Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
aquafresh a scris:am pus intrebare ca pt mine conteaza si un milion
de asta vreau sa stiu in ce bag bani..asta cu riscul de a enerva pe cineva

Comentariul meu a fost facut la modul general , nu avea ca tinta o persoana anume. Am citit tot topicul, eu personal avand o instalatie GPL montata pe masina si oricum putin umor nu a omorat pe nimeni...din cate stiu eu!
Skip ads

  • aquafresh

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
k
cu cat ai instalat brc-ul?
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
aquafresh a scris:k, cu cat ai instalat brc-ul?

Cu riscul de a ma repeta, instalatia a costat (sept 2010) 2850 lei, cost care a inclus:
- Diagnoza motorului
- Instalatia GPL marca BRC ( cu injectoare garantate 500.000 km)
- Rezervor toroidal (in locul rotii de rezerva) de 59 l
- Priza de alimentare in acelasi compartiment cu busonul de benzina
- Montaj
Pana acum am parcursi peste 6000 km si totul e in regula, absolut nici o problema la motor sau instalatie.
Un link catre topicul meu, unde sunt atasate si poze aici
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aquafresh a scris:k
cu cat ai instalat brc-ul?

Cred ca cel mai bine este sa alegi Tomasetto. Este diferenta de cateva milioane fata de BRC. Daca vor fi probleme, nu-i nimic pt ca ai garantie la ea.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tabac, injectoarele sunt tot BRC? Actele de omologare aduc de multe ori surprize. Laughing
  • aurelio1

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X1,8XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Tabac, injectoarele sunt tot BRC? Actele de omologare aduc de multe ori surprize. Laughing

Chiar aduc surprize... Laughing
  • corsalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
corsalex a scris:salutare,
Eu am 2 corse gemene (2004, 1.2 16v, 75 cp). Am instalatie GPL pe ambele(TOMASETTO). Sunt foarte multumit de cum merg masinile, nicio diferenta intre gaz si benzina, dar am o problema cu becul "check engine" imi sta aprins mai mereu. uUneori se stinge dar apare iar dupa cateva zile. Uneori la o masina mi se aprinde si "masinuta cu cheita" (in general cand depasesc 110km/h). Am cod stocat P0170 de 2ori. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Cum ati rezolvat?

Va multumesc!


chiar nu mai are nimeni problema mea? sau nu a avut-o nimeni?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asta cu P0170 la Z12XE e de obicei data de debitmetru. Insa la tine cel mai probabil e data de functionarea pe GPL. Sonda lambda 1 semnalizeaza ca amestecul e in permanenta prea bogat sau in cazul tau prea sarac. Normal o instalatie GPL bine reglata nu trebuie sa dea aceasta eroare. Trebuie reglata ca lumea.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
corsalex sigur e ceva prost reglat la instalatie. Faza cu copiat date din computerul instalatiei in ECU e vrajeala lor.
  • corsalex

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:corsalex sigur e ceva prost reglat la instalatie. Faza cu copiat date din computerul instalatiei in ECU e vrajeala lor.


faza cu copiatul datelor nu mi-au zis-o cei care mi-au montat instalatia. mi-a zis un coleg de pe alt forum care a avut mai demult o vectra b si tot asa patea, si a zis ca a copiat datele si s-a rezolvat. nu inteleg ce ar putea fi inneregula la ambele corse. baietii de unde am montat instalatiile au zis ca sunt alte noxe(parca) pe GPL si sonda lambda nu le citeste cum trebuie. a mai zis ca nu are nimic, ca la unele masini se mai aprinde, la altele nu... ce sa cred?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu are nimic, din ciclul "las-o bre ca merge asa...."
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cristy78aca a scris:Salutare. Daca tot e vorba de GPL pe Opel, atunci sa va intreb si ce ulei de motor folositi cei care aveti instalatii GPL montate pe Opelurile voastre. Eu am instalatia de 3 luni si acum trebuie sa fac schimbul. M-ar tenta sa pun:

Liqui Moly Lechtlauf H C7 5W-40
http://www.oilmag.ro/specs/...AE%205W-40_EN.pdf

sau

Liqui Moly Top Tec 4100 5W40
http://www.oilmag.ro/specs/...tec%204100_EN.pdf

As vrea sa stiu daca ati folosit asa ceva pana acum si ce impresii aveti.
Multumesc.


Nimeni nu a folosit vreun ulei din astea doua pe GPL?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
aquafresh, e posibil ca la BRC sa iti recuperezi banii in timp, la revizii. Din cate stiu pe toma revizia la injectoare (schimbat nustiuce kit de semeringuri bla) se face la 50.000, si kitul ala costa vreo 150 ron (nu ma intreba daca pe injector sau pe toate injectoarele....). La BRC se face de 10 ori mai rar (la 500.000)
cristi, tu nu citesti, doar intrebi? Victor isi sugera pe pagina anterioara sa mergi pe primul, si eu te intrebam de ce vrei sa pui 5w40, cand la z16se e dat in documentatii 10w40....
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fie cu suparare...
@Je; Am citit, dar as fi vrut o parere de la cineva care a folosit unul din uleiurile alea pe o masina cu gpl. Pana acum am mers pe Castrol Magnatec 5w40 si completam cu 3-400ml la 10000km., dar m-am gandit ca daca i-am pus gpl sa-i pun si un ulei indicat ptr gpl.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cristi, zi-mi si mie unde ai gasit tu lista cu uleiuri "recomandate pe gpl". Te intreb la modul serios, nu fac misto, eu nu am gasit niciunde ceva recomandari ca daca mergi pe gpl trebuie sa schimbi tipul de ulei. Eu la a mea bag in continuare uleiul recomandat de GM
In alta oridune de idei, eu nu te intrebam de marca, ci te intrebam de ce 5w40, si nu 10w40 care e recomandat pentru z16se
Uleiul unge motorul, nu combustibilul. Daca uleiul ajunge in acelasi loc si in acelasi timp cu combustibilul, e caz de schimbat segmenti, etc. Instalatia de racire iti va mentine motorul la aceeasi temperatura ca mergi pe gaz sau ca mergi pe benzina. Si atunci de ce sa folosesti un full sintetic (5w40) pret de 10-12.000 km cand poti folosi un semisintetic (10w40, eu foloseam Mobil la a' veche) il schimbi la 8.000, si iesi si mai ieftin....
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cu scuze ca ma bag, dar primul ulei din cele doua e o marca premium pentru o masina pe gaz.si bun si calitate si scump.
gazolina de-as avea ,pe acela l-as pune.l-am vazut de mult prin nenumaratele ,,explorari,, ale site-ului mama /l-m/
totusi nu pot sa spun ca am folosit vreodata.ca,calitate absolut indiscutabil,premium.
si o mica obs./foarte folosit de neamtul cu gpl/
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dadada... ia lamuriti-ma si pe mine, care sunt acele roprietati care trebuie sa le aiba un ulei folosit la un motor cu gepeleu, fata de uleiul folosit la acelasi motor, da' fara gepeleu...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
as fi subiectiv sa continui sa-mi sustin punctul de vedere fara argumente si mai ales fara sa-l fi folosit.
increderea pe care o am in marca respectiva m-a facut sa dau acel sfat.toate produsele folosite de la ei pe parcursul a multor ani,nu m-au dezamagit niciodata.
offf....de-as avea banii cheltuiti..glumesc desigur ,nu regret nici un banut.toate si-au facut treaba.
scuze devierea.

ps. am vazut si 10w-40 de la l-m pentru cei cu masini pe gaz.40e/5l
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Victore, frana. Eu nu contest aici competenta unui ulei Castrol, etc. Si eu sunt adeptul folosirii unor consumabile de calitate. Intrebarea mea era alta....
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
te-am inteles.o calc mai tare sa intre si abs-ul Very Happy
pentru Cristi 78 ,daca doresti si esti hotarat pot sa-ti comand din DE.vazusi si mai ieftin 10w-40. Idea
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR