel mai tare!
Oricum ar fi, ieftin nu va iesi, asta e sigur! Mr. Green

PS. Clar ca nu vei putea schimba fulia fara demontare, mai ales ca e stramt locul...cu timpul te obisnuiesti....
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
andreicato a scris:
PS. Clar ca nu vei putea schimba fulia fara demontare, mai ales ca e stramt locul...cu timpul te obisnuiesti....


as fi preferat alte locuri stramte, oricum de demontat tot nici gand, poate gasesc o tubulara cu clichet, gen cheile dinamometrice sau cum le mai zice, de maxim....aproximativ 7cm lungime, tubulara de...18-20 nu stiu exact
  • FL0
  • **
  • 55 mesaje
  • din 09 Aug 2009
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Hunedoara
  • FL0

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Care doriti ; am un reprezentant auto care vinde:
Ulei Valvoline DuraBlend
10w40
5Litri
100 Lei .
Ne auzim im p.m
  • crystianepure

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
de curand am cumparat din olanda de la propietar un vectra b 1,6 16v fabricatie 97benzina cu km reali 179800,motorul functioneaza mai mult ca perfect dar dupa ce am ajuns aca sa am scimbat uleiul+toate filtrele ,fac naveta zilnic cu ea cam 100km intre tecuci si focsani dus intors dar dupa 4200km am completat cam 350g de ulei castrol 10-40w,dupa discutiile de aici vad ca masinile astea c-am papa ulei ,scurgeri nu am ,motorul e curat ca lacrima asa e normal sa manance atata ulei,eu inainte am avut un passat dar de la schimb la schimb nu bagam nici un gram de ulei,va rog sa ma indrumati si pe mine ce fel de ulei sa bag si care este uleiul indicat de opel,va multumesc si astept un raspuns din partea posesorilor de opel
Skip ads

  • luktm

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
se incadreaza in consumul normal pt.acest motor in cartea tehnica este dat un consum maxim de 0,6 litri la 1000 km......
  • FL0
  • **
  • 55 mesaje
  • din 09 Aug 2009
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Hunedoara
  • FL0

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@crystianepure


la cat ti a consumat tie e numai bine , nu mi se pare mult . e ok stai linistit ca masina nu are nimic grav asta e opelul de 1.6 16v
chiar daca mai consuma putin ulei fata de celalate dar motorul merge ceas nu are rost sa te atingi de el cu mecanica
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
A incercat cineva sa puna un ulei full sintetic?
  • SergiuP

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 A-H BN11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu unul am pus si full sintetic si acum merg pe semisintetic,consumul la fel cam 250 ml/ 1000 km
Skip ads

  • marius_vectra

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@crystianepure, imi pare rau pt alegerea facuta de tine, dar din pacate motoarele de 1,6 de pe opeluri sunt cele mai proaste, consuma benzina si ulei in prostie si nici macar nu trag, mai sunt si pretentioase, trebuie tinute in turatie ca altfel nu isi fac presiunea de ulei si de duc tachetii, dar in acelasi timp scade uleiul vazand cu ochii, din cauza asta sonda lamda si valva egr cad repede, iar catalizatorul are o viata foarte scurta. La km care spui tu ca ii ai in bord s-ar putea ca motorul sa fi suferit deja o segmentare. Nimic din ce ti-am scris nu e cu rea intentie, dar ti-am facut o prezentare la ce sa te astepti, o sa vezi in scurt timp, recomandarea mea e sa scapi cat mai rapid de ea. Bafta
  • FL0
  • **
  • 55 mesaje
  • din 09 Aug 2009
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Hunedoara
  • FL0

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@domnu' MArius hai sa ti dau eu "peste nas" cu un adevar spus despre opelurile astea de care zici tu ca ' s praf am un vectra 1.6 16v din '97 170.000km reali neumblat la absolut nimic pana n ziua de azi decat consumabile ( becuri , placute frana, bucse etc )prim propietar masina impecabila si n ziua de azi nimic de reprosat si nu consuma nici "o galeata de ulei" motor Ecotec , uita te la poza de la avatar sa vezi ce inseamna viteza la un opel batran de 1.6..si inca ceva consumul la un 1.6 e de 7.6%urban - 6.4%extern .....PLUS ca ai mei au unul din 2002 de 1.8 care nu l pot compara la nimic cu 1.6...in niciuncaz la consum sau altele porcarii schimbabile si curatare cum zici tu valve etc ... asa ca slabeste - o ca am doua vectra si am de unde compara ... sa fim realisti masina Opel Vectra nu e o masina de performanta indiferent de varsta , e doar o simpla masina de familie o masina care si face treaba f bine , cristiepure si aluat masina de familie nicidecum de raliu ... probabil masina ce a luat -o consuma fata de veche....dar nu e nicidecum o elegere proasta .
P.s da-mi si mie un semn cand iti iei cel putin un A6 sa poti rade de altu inferior .
  • marius_vectra

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am spus din start ca nu sunt rau intentionat si chiar AM FOST fan Opel, am si eu 2 Opel-uri, sper ca nu pt mult timp, unul din 1991 tot de 1,6 despre care pt sa spun ca e tanc, are 280.000 km si merge motorul incredibil, nu consuma ulei nu a avut nici o problema si e la mine de la 90.000 km si inca un vectra B din 2000 si asta din pacate de 1,6, sunt motoare mici clar ca nu ma astept la performante din partea lor, dar sunt total dezamagit de motoarele de dupa 1996 adica cele de 1,6 16V. Eu vectra B o am de 3 ani jumate de la 74.000 km luata, din reprezentantade noua de o cunostinta si reviziile facute pana la 64.000 km pe cartea de service. Am avut grija de masina asta cateodata mai mult ca de mine, tot ce am schimbat la ea, ma refer consumabile( ulei, filtre, bucse, bujii) le-am luat originale GM, deci nu am o coaja de opel luata din piata de la un bisnitar. Rar pot sa spun ca am calcat-o in draci, cel mai mult am fost 170 km/h constrant pe o distanta de 60 km si am ajuns de cateva ori pe la 180Km/h dar pe distante foarte scurte ca drumurile patriei nu permit, ulei am bagat doar Castrol dus din Germania, nu am mers cu ea subturata si tot imi consuma ulei cam 500 ml la 1000 km... asta pana am mers sa schimb semeringuile, asta la 110.00km cand deja nu mai suportam ca deja in 6.000 km am completat cu 2,5 l de ulei ( consumul a inceput sa creasca treptat de cand am cumparat-o) bineinteles ca mecasnicul in indolenta lui mi-a lasat motorul desfacut mai bine de o sapt si s-a lipit segmentul de ungere de piston, ceea ce a dus la o segmentare partiala, am schimbat doar segmentii de ungere si cuzinetii. Si ma intreb dece Audi A4 din 96 cu 200.000 km la bord nu consuma gram de ulei, de ce Gloful de 1,6 16 V nu are problema asta si sincer parca trag si mai bine. Si sa stii ca m-ai nimerit urmatoarea masina v-a fi Audi. La Vectra C e normal sa fie consumul mai mare decat la Vectra B deoarece ea mai grea cu 300 de kg si motorul de 1,8 e acelasi cu cel de pe B cu aceeasi putere.
  • crystianepure

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc tuturor pentru incurajare si sfaturi si sper sa se comporte destul de bine la drum cum sa comportat pana acum si sa stiti ca nu consuma asa multa benzina cum spun uni eu de ex bag zilnic de 200 mii benzina pantru naveta intre tecuci si focsani ,si merge struna ,parerea voastra este sa raman pe castrol 10-40w sau sa caut la urmatorul schimb gm10-40? ce sfat imi dati?multam si sa auzim cat mai de bine si la mai multi km
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
crystianepure a scris:...parerea voastra este sa raman pe castrol 10-40w sau sa caut la urmatorul schimb gm10-40? ce sfat imi dati?...

Nu sunt in masura eu sa dau sfaturi, vreau doar spun ca la masina mea, Vectra cu Z16XE, din 2001, cu 165.000km, la ultimul schimb am pus GM 10W 40 si de la schimb pana acum am facut 8.500km si am completat cu diferenta pana la 4l. Deci consum aproximativ de ulei, 750 ml / 8.500 km. Decizia finala iti apartine. Oricare ar fi ea, sa fie cea buna. Bafta multa.

P.S. Inaintea acestui schimb am avut Mobil 5W 40 si consumul de ulei a fost mai ridicat.
  • KATTYA

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Si eu sunt terminat am un x16xel din dec 94 si mananca 1L/1000km magnatec 10w40 vara si 1L/2500km magnatec 15w40 vara. Eu merg foarte mult cu ea si m-am saturat sa tot umblu cu sticla de ulei dupa mine. Eu am auzit ca sunt de vina semeringurile de la supape. Le-am cumparat impreuna cu set de segmenti "GOETZE" in primavara dar nu am timp sa las la reparat ca mi-e indispensabila masina. Intre timp voi incerca cu GM10w40. Ce parere aveti e bun de ceva?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
CosmineLis a scris:A incercat cineva sa puna un ulei full sintetic?

Eu pun la X16XEL Castrol Formula RS full sinthetic 10W60. Consum de ulei cam 800 de ml in 12.000 de km. Very Happy Si mai e si pe GPL masina. Kilometri are 110.000 km. Chiar nu am nici un interes sa mint. Mie imi pare rau ca l-am mai omorat vreo 5 mii de km cand am luat-o cu subturarea. Acum o tin numai peste 2000 de rpm in oras iar la drum intins schimb la 3500-4000rpm.
FLO cand te-ai referit la 7,6 % consum urban cred ca te refereai impinsa. Laughing Hai sa fim seriosi.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Fratilor va tot aud aici despre motoarele X16XEL ca papa ulei cat bea boul apa! Eu am masina adusa si inscrisa din iunue 2008! Am mers cu uleiul pus de neamt pina acum o saptamana si in timpul asta am facut 9000 Km. Verificand joja cam odata pe luna, am constatat ca nivelul uleiului a fost cu max. 2-3 mm. mai mic in tot acest timp!
Eu nu pot spune in acest caz ca motorul meu papa ulei! Schimbul l-am facut cu Castrol Magnatec 10W40
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR