Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Daca nu esti reprezentant de vanzari la Barum sau Goodrich nu e nici o problema Smile Smile Smile
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Domeniul meu de activitate nu are legatura cu vanzarea de anvelope sau piese auto...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Sper ca s-a inteles ca am glumit. Mai trebuie si sa radem ca de nu......
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Tot cautand pe net despre caucicuri am gasit asta:

"Eficienta consumului de carburant : Se clasifica de la A (consum redus) la G (consum ridicat). Clasa D nu se utilizeaza. Diferenta dintre clasele A si G este de aproximativ 0,60l/100km. Gradul de aderenta pe carosabil umed : Se clasifica de la A (aderenta ridicata) la G (aderenta scazuta). Clasele D si G nu se utilizeaza. Distanta necesara opririi intre o anvelopa clasa A si una clasa F este de peste 18m la 80km/h ! "

Facand un calcul simplu;B vs E o medie de 50.000km (sa zicem ca tine un set de cauciucuri), 0,25l/100km ar fi o economie de 125l combustibil * 6.5 lei L = 812.5lei. Intre A vs G ar fi o economie de 1950lei Shocked (aproape un set de gume premium noi) , si asta in cazul in care combustibilul ramane la nivelul actual. De la 1 martie se vor scumpi carburantii si vestea proasta pentru noi e ca, probabil nu se vor opri aici, In ce priveste gradul de aderenta pe carosabil umed, luand in calcul cele mai apropiate valori C vs E, ar fi o diferenta de peste 7m Shocked , ceea ce e foarte mult, si sa nu mai zicem ce diferenta e intre A vs F. Nu credeam ca conteaza atat de mult coeficientii astia, dar se pare ca nu e chiar asa.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Conteaza. Si pune asta la pachet cu necesitatea de a avea un scut motor care sa permita masinii sa se opuna mai putin la inaintare, cu necesitatea de a avea niste jante cat mai usoare si mai aerodinamice si ajungi la concluzia ca nimic nu e la intamplare la o masina cand iese pe poarta fabricii.

Vectra mea s-a livrat de fabrica cu cauciucuri Michelin din gama 'low rolling resistance' pentru ca avea motor mic 82cp greutate mare ~1350kg si cumva mai trebuia compensata diferenta de putere/greutate pe langa coeficientul aerodinamic foarte bun al caroseriei ( Cx=0,28 ).
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Asa este ,insa majoritatea anvelopelor se incadreaza la consumul de carburant intre C si E,iar la gradul de aderenta intre B si E.
Pentru exemplificare uite un exemplu:http://www.cauciucuri.com/search/?page=1
(sper ca de data aceasta sa nu se considere reclama,nu am nimic in comun cu ei,este doar un exemplu).
Avand in vedere ca ai gasit anvelope din 2009 la 400 lei/buc, se pare ca difernta pana la o anvelopa noua nu este asa de mare...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
M-am uitat in seara asta pe site-ul ADAC, din testele efectuate recomanda ca atunci cand achizitionam anvelope noi, sa nu fie mai vechi de 3 ani, ADAC.de
Deci pana la urma (ca si in cazul coeficientilor in ce priveste consumul si franarea pe umed), conteaza ca anvelopa sa fie cat mai 'proaspata'.
Degeaba am cauciucuri premium noi daca sunt batrane, cu coeficientii praf si preturi foarte mari. Cred ca mai degraba 'no name' fabricate cu 3 luni in urma si cu coeficienti acceptabili.
Incet, incet balanta se inclina spre.......
Pe cine il tine buzunarul; cauciucuri premium noi, Dot cu 3 luni in urma si coeficienti A si B.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
M-am hotarat sa comand 2 cauciucuri noi pentru fata, tinand cont ca mai am 2 Michelin care mai au 3-4mm am zis ca nu are rost sa iau un set. Variantele ar fi:
Hankook Ventus Prime 2 - 550lei coeficienti B/B
Fulda SportControl 101W XL RF- 550lei C/B
Falken Ziex ZE-914 XL R17 101W - 510lei C/B
Ce recomandati? A avut cineva vreunul din modele?
Merci.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Fulda SportControl 101W XL RF- 550lei C/B

Sunt cumva runflat,sau doar cu marginile ranforsate?
Daca sunt runflat, vezi ca in timp devin foarte zgomotoase,deranjante,iti spun din experienta.BMW-ul a venit din fabrica echipat cu runflat si deja dupa 60000km incepe sa-si faca simtita "prezenta".
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu sunt runflat, au marginile ranforsate.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Atunci sunt ok.Trebuia sa-mi dau seama si dupa pret,insa mai sunt cazuri in care si valoarea runflat-ului scade destul de mult.
Eu as merge pe Hankook.
Depinde si unde sunt fabricate,dar intram prea mult in detalii.
Daca ai fost atent anvelope premium cu aderenta foarte buna atat pe carosabil uscat cat si umed(exemplu Toyo,Dunlop,Michelin,Goodyear),au coefficient destul de mare (F) in ceea ce priveste consumul de carburant !
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut pe siteul cauciucuri in direct.ro Goodride, 245.45.18 la 350 lei...incredibil de ieftin....cu garantie 2 ani......ma gandesc ca sunt niste prastii de cauciucuri dar daca astia ofera 2 ani garantie......si daca le schimbi in 2 ani si tot iesi avantajos la pret...produsul fiind nou.......
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
De 'nou si prost' ai auzit ?

La alea de vara zici ca mergi pe plastic, nu pe cauciuc. Si peretele lateral e subtire, cauciucurile lasa aer permanent pe langa janta, s-au tocit relativ repede... si mai sunt.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
De 'nou si prost' ai auzit ?

Da s-a auzit,dar de nou,scump si prost ce zici?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
LA noi tot ce-i posibil.

In tarile unde s-a inventat apa calda, mai greu...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate, nu acolo facem achizitia ci aici,legile sunt cum sunt...
Eu mi-am spus parerea,nu trebuie sa tina cont cineva de ea.
In decursul anilor de cand "sofez" am avut ocazia sa "testez" multe marci de anvelope,autohtone sau straine,nu tot ceea ce este scump este si de calitate,mai dau si ei gres.
Prefer sa schimb anvelopele la doi ani,maxim trei(ca oricum la cat merg cu ele,mai mult nu tin),indiferent de ce-mi spune x sau y.
Fiecare este liber sa cugete si sa opteze... Respect!
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am vazut noile cauciucuri de la Uniroyal, RainSport 3.......imi fac foarte tare cu ochiul.....numai ca pretul e ca la Dunlop sports maxx RT sau Goodyear EficientGrip Performance, si foarte aproape de ContiPremium 5 Sad . Cateodata nu inteleg politica comerciantilor, gama medie de la Continental sa fie la distanta foarte mica de firma 'mama' si sa fie apropiata de pret cu o gama premium. Probabil nu sunt diferente deloc in calitatea materialelor si atunci singura diferenta e facuta de numele firmei, alta explicatie eu nu vad.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Poate ar mai conta si testele daca ar fi reale, dar pe review-uri la unele marci de anvelope omenii sunt foarte multumiti de ele iar pe teste sunt praf. Nu cred ca posesorii nu pot avea o parere obiectiva tinand cont ca le folostc zi de zi s in deferite circumstante. Nu stiu ce sa zic.........
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am un set de jante originale GM de tabla cu capace (modelul ce imita jantele de aluminiu) pe 17 pentru Insignia, daca intereseaza pe cineva sa imi dea semn pe PM.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Colegu', Esti OFF TOPIC

O sa te certe moderatorii,ai postat deja anuntul in sectiunea ''Publicitate".
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

sh de firma sau noi 'no name'
noi 'no name' 52%
sh de firma 47%
38 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR