Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
telim4lulu a scris:Salut! Voi fi scurt si la obiect. Masina opel vectra c motor 1.9 dth , km 96xxx, Ulei folosit pana acum: gm 5W40 , 5W30 cu parere de rau slab am fost nevoit , wolf 0w 40 bun , ravenol 5w40 vsi mai slab ca gm il "papa" , motorul era zgomotos , ultimul schimb il am cu motul x-cess 5w40 cam cel mai bun de pana acum cei drept nu am facut decat 4000 de km intr-un an de zile . Intrebare, raman la el sau schimb cu ceva mai bun ? Nu fac mai mult de 8000 de km pe an , deci prind cu uleiul si frig si cald , 90 % din km ii fac in oras ....


Salutare,

Din când în când mai intru si pe aici si la tine am observat cã folosești Motul Xcess care dupa mine este un ulei f ok.. însã nu cumva motorul tãu are filtru de particule ?
Dacã da recomand atunci tot Motul 5w40 dar variant cu C3, adicã X-Clean .

Numai bine,
G
Skip ads

  • telim4lulu

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu, fara filtru de particule...
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Am primit un ulei Mobil S3000 x1 5w40. Nu este uleiul pe care îl folosesc de obicei și de aceea cer sfaturi despre cum și cât sã-l folosesc. Eu folosesc de regulã Motul X cess 5w40 dar acum dacã am primit acest ulei gratis și mai ales cã trec prin ceva probleme și cheltuieli cu mașina, am decis sã-l folosesc mãcar o perioadã.
Am uitat sã spun cã nu e din cel din Turcia, ãsta e fabricat în Italia și e și mai scump, vânzãtorul așa a și explicat prețul mai mare, celui ce l-a cumpãrat.
În fine, cam câți km sã îl țin în motorul meu z16xe?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
6 luni si 4-5k km mixt.
Skip ads

  • Ady89

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Pana la urma care ar fi cel mai bun ulei pentru o astra g z16se 155000 km? oricum ii pun 5w40 si exclus GM care e apa de ploaie Smile
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu poti spune ca unul e cel mai bun, sunt multe variante care s-au tot aduse in discutie de foarte multe ori (Shell, Ravenol, Fuchs, Valvoline, Yacco, Eneos, etc.).
  • gemini

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
borsy a scris:6 luni si 4-5k km mixt.

Sa nu exageram Shocked

borsy a scris:Nu poti spune ca unul e cel mai bun, sunt multe variante care s-au tot aduse in discutie de foarte multe ori (Shell, Ravenol, Fuchs, Valvoline, Yacco, Eneos, etc.).

Puteai sa mai adaugi vreo zece - Elf/Total, Mobil, etc. sunt cam la fel - Yacco si Eneos probabil pentru cei carora le plac marcile "exotice".
Cat despre producator, sunt vreo 1-2 rafinarii , asa ca mai bine ar scrie pe etichete unde se amesteca nu unde se produce respectivul ulei Razz
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
@gemini, cum adicã „sã nu exagerãm”?
Skip ads

  • gemini

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Adica poti sa-l tii 10 000 km sau un an fara probleme Smile
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
gemini a scris:
borsy a scris:6 luni si 4-5k km mixt.

Sa nu exageram Shocked


What the period of coverage is:

The Mobil Super and Mobil Super™ High Mileage limited warranties are valid for 5,000 miles or your vehicle’s OEM recommended oil change interval, whichever is longer.

The Mobil Super™ Synthetic limited warranty is valid for 7,500 miles or your vehicle’s OEM recommended oil change interval, whichever is longer.

Additional requirements for all Mobil Super products include: 1) Oils must be put in service not later than five (5) years from the date of purchase; and 2) an oil change must be completed every six (6) months.


gemini a scris:
borsy a scris:Nu poti spune ca unul e cel mai bun, sunt multe variante care s-au tot aduse in discutie de foarte multe ori (Shell, Ravenol, Fuchs, Valvoline, Yacco, Eneos, etc.).


Puteai sa mai adaugi vreo zece - Elf/Total, Mobil, etc. sunt cam la fel - Yacco si Eneos probabil pentru cei carora le plac marcile "exotice".
Cat despre producator, sunt vreo 1-2 rafinarii , asa ca mai bine ar scrie pe etichete unde se amesteca nu unde se produce respectivul ulei Razz


Nu mai am nici timp si nici rabdare sa raspund si la partea asta, fara a fi malitios sau altceva.

P.S: Fiecare e liber sa foloseasca ce doreste si cum doreste. Eu imi zic parerea, daca se vrea sa se tina cont de ea, bine, daca nu, iarasi bine.
  • gemini

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Adica mai pe scurt si transformand milele in km avem: intre 8500 - 12500 km sau cum recomanda producatorul auto.
Schimbarea la 6 luni e tot o recomandare, ar fi bine de indicat si sursa din care se citeaza, mai ales ca sunt niste recomandari cam "ciudate".
Si bineinteles ca aici sunt numai recomandari si pareri, si mai sigur e ca tot cum vrem noi vom folosi uleiurile Smile
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
E de pe site-ul oficial Mobil1! Cauta si vei gasi.

Si sunt cerinte suplimentare, nu recomandari! Deci faptul ca trebuie schimbat la 6 luni e o necesitate si nu o recomandare. Dar deja ma tot repet si devin redundant.
Skip ads

  • gemini

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Acolo e vorba de garantia pe care o ofera Mobil pentru produsele Mobil Super, nu de cat timp rezista uleiul in motor.
Si de altfel uleiul in discutie are aprobari de la producatori auto pentru intervale extinse de schimb: GM-LL-B25, MB-Approval 229.3, BMW Longlife-01, Porsche A40 - astia sigur nu schimba la 6 luni Very Happy
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Gemini, hahahaha, esti glumet! Laughing , hai ca ai inteles. Smile

Pai daca Producatorul (nu nenea gica de pe ulita) garanteaza un ulei intre 5 si 7.5k mile sau 6 LUNI, ce vrei mai mult? Ca ma intereseaza nu stiu ce aprobari? Uite o dovada ca nu intodeauna aprobarea iti arata automat si calitatea uleiului, cum am spus de multe ori asta, ci e un cumul de factori care fac un ulei bun.
  • gemini

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Nu garanteaza - mai corect spus alea de pe site sunt conditiile de garantie, orice producator isi ia o marja asiguratoare.
Asta in nici un caz nu inseamna ca uleiul ala isi da duhul dupa 6 luni.
Si da, numai aprobarea scrisa iti certifica uleiul pentru ca e urmarea unor teste de anduranta specifice. Faptul ca ai tot repetat chestia cu aprobarile nu inseamna ca asa si este.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai la gama premium de la Mobil de ce nu isi mai ia o marja de asigurare? Wink

What the period of coverage is:

The Mobil 1 limited warranty is valid for 10,000 miles or your vehicle’s OEM recommended oil change interval, whichever is longer.

Additional requirements for all Mobil 1 products include:
Oils must be put in service not later than five (5) years from the date of purchase; and
an oil change must be completed every twelve (12) months.


Deci o diferenta clara de calitate intre cele doua game.

Un ulei mediu duce 6 luni si 4-5k km mixt. Asta e parerea mea si nu mi-o schimba nimeni, asta dupa multe ore pierdute pe subiect.
  • gemini

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Pai Mobil 1 e uleiul superior lui Mobil Super, asa ca e normal sa aibe alte conditii de garantie, asta nu schimba deloc datele problemei Very Happy
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
O tot tii pe a ta, desi stii ca nu ai dreptate! Smile

Eu ma opresc aici, cine citeste sa traga singur concluziile si sa trieze informatia in cunostinta de cauza.
  • gemini

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de dreptate, mai degraba de logica.
Dar dupa logica asta inseamna ca schimbam si opelurile noi la 24 luni pentru ca producatorul atat ofera garantie si mai mult nu rezista Very Happy
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cum am spus, ma opresc aici. Producatorul uleiului recomanda schimbarea lui la 6 luni sau max. 7.5k km, restul e can can.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

Ce ulei folositi?
GM 27%
Valvoline 6%
Castrol 16%
Mobil1 10%
Motul 11%
Ravenol 5%
Liqui Moly 8%
Shell 1%
Aral 4%
Total/Elf 0%
Wolf 2%
Fuchs 0%
Eneos 0%
Q8 0%
Havoline 0%
Schaeffer/RedLine/Bardahl/Renewable/Amsoil/Penrite, etc 1%
Altele 2%
370 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR