Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@stelea : nu'mi verific,ca nu am de ce .. nici ce .. si nici nu ma intereseaza.(sa fiu moderator).Apoi m'am luat de tine pt ca nu stii a scrie.ex:(Sa sti=SA STII) (sau poate ai gresit ).In cazul de mai sus(strict,cazul lui laurentiu- nu ipoteze) ... PARBRIZUL nu se despagubeste pe RCA.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Deci asiguratorii se eschiveaza de la plata! Pacat ca nu se eschiveaza si de la incasarea primei de asigurare!
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
pisoiashoo a scris:@stelea : nu'mi verific,ca nu am de ce .. nici ce .. si nici nu ma intereseaza.(sa fiu moderator).Apoi m'am luat de tine pt ca nu stii a scrie.ex:(Sa sti=SA STII) (sau poate ai gresit ).In cazul de mai sus(strict,cazul lui laurentiu- nu ipoteze) ... PARBRIZUL nu se despagubeste pe RCA.


tu vorbesti la general sau doar in cazul de fata? adica daca ii lovea piatra oglinda se putea sa il despagubeasca? Smile
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
orice ar fi spart petricica aia (sarita dintre rotile autoutilitarei pe masina lui laurentiu-care nu a respectat distanta regulamentara ).. nu se despagubeste pe RCA
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@pisoiashoo, in primul rand si tu ai facut greseli de scriere, dar cum suntem pe un forum si nu la Academie sau la cursul lui Tohaneanu, chiar nu prea conteaza atata timp cat mesajul se face inteles; nu fac tehnoredactare. Eu am discutat strict la subiect.
2. De unde sti ca nu a respectat distanta regulamentara? Ai fost martor ocular? Nu ai raspuns la nici o intrebare sau caz expus de mine. Nu ai argumente?
Daca inspectorul de daune nu era un incompetent, nu-i mai facea dosar de daune, nu-l mai trimetea la service-ul agreat pentru proforma (deviz), si, in general, nu-l mai purta pe drumuri. Ii putea explica in doua minute ca dauna nu face obiectul asigurarii RCA. Sau poate ca inspectorul nu este incompetent, dauna este acoperita de RCA, dar s-a razgandit. Nu stiu. Ideea e ca nu e corect ce i s-a intamplat lui Laurentiu.
Daca ar fi sa extrapolam asta ar insemna ca:
1. e vina femeii care a mers pe strada si nu a proprietarului care nu a intretinut fatada cladirii!
2. e vina celor care au murit la Tancabesti ca circulau regulamentar si nu a lui Oli care a dat pasarela pe ei!
3. e vina soferului care astepta regulamentar la semafor si a murit pentru ca la lovit regulatorul de presiune de la butelia de aer al unui camion!
Exemplele sunt multe. Iar faptul ca asiguratorii se tot eschiveaza de la diverse daune, asta spune multe despre acest sistem pus doar pe jegmaneala.
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@stelea : 1 daca pastra distanta regulamentara , pietricica nu mai ajungea pe parbriz ; 2 nu am fost martor ocular . Eu daca eram in locul lui laurentiu (dupa razboi , multi viteji se arata Razz) faceam in felul urmator : 1 am fost depasit de un autovehicul,iar dintre rotile acestuia mi'a sarit o pitricica si mi'a spart parbrizul(se despagubeste pe RCA); 2 din sesul opus venea un autovehicul , iar dintre rotile acestuia ... bla bla .. se despagubeste pe RCA. Ai dreptate , aici tine si de competenta inspectorului de daune . OFF TOPIC : acele exemple date de tine , sunt intradevar cazuri parte (intradevar nu a fost vina lor),dar se intampla pt ca traim in tara asta.Numai bine si km multi fara evenimente !
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se mai intampla si la altii, ca n-om fi noi cei mai ghinionisti de pe pamant.
  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pentru simpla informare a acelor care mi-au acordat sprijinul va aduc la cunostinta ca azi am primit raspuns de la ANPC (Autoritatea Nationala de Protectia Consumatorului) care m-a informat ca reclamatia mea a fost transmisa Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, institutia in competenta careia intra aspectele sesizate de mine.
Deci o aruncare a pisicii in curtea altuia. Oare ce consumatori protejeaza ANPC? Consumatorii de bere, de vin, de tutun, de timp liber .... habar n-am Oare?
O sa revin si cu raspunsul celor de la CSA, care deja il prevad negativ, desi directivele UE prevad clar ce insemana o dauna provocata de un vehicul. Doamne in ce tara traim si culmea mai suntem si in UE! Embarassed
Skip ads

  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
pisoiashoo a scris:@stelea : 1 daca pastra distanta regulamentara , pietricica nu mai ajungea pe parbriz ; 2 nu am fost martor ocular . Eu daca eram in locul lui laurentiu (dupa razboi , multi viteji se arata Razz) faceam in felul urmator : 1 am fost depasit de un autovehicul,iar dintre rotile acestuia mi'a sarit o pitricica si mi'a spart parbrizul(se despagubeste pe RCA); 2 din sesul opus venea un autovehicul , iar dintre rotile acestuia ... bla bla .. se despagubeste pe RCA. Ai dreptate , aici tine si de competenta inspectorului de daune . OFF TOPIC : acele exemple date de tine , sunt intradevar cazuri parte (intradevar nu a fost vina lor),dar se intampla pt ca traim in tara asta.Numai bine si km multi fara evenimente !


Doar pentru simpla informare, ca am impresia ca lucrezi la o firma de asigurare si bagi numai strambe, aveam cel putin 30 m fata de camionul din fata mea, deci mai mult decat o distanta rezonabila.
Deci, recomand in continuare NU FACETI ASIGURARI LA ARDAF CA NU RESPECTA LEGISLATIA UE SI NU PLATESTE DAUNELE!
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ardaful este cu un picior in groapa . Cand te duci la ei cu o dauna in loc sa-ti dea inlocuire la o anumita piesa de caroserie iti da reparatie chiar daca aceasta este varza. De aceea a avut si tarifele acelea . I-a trebuit doar lichiditate ei stiau ca nu vor da bani inapoi sau daca dau o fac foarte putin
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am rugamintea sa nu fim offtopic deoarece marim foarte mult si fara rost acest topic ... pe mine unul ma intereseaza finalitatea acestei probleme...a nu se intelege finalizare Smile
In alta ordine de idei, astept(am) sa vad(em) ce raspuns va trimite CSA.
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ce sa spuna CSA . Eu cred ca ei tin Ardaful in brate. Au pe cineva puternic pe acolo. Au facut foarte multi reclamatie la CSA in legatura cu Ardaful si nimic . Stiu pe cineva care platea la ei casco de 4000 lei/an si cand a fost vorba sa dea o dauna de 1200 lei dupa al treilea an la ei au dat din nas domnii de la daune si au spus ca este facatura . De rusine inspectorul de asigurari a dat din buzunar dauna daca nu cred ca era show
Skip ads

  • laurentiu19

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT (ISUZU)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pentru informarea celor interesati va aduc la cunostinta adresa C.S.A. (Comisiei care adica trebuie sa supravegheze asigurarile) care mi-a comunicat, citez:" Referitor la adresa dumneavoastra, transmisa Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor, urmare corespondentei purtata cu societatea de asigurare ARDAF S.A. va comunicam ca asiguratorul isi mentine decizia de neplata, comunicata dumneavoastra cu adresa nr. .......
Aceastã adresã nu este un act administrativ de autoritate în sensul art.1 din Legea 554/2004 ºi nu este opozabilã terþilor." Evil or Very Mad

CURATA SUPRAVEGHERE A ASIGURARILOR!

Nu-i nimic, mai exista si organisme de supraveghere a asigurarilor si la nivelul UE! Sa vedem aia tot asa vor pasa pisica moarta?

In concluzie recomand in continuare : NU FACETI ASIGURARI LA ARDAF CA NU PLATESTE DAUNELE!
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
era de asteptat... bafta !
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Revenind la ce spuneam de Ardaf este o companie care nu vrea sa-si onoreze serviciile fata de clientii sai . Ei in campaniile RCA vor doar lichiditate ca sa acopere gaurile din trecut si de aceea dau in preturi ca sa aiba o lichiditate cat mai mare . Uitati-va de cate ori si-a marit capitalul social si de cate ori si-a schimbat actionariatul numai sa acopere gaurile lasate din trecut. Este o rusine ca o astfel de firma este in Top 10 asiguratori din Romania si nimeni nu ia atitudine.
  • pisoiashoo

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
asa si ?
  • wolfmxn

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare tuturor,am citit tot ce s-a scris si pot spune ca nu numai ardaful face figuri cand e vorba de platit,asirom procedeaza cam la fel,afirmatia o fac pentru ca am patit-o eu cu aceasta firma care ma tot amana desi am trecut si pe la o instanta de judecata pentru ca cel vinovat de accident a facut contestatie pe care a pierdut-o,cred ca cea mai buna solutie este instanta de judecata numai ca dureaza ceva timp
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Justitie justitie dar daca cel vinovat este vreun vip sau pui de vip si justitia din Romania ii da lui dreptate caci stie unde sa vorbeasca
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
wolfmxn a scris:salutare tuturor,am citit tot ce s-a scris si pot spune ca nu numai ardaful face figuri cand e vorba de platit,asirom procedeaza cam la fel,afirmatia o fac pentru ca am patit-o eu cu aceasta firma care ma tot amana desi am trecut si pe la o instanta de judecata pentru ca cel vinovat de accident a facut contestatie pe care a pierdut-o,cred ca cea mai buna solutie este instanta de judecata numai ca dureaza ceva timp
eu te contrazic putin aici,pt ca mie mi-au dat banii la timp si eu am avut destule evenimente,nu sa pus nici odata problema sa nu plateasca,dar eu sunt exceptia si nu regula,eu asa am patit si nu stiu ce sa spun ,dar un lucru nu pricep eu de aici,adica daca eu neica nimeni,lovesc pe careva cu un mertzan,i-am dat asigurararea,totul e ok,de ce sa fiu dat in judecata?adica la ce bun sa mai fac asigurare daca tot nu e buna la nimic?.adica eu dau asigurarea,dar mai sunt dat si in judecata,de ce?lamuritima si pe mine ca eu sunt asa mai redus mintal si nu pricep ,de ce?pai nu am asigurare?de ce sa fiu dat in judecata?ca eu nu pricep!!!
  • bbbbbbb

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2001 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca asiguratorul din diverse motive nu vrea sa despagubeasca pe cel care are asigurarea nu ai alta cale decat justitia care trebuie sa stabileasca dreptatea . Chiar daca procesul verbal al politistului iti da dreptate asiguratorii de la noi gasesc nod in papura ca sa nu plateasca dauna , si unde te adresezi ca sa iti recuperezi paguba ..... la justitie .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR