Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor.
Bai ce v-a-ti infierbantat, si-mi placeeeee...
Colegul de la Ploiesti, nu ne cunoastem (te cunosti cu nevastamea Exclamation {merge aspiratorul}), dar te-a catat in discutii Dragos(bravos) si a punctat la obiect, ok pt cei ce merg cu acte de alte tari si fenteaza regimul Boc. Asa merita, si cu siguranta, asa o sa facem TOTI, mai devreme sau mai tarziu.
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dragos, dragul meu coleg, si Victor - credeti-ma ca atata vreme cat nu faceti "drifturi" nici nu observ ce numar aveti la masina Wink Asta in primul rand
In al doilea rand, e un lucru demonstrat ca foarte multi autori de accidente rutiere care detin masini inmatriculate in Bulgaria nu au actele in regula, deci nici asigurare din care pagubitul sa isi poata repara masina - si incepe datul in judecata, petitii pe la diverse ONG-uri ... cunosc cazuri ...
Faptul ca m-a iritat foarte tare o taxa extrem de mare pentru o asigurare IN ROMANIA (tinand cont de nivelul de trai si de nivelul salarial, si continuam cu preturile astronomice pe care le cer serviceurile din cauza ca au spagareli cu asiguratorii, iar apoi totul se rasfrange tot asupra noastra prin marirea taxelor ...) s-a revazut in atitudinea mea - mai bine o vand decat sa platesc taxa aia, oricum stai linistit ca nu a mers nici 1 metru fara RCA
Cauciucurile mele de vara erau aproape noi, si crede-ma, am iesit din zapezi in care altii erau impotmoliti (in oras, pentru ca in afara am mers pe principiul - mai bine neplimbat decat sa merg in afara orasului cu anvelope de vara, indiferent cat de bune au fost).
In concluzie, stai linistit ca nu te urasc pe tine sau pe Victor, atata vreme cat voi sunteti siguri ca actele voastre sunt in regula, iar conduita voastra rutiera este una normala - poti sa ai si numere de Zimbabwe din partea mea
Democratie inseamna ca libertatea unui individ se extinde doar pana acolo unde nu incalca libertatile altuia
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
bx3m a scris: ... Eu personal ii urasc pe toti cei cu masini inscrise pe Bulgaria, unul nu am intalnit in trafic care sa nu se dea mare "meseriash" si sa faca drifturi in centrul orasului. " ?

Tu ai spus,nu eu..
  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sa-mi dau si eu cu parerea : Si SUPERDRAGOS are dreptate dar si bx3m , merg cu masina aproape zi de zi si sincer va spun ca majoritatea idiotilor care-mi taie calea . care trec pe rosu si etc au numere de bulgaria. Caz concret : la dristor am dat semnal dreapta , in fata mea era o masina de SCOALA care a apasat frana din senin foarte tare , eu am pus frana si cel din spatele meu (cu numere de bulgaria) mai avea extrem de putin sa intre in mine. Merg pana la urmatorul semafor unde ma intalnesc cu ,,bulgarul,, care imi spune in felul urmator ,,Era sa te iau din cauza aleia cu scoala , si era nasol ca n-am asigurare,, . De mentionat este faptul ca ,,bulgarul,, era putin mai....creol sa zicem. Dar oricum asta nu inseamna ca TOTI cei cu numar de bulgaria sunt inconstienti si nu au treaba cu regulile de circulatie
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De obicei, majoritatea celor care au masini de BG, le au asa deoarece nu au avut bani de taxa, nu? Nici eu nu am avut bani de taxa la prima mea masina, dar tot am facut ce am facut si am inmatriculat-o pe romania LEGAL! Unii din cei care "sunt" pe Bg tin sa cred ca nu isi respecta suficient masinile si demnitatea pentru a face o asigurare si a plati impozitul odata pe an. Curios de ce aproape toti pe cei care ii vad in masina de Bg sunt asa creoli.. Apoi mai e mentalitatea : masina nu e pe numele meu, deci politia nu are ce sa imi faca.
Cu toate astea, exista un procent, din pacate extrem de mic, de persoane care au masini pe Bg si respecta cat de cat legislatia (pare-mi-se ca acestia umbla doar duminicile cu masina). De vina pentru lipsa documentelor la zi este politia, deoarece nu isi face bine treaba. Probabil daca nu as fi reusit pe cai legale sa imi inmatriculez masina aici, as fi facut-o si eu la bulgari.. Confused
  • Katsumoto

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E o mare tampenie ce se spune pe aici ... Caracterul omului nu-l schimba numerele de pe masina ... parerea mea !
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mda si asta ce inseamna ...eu am 2 opeluri una pe bulgaria si una pe romania, atunci cand conduc pe cea inscrisa pe romania sunt un sofer model iar cand sunt cu cea de Bulgaria sunt un "idiot" eu zic sa gandim inainte sa vorbim.
P.S. am actele valabile 1 an de zile inclusiv asigurare valabila in toata europa.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
tot asa aveam si eu oaresce ,,boala,, pe masinile inmatriculate pe BG
ei,bine ,tot respectul pentru cei ce au tras in piept statul roman si platesc taxele bulgarilor.pe ,vest am observat ca se practica ,,moda,, cu Ungaria
normal ca omu se duce si da 500 de euro si a scapat in loc sa dea 2500 in RO
Skip ads

  • ingineruovy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu masina cu numere rosii pe romania si cand m-am dus la rar cu ea sa fac infarct ca mi-o scoate aia euro 2 si e taxa 3000 si vreau sa stiu daca merge sa trec granita cu numere rosii sa o inscriu pe bulgaria?
  • Katsumoto

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cu numere rosii nu stiu exact daca poti trece granita ... poti insa merge cu ea pe rotile ei pana la granita si de acolo o sui pe platforma Wink
  • alinsev

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nu merge cu numere rosii sa treci pe roti , dar o duci pe platforma si cu vreo 600 de euro o si inscrii , le dam banii la bulgari ca romanii sunt fentosi Smile
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mai merge sa treci si cu numere rosii "50 ron" iar toate actele costa 450 euro. Eu asa am inmatriculat batrana mea Wink
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Legal nu ai voie sa iesi din tara cu numere provizorii.
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salutari ....ce ziceti de ideea cu cele 90 de zile care trebuie sa le circulam in tara?
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
been a scris:salutari ....ce ziceti de ideea cu cele 90 de zile care trebuie sa le circulam in tara?

Dezvolta un pic . Nu stiu la ce te referi .
  • been

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
http://traficul.org/?p=6908
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Este un proiect de lege care incearca sa instituie aceasta limitare. Ca orice lege romaneasca din ultima vreme, ea nu va putea fi aplicata intrucat nu se va putea face dovada ca masina a stat mai mult de 90 zile in tara.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Probabil vor putea cere o vinieta din tara vecina care sa nu fie mai veche de trei luni .
In cazul asta tot statul bulgar va avea de castigat .
  • alinsev

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2010

  • Mesaj Privat
apropo de astia care fac legile urmatorul link http://www.youtube.com/watch?v=z9_Qvqe1jxQ
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
http://www.4tuning.tv/SVMYg..._in_Bulgaria.html

Se pregateste o lovitura grea, celor care merg cu masinile inscrise in Bulgaria. Desi e vorba de o tara membra a UE, la fel ca si Romania, se pare ca alesii incep sa se gandeasca la micsorarea pagubelor cauzate de aceasta evaziune fiscala... legala. Daca diferentele de pret sunt exagerat de mari dintre taxele romanesti si cele bulgaresti, in loc sa faca ceva cu privinta la impozitele din Romania, alesii nostri au demarat un proiect prin care pun bete in roate masinilor cu numere bulgaresti.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR