Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • caling

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1990 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ªi eu am fost la Hubar, tot pentru a-mi omologa niºte roþi mai mari (am avut cartea maºinii la mine ca sã le arãt cã la motorul meu pot pune jante pe 15"), le-am aratat cartea unde scrie ºi tot nu au vrut!
Au zis cã ei, da vãd cã pot pune pe 15" dar nu pot sã îmi dea omologare, pt cã e maºina prea veche; ºi cã dacã vreau neapzrat sã mã duc în germania sau unde e fabricatã maºina ºi sã cer de la ei, cã doar ei pot sã îmi dea! Mad Crying or Very sad
Am rãmas fãrã cuvinte! ºi am plecat!
Skip ads

  • ceplinschi

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2009

  • Mesaj Privat
stai linistit pentru ca au inceput sa citeasca si nici GM nu e multumit de ei dar nimeni nu vrea sa fie in Sibiu , de exemplu in BV sunt doi dealeri concurenta e crunta

blandeat a scris:Scapi doar de unele frustrari. Eu am schimbat in garantie: crucea de la volan, unitatea de clima, un telescop.
Pacatul mare e ca nu citesc cei care le-au dat licenta de service Opel!
Totusi cand esti obligat sa mergi la ei te astepti sa dai de profesionisti nu?

  • ceplinschi

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2009

  • Mesaj Privat
totusi domnilor caut si eu un service cat de cat decent in sibiu (dupa cum am mai zis exceptie Huber nu exista pentru mine) sa imi schimb niste placute de frana si sa imi verifice frana de mana si tamburul spate
ma puteti ajuta cu vreo idee sau daca stiti sa faceti voi si aveti macar o rampa spuneti-mi si vin la voi
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,547
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai iei legatura cu mikyboy...are curte si le puteti face acolo linistiti. Are tot astra G de 2 litri si la a lui si-a schimbat inclusiv discurile. Luati legatura si stabiliti datele problemei...Nu e mare filozofie dar nici ceva careia sa nu ii acorzi cea mai mare atentie. Eu mi-am schimbat placutele fata in curte la unitate, inclusiv garniturile la un etrier.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
caling a scris:ªi eu am fost la Hubar, tot pentru a-mi omologa niºte roþi mai mari (am avut cartea maºinii la mine ca sã le arãt cã la motorul meu pot pune jante pe 15"), le-am aratat cartea unde scrie ºi tot nu au vrut!
Au zis cã ei, da vãd cã pot pune pe 15" dar nu pot sã îmi dea omologare, pt cã e maºina prea veche; ºi cã dacã vreau neapzrat sã mã duc în germania sau unde e fabricatã maºina ºi sã cer de la ei, cã doar ei pot sã îmi dea! Mad Crying or Very sad
Am rãmas fãrã cuvinte! ºi am plecat!


pai daca scrie in carte ca poti sa pui pe 15" de ce te-ai mai dus la Huber?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,547
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu in cartea de identitate..in cartea tehnica a masinii Smile probabil.
  • Remus Cristea

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am fost si eu la Huber sa-mi dea hartie pentru genti (sa trec de le 15 la 17 )dar au fost amabili si inca sau chinuit si au cautat un model de Vectra B pe care sa mearga pe 17 cam 10-15 minute prin programe prin calculator si pana la urma am gasit si am rezolvat problema.Singura treaba e sa cunosti pe cineva acolo si sa gaseasca ei in programul lor ca se pot omologa.Mie initial mi-au spus bineinteles dupa ce mi-am luat jantele ca nu se pot omologa pe vectra b doar pe 16.Mai apoi am dat un mail la opel Bucuresti si la AutohausHuber si am primit raspuns ca merg pe un singur model de vectra B si mai departe am spus mai sus ce am facut,important este ca am reusit.
  • ceplinschi

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2009

  • Mesaj Privat
o rugamite la voi domnilor caut si eu un magazin de piese auto Opel bune in Sibiu
Mai precis caut 2 discuri frana spate + placutele aferente ca am reusit de am discurile de frana ca valurile marii
Dar asa am luat-o saracuta si acum trebuie sa o fac sanatoasa
Skip ads

  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
http://www.ghidsibiu.ro/fir...;id_subdomeniu=65 + Iony si altele sau de pe net.
Pe net google search ""piese auto Opel ""

Ar mai fi AHH daca nu vrei sa mai faci cadouri de sarbatori Smile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Autonicos de pe Moldoveanu in Sibiu sau iei legatura cu Ralu Bestia de pe club. Eu de la ea am luat si sunt multumit. Eu am luat totul fata si spate si am primit pret bun. Calitatea este peste cele originale... 0744677871 pentru mai multe detalii...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,547
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@ceplinschi...nu ai mai dat nici un semn de viata...pe unde ai rezolvat? ce costuri..share with us
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dragi colegi forumisti, am fost sambata la Huber sa fac un drive-test cu noua Astra care a fost lansata si in Romania...
Am fost intampinat cu prietenie de cei pe care ii cunosc pe acolo si am povestit si m-am uitat la masina expusa in Show-room. Am completat si un formular pentru a participa la tombola pentru una din cele 5 masini puse ca premiu (asta daca nu sunt deja date.... Wink ). Am fost invitat sa consum si un carnacior si ce mai era acolo la protocol dar am refuzat politicos eu vrand sa testez masina. Prin amabilitatea d-lui Sorin Toma care este agent de vanzari acolo am avut ocazia sa dau o tura cu varianta pe benzina (eu fiind diselist convins). Pot spune ca este super masina desi pe mine nu ma incanta ca nu simt cuplul masinii. Calitatea finisarii este OK, la fel si scaunele confortabile... In rest am avut o discutie amicala cu Lucian de la departamentul service si m-am mai uitat pe la minile de acolo. Sunt curios insa, avand in vedere ca masina a fost lansata daca mecanicilor de la Huber li s-a facut si un training despre noua masina si posibilele probleme care pot sa apara in perioada de garantie mai ales acum la inceput cand sunt sanse mai mari... (lucrez in domeniu deci cunosc cum sta treaba...) Ca de vandut vinzi masina dar service-ul...
Skip ads

  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
miki toate "chestiunile si aspectele legate de aceasta problema" se invata in timp. Laughing
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu cred ca trebuie un training special atata timp cat Huber nu face improvizatii sau modificari (indigo la cuzineti, segmentare R1, R2, etc...). Aici este simplu: pui aparatul de diagnoza, depistezi piesa defecta si o inlocuiesti. Faptul ca asta costa mai mult decat reparatia facuta la nea' Gigi in garaj cu piese s.h., este alta poveste.

L.E. un coleg a fost si el sambata la eveniment si in afara de faptul ca a servit un carnacior si un suc a facut si o tura cu masina (un diesel de 1,7) iar impresia a fost ca sta mai bine pe drum, este mai confortabila si mult mai sprintena decat se astepta el, fata de a lui Zafira cu motor de 1,8 si cutie automata.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Culmea e ca... si eu am fost la Huber sambata asta, dar nu pentru drive-test ci pentru un cod car pass (contra cost, evident). Nu m-au servit cu carnacior. Trebuia sa fac drive-test pentru papica? Nu mai inteleg nimic...
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Gabi cand te-au intrebat ce doresti trebuia sa spui direct CARNACIOR!
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mda... cred ca asta mi-a fost fatal.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si ai obtinut car-pass-ul pana la urma? daca tot erai pe acolo poate puteai sa dai si o tura sau macar sa te inscrii pentru una din cele 5 masini... nu ca ar fi sanse sa castigi ca probabil sunt deja date dar na...
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
L-am obtinut. N-am dat nici o tura cu nimic, eram cu treaba, cu haine mai de scandal... cred ca d'aia m-au sarit de la carnat.
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut sibienilor!
Off topic: N-am mai fost de ceva vreme pe la intalnirile voastre dar sper odata cu schimbarea vremii sa vin mai des.
On topic: Am fost ieri pe la AHH Sibiu chemat de ei printr-o scrisoare pentru resoftarea ECU. Am fost preluat in service de catre dl. ing. Lucian care la vederea stiker-ului si-a dat seama ca a mai vazut masina asta undeva, dupa care m-a luat din showroom (mai era putin si ma lua de urechi) si m-a dus in service si mi-a aratat TECH2-ul conectat la masina ca sa vad eu ca se lucreaza la ea. Intrebandu-ma daca mai sunt probleme la masina i-am spus ca "Momentan nu." Pe langa faptul ca nu m-a lasat sa pun nici o virgula la spusele dansului spunea citez: "Pai da ca voi niciodata nu aveti probleme cand veniti la service dar in spatele unui monitor toti aveti de fapt!".
Domnule Lucian (daca mai cititi acest topic) eu imi sustin in continuare problemele pe care le-am semnalat pe acest topic si anume:
1. Am fost programat sa vin cu masina (din Sebes) cu o jumatate de ora inainte de pauza de masa.
2. Schimbatul a 3 piulite M8 cu 7,5lei bucata si a busonului de la baia de ulei cu 35lei bucata, care ma indoiesc in continuare ca era stricat, eu avand scut metalic sub masina.
3. 1,5h pe devizul in care mi s-a activat tempomatul si functia "confort", si ca si competare dupa aceste activari nu imi mai arata daca se arde vre-un bec si nici daca nu mai am apa la stergatorul de parbriz. Chestiune rezolvata ghiciti unde? La Deva.
4. Tot ieri am intrebat pe baiatul de la piese cat costa un set de covorase de cauciuc pentru ASTRA H (vazand unele de Zafira in spatele dansului) mi s-a raspuns "Vreo 2 milioane" dupa care interesat fiind i-am spus "Dar acelea de Zafira sunt 104!" Apoi mi-a spus ca acelea sunt doar pe fata si discutia s-a incheiat, eu ramanand sa ma uit la covorasele de Zafira.... Acum nu stiu ce sa zic trebuia sa fiu imbracat la costum ca sa mi se spuna cat costa covorasele de Astra care nici acum nu stiu cat costa?
5. Si nu in ultimul rand atitudinea dumneavoastra aroganta de atotstiutor de ieri m-a dezamagit si mai tare.

Daca doriti dovezi referitoare la ore si preturi pot sa revin cu niste scanari ale devizelor.

Si ca sa mai aratam si partile pozitive, nota 10 pentru amabilitatea baietilor de la vanzari masini.

Cu stima ing. Blândea Traian, ANIK SEBES SRL - inginer electromecanic cu profesare in domeniu timp de 6 ani.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR