Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • bogdancris

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2012

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru sfat,dar as vrea va rog si niste sfaturi cu referire la verificare in momentul cumpararii,adica cum pot afla km daca sunt reali,la ce teste trebuie supusa,etc.sunt de un an sofer si pana acum nu am fost pasionat,va multumesc.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la astra G nu se poate afla km reali cat despre teste mergi la un service care are statie de verificare ITP si o supui acolo la toate testele care se fac ca pentru ITP. Apoi verifici sa nu aiba lovituri si la motor sa fie uscat fara ulei sau alte furtune rupte ori imbatranite si crapate.
Km ii poti aproxima dupa uzura volanului, schimbatorului sau fetelor de usi. In rest cauta una care sa aiba cat mai multe extrase posibil... Bafta
  • oanac

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna

Va rog puteti sa imi dati si mie o parere nuj...
Este prima mea masina j nu am experienta in domeniu:(
As vr sa imi cumpar un opel astra care sa nu consume prea mult
Am 4000 de euro nu as vrea sa dau mai mult de 3500 3600 de euro pe ea
Ma poate ajuta cineva?
http://opel.anunturi-auto.4...ina-11273071.html
http://opel.anunturi-auto.4...1-6-11273609.html
http://opel.anunturi-auto.4...000-11083761.html
http://opel.anunturi-auto.4...1148809.html#poze
Si asta mi-ar fi placut dar nu stiu ce consum are:(
http://opel.anunturi-auto.4...1238841.html#poze
Ce ziceti de aceastea?
Si am inteles ca masina se poate pune pe tester unde si cam la cat ajunge?
Va multumesc frumos
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La Astra G motare bune ar fi :
Z12XE - raritate
Y20DTH - raritate
Y17DT - bun pentru ce vrei tu, fiabil si depanabil cu costuri mici
Z14XEP - raritate, doar Clasic II are asa ceva
De cele de 1.4L , 1,6L adica Z14XE, Z16SE, Z16XE mai uita, greu gasesti un motor in mintile lui care sa nu te arda la buzunar.
Skip ads

  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
de z18xe nu ai zis nimic Very Happy (sau consuma prea mult?)
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am uitat de Z18XE, motor foarte bun. Normal ca ai consum putin mai mare decat un 1,6L dar nu stii de ECU, consum de ulei, lambda, EGR si tot asa.
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Daca ar fi sa aleg intre 1,6 si 1,8 ce imi poti recomanda,mar bate gandu la un 1.8, se merita?
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
clar 1.8.
1.8 as fi vrut sa-mi iau si eu, dar n-am gasit Sad
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
iti recomand eu 2.0 DTI altfel spus Y20DTH dar varianta pana in 2002 iulie parca cel cu EGR pneumatic nu cel cu EGR-ul ala complicat. Se deosebesc de cum deschizi capota. Detalii cate doriti doar intrebati...
  • iulian.ciobotaru

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Indiferent de ce alegere vei face uita-te la:
- cartea de seervice, ar fi bine sa o aiba, sa vezi macar consumabilele la ce interval au fost schimbate
- sa aiba 2 chei functionale, am observat pe multi care si-au luat teapa in acest caz
- urc-o pe un elevator, acolo sa-ti verifice starea planetarelor, bucsaraiei, amortizoarelor, flanselor, tobele sa nu fie fisurate - operatiune care dureaza maxim 15 minute.
Unii fac un test gen ITP, dar test real si complex: directie, noxe, bucsaraie. Si in acest caz ai o siguranta a calitatii masinii.
Cam acestea ar fi, dupa parerea mea, tipurile de verificare pe care sa le faci inainte de a da banul. La Opel-ul meu eu asa am procedat, si nu am dat gres.
  • PapyVicK

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor. V'as ruga sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi in legatura cu un astra g hatch in 5 usi cu motor 1.4. Ceea ce ma tenteaza foarte mult este faptul ca are 21000km la pretul de 3000e. Masina este statuta de ceva timp, inca are cauciucurile cu care a iesit din fabrica. La exterior nu este tocmai impecabila...mai are cate o zgarietura ici colo...dar nu asta ma intereseaza cel mai mult....ma intereseaza fiabilitatea acestui motor.In zilele urmatoare am sa merg sa'i fac niste poze sa o vedeti si voi. Nu am avut niciodata opel si nu stiu nimic despre aceasta marca. Vreau sa o cumpar pentru frecusul zilnic( servici,cumparaturi etc) Ca masina de weekend detin un MB W210. Orice sfat este binevenit!
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai din ce an e masina?
Skip ads

  • PapyVicK

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Asta am uitat sa mai specific...2002
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si tu chiar ai pus botul ca are doar 21.000km in 10 ani? si la pretul ala? pai zgarieturile si uzura la interior si exterior a facut-o ca a stat si are doar atatia km? eu zic sa te orientezi spre altceva... masina aia are aproape 200.000km daca calculezi un 20.000km/an ceea ce intr-o tara chiar si ca Romania nu este ceva anormal apoi in strainatatea unde sunt autostrazi si drumurile mai lungi...
uita-te doar la tapiserie in zona unde freaca centura de scaun, volan, mocheta din zona pedalelor, jocul la schimbator si multe altele care daca km ar fi reali ar trebui sa fie ca la o masina noua din reprezentanta...
asta este concluzia si parerea mea, fiecare are dreptul sa creada si sa faca cum doreste si considera ca este bine.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Chiar daca, prin absurd, ar avea 21.000 km, mai bine cauta alta. Decat o masina care a stat ani buni in garaj, mai bine o masina care a mai fost plimbata..
  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salutare ,am si eu o nelamurire,am cumparat un opel astra caravan anul 2001 luna august fabricatie,are motor de z1.8xe si nr de idetificareWOLOTGF3518159356 este adus din olanda am si un CERTIFICAT DE CONFORMITATE EURO 4 cu tot cu noxe scoase si tot ce tine de rar de la olandezi,se poate ca la noi sa nu iasa euro 4 ,sant la primul rand de numere rosii masina se prezinta foarte bine la drum ,tarage de rupe si are si instalatie de gaz,sant la al doilea opel primul a fost de 1,6 foarte bun !astept raspunsuri !
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am Z18XE si acum un an jumate a iesit euro4!
  • deleted-55556

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Esti iesean de-al meu, vasy5000, ai grija ca astia de la rar de la noi sunt golani, nu gluma, daca masina e din 2001, interesul lor e sa ti-o scoata euro 3, ca sa dai taxa de te rupe, majoritatea o patesc asa, sfatul meu e sa faci r.a.r. -ul in alt judet, sau fa intai un test de noxe la o statie itp autorizata sau la un service care are asa ceva, sa fii sigur ca se incadreaza, nu conteaza cum a iesit din fabrica, important e ce iese la noxe!
am o multime de prieteni care s-au trezit ca le-au scos euro 3 la masini cu euro 4, dupa aia nu mai ai ce face
  • deleted-55556

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
PapyVicK a scris:Buna seara tuturor. V'as ruga sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi in legatura cu un astra g hatch in 5 usi cu motor 1.4. Ceea ce ma tenteaza foarte mult este faptul ca are 21000km la pretul de 3000e. Masina este statuta de ceva timp, inca are cauciucurile cu care a iesit din fabrica. La exterior nu este tocmai impecabila...mai are cate o zgarietura ici colo...dar nu asta ma intereseaza cel mai mult....ma intereseaza fiabilitatea acestui motor.In zilele urmatoare am sa merg sa'i fac niste poze sa o vedeti si voi. Nu am avut niciodata opel si nu stiu nimic despre aceasta marca. Vreau sa o cumpar pentru frecusul zilnic( servici,cumparaturi etc) Ca masina de weekend detin un MB W210. Orice sfat este binevenit!


motor bun, fiabil si ieftin de intretinut, cauta pe cineva si fa o diagnoza, cu op-com afli si dac sunt kilometrii reali, iti da km din bord, cei de pe computerul masinii si daca s-a umblat la ei, daca sunt originali, cauta erori la motor, electronica, etc.
E foarte bun pretul daca vanzatorul e sincer si masina nu a avut probleme, chiar daca tabla nu e in stare grozava, dar sa schimbi consumabilele, filtre si distributie obligatoriu inainte sa o pui la treaba, la atat timp stat pe dreapta imbatranirea consumabilelor e foarte periculoasa.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu ce sa mai zic... am vazut la dezmembrari masini ("de oras") cu 50 de mii la bord Rolling Eyes NELOVITE Exclamation
E adevarat ca asta era in timpul operatiei "rabla" (locale) ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR