Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tuturor cunostintelor si pagubitilor care suna inclusiv la amdauna.ro imediat dupa eveniment le recomand sa nu incheie constat amiabil cu asiguratii Astra, , Euroins si Carpatica. Protocolarea accidentului de catre Politie atrage dupa sine alte costuri (amenzi, ridicari de permis, talon, etc) care sunt mult mai mari decat diferenta de tarif la un RCA facut la o firma care despagubeste mai usor.
Daca stii ca mergi putin cu masina , conduci preventiv si nu esti ghinionist din fire Smile e recomandat sa faci cel mai ieftin RCA. Daca faci multi km, conduci sportiv ... mai bine mai te rupi de niste bani si iti faci asigurare la o firma serioasa .
Skip ads

  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si cam care ar fi firmele alea care despagubesc repede si fara batai de cap? Am prieten care a avut dauna pe uniqa...casco..si de 3 luni nu are nici un raspuns....suna din 2 in 2 zile si i se spune ca se va face o solicitare catre inspector....de 2 luni tot nu are nici un raspuns....alt prieten la omniasig pe rca dauna usoara a fost lovit de unul care a iesit cu spatele dintr-o parcare...la sunat inspectorul lichidator ca ii da dosarul la anti-frauda...ca masina care l-a lovit este prea putin avariata fata de ce avarii are el....deci din punctul meu de vedere nu mai despagubeste nimeni...degeaba faci casco la masina...degeaba faci rca scump....vorbim de niste firme mari...ceilalti nu are rost sa mai discutam de ei....am o cunostinta care a lovit masina...casco tot la uniqa...service-ul unde a dus masina i-a spus ca mai bine incearca cu regie proprie ca altfel ii repara masina dar nu i-o da pana nu are banii..ca sunt patiti....deviz de 25.000 lei,i-au facut oferta in regie proprie de 10.000 lei...mi se pare bataie de joc...toata fata praf si ei ii dau bani de 2 faruri si o bara....
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la casco si RCA dupa mine Alliantz sunt buni, am avut de-a face cu politele lor, pentru mine casco si pentru altul si mine RCA ( nicio problema)
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
mi se pare corect ca asiguratorii sa verifice daca ala de e asigurat nu minte in legatura cu cauzele avariilor de la masina! romanii sant printre cei mai mai fraudatori ai firmelor de asigurari! daca baga multi din astia la puscarie care fraudeaza asigurarile poate se ajunge la o calculare corecta a valorii politei de rca si casco! cele mai mari pierderi ale asiguratorilor sant nu din accidente ci din fraude!
Skip ads

  • Ionut.G

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 GTS. y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Sincer nici nu stiu la ce firma am facut asigurarea pt ca ma intereseaza prea putin asta...am 25 de ani si motor de 2.2. Unde naiba o sa ajungem cu preturile astea? Decat sa ia in calcul varsta mai bine puneau in balanta vechimea permisului si experienta(care se reflecta in accidentele produse din vina mea care in cazul meu NU SUNT!). Eu am permisul de 7 ani si conduc zilnic,lucrez ca sofer,experienta am,fac in jur de 10.000 de km pe luna...Poti foarte bine sa ai 30 de ani impliniti ca sa indeplinesti varsta la care ei cred ca dispare teribilismul la volan dar sa ai permis de doar o luna obtinut la pitesti si sa fii o adevarata bomba pe roti fiind predispus la accidente in orice moment. M-am saturat sa platesc "concluziile" unor gasti de smecheri despre cat cred ei ca trebuie sa plateasca ala si ala...valabil si taxa de poluare. Platesc 3000 de euro taxa si maine ma rastorn cu masina si nu mai poluez sau sunt stabilit in alta tara si poluez acolo cu masina mea inmatriculata in RO... Platim aberatiile lor. Taxa trebuia adaugata la pretul combustibilului si atunci plateam cat motorina ardeam,plateau si aia cu numere straine si cei cu scutere,drujbe,utilaje...tot ce merge pe "petrol". Scuze ca am deviat putin de la subiect...


Apropos...platesc 1600 lei pe an asigurare. WTF?
  • Ionut.G

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 GTS. y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2013

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:mi se pare corect ca asiguratorii sa verifice daca ala de e asigurat nu minte in legatura cu cauzele avariilor de la masina! romanii sant printre cei mai mai fraudatori ai firmelor de asigurari! daca baga multi din astia la puscarie care fraudeaza asigurarile poate se ajunge la o calculare corecta a valorii politei de rca si casco! cele mai mari pierderi ale asiguratorilor sant nu din accidente ci din fraude!



Fraudele asiguratilor sunt pistol su apa pe langa tunurile care le dau angajatii firmelor de asigurari. Acum 3 ani l-am lovit pe unu care a traversat intersectia fara sa stea la stop,aveam un 530d e39,masina destul de scumpa la piese...la asigurare(EUROINS),rahatul ala de inspector m-a trimis la un service "prieten" cu el(concluzie trasa de mine) care pe o bara,armatura,un far si o aripa a facut un deviz de 9.800 lei Shocked iar partea si mai amuzanta e ca piesele erau turcia sau taiwan,vopseaua cumparata de mine ca aia n-au nimerit-o...de 4 ori:)... Unde crezi ca au plecat o parte din banii incasati de service?...la rahat.
Desi pare incredibil,cand am ridicat masina,nemultumit fiind de lucrare si dupa nenumarate certuri cu Rahy...forma mea de salut a fost..."Nu-i nimic,ne mai intalnim in viata!" . Iar dupa 3-4 luni,intr-o dimineata primesc un telefon de la vechiul meu "prieten" Rahy care ma roaga daca il pot ajuta cu foto' facute de mine la masina pentru ca le-a pierdut pe cele facute de el in momentul constatarii daunelor si trebuie sa plateasca din buzunar totul. Moneda mea= Blank disc! Smile
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tunurile le dau serviceurile nu firmele de asigurari . Ce-i drept mai ajung si ceva comisioane si pe la asigurari dar nu cine stie ce, pistol cu apa, cum spui tu !
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
City Insurance ce hram poarta ?
raportat la euroins si Astra.
Skip ads

  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Mult mai bun decat panaramele astea
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
data viitoare, acum am facut la Astra pe 6 luni, dupa o sa ma orientez spre aia dupa ce mai aflu pareri. Erau apropiati la pret de Astra.
250 ron 6 luni la Zamfira.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu la vectra motor de 3.0 pe numele mamei mele 49 ani...am platit 330 ron pe 6 luni la city
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la mine la City era 263
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
imi expira asigurarea pe 5 ianuarie! am vazut pe net ca cea mai ieftina pe 6 luni la astra de 1.7 din 2008 o da ca fiind la city insurance. Imediat ce fac banuti ma duc si o cumpar!
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
oare cresc preturile la RCA din 2014 ?
stie cineva ceva?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
fapt concret: am calculat unui amic rca-ul pe 1 noiembrie... pe 14 a venit sa-i fac asigurarea... bun bazat pe oferta care i-o dadusem pe 1 ... teapa... se scumpise cu 50 lei Smile oferta ii iesise "convenabila" la euroins... doar ei majorasera tariful, ceilalti asiguratori aveau acelasi tarif si pe 1 si pe 14 ...
de crescut vor creste cu siguranta... acum doar cauta motivele ca sa anunte "oficial" ca sunt nevoiti sa creasca cu XX% tarifele...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
acum vad ce am patit si eu
am facut rca la Euroins cu pintile
aveam oferta de pe site din 11.12.2013


fac comanda imi trimit ca ma costa 279 ron
azi vine si platesc la pretul valabil azi
265 ron, nu-i rau.


  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
liberlamare... ca tot ai intrebat...
calcul pe 10 decembrie si pe 18 decembrie la masina personala: Astra 2.0, proprietar > 30 ani, tarife pe 6 luni, acelasi broker (pintilie)



doar vin sarbatorile... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ar fi bine daca am putea sa ne modificam "votul" in chestionar.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,099
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Facut ieri la City, incepand cu data de 22 decembrie, 291 lei.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am facut la city pe 12 decembrie! valabilitate incepand cu 6 ianuarie 2014! 6 luni motor 1.7 astra din 2008 permis din 2002 fara macar 1 leu daune! 230 lei!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Chestionar

Unde te-ai asigurat?
Allianz-Tiriac 0%
Generali 20%
Asirom 0%
Euroins 40%
Omniasig 20%
Groupama 0%
Uniqa 0%
City Insurance 20%
Grawe 0%
DallBogg 0%
Euro Insurance DAC 0%
Alta societate (mentionez in topic) 0%
5 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR