Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Luci Sefu

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Mai...sincer acum...nu stiu la ce ne mai vaitam atat...Toti ''scriem'' din spatele tastaturii...Toti scriem ca ''aia'' sunt de vina, ca ''ceilalti'' sunt de vina, dar toti circulam cu masinile noastre, toti alimentam de la benzinari. Suntem pacaliti cu pretul la carburant(accize si taxa de solidaritate care nu ar trebui sa existe), suntem pacaliti cu taxa de mediu(care dupa parerea mea este ilegala), suntem pacaliti cu rovigneta(care se ia dupa capacitatea cilindrica si nicidecum dupa greutatea masinilor, cum ar trebui defapt).Stau si ma intreb...Oare cat mai putem indura?...sau Ce mai urmeaza?...


Urmeaza inca o taxa! Laughing
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Mai...sincer acum...nu stiu la ce ne mai vaitam atat...Toti ''scriem'' din spatele tastaturii...Toti scriem ca ''aia'' sunt de vina, ca ''ceilalti'' sunt de vina, dar toti circulam cu masinile noastre, toti alimentam de la benzinari. Suntem pacaliti cu pretul la carburant(accize si taxa de solidaritate care nu ar trebui sa existe), suntem pacaliti cu taxa de mediu(care dupa parerea mea este ilegala), suntem pacaliti cu rovigneta(care se ia dupa capacitatea cilindrica si nicidecum dupa greutatea masinilor, cum ar trebui defapt).Stau si ma intreb...Oare cat mai putem indura?...sau Ce mai urmeaza?...

rovinieta nu e dupa capacitatea cilindrica. Eu indiferent de masina am dat 13 lei pt o saptamana.
normal ca mergem cu masinile, normal ca alimentam, trebuie sa ne miscam. Eu am redus drumurile, si am incercat sa minimizez la maxim consumul. De ex, daca sunt in oras, mai bine mai astept 2 ore si las masina in parcare decat sa vin acasa si sa ma intorc iar dupa 2 ore.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Urmeaza sa nu mai avem cate 2-3 masini in casa Wink .
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:
ksper a scris:Mai...sincer acum...nu stiu la ce ne mai vaitam atat...Toti ''scriem'' din spatele tastaturii...Toti scriem ca ''aia'' sunt de vina, ca ''ceilalti'' sunt de vina, dar toti circulam cu masinile noastre, toti alimentam de la benzinari. Suntem pacaliti cu pretul la carburant(accize si taxa de solidaritate care nu ar trebui sa existe), suntem pacaliti cu taxa de mediu(care dupa parerea mea este ilegala), suntem pacaliti cu rovigneta(care se ia dupa capacitatea cilindrica si nicidecum dupa greutatea masinilor, cum ar trebui defapt).Stau si ma intreb...Oare cat mai putem indura?...sau Ce mai urmeaza?...

rovinieta nu e dupa capacitatea cilindrica. Eu indiferent de masina am dat 13 lei pt o saptamana.
normal ca mergem cu masinile, normal ca alimentam, trebuie sa ne miscam. Eu am redus drumurile, si am incercat sa minimizez la maxim consumul. De ex, daca sunt in oras, mai bine mai astept 2 ore si las masina in parcare decat sa vin acasa si sa ma intorc iar dupa 2 ore.


Da, cu rovigneta ai dreptate si imi cer scuze...ma gandeam la multe alte taxe... Laughing Imi cumpar bicicleta.
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ksper a scris:
Steffano a scris:
ksper a scris:Mai...sincer acum...nu stiu la ce ne mai vaitam atat...Toti ''scriem'' din spatele tastaturii...Toti scriem ca ''aia'' sunt de vina, ca ''ceilalti'' sunt de vina, dar toti circulam cu masinile noastre, toti alimentam de la benzinari. Suntem pacaliti cu pretul la carburant(accize si taxa de solidaritate care nu ar trebui sa existe), suntem pacaliti cu taxa de mediu(care dupa parerea mea este ilegala), suntem pacaliti cu rovigneta(care se ia dupa capacitatea cilindrica si nicidecum dupa greutatea masinilor, cum ar trebui defapt).Stau si ma intreb...Oare cat mai putem indura?...sau Ce mai urmeaza?...

rovinieta nu e dupa capacitatea cilindrica. Eu indiferent de masina am dat 13 lei pt o saptamana.
normal ca mergem cu masinile, normal ca alimentam, trebuie sa ne miscam. Eu am redus drumurile, si am incercat sa minimizez la maxim consumul. De ex, daca sunt in oras, mai bine mai astept 2 ore si las masina in parcare decat sa vin acasa si sa ma intorc iar dupa 2 ore.


Da, cu rovigneta ai dreptate si imi cer scuze...ma gandeam la multe alte taxe... Laughing Imi cumpar bicicleta.

eu inca regret ca am vandut-o Laughing
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:NU are cum.

La 1 Ianuarie 2012 va creste acciza la carburanti cu ~4%.

Deci cu cat se vor scumpii carburantii?

Restul se numeste : "LATRAT ELECTORAL"


Ia ghici?Ai raspunsul la benzinarie(2 scumpiri succesive =17bani= ~3%).
Asadar o acciza care se mareste cu 4% duce la o crestere a pretului de 3%.
Raportat la cresterea accizei cu 16 euro/tona(motorina) pretul ar fi trebui sa creasca cu maxim 1.5%=0.084 ron.
In continuare ne iau de ,,fraieri,, aplicandu-ne dublul cresterii valorii accizei(crestere efectiva=0.084 lei ei au gandit ca 0.17 ron este ok,ca doar trebuiau sa mai indexeze si castigurile lor).
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
http://www.dailybusiness.ro...concurenta-72559/
In dreapta, mai gasiti si alte articole din aceiasi tema.


Ultima modificare facuta de EL-GABRY la Mar 10 Jan, 2012 8:48 pm, modificat de 3 ori in total
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Toate companiile vizate vor ajunge in instanta pentru a contracara amenzile! Iar daca vor plati totusi.....tot de pe carca romanului isi vor scoate "paguba"....
Skip ads

  • BH07PKD

  • Mesaje scrise: 739
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
REVOLTATOR ! (cum scrie cel care mi-a trimis urmatorul mail,care seamana cu ceea ce a spus colegul @D_M_G, in pagina anterioara)
Citat:
"""Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2012:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea
prejudiciului creat in urma falimentului Bancorex), adica 10 EUR /
tona.

Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina: 370+467+125+10=972 EUR / tona (taxe si accize)

Se adauga TVA de 24 %, adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR / tona
Un litru de benzina este 1,205 EUR (aproximativ 5.15 RON)
Producatorul incaseaza 370 EUR / tona
Statul incaseaza 835.28 EUR / tona

ASA CA, OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,, DA MAI DEPARTE
DACA ESTI ROMAN !
MERITA SA INERCAM ! NU E GREU ! DATI MAI DEPARTE MACAR PRIETENILOR SOFERI !
_________________________________________________________________________
APEL CATRE ROMANII CARORA LE PASA !
MERITA SA DOVEDIM CA SUNTEM O FORTA DACA SUNTEM UNITI !
Din 17 ianuarie 2012, NU MAI ALIMENTATI DE LA PETROM !
Este singura solutie de spargere a monopolului carburantilor (cum
foarte bine a spus Badea). Lovind intr-unul singur, acesta va avea
doua solutii: sa intre in faliment sau sa scada pretul, declansand in
acest fel concurenta pe piata.
Mai mult, este singura sansa prin care putem cere si obliga guvernul
Romaniei si Petromul sa desecretizeze Contractul de Privatizare si sa
aflam care sunt tradatorii acestei tari. In felul acesta se vor
dezvalui si comisioanele date (pretul tradarii) si nemernicii care
le-au primit (hotii natiunii).
Imprastiati acest mesaj in proportie geometrica, astfel incat in 17
ianuarie sa fie accesat de cel putin 100.000 de romani. Pana acum el a
fost trimis la peste 1800 de useri. Alatura-te si tu si trimite la cei
pe care ii cunosti """
Suna interesant ?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
eu am distribuit-o pe facebook
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
DEGEABA.
Grupul OMV/Petrom este principalul furnizor de carburanti in Romania.
Crezi ca le pasa ca nu cumperi tu 50l/luna cand au contract cu Guvernul + alte institutii de stat + patronatul transportatorilor ca sa le vand 50l/ora?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca vor cotiza la campania electorala 'portocalie' si uite-asa vor scapa in justitie de amenda. Hocus-pocus !
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@BH07PKD
Eu cred ca orice protest trebuie facut impotriva STATULUI, nu a producatorilor! In plus mai apare asa cum am scris, inca o mare hotie practicata de stat, prin aplicarea de tva pe taxe si accize!
In alta ordine, cred ca timpul o sa ne dovedeasca faptul ca nici o companie nu va plati aceste amenzi, tot tamtamul fiind facut doar pentru "prostime"...vezi doame sa vedem noi cat de corect este cel mai mare hot in tara asta...statul!
Si transportatorii sunt de partea hotilor, chiar daca seful lor pe tara, mai apare si arunca gulgute pe la cate un post TV...toate cheltuielile lor sunt aruncate in carca populatiei, altfel pana acum aveam parte de mari blocaje rutiere, prin protestele lor, acestia fiind oricum mult mai organizati decat romanii posesori de auto!
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am primit si eu mesajul asta pe e mail!
in grecia daca se transpira in presa un calcul de genu asta,grecii ies toti in strada!
noi avem cea mai scumpa benzina si motorina!,fata de astia de langa noi si de mai departe! smenu e ca noi,fata de ei mai santem si producatori de benzina si motorina ,pt ca avem 30 la suta ,petrolul nostru!
a, numai e al nostru ,l-am dat la austrieci!
dar ,lasa ca si cand era al nostru ,tot o sugeam!
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
E important sa se continue boicotul petrom, pentru ca in momentul in care va incepe sa aiba efect si o vor simti vor fi obligati sa ieftineasca benzina. De asemenea am mai spus-o este importanat sa NU se mai cumpere nimic(tigari, sucuri, becuri, ulei, etc..) de la benzinarie in afara de benzina. La adaosurile nesimtite pe care le au vor simti si acest lucru si vor face in asa fel incat sa te atraga sa cumperi benzina, adica vor trebui sa scada pretul. Va dau un exemplu. De cate ori alimentez de la rompetrol ma intreaba daca mai vreau altceva. Dar in acelasi timp va mai dau un exemplu. O sticla de cola 2.5l la hipermarket este in jur de 5.20 lei, la butic este 5.80-6.50 lei, iar la petrom 7.80 lei Exclamation Si probabil ca o vand si la banii astia, ca berbecul care o cumpara nu intelege ca putin cate putin avem sanse sa reusim. Si am auzit multi "destepti" care cumpara benzina de la petrom ca cica e mai ieftina!! Adica la un plin face o economie cam de 2-3 lei, dar el oricum nu face plinul!!
Poate reusim sa ne trezim totusi.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:eu am distribuit-o pe facebook

si eu
problema cea mare nu este ca sunt scumpi carburanti. mergem mai putin si asta este. Problema cea mare este ca pretul lor se reflecta in toate( alimente, preturile biletelor de transport in comun, servicii, utilitati), in absolut totul. Asta este marea problema. Constribuie direct (impreuna cu masurile luate de scumpul nostru guver-dupa parerea mea) la scaderea nivelului de trai
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si pe langa asta mai includ si taxe pe care le mai platim inca o data, sub alte forme si pe care nu ar trebui sa le includa.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Astazi benzina s-a scumpat iar. Am bagat de dimineata (ora 7) de la rompetrol si benzina cea mai ieftina, de 95 era 5.63. De azi-noapte iar au crescut preturile.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
http://www.gandul.info/fina...dimineata-9145082
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ieri, aprox. 4500 de oameni de la Tg. Mures, cei cateva sute, poate mia de clujeni si acum inca o multime bucuresteana, a reusit sa-i dea in dinti lui Base pe legea sanatatii....ma gandeam la noi, posesorii de masini, cand reusim sa punem presiune pe hotii astia. Avem 3 scumpiri in 10 zile....orice scuze ale lor sunt imposibil de digerat! O metoda care da sigur randament este boicotul Petromului, prin blocarea efectiva a statiilor de benzina cu masinile personale! Cate 30-50 sau mai multe masini incuiate si lasate cate o zi! Nu au cum sa reactioneze, nu au logistica necesara sa le ridice....numai asa ii paralizam si reusim! Cu maruntisul la pompa....nu merge!
Este adevarat ca acestia au identificat o "scanteie" ce se numeste Arafat! Noi cum reusim sa gasim o scanteie?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR