Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • sacagiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:
bebevs a scris:Buna am o astra caravan si mar interesa si pe mn niste xenoane, si as dori sa imi dati un sfat de care sa imi pun da sa fie bune si la pret si ca, calitate merci mult si sarbatori fericite va doresc la toti


Incearca mai intai sa-ti iei niste faruri cu lupe, apoi sa te gandesti la xenon Wink



sunt N masini pe drumurile din Romania cu chinezarii de xenoane pe faruri fara lupa si tu ai pretentii la faruri cu lupa. si in plus cine ar da 700 ron pe faruri cu lupa pt un kit xenon de 150 ron?
parerea mea: pune xenon pe far regleaza`le cum trebuie pana nu mai primesti flashuri sau daca ai resurse ia niste faruri daylight. Smile
Skip ads

  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sau faci ca mine, montezi lupe in far original si astfel eviti problema cu posibilitatea de aburire pe farurile aftermarket.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
bebevs a scris:Buna am o astra caravan si mar interesa si pe mn niste xenoane, si as dori sa imi dati un sfat de care sa imi pun da sa fie bune si la pret si ca, calitate merci mult si sarbatori fericite va doresc la toti


Iti recomand, ca si colegul de mai sus de fapt, un set de lupe bixenon. Asa am si eu, culoare 4300k, si sunt super multumit.
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
4300k recomand si eu.
am avut initial 6000k... arata bine si atata.. pe ploaie.. pe asfalt negru nemarcat e teroare.... pur si simplu cosmar....
Skip ads

  • neverback

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Decebalus a scris:4300k recomand si eu.
am avut initial 6000k... arata bine si atata.. pe ploaie.. pe asfalt negru nemarcat e teroare.... pur si simplu cosmar....

scuze ca ma bag dar cred ca nu ai avut reglate farurile aceasi problema am avut si eu dupa ce mi-am pus xenon am fost fff dezamagit de ele pana mi-am reglat farurile acum vad super mi-am pus si pe lunga tot 6000 conduc mult in afara pe toate conditiile meteo si pe drumuri nemarcate 60 km pe zi cel putin
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce sa zic... poate ma ramolesc eu Smile si ma lasa vederea... insa imi place mai mul lumina galbena data de 4300... decat cea ca de neon data de 6000.Mi se pare obositoare. depinde de la caz la caz... insa dupa cate vad sunt multi care prefera 4300, lumina care se apropie de mai mult de cea a soarelui cu care suntem obisnuiti.
  • 0vidius

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dupa montajul instalatiilor xenon, este necesar reglajul farurilor. Becul xenon este cu 2-3 mm mai lung. Astfel raza de lumina se ridica fata de cea a becului halogen cu cativa metri.
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
de obicei de reglaj se ocupa persoana care iti face montajul, de nu mergi la un service... nu ar trebui sa coste mai mult de 50 de lei.
o sa deranjezi un pic pentru ca nu ai afl si nu se lasa lupa cand urci sau cobori... raza ramane fixa... insa cam atat ...mie mi s-a intamplat foarte rar sa-mi iau carne Sad ...pe drum drept nu ai nici o problema.
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am pus si eu xenon pe faruri stock, pe faza scurta. 8000k

Prima concluzie dupa o jumate de ora de folosire seara.
Xenonul de 8000k de afara pare alb, nu albastru, nu albastrui, ci ALB .
Pe asfalt ud nu mi se pare mai bun decat halogenul,(tin sa mentionez ca pana acum aveam pe faza scurta osram silverstar,care e mult mai bun decat becul h7 stock,ca intensitate luminoasa...acum osram silverstar sunt pe faza lunga:) ) pe zapada lumineaza extraordinar, raza de lumina imprastiata pe drum nu mi se pare mai mare ca la halogen dar bate un pic mai departe, de asemenea am observat ca si in laterale(in raza de actiune a becurilor de ceata) bate mult mai puternic.

per total sunt ferm convins ca un 4300k sau un 5-6000k ar fi mai ok,dar per ansamblu sunt peste halogen, am aprins si faza lunga si sincer culoarea fazei lungi e mult mai ok,dar nu lumineaza mult mai departe decat xenonul de pe scurta. o sa va mai povestesc cate ceva cand am sa le probez in diferite conditii meteorologice.

ps pe asfalt ud lumina de pe asfalt este un usor albastrui...
Am primit flash doar card erau pe pozitia 0 (ridicate la maxim) cand urcam un deal. am circulat intentionat cu ele ridicate la maxim,ca sa vad daca deranjez pe cineva,dar cum v-am spus si mai sus, am deranjat o singura persoana cand urcam un deal.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Decebalus a scris:sau faci ca mine, montezi lupe in far original si astfel eviti problema cu posibilitatea de aburire pe farurile aftermarket.


M-am uitat prin mesajele tale, vad ca nu ai topic de prezentare al masinii sau nu am cautat eu suficient, prin urmare niste poze cu farurile tale "custom" nu ne oferi? Wink
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mumus a scris:...am aprins si faza lunga ...dar nu lumineaza mult mai departe decat xenonul de pe scurta

Daca n-ai umblat la reglarea farurilor, concluzia se impune de la sine: bate prea sus (si departe, evident) faza scurta.

mumus a scris:
Am primit flash doar card erau pe pozitia 0 (ridicate la maxim) cand urcam un deal. am circulat intentionat cu ele ridicate la maxim,ca sa vad daca deranjez pe cineva,dar cum v-am spus si mai sus, am deranjat o singura persoana cand urcam un deal.


Poate-ai trecut si pe langa mine si n-ai primit flash Laughing , din simplul motiv ca m-am plictisit s-o fac de cate ori intalnesc upgrade-uri d-astea. Prefer sa ma uit in dreapta, pentru ca degeaba dau flash. Cainii latra, caravana trece Rolling Eyes .

Eu zic sa treci, totusi, printr-un service sa verifici reglarea.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
asa am sa fac.
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
[quote="Dan56"]
mumus a scris:...am aprins si faza lunga ...dar nu lumineaza mult mai departe decat xenonul de pe scurta

Daca n-ai umblat la reglarea farurilor, concluzia se impune de la sine: bate prea sus (si departe, evident) faza scurta.



sincer...eu zic ca faza lunga bate prea jos... aveti idee aia se regleaza separat fata de cea scurta? pe inaltime ma intereseaza.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mumus a scris:

sincer...eu zic ca faza lunga bate prea jos... aveti idee aia se regleaza separat fata de cea scurta? pe inaltime ma intereseaza.


Se regleaza faza scurta, prin ridicarea/coborarea/ si potrivirea stanga/dreapta a farului, iar faza lunga e reglata implicit. Deci, repet, daca s-a schimbat raportul distantei faza scurta/lunga, fara a umbla la reglare, e clar ca faza scurta bate prea sus. Si e explicabil, pentru ca becul xenon e mai lung decat cel H cam cu 5-6 mm, poate mai mult. Asta face ca unghiurile din care preia oglinda fluxul luminos sa fie diferite. In plus, H-urile au varful vopsit in negru/argintiu/galben/albastru, in timp ce xenonul nu, avand ca rezulat ca cei 5-6 mm sa fie de fapt vreo 10, poate 12.
De aia ziceam sa treci pe la o reglare in service.
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Oricat ar regla tot xenon ep far fara lupa se numeste
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
De asta mi-am pus xenon. Corsa lumina aproape deloc si pe o distanta scurta...eu avand logan inainte, acum pot sa zic ca am din nou lumina.
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu acum am vazut... xenon pe far normal pe Corsa? Tu ai ciiti acest topic https://www.clubopel.com/viewtop...r=asc&start=0 ? Ai incercat sa conduci alta masina si sa te intalnesti din sens invers cu Corsa ta? Nu cred, ca altfel le dadeai jos... Mai bine mergeai la un reglaj inainte sa pui xenon... oricum degeaba vorbeste lumea pe aici, dar cand o sa ramai fara talon, o sa te potolesti sigur
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
chiar le am reglate ok, chiar am iesit si in seara asta si am coborat si din masina sa vad cum se vad, sunt chiar ok, si nu sunt deranjante din sens opus. Nici azi nu am luat nici macar un flash...sincer nu strica sa fie mai puternice Wink
Nu cred ca voi fi oprit ptr acest lucru, ptr ca sunt chiar albe, nu au nici cea mai mica tenta de albastru de afara. doar pe carosabil ud bat cu o usoara tenta movulie,dar foarte usoara.
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vad ca tu continui intr-ale tale, succes cu gaborii, restu' toti sunt prosti, inclusiv aia care au inventat lupele si H7R
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cand treci prin brasov, da-mi un semn inainte, ca sa vezi si tu...te rog sa nu faci acuze sau presupuneri doar prin asemanare cu ce ai vazut tu pe strada...

Recunoaste mai bine ca, corsa c din fabrica lumineaza slab, daca eu am inbunatatit acest lucru, si iti spun ca cealalta masina a mea, un logan cu becuri halogen osram silverstar lumineaza mai bine decat opelul cu tot cu xenon ma crezi? si atunci de ce as deranja pe cineva,daca farurile mele nu bat in plopi? te intelegeam daca ne intalneam pe drum si imi reprosai acest lucru..dar asa ...doar prin asociere nu accept pareri.

Ai dreptate cu lupele ...dar nu imi permit...si decat sa dau peste vreun betiv sau peste vreo caruta noaptea...din cauza lipsei de iluminare suficienta...mai bine imi pun xenon chinezesc, cu care vad mai bine...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR