Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@gabiopel Asa o fi dar na daca aia care a fost pe strada azi a fost armata vai de noi.... Oricum ce sa zic ma opresc aici cu comentariile. Dea Domnul sa nu mai moara nimeni.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:@gabiopel Asa o fi dar na daca aia care a fost pe strada azi a fost armata vai de noi.... Oricum ce sa zic ma opresc aici cu comentariile. Dea Domnul sa nu mai moara nimeni.

Pai si ce ai vrea sa faca . Asta e rolul armatei -- sa dezapezeasca ! Eu nu cred. ?Am facut armata si stiu c am cu ce se maninca ea- ! Eu zic ca ar trebui sa fim mandri ca este singura institutie care este chemata in orice situatie cand alte structuri nu fac fata! Nu stii ce este aia armata dar vorbesti . Deja deviem de la subiect!
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La noi ca nicaieri ! Altii sunt de 100 ori mai inaintati .Suntem praf , forta de dezapezire pica pe saracii oameni din armata ca de... Sau vin cu tractorasul ca de freze nu au auzit . Altii :

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nici eu nu sunt de acord ca armata, spir si altii sa faca treaba celor de la drumuri, firmelor platite pt asta.
cum la fel nu sunt de acord cu berbecii care nu inteleg o avertizare meteo.

sunt curios in cate orase s-a facut dezapezire ca la carte? in piatra neamt sigur nu. e pationoar pe majoritatea strazilor desi ninsoarea a incetat de mai mult de 24 ore.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Armata a iesit pentru ca un cretin mai mic si cu un cretin mai inalt trebuiau sa isi faca poze dand la lopata. Evil or Very Mad Si cretinul mic ar fi facut orice ca sa se poata desface drumurile si sa vada lumea ca dupa ce a vorbit cretinul sef incep sa mearga lucrurile in tara.
Penibilul penibilului cand 2 prosti dau la lopata in jurul unei masini lovite care oricum nu pleca de acolo si daca ar fi vrut sa plece putea sa dea un pic in spate ca oricum era data zapada. In acelasi timp oameni mureau in masini la care nu se ajunsese! In plus nu se puteau scoate oamenii nici macar de pe centura Bucurestiului? Sunt aproape sigur ca si soldatii care dadusera la lopata pana sa vina "desteptii" erau scosi de vreun Mos Teaca, care i-a pus acolo sa dea bine la imagine cand vine "miezul" ca asa se facea si la ceusescu. Iar dobitocul din povestea cu rovineta la masinile de deszapezire ii intrece pe toti Shocked Nu lasi utilajele sa ajute ca nu au o rovineta, iar "fraierii" care au platit-o stau blocati si ingheata si mor cu rovineta platita. Asa sa beneficieze si ei (miezul, desteptii, cei 3 cretini si altii din gloata lor) de rovineta si ma ofer sa le dau eu la lopata dupa....si pamant si zapada.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Momentan in Bucuresti se circula bine.Incomparabil fata de ieri cand aproape ca circulatia a fost paralizata.
Majoritatea arterelor principale sunt deszapezite.Speram ca se baga si pe strazile mai mici,si ca se apuca de adunat zapata de pe margini.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Armata, SPIR-ul, Politia si toate celelalte structuri ale statului care trebuie sa aiba grija de siguranta cetateanului trebuie sa intervina cand e pusa viata cuiva in pericol. Nu ma intereseaza a cui vina pentru asta. Asta se poate clarifica si dupa.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Poate ca ar fi mai bine ca bugetul cheltuit pe deszapezire sa ajunga la armata.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cica in sect:1 Bucuresti masinile vor fi ridicate pentru a se efectua deszapezirea.


Cum au fost facute tunelurile de mai sus.(click aici)
  • siner

  • Mesaje scrise: 328
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Pandelica a scris:Poate ca ar fi mai bine ca bugetul cheltuit pe deszapezire sa ajunga la armata.


Foarte bine spus! Unii "baieti destepti" incaseaza zeci si sute de milioane de euro pentru dezapezire si trimit un tractor (in Dr. Taberei intre stradute trece un tractor doar cu lama care "sterge" zapada de pe gheata, nu arunca nimic in spate) care nu poate face fata unei ninsori linistite, nu se pune problema unui viscol.
Am auzit niste zvonuri ca dezapezirea costa cateva zeci de mii de lei pentru o straduta mica, intre blocuri, si creste direct proportional cu dimensiunile strazii. La banii astia trebuia sa fie asfaltul uscat, ca in pozele de mai sus!
Pana nu rastignim cativa dintre retarzii astia din guvern/parlament, sa invete ca traiesc pe banii nostri si trebuie sa faca totul pentru bunastarea noastra si tarii in care traim nu cred ca se schimba ceva! Contractele se dau "cu dedicatie", firma castigatoare are 2 lopeti si 3 farase, un angajat si castiga licitatia de sute de milioane pentru dezapezirea unui sector, iar noi, astia care rupem painea copilului de la gura pentru achitarea taxelor si a impozitelor nu putem ajunge la munca din cauza zapezii. Astia ne rand in fata si ne povestesc ca au scos sute de utilaje numai in bucuresti (b mic) "dar nu fac fata"! Pai dimineata toate cele 3 utilaje intalnite pe traseul Dr. Taberei - B-dul Pallady erau cu lama ridicata iar noi inotam prin nameti!
Oare cati oameni trebuie sa moara pana se face ceva in tara asta?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris: Asta se poate clarifica si dupa.

Spilul este ca nu se doreste a se clarifica. De obicei, in fruntea societatilor care trebuiau sa se asigure ca nu ninge pe drum sunt lipitorii de afise electorare (daca societatea este cu capital de stat) sau finantatorii campaniilor electorale (daca este privata). Cum sa analizezi activitatea unui astfel de om?
Mai este un aspect generat de legislatia varza din domeniul achizitiilor: interventia pe timp de iarna se realizeaza pe 2 exercitii bugetare, fapt care impune limite in ceea ce priveste disponibilul de dupa 01 ianuarie pana la aprobarea noului buget. Sunt astfel cazuri in care drumarii intervin fara a avea certitudinea ca isi vor primi banii pe prestatie.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca taxa auto se vroia pentru mediu si ecologie se proceda asa! Functie de capacitatea cilindrica, fiecare posesor de masina cumpara din pepinierele primariei arbori...ex. pentru 1600 cc.-16 buc. si in cadru organizat, tot cu sprijin si logistica primariei, plantati in asa numitele centuri forestiere naturale, de-a lungul soseleor din camp! Aceste centuri sa fie late de 20 m. si situate de-o parte si alta, la o distanta de 10 m. fata de carosabil! Acum alta era situatia pe soselele tarii....La fel ar trebui facut si in jurul localitatilor pentru a scapa de praful adus de vant pe timpul verii! Ce vis frumos.....am inebunit! Smile Cum sa se faca asa ceva in tara asta unde furtul banilor este total? Smile...Finlanda cheltuie pentru deszapezire pe 1 Km. sub 1200 euro iar la noi se ridica la aprox. 5000....trebuie sa traiasca si ei nu?
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
da dar in finlanda nu nige decat 2 zile pe an.
in romanica ninge 6 luni pe an. si autoritatile sunt luate prin surprindere. e si normal sa fie asa ca doar ninge in iunie, mai, septembrie, si vantul bate 9 luni pe an.
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
D_M_G-ule, au decolat niste Mi-uri de la Flotila de Zbor a MAI pentru misiuni de salvare. Cica sunt 6 elicoptere. Cred ca si Eurocopter EC-135.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@marian_sro
Eu am alte date despre iernile finlandeze...spun conesiorii ca sunt mult mai grele ca ale noastre si mai durabile... Smile

Da Pandelica, au in jur de 50 de ani dar sunt adevarate fortarete pe langa jucariile actuale! Sunt mai multe operationale in tara....au si MAPN-isti destule! Deh....taica Ivan stie ce face! Aceste aprate sunt perfect compatibile cu viforul si viscolele din taigalele lor si trebuiau sa fie ridicate in aer de doua zile, nu acum cand treaba este aproape terminata! Dar asa este la noi viteza de reactie...
Uite ce "burta nesatula" au batranele astea... Smile
# Capacitate:

* 90 de pasageri sau
* 70 trupe aeropurtate sau
* 41 de cazuri pe targã, cu 2 personalul medical
* Pânã la 12.000 kg cargo


Smile
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Vezi ca nu-s alea. Very Happy Astea de acum sunt Mi-8 si Mi-17. Problema nu o constituie rezistenta la viscol a fierataniei, ci vizibilitatea extrem de scazuta cauzata de conditiile meteo nefavorabile si vanturile foarte puternice din ultimele zile. Oamenii aia de acolo sunt pregatiti sa zboare in conditii vitrege, au experienta destula, dar exista si niste limite peste care nu te poti avanta.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Avem si MI 6.....MI 8 este mai mic dar oricum tot fortareata fata de jucariile Eurocopter! Smile
# Capacity:

* 24 passengers or
* 12 stretchers and seat for 1 medical attendant or
* 3,000 kg (6,600 lb) on internal/external hardpoints
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
De mult nu mai avem Mi-6 operationale!

De altfel la genul de misiuni cum sunt cele efectuate azi nu sunt bune elicopterele mari care ar zbura cu incarcatura mica si consum mare. Azi se fac preponderent misiuni de timp SMURD.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
A1 este blocata inca?
  • Pandelica

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
A deblocat-o Boc cu lopatica. Laughing

De dimineata era blocat accesul pe A1 dinspre Bucuresti imediat dupa Ciorogarla.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR