Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Eu aveam 10 -10,5 in Buc. la 160cp,manuela, iar configuratia ta cu 4×4 si automata nu ai cum sa scoți un consum sub 12-13% la orele de varf din capitala! Ca si fost posesor nu iti recomand masina asta pt 95% in oras! Eu mergeam 80% in oras si am ajuns sa am regenerari la 100 km,un motiv pt care am fost nevoit sa anulez Dpf-ul!
E o masina foarte frumoasa ,dar iti asumi consecintele!
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Înseamnã cã la un mers de aproape 100% în București ore de vârf, ajunge la 14.

Tu de ce ai vândut-o Vsc?
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Eskilsson a scris:Salut,
Am gasit sa cumpar insignia, sedan, 2011, motor de 2.0cdti, 160 cp, 4x4, cutie automata. Singura mea pb(pe care mi a cam bagat o in cap, cel de la dealer) ar fi consumul...ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Cat ar consuma, mers 95% in oras, Bucuresti?
Merci


Parerea mea , in functie de trafic , consumul va fi in jur de 10-12 % in Bucuresti. Daca te uiti la consum , poti verifica si consumul masinilor de clasa asemanatoare si face un raport consum/pret , dar daca faci km putini si nu iti pasa de consum eu zic ca e o masina OK si merita , mai ales la confortul pe care ti-l ofera masina ( 4x4 -automaticata de mult). Bafta in alegere!
  • Eskilsson

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de mesaje!
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sub 11 nu cobori!
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
increatul a scris:Înseamnã cã la un mers de aproape 100% în București ore de vârf, ajunge la 14.

Tu de ce ai vândut-o Vsc?



Am vandut-o pt un SUV,nu pt probleme, au fost câteva din cauza nr de km(250k) si a unei verificari c-am superficiala la achizitie,dar asumate! Si eu recomand masina ,dar si o verificare amãnunțitã pt cei interesati!
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ti-am spus ceva mai sus si a repetat-o colegul vsc 84. Intrebi de consum in loc sa te intrebi daca masina e in regula cu 95 % drumuri in oras. Vei ajunge sa montezi led pt regenerare filtru, sa intrebi de ce nu mai trage si altele. Masina e foarte buna pentru exterior. Daca vrei sa faci pasul masina in cauza trebuie scoasa saptamanal la plimbare macar 100 km. Eu am vandut un diesel din motivele enumerate. Mers bara la bara cu un diesel de generatie noua cu dpf nu-i in regula. Succes
  • Eskilsson

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@alre, multumesc de raspuns.
Skip ads

  • ionutz2383

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Cea mai mare prostie e sa spui ca un diesel nu e recomandat pentru oras ca vezi Doamne e aglomeratie si omori filtrul DPF...Terminati cu prostiile.Stilul unora de condus omoara motorul diesel nu aglomeratia.Cu riscul de a supara multa lume pe aici,asta e adevarul:multi dintre noi...nu stim sa conducem masini cu motoare diesel.
  • vsc84

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Vb in necunoștințã de cauza si faci acuzații nejustificate!
Ca si sofer de disel de 15 ani cred ca am invatat cum se merge cu un astfel de motor, de aceea mi-am luat 160cp,sa nu merg la consum! Eu mi-am expus parerea dupa multe vizite pe la service cu aceasta masina in 2 ani si jumatate si fix asta a fost principalul motiv in cazul meu!
Aici ar trebui sa ne expunem experienta cu acesta masina , nu din auzite!

Drumuri bune si alegeri inspirate!
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va certați degeaba, motoarele asta sunt f nereușite din punctele de vedere expuse aici. Consuma f mult pt un diesel, iar regenerarile sunt f dese, motiv pt care chiar un coleg cu Antara aproape noua a vândut-o, e un topic undeva pe aici. Motoarele bune pe Opel erau pe la astra g, poate unele H, și Vectra B (deși atunci benzinarele mâncau ulei pe pâine). Asta e adevãrul.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@increatul...fara a intra in polemica...de ce sunt motoarele proaste? vreau cateva argumente care sa tina doar de motor si nu de pozitionare dpf, nu de oring. Ca si detinator de motoare de Fiat pe Opel z13dth, z19dth si a20dth ma declar foarte multumit din toate puncte de vedere enumerate pe aici: consum, fiabilitate, costuri. Sigurul lucru derajant la ele ar putea fi zgomotul Wink
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sunt excepții la care nu le consuma mult, dar în general e dezastru, uitã-te la testul lui buhnici fãcut când a apãrut insignia. Știu ca ție nu ți consuma mult. Deci consumul e un argument valabil pt 80%, apoi softul de regenerare sau ceva, e o problema de se regenereazã atât de des, o mașinã pt multi aproape impracticabila în oraș, cauta pe colegul cu Antara, a vândut-o aproape noua. Masina abia miscata cine a cumpãrat-o nu a mai vrut sa aștepte dupã comanda la Opel.
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
...Buhnici...pe bune...pai el e om de teste? Nu ai vazut ca e "bun" in toate: de la telefoane, masini, etc a ajuns la terenuri si case. Daca imi aduc bine aminte, la testul cu Insignia 4x4 a si laudat-o!
Dap, cu regenerarea deasa e un pic problematic. Insa vroiam sa aduc in fata, faptul ca nu motoarele in sine sunt problematice. Insignia este o masina facuta in graba. Fata de restul advesarilor, cei de la Opel au rupt gura targului in 2008. De aici trag concluiza cum ca inginerii s-au cam primit pe mai multe paliere! Cu toate astea daca ai grija mai sportia cu ea nu or sa fie probleme. Pe parte de consum...asemenea, depinde cum mergi: am scos consum de proba: de 4.5(afisa) insa am avut si 7.8(aici ce sa zic....pe A1 nu am lasat-o sub 160 dar nici peste 224 nu prea am avut sa-i dau). La DPF e mai delicat...nu ai ce sa faci, mai ales daca o conduci in oras(regenerari peste 400km sunt un pic mai rare. Nu pot sa intru aici avand in vedere ca merg preponderent in regim mixt. regenerarea cea mai mica a fost la 600 km, iar cea mai mare la 1200km).
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
si cat ai avut consumul pe plaja 160 - 224 km/h ? Smile)...
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
La 224 km/h mers sa zic15-20 km consumul pe instant er undeva de 13-14%
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
eram curios de consumul pe o distanta mai mare....
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
M-am gandit la asta..dar unde sa reusesti asa ceva la noi in RO, mai ales pe A1! Smile)
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
ohooooo, se poate si pe A1 Smile
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
alladin_allibaba a scris:...Buhnici...pe bune...pai el e om de teste? Nu ai vazut ca e "bun" in toate: de la telefoane, masini, etc a ajuns la terenuri si case. Daca imi aduc bine aminte, la testul cu Insignia 4x4 a si laudat-o!


Pai el a testat la drum lung, pt consum m-a interesat, i-a luat catre 8 in afara, nu mai stiu daca era 4x4 sau 4x2, dar era 2.0 cdti.

Oricum multi au consum mare, sunteti cativa 3-4 care aveti consum normal.

De Insignia 1.8 140cp sa nu mai zic, citeste tot aici, ajunge si la 17 in oras.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR