Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ionutzzz81

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2014

  • Mesaj Privat
da, functioneaza Smile se simte cu actioneaza in momentul in care intre in derapaj sau incepe sa patineze
Skip ads

  • Stefan8437

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut eu am un opel astra h 1,9 cc , 150 CP cu buton sport si imi apare in bord si martorul ids + . Deci trebuie apasat butonul sport timp de 3 secunde din ce inteleg eu ?
  • DB09RGD

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am o mica nelamurire, la cele mai mici viraje imi intra ESP-ul pe drum uscat, am pus interfata am verificat de erori, totul este ok.
Ce ar putea sa fie. Tin sa mentionez ca inainte nu facea asa.
OPEL ASTRA H 1.6 an 2005
  • Gabriel194

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2012 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare am esp pe astra h sedan . Se aprinde o masina galbena cu urme in forma de S insa daca o turez tare si dau drumul la ambreaj scartaie rotile si nu se aprinde esp-ul! Astra inseamana ca este stricat? sau esp nu e tot una cu TC
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu tester. Sau la fel de simplu, cand vine zapada incerci sa mergi in zig-zag. Daca intra ESP-ul e ok.
  • Gabriel194

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2012 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Am pus testerul acum o saptamana nici o eroare si masina merge ca noua
  • valipopa

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Gabriel194 a scris:Salutare am esp pe astra h sedan . Se aprinde o masina galbena cu urme in forma de S insa daca o turez tare si dau drumul la ambreaj scartaie rotile si nu se aprinde esp-ul! Astra inseamana ca este stricat? sau esp nu e tot una cu TC

TC-controlul tractiunii > nu lasa rotile sa traga cu viteze diferite..sau in gol.
ESP- controlul stabilitatii > nu poate exista pe o masina fara TC, si are in plus un senzor montat in mijlocul masinii, care sesizeaza pozitia masinii si o compara cu directia de deplasare. Cu alte cuvinte isi da seama cand intri in derapaj, si actioneaza franele (independent pe fiecare roata) in asa fel incat sa te scoata din derapaj. ESP lucreaza activ impreuna cu TC.
Masinile care au ESP si e activ,(se poate activa-dezactiva din buton la alte marci sau din soft la AstraH) in momentul in care apare un derapaj al rotilor (zapada,iarba) care e treaba de TC, semnalizeaza la bord prin aprinderea simbolului ESP. chiar daca masina nu derapeaza cu totul ci numai rotile trag in gol.
Faptul ca se aprinde becul la bord cand pui contactul, nu arata decat ca calculatorul de bord are optiunea activa,, dar nu ca ar si functiona. Poate fi activata optiunea pe o masina care nu are fizic dispozitivele si senzorii montati.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@valipopa la astra h poti decupla ESP-ul daca ai buton SPORT. Ti apasat cateva secunde apasat butonul si in ceasurile de bord mai precis la odometru iti va aparea scris ESP OFF iar martorul masina care derapeaza va sta aprins.
Skip ads

  • sf2ntu

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Sal
Odata cu venirea zapezii am remarcat ca am o problema ciudata la masina care pana acum nu a mai aparut (am masina de 4 ani).
Intr-o seara esp-ul m-a ajutat sa iau o curba mai stransa, In momentul in care a intrat esp am ramas fara lumini aproximativ 3-4 secunde , noroc ca eram in localitate iluminata, Am crezut ca a fost o coincidenta , dar am derapat intentionat din nou si face la fel. Este foarte neplacuta aceasta situatie, oare a mai patit cineva asa ceva ?
  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am o intrebare privind Controlul Tractiunii (TC): concret, in ce fel lucreaza acesta pe Astra H?
Intrucat nu am gasit un raspuns clar la aceasta intrebare sau vreun filmulet edificator, ma intereseaza daca, pe langa reducerea turatiei motorului, se infraneaza roata care pierde aderenta (eu inclin sa cred ca nu).
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dar ce e asa greu de incercat? Iti franeaza si roata stai linistit...
  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Pai de incercat am incercat... mai bine zis am fost nevoit sa incerc: o data pe iarba in rampa (cand n-am avut nicio sansa) si alta data pe zapada de o palma si nu mi-a dat senzatia ca ar frana vreo roata; ba chiar am pus un covoras sub o roata ca sa prinda aderenta dar tot cealalta roata se invartea in gol (deci nici vorba sa o franeze) asa ca am lasat naibii TC-ul si am pus covoras si la a doua roata ca sa ma pot urni.
Skip ads

  • VVeraNedelcu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2020

  • Mesaj Privat
ma ajutati si pe mine,am un opel astra H an 2004 , 1.6 benzina, am martorul ESP aprins tot timpul in bord, am fost la in servis unde a pus testarul pe masina si nu a putut sai dea de cap, zice ceva de spirala cim necalibrata, ma mincat undeva da desfac cim-ul masini si am dereglat placuta din interior, nu mai sar nici semnalizatoarele la indreptarea volanului, de unde il pot dezactiva.....o siguranta ceva.....
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Trebuie recalibrat senzorul unghi volan, care se afla in CIM. Mai greu dar nu imposibil cu OP Com si 100% cu Tech2.
  • dorucioby

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pana la urma cu dezactivez TC la nevoie? Am ramas pe iarba uda de mi era rusine. Cu dacia ieseam de 10 ori de acolo
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,509
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Doar prin tinerea apasata a butonului "SPORT", timp de 4 secunde, astfel se dezactiveaza si ESP si controlul tractiunii (daca butonul exista).
Ar mai fi o "Româneascã", sa scoti siguranta de pe ABS, in momentul in care ai nevoie de "lipsa conrol" ... ceea ce eu nu recomand!
  • dorucioby

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cred ca o sa mi fac buton sport "tiganesc" trecand siguranta printr un releu actionat de o telecomanda. Masina nu are buton sport si nu stiu daca se poate pune
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR