Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • catalin_tl

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Buna seara. Am un OPEL VECTRA A - C20NE. In 24 ianuarie, in loc. Ovidiu din jud. Constanta am incetinit si am oprit la o trecere de pietoni sa las un om sa treaca. Am fost lovit puternic din spate de un Chevrolet, la randul lui lovit rau de un Volkswagen Transporter (60-70 km/h). Chevrolet-ul avea stopurile complet acoperite cu noroi. Am lovit omul pe trecerea de pietoni, a zburat prin aer, apoi a fost lovit din nou de Chevrolet. In sfarsit, spre norocul nostru si al lui, s-a ridicat de jos, s-a scuturat, ne-a injurat si a refuzat sa mearga cu noi la Politie sa dea declaratie. Politia l-a scos vinovat complet pe soferul Volkswagen-ului, un baiat tanar si fara experienta la volan. Avea asigurare RCA la Asirom. Necazul meu este ca eu am fost atat de rau lovit incat masina a fost scurtata cam 10 cm, s-au strambat lonjeroanele, puntea spate s-a deplasat, aripile spate s-au cutat amandoua, usile spate s-au suprapus peste aripile spate, haionul a fost strambat rau, stopurile spate sparte, bara de protectie spate completa distrusa, stalpii de la mijloc deplasati, usile fata nu se mai inchid normal, ornamente interioare distruse etc. etc.. Politistul care a facut constatarea a fost corect si mi-a trecut cam tot ceea ce a vazut el distrus. Inspectorul de la Asirom a inceput sa ma ia cu vrajeala ca masina e veche, ca nu merita reparatia. Pana la urma mi-a acceptat inlocuirea barei, a stopurilor si a fustei spate a masinii (ce se vedea la prima vedere). Oricat am comentat la lista facuta de el nu a vrut sa accepte inlocuirea elementelor stricate. Ducandu-ma la service sa vad masina m-am enervat teribil vazand ca usile tot nu se inchid, haionul este stramb rau, incuietoarea nu mai merge. Aici mi s-a spus ca nu au ce sa le faca pentru ca nu sunt trecute la inlocuire, ci la reparare. Si asa au tras pe standul de indreptare si centrare sasiuri pana a parait saraca din toate incheieturie. Au tras de ea sa-i scoata portbagajul, in schimb a inceput sa se strambe acoperisul in fata si stalpii. Pana la urma, dupa 3 saptamani am scos masina din service. S-au inlocuit lampile spate, bara complet, fusta spate. S-au indreptat si vopsit aripile (mult chit), s-a indreptat doar partial haionul ( a ramas scos spre spate 2 cm, nu se inchide normal) si s-a vopsit, s-au indreptat lonjeroanele s-a refacut geometria rotilor, usile au ramas strambe si nu se inchid normal, a aparut o cuta de indoire pe stalpul din stanga, vopseaua este crapata si sarita in mai multe locuri de pe masina. Buuuun...
Nu stiu ce sa mai fac...cui sa ma adresez, pentru ca nu este in regula. Masina pe care ingrijit-o atat de mult este acum o caruta, adica intra apa pe la portierele spate si pe la haion, suiera vantul prin ea, a inceput sa scartaie si un telescop spate, este strambata si longitudinal, haionul este stramb si nu se mai inchide decat trantit cu putere, usile la fel, peste tot se vad urmele accidentului.
Cine este vinovat pentru calitatea foarte proasta a reparatiilor rezultate la masina in urma accidentului : Asirom-ul care a refuzat categoric inlocuirea elementelor evident distruse, sau service-ul (ei au facut atat cat le-a acceptat Asirom-ul)? Ma simt frustrat, inselat pe fata. Daca aveti rabdare si cititi tot, va rog dati-mi si mie un sfat. Ce pot sa mai fac ? Cui sa ma adresez ?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Acum e prea tarziu sa te mai adresezi cuiva. Inainte sa bagi masina in reparatii trebuia sa-i ameninti pe inspectorii de la daune cu CSA sau presa. Poate mai rezolvai ceva.
Cred ca ai putea intenta un proces pentru reparatie corespunzatoare, dar sansele sunt mici. Asta e, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea.
  • catalin_tl

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca da, aveti dreptate. Nu cred ca mai pot face mare lucru. Doar sa incerc sa rediscut cu cei de la Asirom sa vad ce zic si ei. Ar fi a treia oara...cand incerc. Avand o slujba foarte grea, cu o prezenta foarte stricta la societate, mi-am luat o zi din CO atunci cand am fost la Asirom si apoi la service. Nu am putut sa ma ocup de repararea masinii zilnic. Sunt insa revoltat, am ramas cu masina 'handicapata'. Nimic de zis, pare ca merge normal si se pare ca macar sasiul a fost indreptat bine, deasemenea i s-a refacut geometria. S-a facut o reconstatare cand masina era in service pentru defectiunile care au fost observate ulterior. Am fost anuntat telefonic de acest lucru abia cand masina era deja vopsita, comentariile mele legate de cantitatea si calitatea lucrarilor fiind practic ignorate atat de cei de la service cat si de inspectorul Asirom. Ulterior am fost chemat doar sa-mi iau masina care fusese scoasa si parcata afara, in fata service-ului. Nu am vazut nici o lista de piese inlocuite sau de lucrari efectuate. Nu-i pot acuza in totalitate pe cei de la service pentru si asa au fost singurii care mi-au acceptat lucrarea (!?). Mai vinovat mi se pare inspectorul de la Asirom. Daca tot platim RCA-ul, nu ?
In sfarsit...asta a ajuns societatea noastra...esti umilit ca si cetatean, esti furat pe fata, esti legat de maini si de picioare, nu poti face nimic impotriva acestui sistem criminal.
Cu bine tuturor colegilor de pe forum si sper sa nu patiti ca mine !
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La fel am patit si eu si tot cu ASIROM-ul. Niste hoti. Mi-au estimat 2000 RON reparatia si ea costa 4000. Am preferat sa i-au banii numerar de la ei (bine inteles, fara TVA) si mi-am reparat-o singur pe la ateliere obscure ca sa ma incadrez in bani. A iesit cat de cat bine.
In cazul tau nu era mai avantajos cu dauna totala?
Skip ads

  • catalin_tl

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut duminical Smile . Nu stiu daca era mai avantajos. Oricum masina are 17 vechime...deci suma care s-ar fi obtinut era mult prea mica. Imi pare insa rau de timpul si nervii pierduti. Deasemenea si de faptul ca inainte de acident aspectul general al masinii era unul bun iar acum arata ca dracu'. Desi batrana, Vectra (A) mea cu motorul ei C20NE si cutia de viteze exceptionala, ma facea sa ma simt bine conducand (eram printre fericitii cu 140-145 km / h la 3000 rot. / min., la un consum rezonabil ). Acum nu voi uita toata viata nemernicia celor de la Asirom...cum am mai zis, suiera vantul prin ea, ia apa, hayonul este stramb rau, la fel si usile spate, scartaie un telescop pe spate. Mi-e frica sa ma mai avant cu ea la drum....martorii accidentului din 24 ianuarie imi spuneau: " da-o bre' incolo de masina, bine ca n-a patit nimic omul de pe trecere si nici copilul matale care era pe bancheta din spate, bine ca sunteti in viata toti...masina o repari". Daca eram cu alta masina nu stiu daca eram teferi acum.
Cred ca trebuie sa incepem sa luptam din rasputeri, sa incercam sa corectam sistemele corupte din Romania, sa luptam impotriva nesimtirii.
Multumesc oricum tuturor pentru mesaje. Mare lucru acest forum ! Sa traiti bine ! Smile
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca se mai poate face RCA pe o luna de zile ?
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu stiu ca se poate pentru numere rosii
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mocca a scris:Stie cineva daca se mai poate face RCA pe o luna de zile ?


Am trimis mail la BCR Asigurari si mi sa zis ca pentru autovehicule inmatriculate permanent (numere normale), asigurarea RCA se incheie numai pentru perioade de 6 luni sau 12 luni.
Pentru perioada de 1 (una ) luna se incheie asigurari numai pentru autovehiculele care se inmatriculeaza provizoriu (numere rosii)
Skip ads

  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
asa este cum a zis @mocca . Stiu pt c este jobul meu (inspector asigurari)
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cel mai bine si mai bine cand aveti dauna pe RCA cereti banii pe reparatii si nu bagati masina in service . Reparatia in service este superficiala si materiale de proasta calitate. Tinichigii din service au putine cunostinte de reparatii in domeniu(angajati sa fie la numar- unii dintre ei - marea majoritate). Cu banii luati de la RCA va faceti si dauna si mai ramaneti si cu bani in buzunar .
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si eu am fost cam ciocan, imi dadusera masina din service sa ma duc sa iau banii si sa ii aduc la srevice, cand i-am primit nu semnasem nicaieri ca am primit 3500 RON numerar, dupa care plec de la asigurator spre service sa duc banii...ma suna unu' disperat, sa merg cu banii inapoi ca trebuie virati direct...draci...vroiau sa retina o parte din ei ca imi daduse blonda suma integrala Smile) (2 stopuri, hayon si vopsit)-masina fiind mai veche de 10 ani (astra f hatch)...cu alte cuvinte puteam pleca cu masina reparata, si cu o mare tzeapa pt asigurator, care nu putea dovedi ca mi-a dat banii in mana Smile)
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Trebuia sa nu te mai intorci
Skip ads

  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
bbbbbbb a scris:Trebuia sa nu te mai intorci

exceptand ca poate unii asiguratori o merita, blonduta putea ramane fara servici.
si daca mergem pe teroria ta.. ne vom duce de rapa ca specie.

chiar sa am nevoie de acei bani, tot i-as duce inapoi.

gandeste-te asa, daca ajunge nonea la service, dadea banii si isi lua masina. si aia de la service nu ziceau nimic de banii primiti (is mai hoti de felul lor Very Happy) .. ce iesea?
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Deci blonda calculase corect numai ca normele sunt foarte proaste. Poate sa aiba masina si 20 ani cum sa nu faci masina la asigurat? Este cea mai mare aberatie . Daca omul are si el o Dacia 1310 si i-o face unul praf asigurarea da doar 1500 - 1700 Ron pentru dauna totala insuficient ca omul sa acopere paguba si trebuie sa o aruce la fier vechi . Voua vi se pare corect . Intodeauna este bun principiu " Decat sa planga mama mai bine sa planga ma-sa" . Tara cu legi facute pentru unii . Tot cocalarii care au masini noi si scumpe beneficiaza in totalitate de aceasta lege a RCA-ului
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
oricum...sa ii frec pe toti asigiuratorii ca sunt la fel, stiu o persoana la care la o dauna de 2000 ron i-a dat 800, si asta se intampla la ATENTIE,....CASCO
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am facut asigurare la Generali si am platit fix 165 lei pentru 6 luni motor 1,9.La o cautare pe google la ei am gasit cel mai ieftin RCA.
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
hot a scris:Eu mi-am facut asigurare la Generali si am platit fix 165 lei pentru 6 luni motor 1,9.La o cautare pe google la ei am gasit cel mai ieftin RCA.


Salut
Cand ai facut asigurare ? vreau sa imi fac si eu pentru motor de 1.8 dar mai ieftin de 230lei nu am gasit. Poti da mai multe detalii ?
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cand iti expira asigurarea?Am vorbit cu un reprezentant de la Generali si le-am propus o afacere,din care sa castige ambele parti,respectiv noi ca posesori de autovehicule si ei clienti.Urmeaza in zilele urmatoare sa primesc un raspuns din partea lor.In cazul in care va fi afirmativ(eu zic ca am cam reusit sa ii conving)vom avea reduceri ca posesori de opel(sefa de la ei are un opel astra Very Happy )Trimite-mi pe email hot77cmc@yahoo.com(sau da un add la hot77cmc):varsta proprietarului,domiciliul(doar oras)daca are copii minori,cilindreea exacta a masinii,sa vad ce pot rezolva.

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la Generali ai avut noroc sa gasesti "cel mai ieftin" din cauza varstei ... pt aceeasi capacitate si fiind in aceeasi grupa de asigurati (3 - zona cu risc ridicat) eu trebuie sa platesc ~ 370 lei ... si-ti spun sigur ca gasesc mai ieftin ...
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:la Generali ai avut noroc sa gasesti "cel mai ieftin" din cauza varstei ... pt aceeasi capacitate si fiind in aceeasi grupa de asigurati (3 - zona cu risc ridicat) eu trebuie sa platesc ~ 370 lei ... si-ti spun sigur ca gasesc mai ieftin ...

La ei este cel mai avantajos pentru cei trecuti peste 29 ani. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR