Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Debitmetrele se mai strica si cu filtre standard de hartie.
Skip ads

  • yo GeorgeL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut! o parere despre filtrele sport care se monteaza in carcasa?
motorul se aude diferit cu acest tip de filtru? (nu ma intereseaza putere)
P.S. de la cineva care a avut sau are...
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am eu un K&N montat in cutia originala si sunetul s-a schimbat imediat ce l-am pus, se aude putin mai "gros" motorul, dar pt a se auzi si mai gros scoate-i rezonatorul si monteaza-i tubulatura de admisie aer ce vine din fata pana la carcasa filtrului cu una de vectra C si atunci se va auzi si mai gros.
  • yo GeorgeL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Very Happy ce'i ala "rezonator"?
eu nu pot sa spun ca nu se aude bine motorul meu (z18xe) mai ales de la 3500rpm...te instiga sa nu mai iei piciorul de pe acceleratie Razz si m'ar tenta un filtru in cutia originala.....nu's deacord cu cele conice ptr k trag aer cald de la motor si consider k ai mai mult de pierdut. debitmetrul da informatii motorului in functie si de temperatura aerului pe care il "inspira" si cel mai mare dezavantaj volumul de oxigen in aerul cald e mai mic.
Skip ads

  • djboss

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca voi sunteti multumiti sau nemultumiti dar eu sunt multumit,am filtru sport pe vectra a la care am BC,cu filtru normal la relanteu imi arata consum de 0,8 si cu filtru sport 0,6,asa este are si un sunet mai special care mie unu imi place...parca trage si mai bine .Filtru este ca acesta http://images04.olx.ro/ui/2...67/22058767_1.jpg
  • Pisoiul cel Rau

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am schimbat tubulatura cu una de Vectra C...se simte fff putin ceva schimbat, oricum la Z22SE de abia daca a intrat
  • bogdanapost

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Spre incurajarea celor care se tem de filtrele sport: am filtru conic K&N de mai bine de un an, i-am improvizat o aparatoare contra aerului cald de la motor din vechea carcasa a filtrului, nu am simtit nici o diferenta in functionarea motorului, adica nu merge mai bine sau mai prost. Am grija ca la max 5000km sa il spal si sa-i dau cu uleiul special, deci una peste alta sunt f multumit de el pentru sunetul sportiv pe care il da motorului mai ales dupa 3000rpm Very Happy
  • berendei dragos

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut baieti
zicetimi si mie de unde comandati aceste filtre K&N sa fiu mai sigur ca iau de unde trebuie
Skip ads

  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am filtru sport (conic) K&N de vreo 2 ani si ceva (numai de cand e la mine) si nu am avut probleme cu debilmetru sau alti senzori ,il spal regulat (cu apa calduta si orice fel de detergent) si nu in functie de km ci in functie de murdarie ...de sunet ce sa mai vorbesc ca mai am si evacuare dubla remus
deci in concluzie sunt multumit si va recomand cu incredere
si cam asa arata K&N-ul meu
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bertone_irmscher a scris:...il spal regulat (cu apa calduta si orice fel de detergent) ....


Cea mai mare greseala.... il strici spalandu-l cu orice fel de detergent, plus de asta daca nu dai cu ulei special pe el dupa spalare poti face si mai rau pt ca vor intra impuritati in motor
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
bertone_irmscher a scris:nu am avut probleme cu debilmetru


Debitmetru nu debilmetru ca nu masoara debilitatea, masoara debitul Twisted Evil

Ai putea citi si instructiunile de folosire. Scrie foarte clar acolo cum sa il intretii si ce sa nu faci cu el.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Acest subiect face sigur parte din seria....Gusturile nu se discuta,nici nu am intentia sa fac asta dar ma intreb totusi ce cauta un sac de asemenea improvizatii prin garajul meu pentru ca aproape toti din cei care au venit la reparat cu probleme care au necesitat demontari prin zona admisiei si au vazut ce se intampla de la ele ,le-au dat jos singurei.In alta ordine de idei filtrele rapide de calitate se invart pe la 200E mentenanta se face cu solutii dedicate,spalare/ungere in intervale de timp care depind de anotimp/nr. de km parcursi .... tot ce nu-i asa e teapa si se va vedea in prima reparatie majora daca se merita ori ba.
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pretul depinde de cat de complex e sistemul de admisie. Elementul filtrant e acelasi si la un filtru panel de 70E si la unul cu conic cu carcasa de 200E.
Problema e ca majoritatea le folosesc neunse, le sufla cu compresorul, le spala cu detergent si in felul asta le strica. Folosite corect nu lasa sa treaca mai multa mizerie decat un filtru de hartie.
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ai dreptate ,am gresit ...probabil din cauza orei tarzii ,iar in legatura cu spalarea filtrului dupa uscare il dau si cu ulei stai fara griji ,chiar sambata o sa-l spal si va pun si cateva imagini
  • nicutu

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am un Astra Classic II 2008, motor Z16XEP.
Daca ar fi sa schimb tubulatura de admisie, ce s-ar potrivi mai bine: cea de Vectra C, de Astra H OPC sau Astra H 1.9CDTI? Ma refer la usurinta de adaptare si performanta. Intentionez sa scot si tuburile restrictive din cutia filtrului.

Multumesc
  • flaviii

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna, am achizitioan si eu un filtru sport pe in Vectra B 1.6 16V + GPL, l-am motat eu singur nu cred ca a fost asa de complicat. dar am observat ca decand am montat filtrul sport temperatura apei in motor a inceput sa creasca pana pe la 90 de grade si mai sus, nu stiu daca este exact de la filtru sau ca in Oradea cand am fost au fost 25 de grade afara.

Am mai inteles in acelasi timp ca cu filtrele sport va fi si mai mare consumul de ulei la masina, este adevarat oare ?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si de ulei si de benzina!
  • flaviii

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Si ce alte afetciuni mai poate aduce ? am inteles ca inca ar mai putea sa se duca debitmetrele ...
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Depinde daca e o bomba de filtru da.
  • flaviii

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Uitate te rog in garajul meu am facut acuma 2 poze si le-am uploadat.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR