Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Domnilor, inainte de 89 romania detinea a 2-a flota de mineraliere ( dupa india) din lume! Vanzarea, dupa falimentarea ei, a fost o " polita" platita, iar base a fost instrumentul operatiunii!
Skip ads

  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sã nu exagerãm!
Erau vechi, da? Costa mult faptul cã stãteau pe dreapta, da?

Dar câte mii de tone de fier, cântãreau?
N-am zis cã era o flotã, mândria României dar greutatea lor, ca ºi fier vechi, valora foarte mult!
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,100
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu parca mai degraba am incredere ce scrie pe pagina anterioara colegul nostru @micky001 ca e din Constanta si poate stie el ce stie fata de noi, ceilalti, din Iasi, Bucuresti, Calarasi, etc!
Noi stim doar ce s-a zis prin mass-media!
Grija mare ca e un MARE adevar: Mintim poporul cu televizorul!
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
iar ne intoarcem in epoca primitiva, marinarul este un impostor trebuie sa plateasca, eu l-as vrea la bulau pe viata.
Ca USL este aceeasi mizerie e alta discutie.
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Confirm si eu cele scrise de colegul micky001 despre flota romana! Am vreo patru ani de Santier Naval Constanta si stiu starea flotei din 1989 si pana la inceputul anului 1994. Stiu cum aratau navele noastre ( Oare cati au vazut cum arata un mineralier dupa 10- 15 ani? Sau cati au vazut cum poate sa arate un pescador ce a batut Atlanticul in lung si- n lat? ) si stiu ca dupa revolutie cand piata noastra de desfacere a disparut s- a descoperit ca mult laudatele noastre nave moderne nu prea erau cum se credea.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Deci e OK ca a disparut flota, ca doar era veche. Ba chiar Base ne-a facut un mare bine scapandu-ne de flota. Si ce daca a facut si el un banutz, ca doar na, cine imparte parte-si face. Mda, ce-mi plac standardele astea duble dupa care judecati, functie de preferintele personale...

Ca intreba cineva mai sus cine ste MRU. Pai e inca un Mesia, din seria Iliescu 89, Constantinescu 96, Basescu 2004, care o sa faca sa curga lapte si miere in Romania, la fel cum au facut toti cei din serie. Chiar nu v-ati saturat de ideea de "tatuc"?

Si in caz ca se mai indoia cineva de faptul ca diversele declaratii de prin Europa nu au legatura cu grija fata de Romania ci doar cu raportul de forte intre dreapta si stanga in Europa:
http://www.hotnews.ro/stiri...ca-legislatia.htm
Este suprinzator sa vezi cum toti cei care au tacut in cazul Ungariei cand s-a incalcat in mod evident legislatia UE, se implica in batalii politice interne.


Spre deosebite de PPE, noi urmam o singura directie: unde legiile si valorile UE sunt incalcate, UE nu trebuie sa stea nepasatoare."

In cazul lansarii unei proceduri de suspendare a presedintelui Traian Basescu, precum este prevazut in Constitutia Romaniei, este doar de datoria poporului roman sa decida daca vor sau nu sa il mai aiba drept presedinte pe viitor.

Aceasta este o decizie pe care doar poporul roman o poate lua si nu putem deveni parte a acestui proces intern de luare a deciziei.

Ramane de spus ca este surprinzator de vazut ca atat de multi dintre cei care sunt vocali acum, au tacut atunci cand presedintele Traian Basescu a schimbat raporturile de forte in favorea sa pe durata mandatului.

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mda,se pare ca nu prea ai inteles mare lucru,si oricum nu ma astepam sa-ti schimbi ideologia asupra acestui aspect.Ciudat ca indoctrinarea post decembrista cu influente antedecembriste persista si dupa doua zeci de ani.Implicatia lui Basescu in vanzarea flotei este insignifianta,altii au tras sforile,au intocmit contractele si au stabilit termenii lor,si-au tras comisioanele aferente.Oricum,lucru greu de inteles pentru un neavizat,pe piata transportului naval exista de zeci de ani un monopol in Europa,pe care nu-l puteam noi ataca.Lipsa navlurilor si un management deficitar,o proasta administratie si comoditatea specifica sistemului comunist gen "lasa-ma sa te las", au tras asa zisa flota ,pe o linie care aspira lovele de la buget,neproductiva,personalul(exagerat de mare si nejustificat) era platit din banii omului de rand.Daca implicatia si profitul lui Basescu de pe urma vanzarii flotei ar fi fost asa de mare,fii sigur ca ar fi iesit demult la suprafata.Procesul vanzarii nu a fost instant,ca ness-ul ,ci unul lent,inceput cu inchirierea navelor catre alte firme,grecesti in mare parte,cei care intradevar detin monopolul in Europa,contracte gen leasing mai pe intelesul tuturor,cu termeni prestabiliti.Grecii au preluat niste epave,pe care le-au modernizat cat de cat,le-au adus pe linia de plutire,apoi normal,le-au expluatat.Dupa terminarea perioadelor contractuale,la returnare,si-au cerut banii investiti in dotarea navelor,comform contractelor.Ai nostrii, bani de unde?Si asa navele au trecut pe ...partea cealalta.Altele au fost direct vandute la pret de fier vechi,pentru ca nici nu se puteau ridica pe piata navala la pret de nava productiva,pret pe care asteptandu-l,ai fi avut si acum ruginiturile legate la mal,si intretinute din banii tai si ai cetateanului de rand.Din banii mei mai putin,deoarece eu sunt platit si platitor de taxe altui guvern decat asta.
Dar asta a fost momeala din carligul PSD-istilor, pusa pentru a-l agata pe Basescu in ochii romanilor, si a mers.Toti neavizatii discuta acum de marea flota vanduta de... Basescu.Nu se discuta prea mult de Vega,Sidex,Midia,chiar de Delta Dunarii,de afacerea din improprietarirea asa zisilor revolutionari,neplatitori de taxe,creati de regimul FSN-PSD.Injectarea imaginii negative da roade atunci cand in spatele ochiului nu exista discernamant.Socrului meu,pensionar,i-a fost diminuata pensia,ca multora de asemeni,ramanand cu 900 de lei.Singurul fost salariat in familia lui,singura pensie,"la doi".A inteles totusi situatia si solutia aleasa,chiar daca nu-i este prea bine.De unde bani de pensii,cand bugetul este in gaura,iar numarul platitorilor de taxe,al angajatilor este mai mic decat al pensionarilor.Daca nu s-ar fi ales solutia asta,ci marirea taxelor in general,a preturilor implicit pe produs finit si servicii,ar fi fost altul efectul asupra pensionarului sau al omului de rand?Aiurea!Am trecut printr-o perioada de criza,au fost masuri drastice de ameliorare a efectului ,sau a iesirii,dar nu vrem sa intelegem,ne-am fi dorit o viata normala in comparatie cu restul Europei,cu salarii mari,pensii mari,concedii la mare sau strainatate,carburanti ieftini...Adica cam ce a facut Grecia inainte de a intra in colaps...Pai atunci,daca am fi fost si noi in aceeasi situatie,atunci chiar ar fi fost Basescu de acuzat,justificat."Decat sclav o viata,mai bine rege o zi!"Asta ne-am fi dorit?Off,ma bucur ca sunt ROMAN,dar ...tare ma oftic ca m-am nascut in ROMANIA ... Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Voi lupta pânã la ultima mea picãturã de sânge ca sã ai dreptul sã nu fii de acord cu mine. Dacã ești în stare sã faci treaba asta, atunci am început sã învãțãm ce însemneazã democrația - Ion Ratiu


Nu numai ca ma asteptam sa nu-mi respecti opinia, dar chiar ma asteptam sa ma si insulti, ceea ce ai si facut spunand ca nu am inteles si ca sunt neavizat. Cu atat mai mult cu cat nimic din ceea ce am spus eu nu contrazice ceea ce ai scris tu. Iar fazele cu flota si cea cu casa de un milion de euro chiar au iesit la iveala, doar ca justitia "independenta" s-a pronuntat. Oricum, discursul tau e tipic pentru spiritul "democratic" romanesc: nu conteaza ca PD a furat, conteaza ca FSN a furat mai mult.

Si ca tot dai cu FSN-ul:
http://savulescugabriel.wor.../fsn-pd-fdsn-psd/

P.S. Abia astept sa vad ce o sa se spuna despre rezultatele de la BAC de anul asta. Oare cati or sa dea vina pe Basescu, Antonescu, Iliescu sau Ponta si cati o sa-si dea seama ce se intampla cu adevarat ce se intampla? Au ridicat camerele de luat vederi standardul de educatie? Au devenit brusc prosti elevii acu 2 ani?

O fabula legata de bacalaureat:
Dau bacalaureatul diverse vietuitoate: tigrul, ursul, privighetoarea, stiuca, cerbul, maimuta. Se citeste subiectul: "Subiectul examenului de azi: trebuie sa va catarati in copac"...


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Dum 08 Jul, 2012 10:08 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Se vede ca romanul are memoria scurta !
De cate ori SupeBase la inceputul crizei urla la popor sa stea linistiti ca pe noi criza financiara ne ocoleste, ca noi suntem miezul din fanta, multi au crezut asa ceva si si-au facut credite imobiliare avand incredere in spusele Presedintelui jucator. Si acum nu au ce sa puna pe masa la copii.
Cand au fost alegerile prezidentiale nu le-a promis profesorilor 25% in plus la salariu ? Dar deh era in campanie electorala si trebuia sa castige voturi.
In iunie cand a taiat toate veniturile la toate categoriile sociale cu 25% si a spus ca masura asta v-a dura doar 6 luni, de astea nu va aduceti aminte ?
Ca Udrea impartea patofi cu tocuri oamenilor prapaditi de inundatii, oare cine a pus-o in functie pe duduie ?
Tu ca presedinte cum poti taia din veniturile batranilor care si asa erau muritori de foame.
Acum sa nu sariti pe mine ca vezi domne nu base a luat aceste decizii, ca doar Emil Boc nu a facut ce-a vrut capul lui .
Stati linistiti ca o sa aveti de unde alege un nou Presedinte, ca doar nu o sa candideze doar Antonescu .
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
NU doar 25 % ci prin marirea TVA-ului undeva la 40 % a fost "crima" . Dar nici o problema suntem chemati sa punem o stampila si o sa renunt la o zi de plaja special sa i-o pun direct pe chelie Wink
  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca stau bine sa ma gandesc ,toata treaba-i din protap.Adica psd e de stanga deci partid pentru popor,antireforma(sau cum zicea iliescu asa mai usurel),pnl e de centru dreapta deci reformist, finantist,intolerant cu evaziunea.
Deci psd ar vrea sa faca viata mai usoara poporului ca asa e doctrina,pnl ar vrea sa faca reforme fiscale ca sa aduca bani la buget ca asa e doctrina.
Acuma intr-o alianta deasta de tip strutocamila cum credeti voi ca or sa faca ceva ,bun sau rau n-are importanta.Pai nu pot ca li se bat doctrinele cap in cap(si nu le permit "sponsorii").
Deci concluzia este ca trebuie sa faca si ei ceva si atunci il ataca pe base.Care fie vorba intre noi si merita.
Problema este:-noi "boborul" ce dracu facem ca murim de foame si de nervi si cand o sa termine cu base ce dracu or sa faca ei ca nu mai au subiect,bine bine asta dupa ce o sa-l condamne la puscarie si alea alea.
Nu mai bine ar fi sa aduca ei inapoi toti banii pe care i-au furat sau ce le-au mai facut,sa-i depuna la buget sa avem bani de salarii la functionarii publici care nu fac nimic ,dar nici nu zic nimica ca sa nu-i vedem noi ca exista,sau bani pentru pensii la batranei care sa mearga ca fraierii sa-si plateasca impozitele si datoriile ca poate mor dracu de caldura si raman astia faliti.
Si ca sa inchei apoteotic va citez din Petre Tutea,pe care nu l-am cunoscut personal ci doar de la teve:-"Am facut 13 ani de puscarie pentru un popor de idioti".Nu-l aprob si nu-l dezaprob dar chestia este profunda.
Cand oare o sa invatam si noi ca avem drepturi si sa ni le cerem,in strada daca e cazul.Dar nu manipulati ca asta iarna sau ca acuma in pietele din "bucale",ci asa cum si le cer nemtii,francezii,belgienii,si alti astia care o duc mai bine ca noi?
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea am inteles legat de faptul ca te-am jignit.Ai macar cea mai vaga idee a ceea ce inseamna contract de navlosire,asigurari maritime,drept maritim,circulatia marfurilor pe mare,cerinte standard ale dotarilor si echipamentelor unei nave pentru circulatia ei in deplina siguranta fata de personal si mediul inconjurator,conducerea si administrarea unei nave,teoria si tehnica transporturilor maritime, expluatarea comerciala a unei nave?...Habar nu ai!Si ti-o spun nu in sensul de a jigni,ci ca fapt,concret.Asa cum nici eu nu am habar despre expluatarea,intretinerea si costul/profit al unei nave comerciale aeriene,fara a ma simti jignit in vre-un fel daca cineva ar face aceasta remarca.Dar nici nu m-asi lansa in discutii asupra vanzarii/privatizarii Tarom,neavizat fiind.Cat despre ce-i lagat de flota,nave si navigatia pe mare... ,in 21 decembrie '89 eram la "parcul rece" in Midia (cel de la Agigea era plin..),pe mineralierul Maramures,stateam pe intuneric si-n frig,generatoarele de curent erau demontate,piese din ele "imprumutate" altor nave surori...,pistoanele si camasile principalului deasemeni aveau aceeasi soarta.Veneam cu pachetel de acasa si ne incalzeam arzand piese din mobilier,cu recomandare in acest gen de la cei carora le reclamam conditiile "de aur".(tu,...unde erai?)
Probabil criza ar fi trebuit sa inceapa pe 1 ianuarie si ar fi trebuit sa se termine pe 1 iulie.Ei,contractul cu criza si-a depasit termenii... deci trebuie sa-i luam gatul lui Base ,ca ne-a "promis" ca nu tine decat 6 luni.Asta am inteles noi,atat ar fi trebuit sa se tina de restrictii.Pai,vorba unui parlamentar la discutii,daca un cap de familie cu un trai anterior bun,trece intr-o perioada de criza,mai taie din cheltuielile aferente intregii familii ,facand economii si trecand la un trai mai saracacios,pana la iesirea din criza.Familia sufera,dar nu-i ia gatul.Moare lumea de foame!Aseara mi-a luat o ora sa ajung acasa din Mamaia,slalom printre masini de zeci de mii de euro.Cluburile arhipline.Camerele la Vega-5*,luminate toate si parcarea aferenta plina ochi de scule rupte din TopGear.Carrefour,Real,Auchan,cozi la case ca in zilele de Craciun,la benzinarie mereu stau "la coada",facultatile cu taxe locurile ocupate,peste tot ciutani cu telefoane la pret de minim 2 salarii minime pe economie,... romanul este sarac!Credite au fost acordate pe toata perioada crizei si se acorda incontinuare.De acuzat nu este cel care-l acorda,ci cel care-l ia fara a-si lua in considerare puterea de plata pe perioada de criza.Toata tarasenia din ultimele zile va avea un impact dezastruos asupra celor cu credite,sustinatori ai taraseniei propriu-zise.Vezi cotatia valutelor/leu pe piata in ultimele zile.Nu sunt sustinator inversunat pro-Basist,dar detest tigania,in sensul actului,ori ceea ce face acum USL-ul este tiganie si sunt frustrat de credulitatea si inconstienta sustinatorilor actului.De castigat nu vom avea nimic bun.Afara doar de dizgratia internationala si reconfirmarea caracterizarii ca natie de hoti,lasi si mincinosi.Dam cu gura pe la toate colturile,suntem mari analisti politici,in umbra.Asocierea FSN -PSD este una justificata,nu intamplatoare,ori dizgratia pe care o am fata de PSD este la fel de justificata.
Invatamant sau sanatate.Oare daca salariul profesorului unei unitati de invatamant ar avea salariul de...10 ori mai mare,ti-ar medita copii moca?Ai idee cat te costa ora de meditatie?Dar spaga sa-l treaca...?In spitale nu mai spun,de la intrare incepi sa decartezi.Asta este sistemul,mostenire.Maimutoiul de Mazare cumpara voturile pensionarilor cu un kilogram de zahar si o sticla de ulei,apoi baga mare prin cluburi sau destinatii exotice,bineanteles,din salariul de bugetar,primar.Cati PSD-isti au dosare pentru afaceri necurate,si cati altii nu au dosare,doar... afaceri necurate.Ce inseamna afacere necurata?Tot furt in dauna statului si/sau a bugetului,sacul de lovele in care cautam pensiile si salariile mult dorite.Salarii pentru care am semnat si am fost de acord cu termenii si... conditiile.Pai daca dorim comoditate,cu comoditate suntem serviti.Daca ar castiga la alegeri handicapatul ala de Antonescu,crezi ca peste 2 ani vei fi in vacanta in Austria,la schi,cu banii de concediu-bugetar?Sau din nou ,la un nou referendum,sa-l dam jos,ca nu ne-a dat ce ne-a promis...Pai astia nu vin niciodata sa dea,vin sa ..obtina,nu se intelege inca?Asta este scopul lor.Pai ,mai nationalist este nebunul de Becali,care a mai dat cate ceva,a mai construit pentru saraci si sinistrati la moment de criza...Oricum,vorbim aiurea.Plec in voiaj peste 3 zile,si nu o sa fiu acasa sa vad fata lui Antonescu cand Basescu va castiga din nou.Doar si-a asumat promisiunea retragerii din viata politica!(Singurul lucru bun si demn de urmat de Ponta si restul gastii,pe care l-ar putea face pentru romani!)

Si mai scuteste-ma cu eseuri PNL-iste gen Gabriel Savu.Pe net gasesti contraargument cacalau.Nu ma intereseaza pozitia unui PNL-ist,mai interesanta ar fi cea a unui independent,nu crezi?Eu unul,nu am nici o apartenenta politica sau sustinere al unui anumit partid,doar ca nu-i inghit pe urmasii lui Iliescu nici cu o galeata de miere.Ce rahat au adus ei cat au fost la putere?Turcesc? Smile

A ajuns postarea cat un "roman",dar prefer sa editez decat sa adaug o alta postare.L-am cunoscut personal pe Basescu,ca navigator,comandant pe petrolierul Crisana.Era un om deosebit,atent si grijuliu cu membrii echipajului,aveai o problema,te ajuta s-o rezolvi,pe toate caile,fie si folosindu-si relatiile,cum era si procedura anilor in a-ti rezolva problema.Si ...este fost Opel-ist Smile Omega A,prima pe care am avut-o din gama Opel, a fost a lui.

Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Smile) Ce sa mai ma abtin de la comentarii doar atat spuns :

http://www.evz.ro/detalii/s...-opun-990926.html
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,100
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:P.S. Abia astept sa vad ce o sa se spuna despre rezultatele de la BAC de anul asta. Oare cati or sa dea vina pe Basescu, Antonescu, Iliescu sau Ponta si cati o sa-si dea seama ce se intampla cu adevarat ce se intampla? Au ridicat camerele de luat vederi standardul de educatie? Au devenit brusc prosti elevii acu 2 ani?


Nu are nici o treaba ministerul, camerele, etc cu media la BAC. Daca copilul a invatat in toti cei 4 ani de liceu, a luat bac-ul! Si o zic pentru ca fiica-mea a terminat liceul anul asta. Si asta e si parerea ei si colegilor ei! Fiica-mea a luat 8,96 la BAC! A fost in toti anii un copil de nota 9 (cu aproximatie), mediile anuale s-au situat in cei patru ani de liceu intre 9 si 9,50 - asadar nota de la bac se cam reflecta in stadiul ei de pregatire. Ea recunoaste ca putea lua putin mai mult la mate unde a facut la un exercitiu o greseala copilareasca. S-a grabit. Iar la liceul unde a terminat a fost o promovabilitate de 100%.
Nu a fost stresata sau deranjata de camere la nici o proba!
Multi acuza camerele, dar probabil sunt cei care sperau sa mai poata si copia!
Nu poti avea pretentia ca un elev de 5, 6 sa ia BAC-ul!
Si la urma urmei, pentru infiletat doua suruburi pe o banda de productie sau sa vinzi la chioscul de la colt nu e necesar BAC-ul. Nu trebuie sa faca toata lumea facultate.
Pana acum se trecea mai usor, si apoi toti se inscriau si intrau pe baza de dosare la diferite facultati, ca apoi sa renunte 60, 70%!


Ultima modificare facuta de mariusgmg la Dum 08 Jul, 2012 12:44 pm, modificat de 3 ori in total
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
andi_cimpean a scris:Sã nu exagerãm!
Erau vechi, da? Costa mult faptul cã stãteau pe dreapta, da?

Dar câte mii de tone de fier, cântãreau?
N-am zis cã era o flotã, mândria României dar greutatea lor, ca ºi fier vechi, valora foarte mult!


Stai linistit,ca vanzarea la pret de fier veci a fost una presupusa,in realitate pretul a fost mai mare,insa asa ,ca o idee,in decursul anilor,de atunci pana acum sa furat dublu cantitatea de fier vechi,din industria romaneasca ,mostenire de la regimul comunist,pe care statul nu a incasat nici un ban.Si procesul asta continua,nu este terminat,mai avem fier destul,se mai fura...,doar auzi cel putin saptamanal de unul mort ca a cazut nu stiu ce grinda peste el in incercarea de a fura fier vechi din fosta intrprindere X,de stat...
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,100
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sunt atatea intreprinderi vandute sub guvernul Nastase care au ajuns la fier vechi! Asa ca 30 de vapoare sunt un mizilic!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Smile) Ce sa mai ma abtin de la comentarii doar atat spuns :

http://www.evz.ro/detalii/s...-opun-990926.html

Si eu sunt convins ca mai mult de 60% din populatia care se va duce la referendum va vota importriva lui Basescu. Asa cum voi vota si eu.
Anul trecut la Congresul National de Gastroenterologie de la Mamaia am nimerit si noi la un club de fite unde se distrau beizadelele PDL-iste. Daca nu "spargi" 10.000 de euro pe weekend nu ai cum sa te distrezi(il citez aproximativ pe Cocos Jr.). Proful meu din Germania( presedintele Societatii Internationale de Gastroenterologie) (care castiga vreo 80.000 de euro/luna) ma intreba ca probabil astia au terminat Harvard-ul si sunt manageri la firme internationale de top de sparg banii asa. Laughing

Ma uit si ma mira cand vad aici atata incrancenare la voi. Ei au lumea lor, noi o avem pe a noastra de oameni amarati si voi muriti de grija lui Basescu si a acolitilor lui.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ridick a scris:Domnilor, inainte de 89 romania detinea a 2-a flota de mineraliere ( dupa india) din lume! Vanzarea, dupa falimentarea ei, a fost o " polita" platita, iar base a fost instrumentul operatiunii!


Stii ce este aia "Flota" nationala? Totalitatea navelor inmatriculate sub acelasi pavilion.Romania era un stat comunist,toate navele erau inmatriculate sub pavilion Roman.Cate nave are "statul" indian ?Niciuna!Navele sunt in domeniul privat,sub pavilion.Ai idee cate nave sunt inmatriculate sub pavilion Malta?Dar Bahamas?Marshall Island!Niciuna nu este a statului respectiv,proprietarii lor,armatorii cum se spune,sunt de natii diferite,in mare majoritate insa,greci.Deci nu poti face comparatii implementate de sistemul post-decembrist.Nu era a 2-a flota in lume nici in cartile si ziarele comuniste.Majoritatea navelor erau construite la fratii nostrii bulgari,ori pescadoare rusesti,tancuri petroliere japoneze,mineraliere japoneze.Noi construiam doar nave de mic tonaj.Primul super/tanker romanesc,Independenta, a zguduit ferestrele Istambulului cand a sarit in aer.Al doi-lea super-tanker Teleajan ,a avut aceeasi soarta.Crisana a luat foc in port la Constanta in '94,super-tanker Oltenia,de 155000 tdw,pierdut de statul Roman la Gibraltar pentru neplata taxelor si a penalitatilor(incapacitate de plata),super/tanker Libertatea prin '93 inca mai era in port,nu reuseau la probele de mare,iar stresul asupra operei vii la prima incarcare era maxim,seriile bulk-carrier de 12500 tdw,Agnita,Anina,Vulcan si altele,niste epave inca din momentul livrarii,seriile 17000 tdw ,Targurile cum se numeau,Frumos,Secuiesc,Ocna,Bujor,etc,construite pentru India,dar refuzate deoarece nu corespundeau cerintelor de stabilitate si siguranta,le-au bagat in circuit si ne-am mancat ficatii cu ele,nu mai spun de inventiile "pur sange" romanesc de a construi masini principale,MAN-Resita,esecuri in copierea si modificare in spirit economic a originalului MAN,tancuri produse finite seria 35000 tdw incepute de sistemul antedecembrist si finalizate cu fonduri precontractate de inchiriere a unor companii grecesti,asta era flota.Lista este mare,spatiul de aici mic,dar va pot da detalii pentru a va face o idee asupra adevarului,oricand.Aveam o diurna de 5,13 USD/zi in '91 .Azi iau mai mult de 100euro/zi,nu dau o cifra mai mare ,din respect pentru cei ce se chinuie pe uscat,ca pestele...dar te asigur ca...este mult mai mare....Oare in zilele aste ne-ar fi platit la fel daca navele ar fi fost inca in patrimoniu?Si ,hai s-o luam logic,tu cumperi din Rusia masini Volga vechi de 20 de ani la acelasi pret cu masini din Germania ,Mercedes vechi poate tot de 20 de ani,cu acelaasi pret?Asta asa,ca sa fie mai pe intelesul tuturor.Credeti-ma,mai bine abandonati subiectul asta,habar nu aveti ce si cum a fost,ne pierdem vremea cu comentarii utopice.

Hai sa-ti faci o idee asupra ce inseamna nava sub pavilion.Ia uite cate nave are Moldova! Smile http://www.noi.md/md/news_id/10676


Ultima modificare facuta de micky001 la Dum 08 Jul, 2012 1:52 pm, modificat de 3 ori in total
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Socrului meu,pensionar,i-a fost diminuata pensia,ca multora de asemeni,ramanand cu 900 de lei.Singurul fost salariat in familia lui,singura pensie,"la doi".A inteles totusi situatia si solutia aleasa,chiar daca nu-i este prea bine.De unde bani de pensii,cand bugetul este in gaura,iar numarul platitorilor de taxe,al angajatilor este mai mic decat al pensionarilor.Daca nu s-ar fi ales solutia asta,ci marirea taxelor in general,a preturilor implicit pe produs finit si servicii,ar fi fost altul efectul asupra pensionarului sau al omului de rand?Aiurea!Am trecut printr-o perioada de criza,au fost masuri drastice de ameliorare a efectului ,sau a iesirii,dar nu vrem sa intelegem,ne-am fi dorit o viata normala in comparatie cu restul Europei,cu salarii mari,pensii mari,concedii la mare sau strainatate,carburanti ieftini...Adica cam ce a facut Grecia inainte de a intra in colaps...Pai atunci,daca am fi fost si noi in aceeasi situatie,atunci chiar ar fi fost Basescu de acuzat,justificat."Decat sclav o viata,mai bine rege o zi!

+1
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
vorbiti ca sa va aflati in treaba !
cum poti sa spui ca este in regula faptul ca s-au redus veniturile cu 25% la toate categoriile sociale ?
pai un amarat care are pensia de 200 ron cum sa mai traiasa cand TU STAT, condus si gurvernat de BASESCU ii mai tai 25% pe motiv ca bugetul nu permite ?
cum pot sa cred ca nu sunt bani la bugetul statului cand tuta aia de Udrea face piscine, parcuri si terenuri de fotbal in panta prin toata tara, pai terenuri de fotbal ne trebuie noua ?
cum poti sa tai 25% din ajutoarele sociale cand sunt copii orfani si cu deficienta grava care au nevoie de un asistent social.
pt situatia tarii in care se afla acum nu este nimeni responsabil decat TRAIAN BASESCU, ca doar in ultimii 8 ani el a fost SEF de TRIB si a facut ce a vrut el cu poporul asta .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR