Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marius007zo2 a scris:@biela-manivela - vorbesti prea mult fara sa fi documentat! nu generaliza! tu ce stii despre politie este doar ce vezi, politistul din strada de care banuiesc ca pana si tu, desi atat de corect, te-ai ferit de "n" ori la fel cum ne ferim toti! crezi ca daca politistul "x" de la BPR este mai ingaduitor atunci cand nu s-au produs avarii el este un politist "prost" pregatit s-au in ziua respectiva a invatat doar un singur articol! .... se vede ca esti la zi cu legislatia! parerea mea este ca in bucuresti in fiecare zi se incalca aceleasi maxim 10 chestii pe care e imposibil sa nu le retii!

Te inseli daca tu crezi ca m-am ferit macar o singura data de politisti! De la 1 la "n" este chiar distanta mare bazata pe presupunerile unuia care trebuie sa-si fondeze o teorie! In ceea ce priveste politistii mici si mari, stai linistit ca am intalnit ambele categorii. Mi s-a intamplat sa fiu plaut surprins de cum isi face treaba un simplu agent din strada (din pacate o singura data) si sa fiu scarbit de frustrarile unui subcomisar, loctiitorul comandantului circulatiei din sectorul 5, care depasea coloana fara a fi in misiune si ma acuza pe mine ca nu stiu legea si nu i-am facut loc. Cica depasirea era permisa in intersectie! Laughing

marius007zo2 a scris:Stiati ca :
acolo unde sunt 2 benzi pe sens si linie de tramvai, poti folosi linia de tramvai ca o a 3-a banda de circulatie dar cu conditia ca acolo unde este refugiu de tramvai trebuie sa revii pe cele 2 benzi de circulatie ? in nici un caz nu asa suna textul de lege dar in sper ca m-am facut inteles!

Ptiu, drace, da' asta chiar nu-mi trecea prin cap!

marius007zo2 a scris:se vede ca esti la zi cu legislatia!

marius007zo2 a scris:@biela-manivela - oi fi tu bun la altceva, dar in domeniul legislatiei mai documenteaza-te !

Cred ca ar trebui sa te pui de acord cu tine insuti si sa vezi care varianta o sustii! Stiu ca este greu cand ai personalitate multipla!
Totusi atunci cand ai facut a doua afirmatie, mi-ar placea sa cred ca ai avut ceva in cap si as vrea sa aflu ce anume. Altfel ramane o simpla afirmatie nefondata lansata doar pentru a-ti discredita interlocutorul atunci cand nu ai niste argumente pertinente si logice!


marius007zo2 a scris:si pe mine ma enerveaza la culme sa stau intr-o coloana in timp ce altii o iau pe "scurtatura" dar ce sa le faci, sunt romani si atata timp cat legile se scriu de prosti politia nu are ce sa le faca!

Ba politia are ce sa faca! Sa aplice legea aia pe care o are! Nu sa se planga ca nu poate face nimic. Ne-am saturat sa platim niste impotenti care ne rad in nas!
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:biela-manivela gigi contra abtine-te ... sau mai bine zi lui nevasta-ta sa iti mai dea ce are intre picioare ca e clar ca duci lipsa...

Rog un moderator sa sanctioneze acest atac murdar nascut dintr-o educatie "aleasa"! Din pacate asa inteleg unii ca se poarta o discutie! Ca la ei in cartier.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
[Cenzurat de Maverick]
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
victor_n a scris:Nu spunem ca noi ar trebui sa fim civilizati (da si eu mai o iau pe linia de tramvai ,mai trec pe galben (la limita), ci cautam sa dam vina pe altii ...

Te-ai descris perfect! Acum se justifica inca o data de ce le iei apararea gaborilor. Pentru ca inca ai permisu' in buzunar langa legitimatie.

victor_n a scris:Asa suntem noi romani o natie de oameni care cautam vinovati ,cand ar trebui uneori sa ne mai uitam si in oglinda ...

Sunt roman si ma simt jignit pe generalizarea ta plecata de la un caz particular, cazul tau! Intr-adevar si organu' trebuie sa se uite in oglinda, da' nu asa cum o face acum. Adica intai se uita in pielea goala si apoi se admira mandru in uniforma "Bah, ce prosti e puþoii astia si ce adevarat e politistu'!"

victor_n a scris:P.S. Daca ii vedem pe respectivi in fata mea ... cei pe DN1 ii bagam in sant ...

Cu o asemenea mentalitate e foarte grav ca ai dreptul de a conduce un autovehicul!

victor_n a scris:In schimb de sarbatori am fost intr-o tara in care respectul are un rang mai mare decat are in romanica

I-ai poluat si pe aia!


Din fericire este euro 4 jaful meu ... Nu am poluat pe nimeni ,incerca sa te uiti in oglinda ,adevarul nu este atat de dur ...
Skip ads

  • ullise

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
greseala. La sfarsit am vazut ca am postat aiurea.


Ultima modificare facuta de ullise la Dum 04 Jan, 2009 2:53 pm, modificat de 2 ori in total
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tocmai de azi , si nu erau injurii ci adevaruri ...
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@ victor_n - ATENTIE MARE LA LIMBAJ

Daca crezi ca poti jigni asa ca la usa cortului te inseli.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:rog natura sa sanctioneze prostia si impresiile artistice de care dai dovada ...

Inca un atac la persoana!
Se pare ca vrei sa-mi confirmi impresia deosebit de buna pe care o am pentru politisti. Argumente logice pauza, asa ca referiri la neveste, mame si acuze de prostie! Intr-adevar, ti-ai ales foarte bine meseria!

Imi amintesti de fosti colegi de liceu care s-au intalnit dupa terminarea liceului. Unul venea spre casa si s-a oprit la un bar aflat la 100 metri de casa ca sa bea un paharel. Apoi s-a urcat la volan si a plecat printre blocuri acasa. Celalalt, ajuns intre timp politist, ii vazuse masina in fata barului si il astepta pe traseu. Asteptase destul in frig, dar merita. I-a luat ametitului permisul si apoi l-a intrebat:
- Stii de ce ti-am luat permisul?
- Da, pentru ca sunt baut.
- Nu de aia, ci pentru ca atunci cand eram in liceu mi-ai dat o data doua palme! Laughing

Oare de ce mi-ai amintit de aceasta intamplare?
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@victor_n. Din filmulet nu reiesa de loc ce spui tu. Chiar si autocarul l-a ferit. Dar probabil ai dreptate, ce am vazut in filmulet era exceptia care confirma regula.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@biela-manivela - faza cu "se vede ca esti la zi cu legislatia" era o ironie din partea mea pentru care imi cer scuze!
politistii au ajuns asa pentru ca :
- 20 % asa sunt si asa or sa moara (militieni chititi pe spaga)
- 70 % s-au saturat sa isi faca treaba bine si sa nu fie rasplatiti pe masura! in locul acestor oameni care chiar merita sunt rasplatiti si avansati la exceptional altii care "deschid usile cu capul"! si tu te-ai satura la un moment dat in orice domeniu ai lucra, pune-te in locul acestor oameni!
- ceilalti 10 % sunt pramatii! indiferenti!


aaaaa, si inca ceva ?! cum se face sa citezi doar o parte din ce a scris un user ?
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
victor_n a scris:rog natura sa sanctioneze prostia si impresiile artistice de care dai dovada ...

Inca un atac la persoana!


OFF: Vai saracul de tine, tu nu ai "atacat" niciodata pe nimeni pe forum...
ON: Ce sa zic... Tari baietii daca au avut tupeul asta...si-au asumat multe riscuri....daca ei risca 2-3 luni suspendat + amenda contra cateva ore de condus e pe barba lor...accident mai degraba se intampla in coloana pt ca din sens opus nu mi se pare sa ruleze cu mai mult de 60-70..nu ma deranjeaza atat de mult fapta lor dar ceea ma "oftica" la ei e "cocalarismul" de care dau dovada....
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Laughing @catalinb spunea mai sus ca ar fi bine sa facem si noi poze pe care sa le punem pe o pagina a politiei iar in baza materialului trimis de noi anumiti participanti la trafic sa fie sanctionati! ei bine nu se poate....de ce?! pentru ca legea asta bine facuta prevede ca sanctiunea se aplica numai de agentul constatator!
iar undeva tot prin legea asta de cacao sunt enumerati cei care pot avea calitatea de agenti constatatori si in ce circumstante!
multa bafta![/
quote]

Ai dreptate, dar asa mult as vrea sa vanez niste "smecheri" de-astia........ Stiu, legile sunt prost facute sau mai bine zis incomplete.....cu o sumedenie de "portite"... Dar, spre exemplu, daca materialul video cu care a inceput acest topic nu este suficient de concludent pentru a fi proba in vederea suspendarii permisului de circulatie al soferului......atunci nu mai stiu dupa ce legi sa ne luam in tara asta......Adica, daca eu ii filmam pe ei si trimiteam la politie materialul, nu ar fi o proba suficienta ca un "domn cu stelute pe umar" sa poata fi in masura sa constate incalcarea regislatiei rutiere si sa actioneze in consecinta...? Dar asta e Romania......si cu bune si cu rele....... Laughing Laughing
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu conteaza cine o filmeaza, doar cine face constatarea. E la fel ca si la camerele fixe. Sau radarul lasat sa filmeze, in timp ce politaii stau in carciuma, iar la sfarsitul programului, la sediu, vizualizeaza caseta, fac pozele si trimit amenzile. Din pacate nu la toti pentru ca se mai regasesc si cunoscuti, sefi etc.
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Legat de ceea ce a zis "stelea":
Pai tocmai asta era si ideea mea atunci cand am aruncat pe topic smecheria cu pozatul sau filmatul unor "colegi" din trafic........ Nu i-ati vazut pe Pipera? Pe linia tramvaiului 5, spre Baneasa? La Eroii Revolutiei? Pe Giurgiului colt cu Luica, directia Centru, pe la ora 17? La piata Progresu? Pe Oltenitei pana in intersectia de la Big, directia Popesti Leordeni? Pe Vacaresti spre Big? Intersectia Tineretului/Liceul Sincai in directiile Unirii sau Timpuri noi? Serban Voda spre Eroii revolutie, spre seara? Si in mai toate locurile unde intre benzi nu exista scuar, gard, stalpi despartitori sau linie de tramvai cu diferenta de nivel fatza de inaltimea asfaltului.......


Ultima modificare facuta de catalinb la Dum 04 Jan, 2009 6:18 pm
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
radarele au un certificat metrologic! deci sunt mijloace de inregistrare autorizate !
ptiu ... cat am stat sa ma gandesc de ce nu ai dreptate (pe bune) Very Happy
  • catalinb

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu am sustinut ca am dreptate. Am spus ce mi-as dori........
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Radarul fara camera nu face doi lei, indiferent cat de certificat metrologic este. Daca se constata o contraventie sau infractiune pe o camera (fara radar), se pot lua masuri de catre politie in baza filmarii.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
@stelea ai dreptate dar si camerele au certificat metrologic!
pe cand daca ma duc eu la politie sa le arat o filmare facuta cu tel mobil sau o camera video buna .... scuza-ma dar nu ma baga nimeni in seama!
chiar daca ma duc cu o camera identica cu cea pe care o au ei in dotare tot nu ma baga in seama daca nu are certificat metrologic eliberat de cei care le elibereaza lor!


Ultima modificare facuta de marius007zo2 la Dum 04 Jan, 2009 8:03 pm
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ullise a scris:Mai nou orice corectie fizica aplicata unui cetatean poate fi considerata tentativa de omor.

Serios? Mai oameni buni, nu mai vorbiti din auzite, daca tot vreti sa ne ajutam intre noi, haideti macar sa fim cat de cat documentati. Oricum, campionul "din auzite" e Biela (fara suparare), dar omul vorbeste din ce a tras cu urechea la coada la Cora.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La stiri la tv. Exista programe de verificare a numerelor de inmatriculare si daca masina respectiva este in baza de date apare alerta si este anuntat cel mai apropiat echipaj. In baza acestor camere (sunt o gramada, montate si in Bucuresti si pe DN-uri) se pot da sanctiuni. De ce nu se prea face? Pai ... suntem in Romania!
Afara aceste sisteme sunt extinse. Sunt inregistrate masinile care trec pe rosu in intersectii, daca nu este trafic ai verde la semafor, verificarea rovignietei etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR