Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alex2010

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
bertone a scris:exact gusti se numeste !
cum intri in breaza dinspre minunatul oras de kkt Ploiesti , pizzeria este pe stanga cum te duci , dupa o Biserica frumoasa , in locatia unui fost magazin din asta comunist universal . Cam la 5 km de podul respectiv .
Recomand totodata sosul ala iute care ti-l aduce la pizza , de chilli cu ulei de masline . Bestial !

Si gata cu reclama ca n-am mancat niciodata pe moka acolo Laughing


Salut! La iesire din orasul ala numit Ploiesti(in Tatarani pe DN1 inspre Bucuresti,pana in benzinaria Luk Oil) s-a deschis de cateva luni un restaurant 100% rustic,"Hanul Dacilor" unde mananci ca in Ardeal! Au sarmalute,carne si carnati la borcan, tochituri si tocanite de toate soiurile,bulz romanesc, si nishte platouri de mori mancand.....si daka mai ceri si o palinca ,sau tuica fiarta sau vin fiert, mai asculti si taraful hanului (formatia Odeon) Very Happy ....pai nu mai pleci decat la inchidere. In spate mai au un foisor unde face berbecut ca la Coliba Haiducilor din Poiana Brasov, iar ambientul este identic cu cel de acolo! Este superb,pe mine m-a castigat! Laughing

Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
recomand si eu acest local de langa acel oras numit ploiesti Smile, am fost in vara .
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sa nu deschid alta discutie,am o rugaminte fata de cei care folosesc sau au cunostinta de procedeul afumarii carnii.
sunt un impatimit al slaninei afumate in casa,si doresc sa imi fac o mini afumatoare pt a -mi satisface poftele.
cunostintele mele se rezuma la: folosirea rumegusului din lemn fara rasini;fumul trebuie sa ajunga in cantitati mici si fara sa fie cald,procedeul trebuie facut lent ...si cam atat.
dar,nu cunosc cum si din ce sa-mi confectionez afumatoarea~!
daca aveti posibilitatea sa fotografieti e si mai bine.. Very Happy
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca iti trebuie tot anul , pt a face productie , afumatoarea se face asa : La un gratar din ala zidit , jos unde normal se tine lemnele , se face afumatoarea ( unde se aprinde rumegusul ) . De acolo pleaca fumul , printr-o teava lunga , pentru a veni rece la semipreparate . Acestea se vor atarna in gratar , undeva de sus , iar teava va comunica cu gratarul .
Daca iti trebuie o data , de doua ori pe an , merge asa : pui 4 usi vechi astfel incat sa creezi un spatiu inchis . De sus atarni niste araci si inchizi totul cu un capac acolo , cat de cat . Asa se afuma babicii la noi sau sunca . Rumegusul sa nu fie de brad . In general ii dai 4 zile consecutive fum si treaba-i buna Laughing
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
multa'm bertone!
fac doar pt casa,nu pt "productie".
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La noi se face la butoi.

Se ia un butoi metalic pana de 100-200litri. Se decupeaza pe lateral un semicerc cu diametrul de 20cm, semicerc asezat pe fundul butoiului. Se sapa o groapa cam de 20cm, unde se baga butoiul cu fundul in jos. In dreptul semicercului, se sapa un sant cam de un metru lungime si 20cm adancime. Santul respectiv se tranforma intr-un tunel care duce la semicerc, prin folosirea unor tigle. Izolarea se face cu pamant pus peste tunel si in jurul fundului butoiului. La capatul liber, trebuie din nou o groapa pentru foc. Slanina se agata cu sfoara de niste benzi de lemn, care sunt puse pe gura butoiului, lasand slanina sa pluteasca. Se acopera butoiul cu un covor vechi cat mai mare. Se da foc, iar diferenta de presiune creata va duce fumul in prin tunel direct in butoi.

In rest, trebuie supravegheat pentru ca s-au mai intamplat cazuri in care a luat foc.


Am facut si un mic desen, scuzati calitatea imaginii

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
interesanta si asta cu butoiu'!
intrebare:acolo unde pui covorul nu mai este si capac? cred ca ,nu.
la acea "vatra" se ard/e lemne sau rumegus?
ps -calitatea imagini este mai mult decat edificatoare.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Se arde orice da fum, oricum tunelul limiteaza cantitatea de fum. Socru-miu foloseste lemne uscate peste care mai pune paie. Nu, nu este capac, pentru a lasa totusi aerul sa treaca. Cu capac nu s-ar mai creea presiune.
Skip ads

  • blind
  • Suspendat
  • 107 mesaje
  • din 09 Nov 2007
  • Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Bucuresti
  • blind

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1971 1,7S in acte, 2.0 (rek E) momentan, in curs de schimbare
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In Constanta:
- Eteks (cantina politiei, e situata langa plaja 3 papuci si cea dinspre mamaia), mancare extraordinara, preturi super mici (acolo am mancat de fiecare data cand am fost in constanta/mamaia)
- Papa Bun, situat pe lapusneanu, intre kaufland si trocadero-dacia - souvlaki mai bun ca acolo nu gasesti.
- On Plonge - preturi maricele insa acceptabile, mancare super buna, priveliste extraordinara (pentru cei ce nu cunosc terasa, este situata chiar in portul tomis)
In Bucuresti:
- Rotiseria/shaormeria Mitatita, de la Tineretului (pe coltul diagonal opus cu parcul, iesi de la metrou si faci stanga, mergi pana se termina cladirea apoi faci iar stanga si e chiar in fata, intr-o viluta P+1) - mancare gatita extraordinar de buna, preturi super mici.
- Cuptorul cu lemne (s-a mai zis de nenumarate ori, insa tin sa il mentionez si eu)
- Excalibur - localul cavalerilor, cu specific medieval

Nu recomand:
- Spring-ul din carrefour Vitantis (bucuresti), au cea mai infecta pizza acolo. Personalul de acolo e incapabil sa aranjeze ingredientele pe o pizza
- Dino's food, (intersectie calea vacaresti cu tineretului) - mancare fara gust, mergeti acolo doar daca muriti de foame si nu vreti sa va umpleti stomacul cu rahaturi de la fast-food; ca un plus, au preturi acceptabile.
- NU VA LUATI SHAORMA DE LA PIATA SUDULUI! (kalimera se numeste). Este prost facuta iar carnea este gretoasa.
  • klavdia

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Bucuresti - mancare buna mexicana la El Torito, zona Mosilor. Nu e grasa, la alegere picanta sau nu , livrari la domiciliu prin quicky.ro. Aici am facut multe petreceri cu prietenii Shocked tequila, margarita, sangria..iar margarita Smile imi place si e de "cursa lunga" adica se mai lasa si cu dansuri seara, in week-end. Dati un search google. Wink
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Subscriu si eu pentru ciolanul afumat de la Miercurea Sibiului. Dar si restul meniului este f bun, servirea este deosebit de rapida si preturile sunt mai mult decat OK.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am citit acest topic si il gasesc foarte interesant , insa pentru cine nu cunoaste bine orasele mentionate este foarte greu , daca nu chiar imposibil sa gaseasca aceste localuri. Si din ce am citit , e pacat ce pierzi.
Ar fi de mare folos daca s-ar pune si niste coordonate geografice pentru a le putea baga pe GPS ca puncte de interes si in felul acesta oricin e dispune de un PDA, PNA sa ajunga la aceste obiective .
In acest fel topicul ar deveni de mare ajutor mai multora.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@dodo_13 la noi (dobrogea) se foloseste rumegus de brad(cred),carnea primeste o aroma exceptionala.
@octav13 partea de sus a butoiului nu se inchide etans,poti pune chiar o patura groasa sau sac dublu(de iuta).
Se mananca bine in Constanta la Scoica(ciorba de burta este bestiala si ..... ii consider NO.1 la pizza),On Plonge.
In zona Tulcea va recomand Camping-urile: 2 Iepurasi(Tulcea-Constanta DN22 si Cerbul Lopatar(Topolog-Saraiu...sper sa nu gresesc).
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Confirm 2 Iepurasi de langa Babadag, iesirea spre Constanta. In timpul cat asteptam sa vina papica, m-am dus in spate sa caut iepurasii..am descoperit 2-3...5 pana la urma erau peste 30. Si in afara de asta un berbec in 3 picioare care facea curte la o ciuta de cerb, vreo 2 struti..si alte animalutze..ce mai, o mini zoo era acolo. Pe langa asta mancarea satisfacea orice exigenta.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:@dodo_13 la noi (dobrogea) se foloseste rumegus de brad(cred),carnea primeste o aroma exceptionala.
@octav13 partea de sus a butoiului nu se inchide etans,poti pune chiar o patura groasa sau sac dublu(de iuta).
Se mananca bine in Constanta la Scoica(ciorba de burta este bestiala si ..... ii consider NO.1 la pizza),On Plonge.
In zona Tulcea va recomand Camping-urile: 2 Iepurasi(Tulcea-Constanta DN22 si Cerbul Lopatar(Topolog-Saraiu...sper sa nu gresesc).


Nu-i rumegus de brad ca altfel poti arunca la gunoi carnea afumata . Rumegusul e brad e cel mai prost . Se foloseste rumegus de lemn de esenta tare ( de preferat fag )


Am mancat o ciorba de fasole cu afumatura in coaja de paine , la iesirea din Lugoj ( pe dreapta o pensiune restaurant rustica ) spre Turda ..... A fost jaleee Laughing
  • neteugen

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
SUPA DE MIDII
am mancat supa de midii peste tot in romania si in cateva locuri din lume. Zic doar atat: daca ar sti sicilienii ce supa de midii se mananca la PUIU'S (restaurant pescaresc pe plaja din Saturn) cred ca ar emigra in masa si s-ar stabili prin imprejurimile Saturnului ! Pe bune,asa ceva mai rar,aroma deosebita si armonia ingredientelor o fac,dupoa parerea mea, cea mai buna supa de midii din lume !
  • dacica

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Terasa Italian Job - pentru o pizza adevarata super gustoasa, mici si gratare la super preturi. Terasa este pe Bulevardul Timisoara nr. 59 la o statie de tramvai de Plaza Romania
Ii recomand si pentru home delivery, mancare super.
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Dragster a scris:
bertone a scris:In Buzau va recomand asa :
- Restaurant PikNik - portii mari , preturi piperate , insa un meniu de o varietate uluitoare si toate proaspete ;

Pe langa Buzau , in Monteoru :
- Pensiunea Casa cu Tei - se mananca foarte bine , cat de cat specific sa zicem romanesc nu buzoian neaparat , peisaj misto ;

Pe langa Buzau , in Magura ( DN10 spre Brasov ) :
- Restaurant Magura se mananca la fel de bine , insa mai dau si rateuri ( vezi o pastrama prea sarata ca sa o manance si cainele si tot asa ) ... In schimb fasolea cu ciolan e super !


Cum este posibil ca tocmai tu sa uiti de Taverna Buzoiana? Very Happy


ar mai fi si Bolta Rece ... la iesirea spre Rm Sarat, pe dreapta, inainte de Autorola (sau cum se mai cheama acum ... ca nu mai stiu Smile )

in rest, ceva libanez merge tot timpul excelent. plus ca majoritatea restaurantelor libaneze gatesc f bine.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La 2MAI recomand cu caldura"La Dinamo" - mancarea foarte gustoasa, preturile rezonabile, portiile bune. Nu recomand terasa de pe plaja- jalnic - portii mici, preturi mari, mancare de kko (ciorba de legume era iute de parca era facuta numai cu ardei extra-iuti - ca un mic exemplu, mai am si altele daca vreti.)
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
valix a scris:
Dragster a scris:
bertone a scris:In Buzau va recomand asa :
- Restaurant PikNik - portii mari , preturi piperate , insa un meniu de o varietate uluitoare si toate proaspete ;

Pe langa Buzau , in Monteoru :
- Pensiunea Casa cu Tei - se mananca foarte bine , cat de cat specific sa zicem romanesc nu buzoian neaparat , peisaj misto ;

Pe langa Buzau , in Magura ( DN10 spre Brasov ) :
- Restaurant Magura se mananca la fel de bine , insa mai dau si rateuri ( vezi o pastrama prea sarata ca sa o manance si cainele si tot asa ) ... In schimb fasolea cu ciolan e super !


Cum este posibil ca tocmai tu sa uiti de Taverna Buzoiana? Very Happy


ar mai fi si Bolta Rece ... la iesirea spre Rm Sarat, pe dreapta, inainte de Autorola (sau cum se mai cheama acum ... ca nu mai stiu Smile )

in rest, ceva libanez merge tot timpul excelent. plus ca majoritatea restaurantelor libaneze gatesc f bine.


La Bolta Rece pacat de atmosfera pt ca terasa arata jalnic
Ce-i cu restaurantul libanez ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR