Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • barzu adrian

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
b82bog a scris:Am si eu o problema cam de aceeasi natura, dar inca nu am cumparat masina. Treaba sta in felul urmator: am gasit o masina pe care vreau sa o cumpar, dar am cam intrat la banuieli in sensul ca tipul care o vinde mi-a spus ca masina a fost lovita in aripa unde este trecuta seria caroseriei si ca seria a trebuit refacuta. El zice ca a facut repansonarea la reprezentanta. Nu cumva ar trebui sa o fi facut la RAR ? Pot obtine de undeva o hartie care sa ateste ca masina e OK ? Este in Bucuresti asa ceva? (politie,RAR sau unde trebuie mers)...
numai RAR pansoneaza seriile, eu zic sa cauti alta masina mai ales ca a fost lovita. Nu te lega la cap daca nu te doare
Skip ads

  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
florinberceni a scris:Va salut pe toti care au luat parte la discutia aceasta cu masina furata din germania . Ce sa va zic dupa aproape 1 luna si ceva de-cand am am vrut sa-mi inscriu masina ce-a noua second hand , si dupa mai multe vizite la politie la Candiano Popescu la furturi auto ,imi cam luasem gandul ca se mai poate rezolva ceva . Vineri am sunat la ei si in sfarsit a venit raspunsul de la interpol sau din germania nu stiu sigur . Masina nu mai este in nici-o baza de date , nu mai este cautata pe teritoriul germaniei . Acum a ramas sa se ocupe cei de la furturi auto buc. sa o scoata si din calculatoarele noastre si sa ma cheme sa-mi dea actele . Dar ce a fost si ce va urma va fi de ras pentru ca acum trebuie sa merg iar la RAR ca a expirat autentificarea .Asta e Romania fratilor si sistemul din politie .Pentru cei care nu stiu povetea mea e urmatoarea : am cumparat un vectra b fabricat in 1997 din din bucuresti ,aceasta era in romania din 1999 avand 3 propietari si 4 inscrieri pe carte pentru ca ultimul propietar a inscris-o de 2 ori ca nu i-au placut numerele ,deci eu eram al 4 lea propietar cu a 5 cea inscriere , ultima inscriere a avut loc in anul 2002 . Cand m-am dus la Rar au spus ca e OK si dupa care am mers la inscrieri ,cand acolo dupa o coada de 6 ore au oprit actele si au spus sa vin ziua urmatoare ca am ceva probleme si sa caut o pers. anume .Am mers in ziua urmatoare m-am intanlit cu pers. in cauza si nu mi-a zis altceva decat ca masina e furata . A urmat un calvar de cateva ore dupa care am mers direct la furturi auto si nu mi-au spus ca masina era furata din germania din anul 1998 si ca nu apare in baza nationala de date decat pe interpol si ca de-aia nu au gasit-o la rar , si ca urmeaza sa trimita astia de furturi o notificare la interpol romania si dupa sa astept raspunsul , dar m-au linistit spunand-umi ca masina e veche si a fost furata de mult si ca e posibil ca nemtii sa nu o mai aiba in baza lor de date ca de obicei le tin decat 5 ani. Dar din discutiile cu politistii au fost cazuri cand le-au luat mesinilie la oameni acestia fiind cumparatori de buna credinta si nu masini ca a mea veche sa zic asa de la 15000 euro in sus va dati seama ce lege avem aici in romania . Hai sa va explic varianta neoficiala , in 2003 germania a trimis 4 cd-uri cu toate seriile la masinilie ce au fost furate intre anii 1995 2000 si pe langa astea au trimis si un program ce trebuia sa il introduca romansii nostri in calcultor si acest program ai spunea automat daca exista vre-o serie dupa unul din cd-uri inscrisa la noi , dar nu romanisii nostri nu au mai instalat acest program si au spus ca daca exista vre-o serie din alea in romania trebuie sa vina o data si-o data la inscriere si m-am nimerit chiar eu. ASTA E ROMANIA FRATILOR


Ma bucur enorm pentru tine , aceeasi problema am avut si eu cu bmw-ul ,am cumparat aceasta masina la un pret de nimic , stiiind k are aceasta problema,am incercat sa vad ce trebuie sa fac sa o trec pe numele meu , cei de la politia rutiera nici nu stiu pe ce lume sunt si mi-au spus "daca tu te`ai bagat in asta tu sa te descurci" am facut ochii ca broasca si am inchis usa si am plecat,
Am inceput sa citesc atatea cazuri , cum ai spus si tu in perioada `97 - `01 s-au adus foarte multe autoturisme import Germania " mecedez , opel , jaguar" Italia " BMW . Skoda , ford , fiat,audi," Spania "Seat,SKoda,porche,BMW ..."
Si aceste tari dupa cum au intrat in comunitate europeana au inceput sa arunce bomba ca masinile au fost furata si isi puteau recupera banii dupa acesta de la asiguratori chear daca ele au fost vandute cu actele OK.
Eu am dat politia in judecata mi-am recuperat masina dar cu interdictia de a parasi tara,
Ne multumim cu ce avem si mergem innainte
  • Alexander81

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Va rog frumos pe cei care imi pot da detalii despre un Opel Astra h albastru 1.7 CDTI. S-a furat la data de 20.01.2012 in jurul orei 20:00 din zona Bucuresti; Basarab, str. Bahluiului. Numarul de identificare: WOLOAHL4858073242. Opel-ul avea stopul stanga crapat si lipit cu scoch, iar pe luneta din stanga avea un actipild cu o fetita blonda pe care scria "fetita la bord".
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Poate ca te ajuta daca pui si numarul de inmatriculare.
B-78-ASJ
Sper sa o gasesti cat mai repede si intacta.
Skip ads

  • Alexander81

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Poate ca te ajuta daca pui si numarul de inmatriculare.
B-78-ASJ
Sper sa o gasesti cat mai repede si intacta.


De unde sti numarul de inmatriculare?
  • Alexander81

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Alexander81 a scris:Salutare,

Va rog frumos pe cei care imi pot da detalii despre un Opel Astra h albastru 1.7 CDTI. S-a furat la data de 20.01.2012 in jurul orei 20:00 din zona Bucuresti; Basarab, str. Bahluiului. Numarul de identificare: WOLOAHL4858073242. Opel-ul avea stopul stanga crapat si lipit cu scoch, iar pe luneta din stanga avea un actipild cu o fetita blonda pe care scria "fetita la bord".


  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Alexander81 a scris:De unde sti numarul de inmatriculare?


Click aici
  • SaschArt

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Citind acest thread mi se ia tot cheful sa cumpar masina. Pana la urma cum pot sa fiu sigur ca masina pe care vreau s-o iau nu este furata? Vreau sa cumpar un opel adusa din Germania cu numar de inmatriculare provizoriu. Dupa cate vad aici politia face "verificari superficiale" cand da numere provizorii, asta mi se pare sadic pentru cumparatori!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asta-i problema.Nu poti fi sigur.
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!

Am patit si eu astazi ceva similar cu @florinberceni , am citit ce a scris el cu masina. Voi povesti pe scurt:

- pe 15 mai 2013 am cumparat direct de la proprietar Opel Vecra B an 2001. Am luat carte, certificat, contract vanzare cumparare, fiscal, facut asigurare pe numele meu, scos hartie de la finante ca nu s-a recuperat taxa, mers si facut ITP ca expira in cateva zile plus identificare RAR - luat certificat de autenticitate.

- astazi, dupa ce trec pe la primaria de unde apartin sa ma inregistrez cu masina, ma duc la Bacau la inmatriculari (apartin de jud Bacau cu toate ca locuiesc in Iasi) si ii dau hartiile politistului de la ghiseu. Super incantat ca am nimerit din prima dosar complet cu tot ce trebuie. Mentionez ca i-am dat si placutele de inmatriculare pentru ca a zis ca fiind pe alt judet e obligatoriu sa le dau. Asadat dosar complet si sa vin peste 2 ore sa ridic noile numere dupa care certificatul va veni prin Posta.

-Ma intorc peste doua ore si imi spune ca masina e furata si ca va da la Bucuresti la verificare sa vedem exact care e treaba. Am inlemnit.
Dupa multe insistente imi face legatura cu un domn care a parut destul de amabil si mi-a explicat ca apare declarata furata (nu stiu de cine a fost declarata) in anul 2011.
-Mentionez ca masina a fost adusa din Olanda in 2011 de catre cineva si vanduta aproape imediat persoanei de la care am cumparat-o eu. Persoana de la care am cumparat-o a reusit sa o inmatriculeze. Nu imi explic cum daca era furata.

In concluzie masina sta in parcare, fara numere, si astept sa ma sune cei de la Inmatriculari Bacau. Sincer imi pun singura speranta in domnul cu care am vorbit care parea f amabil si a zis ca cel mai probabil se rezolva cu bine. Nu am inteles cum si in ce mod sa in cat timp.

Maine vreau sa caut persoana de la care am cumparat sa vad daca au existat probleme si atunci cand a inmatriculat initial masina.

Astept cu MARE interes sugestiile, sfaturile si parerile voastre.

Multumesc
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Chiar daca nu mi-a raspuns nimeni timp de 10 zile, a spus ca o sa scriu ce am rezolvat poate va fi de folos/ de incurajare cuiva care trece prin aceeasi situatie.

Ieri m-au sunat de la inmatriculari asa din senin, fara ca eu sa mai insist pe langa ei sau sa fac altceva, si mi-au zis sa merg sa iau numerele. Nu au fost foarte darnici in a da explicatii insa au zis ca e vorba de o greseala in baza lor de date.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Bine ca ai scapat.
.
Deci se poate verifica inainte vanzare la politie daca este furata sau nu.
Daca "da" ce demersuri, programari, trebuie, unde, cand, cum, cu cine.
Si ce costuri, acte, cereri implica treaba aceasta.

Cine stie in viitor poate o schimb. Nu strica sa stiu/stim si eu/noi
Skip ads

  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Lucrurile stau cam asa:

Masina o poti verifica singur pe situl politiei, asa cum am facut si eu, insa a mea nu aparea acolo. Acea baza de date este sumara, incompleta si neactualizata. Un domn f amabil mi-a spus ca daca vii la politie sa soliciti aceasta verificare - tot in baza aia de date se verifica, deci cam fix degeaba. Am fost la RAR sa intreb cum de am primit certificat de autenticitate daca masina apare furata. Raspunsul lor a fost asa: Noi NU verificam in baza de date de masini furate decat DOAR la prima inmatriculare, adica atunci cand te duci cu numere straine la ei la RAR. Chiar daca ar verifica, eu personal cred ca tot in aceeasi baza de date verifica.

In concluzie nu prea ai cum sa te feresti. Singura verificare in acea baza de date "Europeana" se face doar cand se da comanda de tiparire numar inmatriculare.

SUCCES
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ba verifica si la solicitarea certificatului de autentificare.daca masina e in bagata in baza de date ca furata! la orice introducere a seriei de sasiu in baza de date rar sau orice statie itp ar trebui sa apara ca furata si implicit blocata pt itp.dar probabil au facut o greseala.
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
mie astia de la Iasi mi-au zis ca se verifica doar cand vine o masina cu numere straine. daca e cu numere de romania nu se verifica daca e furata. ce se ferifica la autentificare este urmatorul lucru: seriile sa fie la locul lor si lizibile si sa corespunda cu seriile din carte/certificat.acte
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
George rusu, de unde ai luat masina?
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
@florinianc din iasi
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR