Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu am tinuto mult cu 3.5 bari, arata bine. stateau pe creasta cum se zice Very Happy
Skip ads

  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:
madalyn2009 a scris:dap. nu am probleme, nu merg kamikaze, evit gropile pe cat posibil si daca e nevoie trec si cu un 1 km/h prin ea. din fabrica a venit cu 3.5 bari si am mers si asa cu ea, nu mult dar se putea. avea o tinuta la drum exemplara Very Happy


3,5 bari la gume pe 15? ai cumva c-uri pe masina? la presiunea aia nu mai aveai pivoti si bucse de mult tare.ai idee cu arata un cauciuc normal mers la 3,5 bari? ce scrie pe capacul rezervorului?

2.4-2.5 min-max pe fata, 2.1-2.9 min-max pe spate.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
madalyn2009 a scris:nu am tinuto mult cu 3.5 bari, arata bine. stateau pe creasta cum se zice Very Happy

Pe mine ma duce gandul ca esti cel ce statea in masina, deci si tu stateai 'pe creasta'.
Si apropo, in curbe cum iti statea masina asa... cu cauciucele 'pe creasta' ? Laughing
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
se aseza foarte bine. repet cu 3.5 bari a venit din fabrica, nu i-am bagat eu 3.5 bari si nu am mers mult asa cu ea.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
deci ai luat masina de noua sa inteleg. inseamna ca aia de la reprezentanta au bagat 3,5 in roti.mda acum se explica.
braila=gold&platin? bine ca au dat faliment.
  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da am luato de noua de la radacini motors braila. asa a venit de la fabrica din polonia cu 3.5 bari. la reprezentanta doar le spala de ceara foarte groasa si le pun suportii de nr
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am eu astra g 1,7 si am facut q un logan 1,4 da el avea si cip la ea avea 85 cai ma facut
  • ascatrix

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Senator 1980
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2012

  • Mesaj Privat
hai mã...cum naiba te-a fãcut cãruþa aia de logan? ªi tu te-ai lãsat? Nu-mi vine sã cred!
Skip ads

  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
baieti am intrat pe forum la logan si au deschis aceeasi comparatie ca aceasta.Dar acolo nici un logan nu a luat bataie de la astra,mai ales se lauda cei cu 1.4MPI remap.

Stiti ce inseamna pe logan inscriptia ”1.4 MPI”? =Logan 1.4 Masina Pentru Idioti - sa nu o luati in nume de rau,nu vreau sa jicnesc pe nimeni.

http://www.loganclub.ro/for...7cdti-t37112.html
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Evident ca la forumul concurent nu a pierdut niciun Logan, ca doar Logan-ul e 'eftin si bun. Laughing

Oricum, simpatici foc astia cu Logan, din ce-am citit am vazut ca sunt printre ei si oameni corecti si cu spirit de observatie.
Unii dintre ei au condus Opel si uite ca le place sentimentul care ti-l ofera un Opel atunci cand esti la volan.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Lun 09 Apr, 2012 8:07 pm
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am citit doar prima pagina de acolo, mi se par mult mai realisti.
Astra 1.7dti NU are cum sa faca loganul de 1.4 cu plecare de pe loc, pe distanta mica.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
N-ai citit cu atentie, era vorba in topic de un Astra 1.7cdti.

Dar, mai zic ei acolo pe forum... ca un 1.4 'remapat' se ia la trânta cu Astra 2.0DTi si-l face pe 400m ! Se pare ca asta remapat e ca si calul din poveste, rapciugos... dar care 'jar mananca' ! Asa ca... fara un 2.0DTi remapat sa nu cumva sa fortati vre-o depasire intr-a 2/3a treapta cu un Logan 1.4MPi, ca Logan-ul 'remapat' e dovedit la ei pe forum ca are un potential fenomenal. Laughing
Skip ads

  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Stai ca eu nu inteleg ceva, 1.4 mpi nu e benzina? Ce remapare au facut astia atunci, ca asta eu nu inteleg, cat au luat in plus , 5-6 cai ?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sincer, nu cunosc mai nimic despre cum se face un remap la motoare pe benzina.

Sa vina cineva care stie, sa ne lumineze si pe noi astia cu diesel.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Se modifica mapa cum se modifica si la diesel. Insa cresterile de putere sunt modeste.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ma gandeam eu ca e ceva cu mapa, dar cum maresti debitul de aer ? Ca nu ai turbina pe motorul benzinar normal aspirat.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu maresti debitul de aer, insa esti obligat sa folosesti doar benzina cu cifra octanica de 98. Altfel pot aparea detonatii.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser, daca te intereseaza subiectul o sa urc maine pe un site de filehosting materiale despre cum se tuneaza un motor pe benzina si pun link-ul aici.
Asa vei vedea cum un destept cu un laptop de la vreo firma de "tuning" e de 2 ori mai destept decat o groaza de ingineri care au facut motorul ala. Aia sunt tampiti- el e destept. Laughing
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Ma gandeam eu ca e ceva cu mapa, dar cum maresti debitul de aer ? Ca nu ai turbina pe motorul benzinar normal aspirat.

Se ajusteaza doar avans si cantitatea de benzina injectata. Din cauza asta cresterile nu-s asa spectaculoase fata de un remap la un diesel turbo.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tot pe forum la loganisti am gasit asta http://www.loganclub.ro/for...an-t1367p156.html
Vedeti acolo mai multe teste pe reprize de viteza....eu unul recunosc, pana pe la 80 km/h ma facea 1.4 inainte de remap, dupa ramanea usor usor in urma....acum dupa remap deja nu mai are rost comparatia...oricum un 1,5 dci 85cp face undeva pe la 10.5-11s 90-130 km/h, 1.4 75 undeva pe la 14-15 s.....faceti si comparatia cu ~8.5s(dupa remap) timp scos de mine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR