Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Publicitate
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
marco_dnc a scris:Ceva modificari speciale?

Se scoate aparatul ala daca e poza ta si se pune CDR2005 (la care tre sa ii stii codul). Daca masina nu a avut din fabrica audio atunci programare cu op-com sau Tech2 ! Acel display care e in poza NU este compatibil cu Corsa-C 2001 ! TID-ul de 2001 tre sa aiba 12 pini si nu 32 !

CristianTM.
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc!
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Acum inteleg de ce nu sta aprins TID-ul.Trebuie imperecheat cu masina.
  • elmugur

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut,
pentru meriva 2004 z17dth am carphone ccrt2008 cu mid, as vrea sa schimb mid cu gid se poate?
daca da, un pret pentru un gid compatibil
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
elmugur a scris:salut,
pentru meriva 2004 z17dth am carphone ccrt2008 cu mid, as vrea sa schimb mid cu gid se poate?
daca da, un pret pentru un gid compatibil

Da se poate, nu ma ocup cu sisteme non CAN Bus ...cum este de exemplu Meriva-2004.

CristianTM.
  • elmugur

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu sa raspund la intrebarea daca meriva are CanBus, dar...

Citirea ecu/bcm o fac cu op-com pe kwp2000 dar cand am avut mid-ul scos era o eroare ceva cu "no communication with canbus radio. ..."

Mid-ul cu 32 pini, arata asa: http://postimage.org/image/ni2ga7trj/

din ce am tot cautat pe la germani am gasit:

"TID to GID / CID conversion:
This describes the conversion of the TIDs on a CAN-bus capable GID, which is related to CCRT 2008
Required parts:
•Graphic information display for CAN-Bus-capable radios: part number 13132286 (obsolete), or 13190971 or 13154971
•Color Info Display Part Number 13156065 "
  • bogy81

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ceau Cristian,

ne putem intalni azi sa imi activezi si mie comenzile pe volan (trebuie resoftat TID-ul) si sa imi activezi inchiderea geamurilor din telecomanda? Poti sa imi trimiti pe PM ora si un pret te rog.
Merci mult.

Bogy81
  • sorinparaschiv

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2011

  • Mesaj Privat
o intrebare cat se poate de scurta pentru cei cu experienta.
Exista volane pentru Astra h care se conecteaza cu CIM-ul printr-un conector de 4 pini si respectiv Volan ce are conector pe 6 pini cu CIM-ul
Intrebarea ar fi : Se poate monta un volan cu mufa pe 4 pini pe un CIM cu interfata pe 6 pini? si daca da cum se leaga firele

Multumesc
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
sorinparaschiv a scris:o intrebare cat se poate de scurta pentru cei cu experienta.
Exista volane pentru Astra h care se conecteaza cu CIM-ul printr-un conector de 4 pini si respectiv Volan ce are conector pe 6 pini cu CIM-ul
Intrebarea ar fi : Se poate monta un volan cu mufa pe 4 pini pe un CIM cu interfata pe 6 pini? si daca da cum se leaga firele

Multumesc

Cele doua sisteme posibile de comenzi volan sunt modelul Dalphimetal iar celalalt este Takata-Petri. Ambele folosesc 4 pini: 3,4,5,6 din CIM.

CristianTM.
  • sorinparaschiv

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc. Intrebam deoarece dupa ce am facut rost de un volan de pe un astra h 2007 am incercat sa-l montez pe astra-ul meu din 2005 si am avut supriza ca :
1. gaura unde trebuie sa intre conectorii de la cim era mai mica ( rezolvat la un strung prin largirea gaurii ). Este dur aluminiu si merge si cu pila dar nu arata bine.
2. mufa pentru comenzi/claxon are doar 4 pini nu 6 ca cea de la volanul astrei 2005 ( volanul meu fara comenzi folosea din mufa de 6 pini doar pinul 5,6 - primii doi din stanga spre dreapta ). Am incercat sa cuget si am inlocui conectorul cu 4 pini cu unul cu 6 ( altfel nu puteam sa-l conectez in CIM ). Cele 4 fire de pe volanul cu comenzi au fost puse in mufa cu 6 pini pe pozitiile 3,4,5,6 ( primii 4 pini de la stanga spre dreapta ). Ordinea culorilor este din stanga spre dreapta ( galben -6, verde - 5, mov - 4, albastru - 3 ). Problema este ca dupa activarea comenzilor, butoanele din partea stanga nu merg deloc iar cele din dreapta functioneaza doar cu farurile stinse. Cand aprind farurile comenzile nu mai merg si i-mi apare o eroare cum ca " Circuit rotita stanga deschis". Claxonul functioneaza in toate cazurile.
Am tinut sa ma explic pentru ca daca cineva doreste sa schimbe volanul sa nu pateasca la fel ca mine ( interesant cum nu explica nimeni nimic de incompatibilitate ) si eventual daca este careva care stie cum sa-mi rezolv problema ( nu ma intereseaza numere de telefon si oferte de service ) sa ma poata ajuta.

Cer scuze daca zona unde am postat aceasta poveste nu este cea potrivita.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#sorinparaschiv, TIS Opel te poate ajuta + un pic de studiu. Bafta !

CristianTM.
  • sorinparaschiv

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cu Opel TIS si aparat de masura se rezolva toate. Volanul era de Vectra ( am gasit dupa cod GM ) si se pare ca pe vectra difera codurile de culori fata de Astra.
Multumesc celor care m-au ajutat si sfatuit.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
sorinparaschiv a scris:Cu Opel TIS si aparat de masura se rezolva toate. Volanul era de Vectra ( am gasit dupa cod GM ) si se pare ca pe vectra difera codurile de culori fata de Astra.
Multumesc celor care m-au ajutat si sfatuit.

Nu ne-ai spus ca volanul este de Vectra si vrei sa il pui pe Astra Rolling Eyes

In alta ordine de idei, de VANZARE buton SPORT pentru Astra-H / Zafira-B. Pret = 150 lei (pentru transport in tara + 20 lei , nu trimit cu Posta Romana !).
Poze:

Pentru bordurile, ceasurile / IPC-urile / Instrumentele care NU suporta functia SPORT si/sau functia ESP on/off, acestea se pot modifica, va rog sa ma contactati
via messenger sau telefon pentru detalii, intrebari, nelamuriri ,...etc.
CristianTM.
ID mess: rty01_2001
Tel. mobil: 0723.392.781 (de Luni pana Sambata 10-22)
  • rmpfonseca

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Hi CristianTM,

I'm from Portugal and I have an Astra H 2008 with BID display and CD30 MP3 (9 buttons) radio with AUX IN plug.

And I want to change my display to GID or CID, and you refer that some Astra's have two types of tank sensor (Type A or Type B). How can I know my tank sensor type is?
I don't want to change my stereo, because I think is compatible with all hardware for Astra H (display's, bluetooth, etc...)

I have OP-COM, so I think that I don't have any problems with programming...

Can you send me price of:
- GID display;
- CID display;
- bluetooth kit
- shipping VAT for Portugal

Thanks
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#rmpfonseca the display's from Astra-H 2004-2006 are type A (linear resistance) and Astra-H 2007-2011 are type B (linear voltage). It is easy to find the corespondent display after year !
Price for:
- GID display=120-130 euro
- CID display=350 euro (OPC/ VXR logo and three lines main BC)
- GID or CID frame = 20 euro
- bluetooth kit = ?!? only Bluetooth module (UHP4), 32 pin connector and microphone = 150 euro
- shipping VAT for Portugal, depends on weight 10-25 euro
Payment via paypal.

CristianTM.
  • ionut_neculcia

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2010 z13dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am o Corsa D 2010 si am pe ea CD 30 MP3 cu TID. Ii pot schimba ceva in asa fel incat sa pot avea si calculator de bord ?
Are comenzi pe volan, insa nu am maneta de pilot automat (daca ajuta)
Mersi
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
ionut_neculcia a scris:Salut. Am o Corsa D 2010 si am pe ea CD 30 MP3 cu TID. Ii pot schimba ceva in asa fel incat sa pot avea si calculator de bord ?
Are comenzi pe volan, insa nu am maneta de pilot automat (daca ajuta)
Mersi

De putut se poate, costuri aproximative: GID (ecran monocrom) = 250 euro (unul nou ~800 euro) sau CID (ecranul color) = 600 euro (unul nou ~1300 euro) + rama care nu stiu cat costa (se comanda de la Opel) + programarea cu Tech2 + sa ai codul de securitate al masinii.

CristianTM.
  • cypyjack88

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut!detin un astra h 2006..masina este echipa cu cd30+tid..as dori sa il inlocuiesc cu bid pentru obtinerea unor informatii "consum,range etc..."
1.nu am car pass sau acel cod...intrebare:se poate face inlocuirea...si anume mai trebuie in plus?
2.ai display BID de vanzare?un pret te rog.
stima!

CRISTIANTM
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
cypyjack88 a scris:salut!detin un astra h 2006..masina este echipa cu cd30+tid..as dori sa il inlocuiesc cu bid pentru obtinerea unor informatii "consum,range etc..."
1.nu am car pass sau acel cod...intrebare:se poate face inlocuirea...si anume mai trebuie in plus?
2.ai display BID de vanzare?un pret te rog.
stima!

Am BID de vanzare, pret = 200 lei (fara rama). Pentru programarea lui pe masina vei avea nevoie de car pass, altfel nu vei putea sa il folosesti.

CristianTM.
  • MrNMaryus

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut,ma intereseaza si pe mine un cd30 mp3 pentru astra h,ce pret are si daca ai bineninteles..Momentan am cd30 de la blaupunkt si vreau sa fac upgrade.
  1. Home
  2. Publicitate

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR