Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
gabieny a scris: 15W

cam aiurea, primul numar indica vascozitatea la rece nu la cald, ce este dupa W trebuie sa fie mai mare pentru ca acel nr indica vascozitatea la cald.
Skip ads

  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am facut schimbul sambata cu Valvoline MaxLife 10W40. De consum nu stiu inca, am numai 50 de km, insa, (si sper sa nu fie numai o impresie) fumul a scazut simtitor, nici nu se mai vede la mers omenesc, si nici nu mai simt miros de fum in masina.
Oricum va tin la curent.
P.S. Merci electronistul si pentru pont si pentru "material" Smile
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
catalinb a scris:Este stiut fapul ca benzinarul de 1,6 16V consuma ulei, mai ales daca il cheama Z16XE si mai ales daca ii pui alt ulei decat scrie "la carte".

costmuz a scris:e jale fratillor z16xe. si amea tot pe acolo 143000apx 1l la mie .care zice ca trebuie segmentat care zice sa nu umbli ca merge ceas, plus bujiile scoase arata super curaten.n-ar trebui sa fie afumate cat de putin?un meknik bun o parere, mc. scz z16xe 2001.

NU sunt deacord cu voi! Am motorul asta pe masina si este imposibil ca eu sa fiu un caz aparte si sa nu consume la cei 103 200 km pe care ii are in momentul de fata... 10 w 40 CASTROL MAGNATEC si nu am avut probleme de la schimb la schimb
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
radu_print a scris:Merci electronistul si pentru pont si pentru "material" Smile

Eºti welcome. Vedem cum se manifestã motorul mai încolo... dacã e OK peste 1000 km, înseamnã cã n-am fãcut o afacere proastã.
Skip ads

  • radu_print

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ma, io oricum n-am facut afacere proasta Razz
si daca scoate fum in continuare, io nu ma mai uit, prefer sa traiesc in negare si sa fiu convins ca-i ok Smile)
  • FL0
  • **
  • 55 mesaje
  • din 09 Aug 2009
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Hunedoara
  • FL0

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Radu_print ai fost tare cu negarea Smile))

Am scris acum ceva timp pe aici, am revenit Very Happy dupa multe teste si am ajuns la urm chestii :

Ulei recomandat este 10w40 Castrol Magnatec sau Valvoline MaxLife astea doua nota 10 !

Daca aveti un consum de 1L - 2000/3000Km e bine e normal ; in alt caz de 1L-1000Km e cam "deranjanta" treaba se poate remedia schimb segmentare /garnituri ( apoi masina mentine un consum de max 0.2l LA UN SCHIMB ...DAR pe de alta parte daca motorul merge CEAS si nu are decat problema cu uleiul care o puteti trece cu vederea nu are rost " sa te scarpini daca nu te mananca " daca alegeti treaba cu segmentarea costurile fara manopera se ridica undeva la maxim 1200Lei Totul pus ceas ( Pt vectra B au fost testele facute ) .. o compresie buna pe cilindru e intre 9Bar-13bar daca se incadreaza aici SI PUTEM trecem cu vederea consumul de ulei o lasam asa pana la o compresie mai slaba a motorului .

* Inca ceva legat de mersul motorului in turatii mari pt o ungere mai buna si un consum scazut de ulei e GRESIT (creste si consumul de ulei si cel de carburant desigur ), turatia indicata extraurban e 3000rot/min asta fiind undeva la viteza de 120Km/h...
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am facut si segmentarea si rectificat chiuloasa cu supape cu tot si tot papa ulei.Ma gandesc la ITP voi avea probleme.Cu aditivi nu se poate rezolva sau nu este indicat?
  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
si acum cat iti consuma?
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
DANIEL G. a scris:...Cu aditivi nu se poate rezolva sau nu este indicat?


Ca sa fiu pe intelesul tau : N.U.


Te-ai prins ... Laughing ?
  • FL0
  • **
  • 55 mesaje
  • din 09 Aug 2009
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Hunedoara
  • FL0

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Aditiviii si restul chestilor " ajutatoare" fac o curatire buna...despre consum ...foarte putin
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Consuma cam 500ml la o mie de km! Cand papa ulei te astepti sa pice valva egr,sonda lamda,catalizatorul...Am avut logan inainte de meriva si nu papa ulei niciun gram.avea 40 mii km si nici acum nu papa ulei la 80 mii km (acum este vanduta colegului meu)
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
in carte motoarele z16xe au consum declarat de ulei de 600 ml la 1000 km.. deci stai cuminte.

daca depaseste sa-ti faci probleme.

pana atunci, mergi mai putin turat, uita-te bine ca e posibil sa mi picure cate putin pe ici colo, si schimba uleiul.
un mobil1 5w50 ar trebui sa fie ok

de ala am si eu acum, dar il am doar de 200 km, nu pot spune nici ca-i rau sau bun. totusi motorul suna si merge bine.
Skip ads

  • c959762

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Opel Astra G,/ an 2000, motor 1.6 i, tip X16SZR, pe benz+ GPL, consuma mult ulei motor, cam 1l/ 1.000km!
Nu exista nici o pierdere de ulei la motor.Folosesc Castrol magnateg 10w40.
Compresia masurata a fost , 12 bari! Ma gandesc sa schimb semeringurile la supape!
Considerati ca este o solutie rezolvabila? Am 140.000 km.
Ce ma sfatuiti sa fac?
(Am si o bataie ,,la rece" la un tachet pana se incalzeste; circa 3 minute!
Aceasta bataie nu s-a ameliorat nici cu Duralube, nici cu alti aditivi, cred ca ar fi recomandat sa schimb si tachetii)?
  • marius_vectra

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca mai bine schimbi masina, sau motorul cu totul ( unul de 1,8 l ar fi mai bun) decat sa te apuci sa ii schimbi tacheti , semeringuri, segmenti,etc pt ca piesele originale costa enorm, iar pe celelalte nu te poti baza cand vine vorba de asa investitie... daca te gandesti ca acum masina valoreaza cam 3.500 euro pe piata si 1.000 euro cel putin cat ai baga in piese si manopera mai bine ai pune diferenta la alta masina...
  • crystianepure

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am 5700km facuti de cand am schimbat uleiul si am completat cu 1l si 800g ce spuneti e bine ? folosesc castrol 10w40,mecanici astia de la opel au spus ca masina merge bine ,dar cu timpul ar trebui segmentata,si ca ar costa c-am 30 milioane cu tot cu piese si manopera ,in rest e totul ok
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
crystianepure a scris:am 5700km facuti de cand am schimbat uleiul si am completat cu 1l si 800g ce spuneti e bine ? folosesc castrol 10w40,mecanici astia de la opel au spus ca masina merge bine ,dar cu timpul ar trebui segmentata,si ca ar costa c-am 30 milioane cu tot cu piese si manopera ,in rest e totul ok

Ce masina si ce motor are?mai multe detalii despre masina.Eu am facut segmentarea la un service in galati si m-a costat 16 mil.Dar nu merita ca tot va consuma ulei in continuare!
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
m1sh a scris:in carte motoarele z16xe au consum declarat de ulei de 600 ml la 1000 km.. deci stai cuminte.

daca depaseste sa-ti faci probleme.

pana atunci, mergi mai putin turat, uita-te bine ca e posibil sa mi picure cate putin pe ici colo, si schimba uleiul.
un mobil1 5w50 ar trebui sa fie ok

de ala am si eu acum, dar il am doar de 200 km, nu pot spune nici ca-i rau sau bun. totusi motorul suna si merge bine.

Aveti probleme cu consumul de ulei la masina d-va si cu
Mobil 1 5w50 s-a rezolvat problema?Astept informatii dupa ce veti face vreo 1000 km .
  • mau_212000

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut al meu tot un x16xel si am castrol magnatec 10w40 s imi ia 1L cam la 1500-2000km .vreau sa incerc cu un 5w30 mobil 1 .a incercat cineva sa imi spuna s mie?
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
5W30 e mai subtire si se comporta mai slab la temperaturi ridicate.
Mai bine incearca un 10W60 - full synt.
Bafta!
  • gabieny

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Dupa muuuulte cautari si discutii am ajuns la concluzia ca merita incercat un 10W-60,alegerea mea va fi de la Castrol.Cica ar rezista mai bine la temperaturi ridicate .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR