Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Inteleg ca te vrei rezolvat ...dar eu totusi as insista sa rezolve ei cum ii priveste ..pt ca era datoria lor sa scoata acel certificat nu a ta ..deci nu tu trebuie sa cheltuii ...si nu mai inteleg un lucru ....masina a fost declarata de pretena lui la finante publice de ai nevoie de certificat?..pt ca practric daca nu a declarat-o o nu cred ca o va face acum. Si inca ceva ..la finante publice iti da fisa de inmatriculare pt masina care o folosesti la politie stampilata si semnata de ei ...ai nevoie de ea in original....asa ca ai grija ce declari si acolo ....pt ca ce vei declara la finante asta vor vedea la politie ...se verifica online.
Skip ads

  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:important e cine apare pe factura masinii...daca e el trecut nu ai facut nimic


Pai te-ai intrebat ...are factura externa?
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai intre ei contractul a fost mai mult fictiv, nu cred ca exista vreo factura. De fapt nu am vazut nicio factura intre nimeni. Mai am optiunea de a face un nou contract in germana, scris de mana, intre cetateanul german si prietena samsarului, apoi intre ea si mine. Asta in caz ca zici ca e neaparat necesar sa existe si intre samsar si prietana certificat fiscal. Sper sa nu trebuiasca. Lamureste-ma cu factura ca nu inteleg.
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eazy_e a scris: masina a fost declarata de pretena lui la finante publice de ai nevoie de certificat?..pt ca practric daca nu a declarat-o o nu cred ca o va face acum. Si inca ceva ..la finante publice iti da fisa de inmatriculare pt masina care o folosesti la politie stampilata si semnata de ei ...ai nevoie de ea in original....asa ca ai grija ce declari si acolo ....pt ca ce vei declara la finante asta vor vedea la politie ...se verifica online.

Stai frate ca m-ai pierdut. Credeam ca in momentul in care a scos numere rosii ea a fost trecuta intr-o evidenta.
Iar fisa de inmatriculare...nu am asa ceva...poate sunt batut in cap, dar nu am inteles.
Skip ads

  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Off ..ma baiatule ...dc nu ai cerut si tu parerea la un cunoscator ..te-ai dus in targ ca Gheorghe si te-au vrajit aia .....Clar ca sa intelegi ....Numerele rosii se scot de la politie de la departamentul de inmatriculari provizorii ....si se pot scoate fara sa declari masina la finante publice ...Cand intrii cu o masina in tara esti obligat ca in 30 de zile sa o declari la finante publice ...indiferent ca i-ai scos sau nu nr rosii .....daca depasesti cele 30 zile platesti o amenda modica de 25 ron + impozitul depinde de perioada ...impozit care trebuie sa il platesti fie ca vinzi masina fie ca vrei sa o inmatriculezi .....La finante publice platesti o taxa de 52 ron si dai copii dupa cartea masinii si contract vanzare cumparare ....apoi ti se inmaneaza o fisa de inmatriculare cu care mergi sa platesti taxa poluare si apoi politie la inmatriculari definitive.
Deci e posibil ca samsarul doar sa ii fi scos numere rosii si atat ..si sa nu o fi declarat ...in felul asta trebuie sa ii spui sa o declare la finante ...si abia atunci ...daca are amenzi .sau datorii trebuie sa le plateasca .De aceea tind sa cred ca nu a facut-o.

Despre factura ..ce sa zic ..cate marii atatea palarii ....problema e cu legislatia in viguare pt fiecare tara in parte ......in majoritatea cazurilor se cere pe langa contract vanzare cumparare si restul actelor ....si o factura externa ...sau de vama ....care se obtine daca nu ma insel de la prefectura de unde se vinde masina in momentul in care proprietarul initial o vinde el plateste o suma pt radiere ...in urma platii si radierii el obtine aceasta factura ..cu care tu intri in tara si dovedesti la vama ca masina nu e furata ..ci e radiata ...acest act apare uneori ca o factura iar alte ori se face un certificat de cesiune ...intre terti ( vanzator -cumparator ) asta in cazul in care este inchis sau nu se poate ajunge ...la institutia de radieri .Si mai sunt si alte cazuri sau tipuri de facturi daca nu ma insel ...probabil poate alt forumist sa iti spuna mai bine ....de aceea te-am sfatuit sa mergi direct la politie sa le zici din ce tara aduci masina si sa intrebi daca ti se va cere factura sau nu si sa ceri si alte explicatii acolo . Cert e ca la unele masini se cere aceasta factura la inmatriculare ...iar la altele nu ...am inteles ca depinde tara de provenienta .
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai bine mergi la politie .....acolo sa ceri o lista cu actele de care ai nevoie pt inmatricularea definitiva apoi cu lista respectiva te duci la trezorerie sau la finante publice si intrebi la relatii cu publicul sau vre-un inspector ..de unde faci rost de acte si care sunt pasii ...si apoi in functie de ce indicatii o sa ai negru pe alb ...o sa poti sa vezi exact ce trebuie sa faci. Asa e cel mai bine ...intre timp fa-ti rar-ul ....
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acum imi este mai clar. Am vorbit adineauri cu el, a zis ca era un prieten deja in Brasov si ca incearca sa ma rezolve cu Certificartul Fiscal. Sa speram ca vorbea serios si ca imi va trimite hartia prin Posta.
Si voi ziceti ca putea sa scoata numerele rosii fara sa o declare.
Iarasi o parte nashpa. Nu o pot declara eu dupa ce ma vad cu Certificatul in mana?
In acel momet nu pot scoate eu alte numere rosii, pe numele meu? Astea imi expira pe 10 Decembrie.
Sper sa nu trbuiasca sa o declare neaparat mai intai ala, pentru ca am impresia ca nu a facut-o , ci doar i-a scos numerele.
  • faranumeretemporare

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
A mai trecut o zi...vineri se face o saptamana, o sa se faca si o luna, apoi 3 luni si uite asa o sa ajung sa am niste fiare pe 4 roti, bune doar pentru dezmembrari, pentru ca de programul "rabla" n-am bani.
Astazi am fost la doua birouri de acte auto, de unde am auzit doua versiuni diferite. Una era ca imi trebuie Certificat Fiscal intre samsar si prietena, apoi intre ea si mine. La fel si doua fise de inmatriculare, intre ei doi si intre mine si ea.
Asta e varianta cea mai rea.
A doua varianta, de la al doilea birou era ca imi trebuie doar Certificat Fiscal de la ea, de la el catre ea nefiind nevoie, iar fisele de inmatriculare intre ei doi si intre mine si ea urmand sa le facem la birou. Adica sa le fac in numele lor.
Nu stiu daca se mai intelege ceva. Concluzie: imi trebuie Certificat Fiscal de la prietena samsarului. Numai ca Certifcatul DACA imi va fi trimis va atesta ca prietena nu are datorii la stat, dar nu si faptul ca nu are datorii pe masina aia.
Mi s-a zis ca trebuie ca Certificatul Fiscal sa arate ca aia nu are datorii pe masina "mea", trebuind sa se duca cu copii dupa briefuri si banuiesc ca si dupa Autorizatia Provizorie de Circulatie.
Dar ca sa obtina astfel de Certificat trebuie ca intai sa o DECLARE, ceea ce mi-a zis ca "NU VREA". A zis ca a vandut "sute de masini in toata tara" si ca n-a avut probleme cu nimeni, numai cu mine, care "nu stiu sa ma descurc".
In cazul acesta eu ce fac? Spune-ti-mi ca e bine sa am doar Certificatul ei Fiscal care sa dovedeasca ca nu are datorii la stat.
Va implor dati-mi o veste buna. Din limbajul meu probabil se observa cat sunt de disperat. Samsarul imi zbiara la telefon ca el nu e obligat sa o declare nicaiaeri, a spus sa le zic la alea la ghiseu ca "el nu vrea sa declare". Face ca toate alea la telefon, iar eu nu pot sa zic nimic, intrucat depind de el si fac tot posibilul sa obtin macar Certificatul care sa ateste ca prietena lui, de la care am cumparat masina, nu are datorii la stat.
Daca cunoasteti pe cineva care stie ce se poate face in cazul meu va rog contactati-ma intr-un fel. Dati un mesaj privat cu numarul si va sun, numai sa facem ceva. Pot sa-l dau in judecata sau sa-l constrang in vreu fel?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu, in locul tau, as merge la la un avocat, si as compune o plangere argumentata legal. Apoi l-as suna pe om, i-as citi-o, si l-as intreba "O depun la politie sa te acus de abuz de incredere si inselaciune, sa imi dai actele prevazute de lege?"
  • Alex 25

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
va spun pe scurt situatia mea : vreau sa cumpar un opel G 2003 125 cp 2.2 dti 2 usi ! am fost sa o testez imi place am mers cu ea etc... am mers la notar sa facem actele vanzare cumparare si am observat acolo ca pe talon scrie y20dth ! asta inseamna motor de 2.0 diesel si nu ce scrie pe masina ( in spate pe portbagaj 2.2 dti )
ok am fost cu proprietarul sa verificam numarul de identificare a masini ( care se gaseste undeva in dreapta sub scaunul copilotului ) si corespunde cu cel din talon ! desigur am decis sa mai aman putin !
el e unicul proprietar cu nevasta'sa o are din 2003 si a cumparat'o de la un concesionar !
daca sun la concesionar si dau numarul de identificare al masini poate sa'mi confirme ce motor e ?

e furata ? doamne fereste Sad
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu e furata, doar emblema acea nu este cea originala. Motorul este 2.0dti ( y20dth ). Ai detalii in PM. Numai bine.
  • Alex 25

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Nu e furata, doar emblema acea nu este cea originala. Motorul este 2.0dti ( y20dth ). Ai detalii in PM. Numai bine.

nu poti sa iti dai seama la o viteza de 130 140 si cate turatii are in a 5a cam ce motor e ( diesel )
de exemplu asta .. am mai spus la 140 avea 3000 de ture...
sa presupunem ca ar fi un 2.2 dti ... un 2.0 dti ar avea mai multe nu ? 3100 3200 3300... Confused
sau fiind diferenta mica intre motoare e mai greu sa iti dai seama cu precizie... ?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cred ca dti-urile de 2l si 2.2 au cam acelelasi rapoarte la cutie.
Posibil masina sa fi fost avariata, si omul sa fi luat un hayon din dezmembrari.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR