Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu poze si impresii dupa reglaj. Am fost de la Bucuresti pana la Arad noaptea dupa ce am reglat farurile si vreau sa spun ca am constatat ca intr-adevar investitia isi merita toti banii. La felul cum sunt reglate acum, faza scurta bate destul de mult si de asemenea faza lunga nu mai bate chiar aiurea. Si inca ceva important: nu am primit nici un flash din cauza xenonului desi e reglat destul de sus, zic eu.








Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salutare flavius1611,

Imi plac pozele tale si vreau si eu faruri din acelea daca spui ca bat foarte bine noaptea. De unde ai cumparat si la ce pret si daca au si reglare cu motorasul electric sau a trebuit sa renunti la el si ai facut reglajul undeva intr-un service sa le-ai reglat tu singur?
Astept PM daca nu poti da raspunsul aici.
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ti-am dat pm.
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pia degeaba ai dat pm flavius ne cam interesa si pe noi raspunsurile la ce te-a intrebat mikyboy daca nu te superi Very Happy
Skip ads

  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
La farurile FK se potrivesc motorasele electrice de pe farurile originale fara probleme si reglajul electric este functional. La alte tipuri nu stiu...
Inca un aspect: farurile trebuie sa fie curate, altfel lumina devine mai slaba si deranjeaza pe cei ce vin din fata... am citit pe undeva pe forum despre asta dar de curand am si experimentat si am primit cam multe flash-uri. Dupa ce am curatat farurile totul a revenit la normal. In viitorul apropiat intentionez sa pun si spalatoare de faruri.
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
frumoasa masina ta.....2 intrebari am...
1.cum cureti farurile?...am si eu astra g cu xenon fara angel eyes....xenon aftermarket am,nu din fabrica....si am becuri de 8000k si un far bate albastru cum trebuie normal,celalalt pe partea dreapta bate mai spre alb....m-am uitat atent becurile sunt de 8000k amandoua deci nu e teapa sa fie unul de 8000k si unul de 6000k.Noaptea nu prea se observa decat daca te uiti foarte atent....baietii care mi-au montat xenoanele mi-au spus ca e din cauza la far ca ar fi zgariat...in fine...si mai e o chestie si sper sa imi dai o parere.....ce crezi ca ar fi ca atunci cand deschid xenoanele amandoua sunt albastre au aceeasi culoare dar intr-un minut cel din dreapta de face alb....
2.cum pui spalatoare de faruri?se poate?......as vrea si eu dar am inteles ca nu se poate
Rog pe toti care citesc asta sa dea o parere in legatura cu farul meu pe dreapta ce credeti ca ar avea......va multumesc
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea e din cauza becului.
eu asa zic.
nicidecum din cauza farului.
pt ca tu zici ca dupa 1 minut isi schimba culoarea.
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da,asa este,se aprind amandoua la fel si cel din dreapta isi schimba culoarea in fata ochilor mei:(.....am mai patit o problema si cred ca aceasta e din cauza la balast....cateodata tot pe partea dreapta nu se mai aprinde becul....e ceva pe partea dreapta la mn 1 ca se face alb si al 2 l-ea ca imi face figuri cu aprinderea.....ce ziceti ca s-ar putea sa fie tot de la bec,adik sa nu faca contact....cam cat costa un bec?....as da orice numai masina mea sa arate ok....va multumesc
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai daca sunt noi nu ai garantie?
trebuie sa iti fi dat garantie.
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am uitat sa spun ca nu mereu imi face figuri cu aprinderea si cel mai mult imi face dimineata la prima aprindere,dar si ziua cateodata....ce sa fac?am ajuns sa ma dau jos din masina sa vad daca am xenoanele amandoua aprinse:((....trist nu?....ma gandeam la altceva si aceea sa ma duc la un electrician sa imi schimbe becu de pa dreapta pe stanga si invers sa vad cum se manifesta....daca credeti ca e de vina si balastul ma duc si le spun cu frumosu la baieti sa imi schimbe atat becul cat si balastul si sa o lase moale cu faru ca e zgariat ca masina mea e curata in fiecare zi.....nu e zi sa nu fie stearsa cu carpa de caprioara....eu cu xenoane eu fara xenoane....nu vreau sa fie nimeni in pielea mea mai ales ca mi le-am dorit din suflet ....am vrut ca masina mea sa arate mai diferit fata de altele si uite ce am patit.....bafta
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
du-te peste ei.
ai factura?
trebuia sa intrebi si tu de garantie.
eu am garantie 1 an de zile indiferent unde le montez.
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu mi-au dat garantie.....au spus ca orice problema am sa ma duc la ei....asa e ca m-au vazut mic si prost:((...(am 18 ani)....si acum nu am ce sa le reprosez atata timp cat nu am nik la mana.....totusi incerc sa ma duc sa vorbesc omeneste cu ei.....oricum as fi in stare sa imi mai iau bec numa sa mearga....la urma urmei la faza asta mi-am batut joc de munca parintilor(eu sunt ultimul an la liceu si nu muncesc)si mi-au facut pe plac ca au vazut ca am grija de masina nu ca altii de varsta mea care le rup in 2 stiti si voi cum fac destia ca mine....acum ca a aparut si faza cu aprinderea ca face fitze sunt si mai descurajat....ce sa fac?sau ce problema credeti ca am pe partea dreapta.....dati o parere cei care va pricepeti cat de cat.....sa auzim de bine
Skip ads

  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Exista posesori de vectra B care au inlocuit becurile clasice H3 de la proiectoare cu kit xenon H3?
Daca da, ii rog sa spuna cat de greu sau de usor le-a fost sa-l monteze si daca sunt multumiti de ele.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Si mie uneori imi face figuri pe dreapta in sensul ca se aprinde dupa care se stinge si nu se mai aprinde. Dar am rezolvat, nu faceau contact bine papucii aia de legatura. Cu spalatorile de faruri e simplu doar ca trebuie ceva bani. Mi-a dat cineva o idee si cand fac rost de bani si o sa pun si din astea. E un topic deschis despre asta si o sa postez acolo cand va fi cazul. Vezi ca pe firele alea care merg la becuri sunt (cel putin la mine asa e) niste hartiute pe care scrie de cati K este becul... ma mai gandesc ca ar fi posibil sa nu fi fost nou unul din becuri si de-aia sa difere. daca iti cumperi numai becurile sunt vreo 1.5mil setul, dar trebuie schimbat mai intai cel de pe stanga cu cel de pe dreapta si vazut ce se intampla....
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
exact asa se intampla si la mine(uneori)dau drumu la faruri si cel pe stanga se aprinde tot timpul nu am treaba cu el si e culoarea lui de 8000k.....celalalt pe dreapta se aprinde odata cu cel de pe stanga dar se inchide si tre sa inchid farurile si le dau drumul iar si merg amandoua perfect.....cel de pe dreapta dupa cum am mai spus cand vrea sa se aprinda din prima si sa nu se mai inchide are culoarea ca cel de pe stanga dar cu aproximatie intr-un minut se face alb si putina nuanta de albastru.....de la distanta ziua cand sunt aprinse abia se vede diferenta de culoare.....noaptea cand stai aproape de ea aproape ca nu iti dai seama ca unu e alb si unu albastru(tre sa te uiti fff atent ca sa vezi deosebirea).....iar becurile sunt amandoua de 8000k ca mi-a aratat baiatu cand mi le-a montat.....apropo....baiatu are si el xenon pe masina si bateau amandoua la fel pana cand a avut un accident pe partea dreapta si a fost necesara schimbarea farului si acum cel pe stanga ii merge perfect la culoarea normala cel pe dreapta care a fost schimbat are o culoare mai naspa ca albul meu(o sa pe galben aproape)....deaia mi-a zis baiatul ca ar fi farul...am sa schimb de pe dreapta pe stanga sa vad ce se intampla....am sa imi iau un bec in caz de trebuie altul si aici tre sa ma ajuti sa imi spui daca este posibil sa cumpar doar unul....iar faza cu balastu care cred eu ca ar fi problema la deschidera becului pe dreapta sper din toata inima sa fie tot un papuc care nu face legatura......iti multumesc mult pentru raspuns si ai grija de masina ca e bestiala.....am sa pun 2 poze cu xenoanele mele sa va arat culoarea.....am sa le pun mai tarziu pe la 17:00 ca acum sunt plecat din oras.....sa auzim de bine si te rog sa imi raspunzi daca pot sa cumpar doar un bec.....bafta
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
aici o poza de aproape....se vede diferenta ca si cum unul ar fi de 6000k si unul de 8000k....repet ca becurile sunt de 8000k

aici o poza cand abia sunt deschise(pana sa se faca alb)

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa mergi la ei si sa iti schimbe de pe un far pe altul becul si vezi daca tot asa face figuri si nuanta si faptul ca se opreste si daca da le ceri sa iti schimbe instalatia. Doar ai dat bani pe ele. Daca fac figuri ameninta ca mergi la OPC si la fisc ca probabil ca nici factura nu ti-a facut.... sau daca da atunci trebuia obligatoriu sa iti dea garantie minim 30 de zile daca nu vrea altfel.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dar cand ai lumina stinsa se vede vreo diferenta intre faruri? Adica se vede unul mai clar si altul mai mat sau mai zgariat? Nu stiu cat de complicat e la xenonul pus pe farurile stock, dar nu ai putea sa schimbi tu becurile singur intre ele? Ca astia care iti vand asa au un talent sa te duca cu zaharelul si sa te stoarca de bani... Nu stiu sigur daca poti cumpara numai un bec, trebuie intrebat la o firma din asta care comercializeaza. Oricum din moment ce ai dat atatia bani pe instalatie si o ai de putin timp te-as sfatui sa nu te grabesti sa rezolvi problema pe banii tai. Daca se va dovedi intr-adevar ca farurile sunt de vina atunci poti lua masuri in acest sens.
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am in plan sa imi pun folie Llumar pe masina,folie care o pun tot ei in oras si mi-au facut si reducere au spus ca daca imi pun folie imi face toata masina inclusiv cele pe fata cu 400ron.....lucru care cu siguranta am sa il fac.....cand am sa ma duc sa imi pun folie am sa le dau peste nas cu xenoanele .....am sa ii pun atunci sa se uite ce are.....ca sa nu ma duc toata ziua pe capul lor.....oricum m-am intalnit cu unul din baieti pe drum si ma salutat a vorbit scurt cu mine ce mai fac etc.....semn ca nu sunt baieti rai si cred ca totul o sa se rezolve cu frumosul......repet ca nu am salariu.....tata e plecat din tara.....mama e bolnava cu inima si nu stie deloc problema mea si nici nu o sa afle indiferent de ce se va intampla.....deci nu am cui sa cer ajutorul decat daca ma duc la ei si le spun.....sa auzim de bine
  • relutzu kla

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
raducrisstian.....nu prea se vede ca ar fi zgariat fata de celalalt......masina nu a fost busita.....dar smecheria toata e sa schimb becurile sa vad ce se intampla.....eu cred ca sigur e becul ca se aprinde culoarea lui albastra si se stinge singur spre alb....offf....nu vreau sa pateasca nimeni ca mine mai ales ca nu am nici bani sa verific asta la alt service:((
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR