Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu degeaba cutia automata echipeaza masinile de lux si este un optional platit cu multi bani. Pentru cine nu a condus avand cutie automata si face comentarii despre ea, e numai rea vointa in necunostinta de cauza.
Desigur o masina automata e o placere in condus si surprinzator de agila. Acest aspect il pot dovedi oricand la intalnirile noastre si pot confirma cei care au testat pana acum.
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am condus un vw cu DSG cam 4000km intr-o saptamana.senzatie fantastica!avea 6trepte.pe modul automat nu e cine stie ce in comparatie cu reclama facuta.dar pe modul manual e fantastica!iti vine sa nu mai cobori jos di ea!daca un vw m-ar cucerii ar fii cu cutia asta,servodirectia si franele net superioare oricarui opel!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Shocked Embarassed
  • bodyaron

  • Mesaje scrise: 257
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu mai intreb urmatorul lucru: la motoarele puternice de ce este standard cutia automata?
Skip ads

  • gagi_manus

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 1,7 CDTI 101CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce pot sa spun despre cele 2 cutii, treaba sta cam asa e super masina cu cutie automata sa zicem tiptronic de ce pentru ca am condus zeci de masini de la tico pana la x5 si asta pana mam urcat intrun Toareg de 3 L V6 cutie Tiptronic in 6 rapoarte ,fratilor e super are o forta si merge asa misto ca nu ai mai vrea sa te dai jos din ea ,cei ce au condus astfel de masina stiu la ce ma refer schimba la turatii in functie de apasare pe acceleratie si in depasiri nu-ti sta nimeni in cale si ca idee mai am si un Mercedes de 2,2 l 122 cp tot cu cutie Tiptronic si asta e super am reusit sa scartii rotile de pe loc iar la drum intins ma uimit cat a putut sa consume un astfel de motor cu cutie automata ,a consumat mai puti decat OPELUL meu si anume am plecat in VALCEA dus-intors si am bagat de 70 ron cu o medie de mers de circa 130 km si cateva sprinturi de 160 km demaraje fortate pe dealu negru si cu toate astea am bagat de 70 ron in Buc. sa mentionez ca am aceste masini in raspunderea mea si am ales sa plec cu Mercedesu insa este putin mai pretentioasa in sensu ca trebuie sa-i schimbi uleiul la cutie la 60 de mii altfel risti sa o strici dar e super acum cine vrea sadisfactie si in afara bucurestiului ar trebui sa opteze pentru o motorizare de la 2,2 l in sus si atunci nu iti mai faci probleme ca nu se tureaza sau nu poti depasi ,eu personal imi place manuala dar in bucurestiul asta plin de masini e super cutia automata fara suparare dar cei ce spun ca aceste masini sunt de handicapati sa incerce si ei o astfel de masina ma refer la un Mercedes de 2,2 l si dupa aia mai vorbim. Asta e parerea mea. Razz
  • DUG 70

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pana in februarie 2008 sa nu fi auzit de cutii automate! Intrebam unde mai este placerea condusului, .. bla ..bla... bla.... Insa surpriza, i-am cumparat sotiei o Fiesta cu cutie automata, pe considerentul ca pentru o femeie este mai bine, mai simplu prin jungla urbana, pe care acum sincer abia astept sa i-o fur atunci cand am ocazia! Prin traficul din Constanta este mana cereasca. Asa ca recomand celor care conduc 80% din timp in mediul urban, cu toata caldura cutia automata! Mai mult de atat m-am hotarat sa-mi vand si eu Vectra si sa-mi iau alta cu cutie automata.
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
De acord cu Dug, in oras si eu prefer automata
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
DUG 70 a scris:Pana in februarie 2008 sa nu fi auzit de cutii automate! Intrebam unde mai este placerea condusului, .. bla ..bla... bla.... Insa surpriza, i-am cumparat sotiei o Fiesta cu cutie automata, pe considerentul ca pentru o femeie este mai bine, mai simplu prin jungla urbana, pe care acum sincer abia astept sa i-o fur atunci cand am ocazia! Prin traficul din Constanta este mana cereasca. Asa ca recomand celor care conduc 80% din timp in mediul urban, cu toata caldura cutia automata! Mai mult de atat m-am hotarat sa-mi vand si eu Vectra si sa-mi iau alta cu cutie automata.



aceeasi parere aveam si eu cind am plecat sa-mi cumpar masina din Germania ,
cutia automata nici nu incapea in discutie ,dar cind am urcat la volan ! surpriza!...,
am ramas uimit de cum se comporta o masina cu CA ..
deci cei care se da in vint dupa cutie manuala nu au urcat la volanul unei masini cu CA si banuiesc ca vorbesc in necunostiinta de cauza ,
si nu numai in orasi se comporta bine,
sa vezi cum e cind esti intr-o situatie limita la o depasire cind calci acceleratia si retrogradeaza imediat din a-5a in a-3a si rupe scaunul cu tine,
nu vreau sa deranjez, dar....
sa spuna unul cu cutie manuala cum scoate din a-5a si baga in a-3a la peste 120/130 km/h Very Happy
Skip ads

  • Pysteck

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2007 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Super o cutie Automata din toate punctele de vedere si aici ma refer la cele semiautomate, triptronic
ai posibilitatea sa mergi si manual si mod automat asculta destul de bine comenzile iar la traficul infernal din zilele noastre daca as avea masina cu cutie manuala in oras nu ar tine ambreajul nici macar la jumatate din viata pe care ar trebui sa o aibe in mod normal intr-un trafic normal
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am condus si automate si manuale. placerea condusului e la cutia manuala. confort si lejeritate e la cutia automata. mai ales daca locuiesti intr-un oras foarte aglomerat.
daca vrei sa impaci si capra si varza iei una semi-automata. (tiptronic, sentronic etc, se numeste diferit in functie de marca.)

votat manuala, nu o sa-mi iau nicodata masina total automata, poate doar semi-automata!

in usa, 7 din 10 masini sunt automate.
  • zorro79

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pana nu am condus masina cu CA am fost total impotriva lor... (mentalitate tipica romaneasca) oricum nu stiu de unde vine treaba in Romania cu CA nu sunt ok.
In restul lumii sunt f populare cele cu CA... doar in Romania exista aceasta reticenta.
Intr-un final am reusit sa imi iau o Vectra A 1,8 automata si nu m-as mai intoarece pt nimic la una manuala.
Celor ce nu le aproba trebuie sa le dau o veste proasta.... Toate prototipurile vin cu CA, masinile de lux la fel.... deci CA=evolutie.
Viitorul e CA Twisted Evil
Si inca ceva! Am un prieten ce are un Opel Rekord 2.0 din 84... cu CA si in afara de ulei nu a schimbat nimik la ea.
Tind sa cred ca sunt si mai fiabile decat cele manuale.
  • Pysteck

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2007 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bineinteles ca sunt la fel de fiabile

in 70-80 % dintre cazuri o problema care apare la o masine apare din cauza piesei dintre volan si scaun
Smile
Skip ads

  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Up :">
  • vampiria_t

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salve,
Am un Opel Signum din 2007 , Z19DTH, 150cp, cutie automata in 6 trepte.
Intrebarea mea este, daca e normal delay-ul de 1-1,5 secunde la demaraj pana pleaca cu adevarat. Sa dau un exemplu: vrei sa te strecori de la un stop, sau vrei sa intri
in giratoriu, oricat apesi acceleratia de tare, masina sta, se gandeste 1-2 secunde si abia apoi accelereaza calumea, mai departe pleaca ca din pusca, dar startul e nasol.
Am incercat si pe modul manual (secvential) si cu butonul SPORT apasat, e acelasi lucru. Sunt cam dezamagit pt ca si cu o martzoaga de Dacie, poti demara mult mai prompt
cand e nevoie sa "te bagi" repede. E vreo setare care imi scapa mie (am citit manualul si nu am gasit nimic) sau e normal la automate? (am avut doar cutie manuala pana acum).
multumesc pt eventualele raspunsuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Ce tip de transmisie (cutie de viteze) are masina ta?
Manuala 70%
Automata 29%
204 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR