Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@Vasy se modifica blocul de lumini, se lipeste un microcontact pe placa eletronica din interiorul blocului de lumini, pui un buton sau il modifici pe cel orb si muti firele pe instalatia initiala a masinii, banuiesc ca ti-a luat + de pe piciorusul 4 al releului de ceata spate, trebuie mutat pe releul de ceata fata si va functiona daca nu a facut alte modificari si daca vrei sa lasi acele fire care le-a pus el.

Proiectoarele Depo au reglajul amplasat mai dificl fata de cele TYC. Pentru cel din dreapta se pune o patura , un carton in fata spoilerului se intinde pe spate si ajunge mana pe sub spoiler exact deasupra reglajului si merge la mana pana rugineste un pic surubul iar la cel de pe stanga intra mana usor pe langa radiatoare cum a zis Cipiotul .
Bafta si multumesc inca o data lui Cipiotul ptr ajutor !
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
de bloc zicea vasy ca nu e problema... ca a schimbat tot blocul (cu buton pt proiectoare cred) ...
n-ai pt ce Cosmin Razz chestia haioasa e ca abia spre seara au inceput sa se cunoasca juliturile pe la degete Smile)
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut. Se potriveste blocul de lumini de la vectra B? Din cate am vazut are aceeasi forma,chiar vreau sa ma pregatesc sa fac si eu eu modificarile in bloc fara a cumpara unul deja cu buton de proiectoare ! Cu respect,Adrian !
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, blocul de lumini de la astra g nu e compatibil cu alt model.de la alt opel (vectra, corsa etc)
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@aiss: nu se potriveste. ca sa nu cumperi alt bloc, este descrisa metoda aici pe forum cum sa modifici capacul care tine loc de buton pt proiectoare.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:@aiss: nu se potriveste. ca sa nu cumperi alt bloc, este descrisa metoda aici pe forum cum sa modifici capacul care tine loc de buton pt proiectoare.



Salut. Da stiu, am urmarit tutorialul cu atentie,stiu despre ce este vorba.Dar ma gandeam ca poate as gasi un bloc mai ieftin si doar il schimbam !Neutral
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salutare!
eu am firele cu mufe ptr. proiectoare (undeva sub faruri,in spatele barii de protectie)
in compartimentul de sigurante de la bord (sub blocul de lumini) am locul gol ptr. releu ...
in acest soclu al releului sunt fire, adica se vad papuci, deci releul se baga in papuci.
de ce mai am nevoie?
-proiectoare
-bloc de lumini
-releu+siguranta
si atat?
sau mai trebe sa trag ceva fire?
multumesc!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
atat. releu, siguranta, proiectoare si bloc cu buton, 6 holsuruburi si 4 chiplinguri (nu stiu exact cum se numesc - sunt acele clame in forma de U care au pe o latura loc pt insurubat)... si un cutter pentru decupat spoilerul Very Happy si ceva lame in plus daca ai spoilerul original ... daca e aftermarket, se decupeaza mai usor (plastic mai prost) ... si eventual un pila fina sau niste glaspapir sa finisezi marginile decupajului ... nu e neaparat (ca se acopera destul de bine acele margini cu proiectorul), dar nu strica Smile
Skip ads

  • coddy05ro

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am descoperit problema la mine... eu aveam pus alt releu de 30A in alt loc. am cautat azi un releu de 12v20a si nu am gasit nicaieri, la niciun magazin auto. unde pot gasi ?
  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut cipiotule deci am pus bloc cu tot cu buton pt proiectoare si mia pus si releu dar le aprind de pe butonul de ceata si mia zis electicianul ca trebuie sa mai face cv ca sa le aprind de pe butonul pt proiectoare dar nu prea avea timp ,mi-am zis ca o sa merg la alt electrician sa vad care e treaba ,urmeaza sa ai schimb toate luminile ce tin de bord si consola in albastru .
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@coddy: la dezmembrari sau ziceau unii colegi ca ar merge si de la cielo
@vasy: din graba sau din lene s-a legat de releul de la ceata spate ... releul care ti l-a pus acum e degeaba ... ca tie acum proiectoarele iti functioneaza prin releul de la ceata spate Smile
  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
o sa merg la un prieten care se pricepe si el sa vedem ce putem face stima!
Skip ads

  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cum se schimba (inlocuieste) becul ala care lumineaza butoanele de proiectoare ?
adica am reusit sa-l demontez de pe placa aia cu circuite, dar nu pot scoate becul din soclul lui de plastic...
sau se gaseste becul cu tot cu soclu?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
trebuie sa poti scoate doar becul pentru ca nu se gaseste cu totul... poate s-a lipit de la caldura de plasticul ala asa ca incearca sa vezi ce reusesti...
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am reusit sa-l scot, dar e un tip de bec cum nu a mai vazut nimeni....
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Din cate retin eu, este acelasi bec ca la bordul de Dacie 1310. Se gasesc chiar si prin supermarket, daca nu la magazine din alea de piese auto.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu e acelasi, cel putin la mine e diferit.
seamana mai mult cu cel de la instalatiile de pom chinezesti (cred ca asa o sa rezolv, o sa pun unul de la instalatia de pom).
experienta mea:
-instalatia de proiectoare o aveam trasa din fabrica, siguranta era montata in panou.
-am cumparat urmatoarele:
proiectoare noi tip "depo" la pret de 70 lei/buc (aviz amatorilor care cer 100 lei pe un proiector sh)
releu = 10 lei
bloc de lumini cu buton de proiectoare = 50 lei
2 becuri h3 = 10 lei
total:
210 lei
am montat intai releul la locul lui si apoi am pus blocul de lumini.
am aprins faza scurta si am apasat butonul de proiectoare =. s-a aprins martorul de proiectoare in bord.
apoi am verificat daca in mufe vin 12 volti, si dupa ce am vazut ca este tensiune in mufe, m-am apucat sa dau bara jos ca sa o decupez....
aici am probleme, ca parca am 2 maine stangi, la decupaje in general nu prea reusesc sa ma tin de contur.
(pe spatele barii este desenat conturul care trebe decupat ptr, proiectoare).
am montat proiectoarele in bara , s-au potrivit perfect in prinderi, si am montat bara la loc.
am facut proba si m-am bucurat: am proiectoare!
am baut un pahar de vin in cinstea mea, m-am bucurat ca Steaua a batut pe dinamo, am mai baut un pahar de vin si in cinstea stelei, si apoi m-am apucat sa scriu pe forum ca mi-a adus mos nicolae , proiectoare!
la multi ani!
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Foarte frumos. Si eu saptamana asta imi comand, am gasit la 75ron/buc. Dupa ce termin am sa postez si tutorialul cu ceva poze.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pt cei care vor sa nu-si bata capul prea mult cu reglajul lor, recomand TYC Very Happy se ajunge la el cu o surubelnita in cruce prin grila fata. la Depo are reglajul cumva in lateral, cu imbus si e cam ciudat de ajuns la el, cel putin la proiectorul dreapta. CosmineLIS poate confirma Smile
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Reglatul il poti face doar cu bara pusa provizoriu,cat sa stea. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR