Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 412
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am ajuns si eu sa fac distinctia intre politisti si "politisti" (sau militieni?). Iata cum: sunt oprit in trafic, zice-se pentru viteza peste limita admisa. Stiind ca nu am depasit limita legala, ma "iau in gura" cu politistul (desi nu-mi sta in caracter), iar el, ca sa fie mai convingator, zice: "Hai sa-ti arat ce-ai facut" si-mi arata monitorul de la radar: "Ai mers cu 76 la ora". Noroc ca am unele cunostinte tehnice si-l atentionez pe respectivul ca dupa 76 scrie MHz, nu km/h, probabil era o frecventa pe care functiona radarul. Raspunsul "militianului": am vrut sa te pun la incercare.
Acum, iata si opusul: venind dinspre Aiud spre Alba Iulia, in fata mergea un fel de microbus cu vreo 40 la ora, nu era limitare de viteza, nici localitate, in schimb era o zona destul de mare cu depasirea interzisa. Dupa ce am rulat cateva minute bune in spatele microbusului, am intrat in depasire (drum drept, vizibilitate mai mult decat buna); deodata, o masina stationata pe partea opusa a drumului ma atentioneaza cu niste flashuri, ma retrag cuminte in spatele microbusului, si apare surpriza: cel care m-a atentionat era chiar politistul cu radarul. I-am multumit din mers (si pentru ca m-a atentionat si pentru ca nu m-a oprit), el mi-a facut cu mana un semn de "fii cuminte!" si mi-am vazut de drum. In defintiv cred ca asta e rolul politiei: sa previna evenimentele neplacute.
Skip ads

  • Lex
  • *
  • 44 mesaje
  • din 06 Aug 2008
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Bucuresti
  • Lex

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:@Lex
Ce ti s-a intamplat de te astepti la premiere? Din cate inteleg, nu ai fost oprit de "agent". Pana acum ai primit adresa prin care ti se cereau datele persoanei care a condus masina? Sa fii atent si la data intocmirii si a expedierii/primirii pv-ului intrucat in mai se prescrie contraventia.

Confirm. Ai inteles bine. Data savarsirii e la limita celor 6 luni de prescriptie. Daca mai intarzie 2 saptamani jumate pana se intocmeste procesul-verbal de constatare am scapat.
In general, procesele-verbale se trimit recomandat. Daca nu are cine sa-l primeasca, eu urmand sa plec pe luna, ce se intampla? Asta in afara de:
Art. 14 alin. (1) din OG 2/2001 Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
Ce alte mijloace de constrangere mai are "sistemul"?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am descoperit o noua practica a militienilor: iti trimit procesul verbal direct la administratia financiara pentru a fi executat. Daca ai noroc si ajunge la o persoana care isi face treaba temeinic, ai scapat, procesul verbal fiind anulat de functionarulpublic. Daca nu, aflii de el cand vei vrea sa platesti impozitul sau sa faci cine stie ce alta operatiune (sa-ti vinzi masina).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bandi, daca se intampla ce zici tu, il contesti cu eleganta, pentru ca nu ti-a fost adus la cunostinta in termenul specificat de lege
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Lex a scris:Art. 14 alin. (1) din OG 2/2001 Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.

e vorba de 30 zile lucratoare sau nu? poate stie cineva ca eu habar nu am.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca nu se specifica ca e numar de zile lucratoare, atunci se numara zile calendaristice.
In azul termenelor de 6 luni (in care trebuie sa se intocmeasca PV-ul) respectiv 1 luna de la data intocmirii (in care trebuie sa iti fie adus la cunostinta) e vorba de luni calendaristice
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am patit asta...in august 2007 am fost luat de 3 radare intr-o noapte Tureni ,Martinesti si inca unul tot in zona aia (Cluj).In martie 2008 am primit hartiile prin care mi se cerea sa comunic datele celui care a condus masina.Trecand 6 luni de la data savarsirii faptei le-am trimis o hartie in care le-am spus ca in cazul in care imi vor emite procesul verbal imi rezerv dreptul de ai chema in instanta. Iata ca a trecut mai bine de un an de atunci si nu am primit nimic.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:Bandi, daca se intampla ce zici tu, il contesti cu eleganta, pentru ca nu ti-a fost adus la cunostinta in termenul specificat de lege

Il contesti si castigi dar pana atunci nu poti plati impozitul sau nu poti face actele de vanzare a masinii. Desi am castigat o contestatie la o amenda din ianuarie 2008 a trebuit sa platesc 50 lei penalitati de intarziere la impozit intrucat am reusit sa aduc hotararea judecatoreasca cu stampila de ramanere definitiva abia in martie 2009. Faza cu trimiterea pv-ului direct la fisc am aflat-o de la angajatii de acolo in timpul discutiilor asupra temeiniciei aplicarii penalitatilor.
Skip ads

  • Lex
  • *
  • 44 mesaje
  • din 06 Aug 2008
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Bucuresti
  • Lex

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Daca ai noroc si ajunge la o persoana care isi face treaba temeinic, ai scapat, procesul verbal fiind anulat de functionarul public.

Functionarul nu este in masura sa anuleze un proces verbal. In plus, daca il primeste in termenul de 6 luni de la savarsirea faptei, il va considera valabil, fara a stii ca tie nu ti s-a adus la cunostinta. Nu ramane decat sa te adresezi "justitiei" in cazul in care intâmpini dificultãþi la sectia financiara.

d3c3n3u a scris:Trecand 6 luni de la data savarsirii faptei le-am trimis o hartie in care le-am spus ca in cazul in care imi vor emite procesul verbal imi rezerv dreptul de ai chema in instanta. Iata ca a trecut mai bine de un an de atunci si nu am primit nimic.

ÃŽn principiu trebuia sa le trimiti ce ti-au cerut. Din x motive, indiferent de perioada cand a fost savarsita contraventia, acea solicitare prin care ti se cerea sa comunici datele celui care a condus masina, era in curs. Te-ai fi putut trezi cu 9-20 puncte amenda pentru necomunicarea datelor. Asta in principiu.
De procedat ai procedat bine evitand o multime de probleme pe care ti le-ar fi cauzat incompetenþa unui "agent constatator". Sa mai stai pe urma sa repari si sa lamuresti pe unul sau pe altul....era balamuc.
  • d3c3n3u

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat

ÃŽn principiu trebuia sa le trimiti ce ti-au cerut. Din x motive, indiferent de perioada cand a fost savarsita contraventia, acea solicitare prin care ti se cerea sa comunici datele celui care a condus masina, era in curs. Te-ai fi putut trezi cu 9-20 puncte amenda pentru necomunicarea datelor. Asta in principiu.
De procedat ai procedat bine evitand o multime de probleme pe care ti le-ar fi cauzat incompetenþa unui "agent constatator". Sa mai stai pe urma sa repari si sa lamuresti pe unul sau pe altul....era balamuc.

Le-am trimis si datele persoanei care a condus masina(adica eu) nu am vrut sa ma trezesc cu vreo 20 de puncte penalizare dar si o instiintare cum ca au cam depasit termenul legal de aducere la cunostinta a infractiunii(6 luni)
  • Lex
  • *
  • 44 mesaje
  • din 06 Aug 2008
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Bucuresti
  • Lex

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Poliþia a retras avizul de funcþionare pentru 77 de radare fixe, amplasate în 18 judeþe
Marti, 05 Mai 2009 14:46

Poliþia a retras avizul de funcþionare pentru 77 de radare fixe amplasate în 18 judeþe din þarã în urma unor contracte încheiate de primãrii cu societãþi particulare, singurul sistem de depistare a vitezei care rãmâne în funcþiune fiind cel de pe DN1, care aparþine în totalitate Poliþiei.

Potrivit surselor, radarele fixe ale cãror avize au fost retrase au fost montate de trei societãþi comerciale în judeþele Arad, Bacãu, Bihor, Brãila, Cluj, Giurgiu, Ialomiþa, Maramureº, Mehedinþi, Mureº, Neamþ, Satu Mare, Sãlaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Vâlcea ºi Vrancea. Suspendarea aparatelor radar fixe amplasate de autoritãþile locale a fost cerutã de ºeful Poliþiei Române, chestorul Petre Tobã, începând cu data de 24 aprilie, iar motivul, potrivit unor surse, ar fi lipsa cadrului legal general de funcþionare pentru aceste sisteme.

ªeful Direcþiei de Poliþie Rutierã din IGPR, Lucian Diniþã, a confirmat suspendarea activitãþii radarelor. "Am retras avizul de funcþionare pânã la reglementarea situaþiei", a declarat el pentru NewsIn, fãrã sã dea amãnunte.
Singura atribuþie a Poliþiei privind aceste radare se referã la identificarea autoturismului ºi emiterea procesului verbal de contravenþie.

Autoritatea Naþionalã pentru Reglementarea ºi Monitorizarea Achiziþiilor Publice (ANRMAP) va cere in justiþie anularea unor contracte privind amplasarea radarelor fixe care nu respectã legislaþia de atribuire a contractelor de achiziþie publicã, a anunþat instituþia pe 30 aprilie. ANRMAP efectueazã, în urma unor sesizãri venite din partea Inspectoratului General al Poliþiei Române (IGPR), controale în toatã þara privind amplasarea radarelor fixe ºi respectarea contractelor de achiziþie publicã, se aratã într-un comunicat al instituþiei.

În urma controalelor efectuate în judeþele Cluj, Mureº ºi Braºov, echipele de control au aplicat amenzi totale de 140.000 de lei pentru douã primãrii care nu au respectat procedurile privind contractele de achiziþie publicã, consiliile locale urmând a revoca hotãrârile de încheiere a contractelor.

"ANRMAP va solicita instanþelor de judecatã anularea acelor contracte privind amplasarea radarelor fixe care nu respectã procedurile de atribuire a contractelor de achiziþie publicã prevãzute de OUG 34/2006'', a declarat preºedintele ANRMAP, Cristina Trãilã.

Sursa: NewsIn
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asadar, oameni buni nu credeti tot ce se spune la tv sau radio,astazi am venit de la Caras-Severin pana in Bucuresti si va pot spune ca toate radarele fixe din mehedinti plus cele din giurgiu (Valea Plopilor si Ghimpati) erau in functiune.
Din cate am inteles, s-au inchis cele de pe raza comunelor unde nu s-au urmat toate etapele necesare instalarii si funcionarii(licitatii,bla bla) acestora.
Am vazut foarte multi soferi care aveau viteza peste limita in dreptul acestor radare si ma gandesc ca acestia s-au bazat pe cele auzite pe canalele media.
Sper sa nu fie printre acestia si colegi de forum.

Conduceti prudent! Shocked Razz
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
s-a spus si in mass-media ... radarele fixe NU au fost oprite - ele functioneaza in continuare si inregistreaza ... dar ... NU mai emit amenzi pe baza acelor inregistrari pana la finalizarea anchetei ...
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
poate o sa le trimita dupa ca sa mai scoata ceva bani...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
A murit topicul asta de cand s-au oprit radarele Very Happy

Motivul pt care scriu e sa intreb daca cineva a fost nevoit sa trimita procesul verbal, chitanta la sediul unei sectii de politie din alt judet?
Concret, mai am vreo 2 zile sa le trimit la SPR Brasov.
Din pacate nu stiu adresa de corespondenta, nici modalitatea de trimitere - recomandata, plic normal, etc, aceste informatii nu se regasesc in PV.
Poate cineva din BV sa ma sfatuiasca? Am gasit o adresa pe site-ul politiei BV: Nicolae Titulescu nr. 28, dar...
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut opelisti. A mai primit cineva amenzi din cauza camerelor fixe din tara? (amenzi luate inainte de 24 aprilie) Ma astept si eu la una din martie...Multumesc
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Da, chiar astazi am primit-o. E vorba deocamdata doar de celebra comunicare in care se spune ca in data de 19.01. am gonit prin Cotorca , Ialomita cu 88 km/h. Am completat si astept sa treaca cele 5 zile si sa o trimit sa vedem ce o iesi. Rolling Eyes
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cum ai primit-o? poti da detalii? a fost recomandata? cu aviz de primire? a umblat postasu dupa tine prin tot orasu ca sa i-o semnezi, sa aiba dovada ca ai luat la cunostiinta? (hahahah, mi-aduc aminte de un anume episod din Seinfeld, cand nu vroia Kramer sa ii semneze postasului nu stiu ce...)Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
comunicarile alea se trimit pe posta normala. Adica fara confirmari de primire si bla
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ma astept si eu sa primesc din Cotorca,(luata prin martie) DAR daca dupa 24 aprilie ele au functionat in ilegalitate atunci asa au fost si pana la aceasta data.Eu o voi ataca in instanta
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR