Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
scuze, credeam ca e vb de plafoniera Smile
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Cat ceri pe microfon ? PM
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ai PM !
  • danuletz_lex

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pt. Bolidul... mai este de actualitate oferta cu microfonul lampii de citit ? Rolling Eyes
Skip ads

  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Microfonul a ajuns la domnul @ddf. Imi pare rau ...
  • marian_dan2006

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
da stiu eu ca am alarma din fabrica cu cei 2 senzori in plafoniera.ca sa activezi alarma inchizi masina odata apoi dupa cateva secunde mai apesi odata sa inchizi masina si s-a activat alarma.
ca sa o verifici lasi geamul,activezi alarma apoi bagi mana in masina si misti de ea.si o sa inceapa alarma.
si sa iti mai spun ceva vezi ca la astra g poti sa inchizi geamurile pe cheie.
lasi geamurile,inchizi usa bagi cheia in usa si cum inchizi usa spre dreapta tii mai mult si ai sa vezi ca se inchid geamurile.salut
  • marian_dan2006

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
GICA PATLAGICA a scris:STIE CINEVA CUM FUNCTIONEAZA ALARMA MONTATA DIN FABRICA,LA OPEL ASTRA CLASIC2?
da stiu eu ca am alarma din fabrica cu cei 2 senzori in plafoniera.ca sa activezi alarma inchizi masina odata apoi dupa cateva secunde mai apesi odata sa inchizi masina si s-a activat alarma.
ca sa o verifici lasi geamul,activezi alarma apoi bagi mana in masina si misti de ea.si o sa inceapa alarma.
si sa iti mai spun ceva vezi ca la astra g poti sa inchizi geamurile pe cheie.
lasi geamurile,inchizi usa bagi cheia in usa si cum inchizi usa spre dreapta tii mai mult si ai sa vezi ca se inchid geamurile.salut
  • marian_dan2006

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sa imi spui daca ti-a mers.daca mai stii si u cate ceva ast pe fourum
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Readuc sus aceasta discutie. Am cumparat si eu o plafoniera din asta. Nu am precablaj. Nici mufa nu am. M-am gandit sa cositoresc 4 fire cu un cap la plafoniera iar la celelalat cap sa folosesc papuci, pentru a putea fi demontata usor. As mai avea nevoie de o informatie: de unde incepe numerotarea pinilor? Care este pinul 1? Pentru ca eu neavand decat plafoniera, nu am de unde sa stiu. Pe ea nu scrie, probabil scrie pe mufa, dar cum nu o am...
In caz ca are cineva mufa, o cumpar.
Multumesc!
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Te pot ajuta cu o poza a mufei si eventual cu tensiunile care sunt pe pini. Eu am pus leduri albe la partea caer lumineaza cand deschizi usile si leduri rosii la partea din spate a plafonierei si care se aprind cand apesi pe buton. Noaptea face o atmosfera placuta in masina si nu deranjeaza al ochi.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pai cum nu am mufa mi-ar fi util sa stiu cum trebuie alimentati pinii de pe plafoniera. Ma mai gadesc si daca pot improviza niste pini in locul mufei respective ca sa nu mai cositoresc fire de placa... Schema din acest topic e foarte buna numai ca eu nu am de unde sa stiu cum sunt numerotati pinii. E adevarat ca sunt doar doua posibilitati si eu banuiesc cum ar fi corect dar mi-e teama sa nu o alimentez gresit si sa o stric...
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred ca o sa gasesti papici pentru pini aia asa de mici si singura solutie e sa cositoresti fin firele de mufa tata a plafonierei.
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

@raducrisstian: Gasesti mufa la dezmembrari .Insista ca o s-o gasesti .De regula se vinde plafoniera si mufa ramane pe instalatie .

Bafta,
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit pana la urma mufa si am montat-o exact cum este descris mai sus.
Suplimentar fata de ce s-a mai discutat am observat urmatoarele:
- plafoniera memoreaza si daca butoanele sunt actionate cand nu este contactul pus, adica daca apesi pe butonul lampii de citit si pui contactul se aprinde automat fara a apasa din nou.
- atunci cand ma urc in masina dupa mai mult timp, atunci cand pun contactul se aprinde automat becul de citit dinstre sofer chiar daca a fost stins inainte de a lua contactul. Sa fie o defectiune sau este normal?

Ca si becuri am pus din alea Philips Blue Vision ca la pozitie si lumina e alba (nu are acea tenta de lumanare)
  • Alexandres

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:Laughing







Mi-am cumparat si eu recent o plafoniera cu lampi de citit si azi dimineata am incercat sa vad daca am cablurile deja trase si am gasit aceste cabluri...(cele din poza)....la ce sunt bune? pot sa ma prind pe ele ?
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cablurile si mufele alea nu sunt pentru plafoniera cu lampi de citit. In afara de cele doua fire existente deja la plafoniera actuala iti mai trebuie un "+" pe contact (care se poate trage de la bricheta prin stalpul A din dreapta sau e posibil ca unul din firele din mufele din poze sa fie cu + pe contact) si un "-", altul decat firul gri de masa de la plafoniera actuala (pentru asta poti folosi un papuc din ala rotund si un surub pentru ca sunt deja doua gauri pe acolo). Ideal ar fi sa ai si mufa care intra in plafoniera, iar undeva in topicul asta gasesti ce fire si cum trebuie legate. Daca nu ai mufa, cam greu...
  • Alexandres

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Scuze daca nu m-am exprimat eu cum trebuie....

Am inteles cum si ce fire imi trebuiesc pentru plafoniera cu lampile de citit. Cand am cumparat lampa, mi-a pus si mufa pentru ea....(cea din poza explicata ft frumos de colegii de pe forum)...
Pe mine ma intereseaza la ce sunt bune cablurile si mufele care sunt in plus in plafon...(cele care le-am incercuit cu rosu...)
Exista printre ele si un + pe contact? Care? Intreb asta pentru a nu desface carcasa volanului, nici stalpul etc..

Pe scurt....ce-s cu mufele alea acolo?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
E o mica diferenta fata de plafoniera deosebita, postez aici sa nu mai deschid un topic nou. Am achizitionat o plafoniera normala de astra g din aceea cu un singur bec fata si vreau sa o montez (si) pe spate. Avind astra classic II in spate nu am lumini la minere, vreau sa o pun sa fie cumva simetrica cu cea de pe fata, dar nu prea imi vine sa tai din capitonajul capotei Ceva idei ca sa iasa profi? Problema mea este de mecanica de decupare, firele le voi trage de la cea de pe fata.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Mai bine cumpara manere cu lumini . Scapi si de decupat .Daca ai sansa cu 50 RON ambele ar fi ok .Nu merg pe ideea de a decupa plafonul in spate . Gaura obtinuta nu o poti rigidiza ca sa sustina o plafoniera .Daca te uiti in fata are o bordura metalica .Mai e solutia sa gasesti plafon cu lumini in spate sh . Dar mai rar .

Bafta,
  • Alexandres

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si eu iti recomand sa incerci sa faci sa arate cat mai "original"...nu cu beculete sau cu lampi pe mijlocul plafonului decupat urat......

Aveau unii taximetristi neon albastru pe polita de la portbagaj Wink

2 manere cu lumini vei gasi ft repede sh aici pe forum destul de ieftin...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR