Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
aquafresh, de ce? pentru ca "asa face toate"?
Sa fim seriosi, daca instalatia e montata si reglata corespunzator, si senzorii sunt OK, nu are voie sa se aprinda.
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu am de 6 luni (si 10000km) montata instalatie Tomasetto Stag 200 si nu s-a aprins nici un martor. Motorul functioneaza perfect, cel putin pana acum...
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu am de 5 ani si 150.000 km si se aprinde becul de check cand is obosite bujiile, sonda lambda sau bobina de inductie. In alta ordine de idei, recomand aceasta instalatie pt toate motoarele cu Z in fata.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cristy78aca a scris:Eu am de 6 luni (si 10000km) montata instalatie Tomasetto Stag 200 si nu s-a aprins nici un martor. Motorul functioneaza perfect, cel putin pana acum...


ma bucur.uleiul multumit ?
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la mine cel putin motorul este foarte curat la interior fara depuneri iar uleiul isi schimba greu culoarea in maroniu inchis. il schimb la 8000 km ca asa ii intervalul de 1 an .
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut Victor.
Abia l-am schimbat ( dupa spalarea motorului Very Happy ), nu pot sa-mi dau nici o parere, prima impresie - s-a redus zgomotul motorului. Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cu Tomasetto merg si eu de aproximativ 90.000 de km. Fara probleme si fara check engine aprins pana acum.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
hasky a scris:va salut am tot urmarit toate forumurile de vreo 1 luna pe subiectul instalatii de gaz acum sunt la Autogaz din Bucuresti de pe str Toporas pentru a monta o instalatie de gaz, ce mi sa recomandat de domnul Marius este un Tomaseto stag l plus a zis ca este maximum ce se poate monta pe astra f monopunct x16szr pentru care miam dat si acceptul, auzisem ceva de stag 100 dar a zis ca nu sunt omologate si nu trec rar-ul iar de brc ca nu mai monteaza de 1 an acum ce o fi o fi astept sa termine baietii lucrarea dupa care va spun parerea sper sa fi facut o alegere buna.


vrajeala pe el, mie mi-a montat in noiembrie un brc cu stag 100... Baietii oricum lucreaza destul de bine, dar e bine sa verifici tot inainte sa pleci. E cu rezervor toroidal? Cat te-a costat toata treaba ?
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare colegii, am si eu o problema cu instalatia de gaz si anume, am venit de la servici bine mersi totul mergea ok am oprito pe benzina bine mersi si peste o ora cand am vrut sa merg plec cu masina am observat ca nu se mai aprindeau ledurile de la comutator cand apas pe buton nimica,. Aveti idee ce poate fi ca eu unu recunosc ca nu am nicio treaba cu instalatiile de GPL. Multumesc.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Alex, probabil e vreun contact imperfect pe undeva. Mai bine te duci totusi la baietii pe Canal. Ti-o fac bucati imediat. Laughing Cum stai cu consumul?
Pentru cine se mai indoieste de avantajele GPL-ului la mers in coloana 7 litri de GPL% in conditiile in care Skoda Octavia II 1.9 TDi a consumat 5,7 litri de motorina. Wink
  • hasky

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2009

  • Mesaj Privat
valyd11 a scris:
hasky a scris:va salut am tot urmarit toate forumurile de vreo 1 luna pe subiectul instalatii de gaz acum sunt la Autogaz din Bucuresti de pe str Toporas pentru a monta o instalatie de gaz, ce mi sa recomandat de domnul Marius este un Tomaseto stag l plus a zis ca este maximum ce se poate monta pe astra f monopunct x16szr pentru care miam dat si acceptul, auzisem ceva de stag 100 dar a zis ca nu sunt omologate si nu trec rar-ul iar de brc ca nu mai monteaza de 1 an acum ce o fi o fi astept sa termine baietii lucrarea dupa care va spun parerea sper sa fi facut o alegere buna.


vrajeala pe el, mie mi-a montat in noiembrie un brc cu stag 100... Baietii oricum lucreaza destul de bine, dar e bine sa verifici tot inainte sa pleci. E cu rezervor toroidal? Cat te-a costat toata treaba ?


cu rezervor in locul rotii de rezerva la 52 l ma dus la 1650 ron si vorbisem cu o saptamana inainte cu alt inginer si mia zis ca imi monteaza la 2000 ron stag 100 dar Marius azi mia zis ca nu mai monteaza ca nu sunt omologate si am intrebat si de brc si mia zis ca nu mai monteaza de un an in concluzie nu sunt asa multumit de serviciile oferite de aceasta firma la care am apelat pentru montarea instalatiei de gaz cred ca stiu ca sunt cautati si au inceput sa isi bata joc de clienti meserie cunosc ca in 8 ore pe care leam asteptat pentru a mi se monta instalatia am vazut numai clienti venind suparati cu fel de fel de probleme si plecand fericiti eu nu am fost multumit de montaj cei care monteaza sunt niste pusti care cred ca sunt la inceput de drum in fine sunt multumit de instalatie ghiar de la prima schimbare de pe benzina pe gaz mia placut comportamentul motorului chiar nu este mare diferenta am sa ii fac si eu consumul saptamana asta sa vad daca este socoteala sa avem parte de gaz ieftin.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,464
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hasky, tu ai inteles ce ai scris? Ca eu nu prea....
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie sa il premiem pentru cea mai lunga fraza de pe forum. Laughing
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze fata de toti colegii daca par ironic dar vreau sa fac o remarca la ce a scris @hasky : Smile)))
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
m-am chinuit un pic si eu am inteles...

@hasky AUTOGAZ ROMANIA nu a mai obtinut omologarea tip de la R.A.R si din cauza asta nu mai instaleaza. Acum am citit pe certificatul meu de omologare ca expira pe 11.02.2011. Pana la aceasta data a avut dreptul sa instaleze Autogaz Romania instalatii BRC Stag 100. Dupa aceasta data trebuia reinnoit certificatul la RAR, probabil ca nu a mai obtinut omologarea pentru noul certificat sau din considerente financiare nu l-a mai reinnoit.
  • hasky

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel nu cred ca este stipulat in regulament cat de lunga sa fie fraza si daca tot te gandesti la un premiu baga un plin de gaz.

jE graba strica treaba scuze colegilor care nu au inteles ce am vrut sa zic in acea fraza si eram si nervos cu instalatia bafta.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
hasky a scris:pirvu_daniel nu cred ca este stipulat in regulament cat de lunga sa fie fraza si daca tot te gandesti la un premiu baga un plin de gaz

Noi sa fim sanatosi hasky ca le facem pe toate.
Eu nu am inteles ce ai pus pana la urma. Ma intereseaza pentru un prieten cu X16SZR insa pe Vectra B.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
pentru monopunct iti recomand BRC cu Stag100, e singura(cred) pentru monopunct care trece de pe benzina pe gaz la temperatura optima. Majoritatea la monopunct fac trecerea pe gaz la turatie, indiferent de temperatura. Iarna iti va muri motoru cand trece pe gaz pentru ca nu va fi destul de calda apa, va trebui sa stai tu sa o treci manual cand vezi ca s-a incalzit motoru...
  • ionut aiftincai

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut.legat de becul check aprins. am GPL si la mine cum trecea pe gaz se aprindea.am verificat senzorii si mi s a spus ca,calc nu recunoaste gazele emanate cand masina functioneaza cu GPL.am vrut sa schimb sonda lambda dar mi au zis ca nu e ea de vina.ieri am verificat instalatia GPL,au reglat ceva parametri pe acolo si acum merge f bine si nu se mai aprinde becul CHECK.POATE FII SI DE LA CALITATEA GAZULUI DE ACEEA TREBUIE SA ALIMENTEZI DE UNDE CREZI CA E MAI BINE PENTRU MOTORASHUL TAU.
Va salut pe toti
  • WEE

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
corsa b 1.2 ,am de 7000km gpl,foarte multumit,instalatie tomasseto,de 100ron merg 500km Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR