Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • donea marian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2013

  • Mesaj Privat
johnc a scris:Am scapat in sfarsit de problema ABS-ului. Ofer suport tehnic celor din Constanta si zonele adiacente. Multumesc ClubOpel.
Va rog sa detaliati tehnologia de lucru.
Skip ads

  • donea marian

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2013

  • Mesaj Privat
george_torro a scris:@tavy48, daca ai drum prin pitesti, pot sa te ajut.dureaza cam 2 ore.
Va rog detaliati
  • johnc

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Domnul Donea va rog sa urmariti prima pagina a acestui topic. Am procedat exact ca acolo, culmea exact lipitura incercuita acolo era problema.
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Daca desfaceti calculatorul este bine sa refaceti toate lipiturile mari(nu numai cea de la releu) .Eu le-am refacut pe toeate ca sa fiu sigur.Bafta!
Skip ads

  • davioforce

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2013

  • Mesaj Privat
miercuri seara pe la ora 18:00 mam apucat si eu de operatiune si am terminat la ora 20:00 cu succes.merge ca nou ABS-ul,ne-ti scutit de mult timp pierdut prin service si bani aruncati degeaba pt testere si piese schimbate degeaba.stima
  • AG-03-CMA

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti.
Masina in cauza vectra b2 2001 z18xe ,va rog ajutati-ma am probleme cu abs-ul, si am facut diagnoza si mi-a dat urmatoarele erori mentionez ca bateria este noua si alternatorul lucreaza in parametri.
C0121 - Valve Relay Circuit Malfunction
C0800 - Switched Battery Voltage Low (Valve Relay)
c0161- Brake Switch Circuit Malfunction
C0550 - Electronic Control Unit (ECU) - Malfunction
Abs-ul se manifesta in felul urmator: cand becul nu este aprins la viteza de pana la 60 kmh simt o trepidatie in pedala de aceleratie si la cea de frana,in momentul in care actionez frana la viteza cuprinsa intre 50-60 kmh abs-ul intra imediat chiar daca franarea nu este violenta, daca reduc de la 100kmh la 40kmh pana la viteza de 60kmh nu intra abs cum ajunge la 60 kmh abs intra imediat, cand becul de abs este aprins nu intra deloc abs-ul si nici acea trepidatie nu mai este .Iar pilotul automat nu functioneaza. Va rog ajutati-ma! Sa fie si la mine din calculatorul abs?
  • AG-03-CMA

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Baieti astazi am dat si eu calculatorul jos si am refacut lipiturile maine il montez, va tin la curent daca am reusit cv.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
asteptam
Skip ads

  • AG-03-CMA

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am montat calculatorul abs la loc, dupa ce am pus testerul nu a mai dat nici o eroare dar am vazut pe tester ca senzorul stanga fata imi arata viteza de 260 km cu masina oprita de la ce sa fie? Nu trebuia sa imi dea pe tester eroare la senzorul abs?
  • tyk79

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cu asfel de tutoriale bagati toti mecanici in somaj . FELICITARIIII
Va multumesc pentru tutorial.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Mai degraba electronistii intra in somaj... Wink Rolling Eyes
  • iosific

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2013

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu si am rezolvato prin inlocuirea coroanei de pe planetara care a costat 50 lei la dezmembrari.uitate atent la coroana sa nu aiba vreun dinte lipsa sau mizerie
Skip ads

  • AG-03-CMA

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
s-a rezolvat am schimbat capetele de planetara si abs-ul functioneaza perfect.
  • Sever.SVR

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut, cand mi-am schimbat becuriile de la MID, am observat ca martorul ABS,TC, CENTURI SI CRUISE CONTROL nu au bec, asa ca le-am montat cate un bec alb fiecaruia. Am ajuns dupa cateva zile sa il vad aprins in bord, da este mirificul martor de ABS, se aprinde cand vrea el, se stinge cand vrea el, iar de cand s-a incalzit putin vad ca orice as face sta mereu aprins, inainte se mai stingea in mers mai revenea. Acum as vrea si eu sa ma apus sa fac operatiunea asta deoarece in urma unei diagnoze cu OP-COM am acea minunate eroare, care dupa stergere revine , nici macar nu se stinge martorul dupa ce sterg eroriile, pur si simplu sta acolo mereu.



Dupa stergere toate eroriile au disparut si nu au mai reaparut insa C0121 nu vrea sa dispara, deci banuiesc ca are aceasi rezolvare ca si la voi, ce spune-ti ? Este cineva prin Constanta care a mai facut aceasta operatie la vreun calculator care sa ma ajute ?
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Masina observ ca e din 2001...mai mult ca sigur ca are peste 150.000 Km, ABS-ul are simptome ca si cum au avut ale noastre...85% trebuie sa intervii si tu la releul buclucas. Rolling Eyes
  • Sever.SVR

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles, multumesc de sfat.
  • blaster

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc club opel , mi-am rezolvat in sfarsit problema cu ABS-ul , m-am apucat singur de reparat ABS-ul in urma unui eveniment pe care l-am evitat si nu multumita abs-ului de atunci m-am pus pe treaba. L-am dat jos , am desfacut carcasa , si am lipit ca si in poza ce era incercuit cu rosu doar releul principal nu am avut acces la tot.L-am montat la loc dupa ce am pus un plastic si lipit cu silicon in locul inciziei , rezultatul ? Nu s-a mai aprins martorul , si am facut 2-3.000 km de la reparatie. Abs-ul functioneaza bine , intra numai la gheata , pietris , franari bruste cu pedala la podea. Cateodoata mai intra dar am inteles ca poate fi si din cauza cauciucurilor ( daca pe fata sunt noi si pe spate vechi va intra mai repede , ca si in cazul meu ,dar destul de rar) in afara de asta este foarte bine se simte diferenta la franare. Multumesc clubopel pentru tutoriale !
  • fan opel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2001 y 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare am si eu o problema cu abs-ul am desfacut calculatorul am refacut lipiturile de pe spate dar tot nu se stinge becul din bord,la un tester mi-a afisat ceva de genul circuit retur intrerupt C0101
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Le-ai refact pe toate sau numai pe cele de la releu,ma refer la lipiturile mari.Asa am patit si eu,prima data le-am fact pe cele de la releu,apoi lam dat jos peste 2 zile si le-am refacut pe toate ,doar lipiturile mari,si acuma nu mai am probleme cu el.
  • fan opel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2001 y 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Le-am lipit pe toate ,am schimbat si calculatorul de la abs cu unul sh si face la fel ,este posibil sa fie defect celalalt de forma rotunda din spatele abs ca am vazut ca este alimentat din calculator cu 2 contacte mai mari
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR